Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky

Datum přidání 23.07.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu Gazy. Součástí izraelských pozemní sil je také obrněná technika vybavená aktivním ochranným systémem Trophy. Podle deníku Globes systém Trophy zmařil již 5 raketových útoků.

Foto: Obrněné vozidlo Namer. / Flicker IDF, bir Sultan

Foto: Obrněné vozidlo Namer. / Flicker IDF, Abir Sultan  

 

Trophy ukazuje kvality

Trophy je aktivní ochranný systém APS (Active Protection Aystem) schopný ničit protitankové střely nebo reaktivní granáty RPG. Základem je čtveřice malých radarů, jenž celokruhově pokrývají okolí chráněného vozidla. O vlastní ničení hrozeb se stará dvojice pohyblivých „raketometů“, jenž cíl ničí pomocí směrového výbuchu „brokovnicovým efektem“.

 

První izraelské tanky Markava získaly Trophy v roce 2009. Později byl ochranný systém nainstalován i na těžké obrněné transportéry Namer.

 

Od té doby Trophy prokázal několikrát své kvality. Víceméně pravidelně na izraelské síly z pásma Gazy útočí palestinští ozbrojenci. Do začátku operce Protection Edge Trophy oficiálně třikrát překazil útok pomocí RPG a řízených střel.

 

Nynější bojová operace je však prvním skutečným nasazením aktivního obranného systému APS, nejen v Izraeli, ale i na celém světě.„Jedna z nejpůsobivějších věcí na systému Trophy je, že nikde na světě, do dnešních dní, nebyl podobný systém úspěšně použit v bojové operaci,“ řekl magazínu Globes nejmenovaný vysoký úředník na izraelském ministerstvu obrany.

 

Video: Hamás ukázal útok na izraleský tank. Útočící střelu však zničil systém Trophy. / YouTube

 

Trophy navíc nemá v Gaze jednoduchou práci. Městské prostředí pásma Gazy skýtá ideální prostředí pro týmy Hamásu útočící na izraelské jednotky.

 

Obrněná technika nemůže v ulicích měst příliš manévrovat a prostředí skrývá mnoho míst pro léčky a nenadále útoky na krátkou vzdálenost. Jeden z izraelských důstojníku uvedl, že boje na podobném místě jsou „vysněným scénářem Hamásu.“

 

Hamás Izraelce překvapil

Izraelské jednotky se v pásmu Gazy setkávají s tvrdým odporem. Podle deníku Haaretz jsou bojovníci Hamásu vycvičení a vybavení mnohem lépe než v minulosti. Hamás údajně okopíroval taktiku Hizballáhu, kdy na izraelské jednotky útočí malé, vysoce mobilní raketové týmy.

 

„Byl jsem již dříve v Shuja'iyeh  (čtvrt ve východní části města Gaza – pozn. redakce), ale nikdy jsem nic takového - ani u Hamásu – neviděl. Jejich vybavení a taktika je jako Hizballáhu. Raketové a IED léčky jsou všude - navíc zůstávají na místě a bojují