Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Obnovitelná energie pro bojové základny

Datum přidání 14.05.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Současné operace v Afghánistánu jsou pro armádní logistiky zhmotněnou noční můrou. Bojové základny v hornatém Afghánistánu jsou nejen stovky kilometrů vzdálené od "silniční" sítě, ale navíc se mnohdy nachází v nepřístupném terénu. Nemluvě o tom, že cesty k nim jsou často poseté IED náložemi nebo číhajícími nepřátelskými bojovníky. Každý dopravovaný kilogram zásob tak vyžaduje aktivaci obrovských lidských a finančních zdrojů.

armáda-obnovitelné zdroje

Foto: Bez nadsázky - obnovitelná energie v armádě zachráňuje životy / US Army

Nebezpečné zásobování v Afghánistánu

Jedním z nejpalčivějších problémů je zásobování odlehlých vojenských základen elektrickou energií. Počítače, GPS, komunikační a pozorovací technika a mnoho dalšího - vše potřebuje bezpodmínečně nutně ke svému fungování elektřinu.

 

V současné době elektrickou energii vyrábějí generátory na fosilní paliva, které ke svému fungování potřebují samozřejmě ono palivo - naftu. Připomeňme, že po započtení všech nákladů, jeden litr nafty spotřebovaný spojeneckými vojsky v Afghánistánu stojí v přepočtu okolo 2 000 dolarů!

 

Američtí armádní vědci se pokoušejí ulevit náročnému zásobování předsunutých bojových základen tím, že elektrickou energii vyrobí přímo na místě - především pomocí obnovitelných zdrojů energie. Oproti dieselovým generátorům mají obnovitelné zdroje řadu výhod.

 

Video: Solární panely šetří palivo pro dieslové generátory - míň paliva, méně zasobovacích kovojů, méně mrtvých vojáků / YouTube

 

Obnovitelné zdroje, jako je sluneční a větrná energie, nepotřebují ke svému fungování žádné palivo. Jsou tiché, mobilní, lehké, provozně nenáročné a neobsahují žádné složité mechanické součástky - jsou tedy prakticky bezporuchové.  

 

Nevýhodou je samozřejmě fakt, že jsou závislé na počasí. Proto obnovitelné zdroje elektrické energie budou nejčastěji používány v kombinaci s klasickými generátory, které převezmou jejich práci, pokud k tomu nebudou vhodné klimatické podmínky. Na druhou stranu, v pouštním Afghánistánu není o sluneční paprsky nouze.

RENEWS a REDUCE

V armádě Spojených států běží v současné době paralelně dva projekty pro konstrukci mobilních obnovitelných zdrojů, a to RENEWS (Reusing Existing Natural Energy from Wind and Solar Read) a REDUCE (Renewable Energy for Distributed Undersupplied Command Environments).

 

Součástí programu však není jen vývoj vhodných solárních panelů a malých větrných elektráren, ale řeší se také uskladnění vyrobené elektrické energie (baterie), konstrukce chytrých sítí pro distribuci elektrické energie a standardizovaných přípojek pro nabíjení nejrůznějších elektronických přístrojů.

 

RENEWSFoto: Rozložená elektrárna RENEWS / army.mil

 

Nejmenší systém RENEWS se skládá z pružných solárních panelů (cca 2,5×2,5 m) našitých na nosné textilii a centrálního cca 5 metrů vysokého stožáru s malou větrnou turbínou. Celé zařízení váží pouze 45 kilogramů a je uloženo ve dvou přepravních boxech – každý o váze 31 kg (váha boxu + náklad).

 

RENEWS je schopen, při optimálním počasí, dodávat dostatek energie pro napájení tří laptopů. Maximální výkon se tedy bude pohybovat do 0,5 kW. Součástí zařízení jsou i baterie schopné dodávat energii pro tři laptopy až po dobu 5 hodin.

 

Práce na tří-letém programu REDUCE jsou zatím na počátku. Půjde o zařízení pro větší základny, kombinující v sobě klasický dieselový generátor, solární panely a větrné elektrárny. Celé zařízení je navrhováno tak, aby mohlo být taženo v přívěsu za lehkým terénním automobilem.

 

Video: Elektrická energie, to je, oč tu běží... / YouTube

 

Program REDUCE nebude řešit jen vývoj vhodných zdrojů elektrické energie, ale i inteligentní distribuci a řízení elektrické energie. V podstatě půjde o inteligentní mini elektrickou síť, která dokáže automaticky rozpoznat jednotlivé zařízení – klidně od svítilen přes radiostanice.

„Jedním z největších problémů je dát dohromady různé systémy, aby spolupracovaly. Je to opravdu frustrující pro vojáky v poli, když chce použít tento kabel s touto baterií, a to nefunguje. Jedním z hlavních technických problémů je standardizace rozhraní a sítí, aby všechny kousky fungovaly bez problému a voják nemusel nic nastavovat.“ Marnie de Jong, RDECOM

Voják pak nemusí nic řešit ani nastavovat, prostě připojí požadovanou elektrickou součástku, kterou chce používat nebo nabít a tím jeho práce končí.

 

Ve státech bohatých na sluneční zařízení, jako je Afghánistán, jsou obnovitelné zdroje pro potřeby armády naprosto ideální. Každý kilogram, který se nemusí dopravovat, ušetří nejen stovky dolarů, ale i lidské životy. Příklad za všechny, každý 46. zásobovací konvoj vypravený v Afghánistánu zaznamená ztrátu na životech.

 

Zdroj: Defence Talk, Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
asdf Datum: 19.05.2012 Čas: 01:53

Left : ne do Afghanu nesli pro ropu ale pro jine nerostne bohatstvi... měd a jine cenne kovy vyuzitelne v elektrotechnice presne jak pisete a je to tak... stejne tak jako tam byli rusaci predtim... nikdo nikam navlitne a nebude davat ohromne sumy financi jen tak, aby z toho nic nemel... si myslite ze tam jsou kvuli sireni demokracie o ochrane nasi svobody ? sadam se jim uz nehodil do kramu tak se ho zbavili, to sami s Lybii... Americani jim dluzili ohromny prachy za ropu tak se jich zbavili... a dosadi si tam svoji loutkovou vladu jako v 80. letech v Iranu... to sami se deje v Syrii ted... umele vyvolana revoluce aby Iran prisel o posledniho kamarada... jestli me mate za blazna se se podivejte na mapu sveta a kochejte se krasny takticky planem na obsazeni blizkeho vychodu... me by to vlasne ani nevadilo kdyby to bylo kvuli sireni svobody a potlaceni islamu, ale dnesni svet je zahalem do multikulturalismu a humanismu tak se musi sirit strach z terrorismu... je to takovy kolecko... az to bude cilene potlacovani Islamu a ochrana svobody Evropy jsem vsemi deseti pro... i bych klidne prispival jako v Izraeli na armadu ze sveho...

PS: co udelalo NATO dobreho pro Irak a Afghan ? v Iraku byl sice totalitni rezim ale byl tak defacto klid... a ted ? Afghan byl Afghan a bude... nikdy se tam neujme jiny typ vladnuti... HAUK

avatar
Left Datum: 15.05.2012 Čas: 23:11

To Márty: Doufám, že to opravdu myslíš jen s úsměvem, protože právě tohle nesnáším, jak si lidi myslí, že NATO přišlo do Iráku a Afghanistánu pro ropu, respektive drahé kovy, a proto, aby zabíjeli civilisty. Tyhle lži, ať už jsou míněny s nadsázkou nebo ne, neprávem osočují nás a naše spojence a zakrývají vše dobré, co (jsme) pro Afghanistán, či jiné státy, v minulosti udělali. Nejlepší prostředek, jak vyvrátit domněnku o tom, že NATO šlo do Iráku jen kvůli ropě, jsou čísla. Před rokem 2003 do USA putovala 2% irácké ropy. Dnes jsou to také 2%. Lži stranou, prosím!

avatar
Márty Datum: 15.05.2012 Čas: 21:40

No bude potřeba něco podobného vyvinout ,protože jak uzavřou ISAF tak se vlítne zase jinam a dal bych ruku za to že tam taky bude pařit sluníčko a ropa bude tryskat proudem :)

arr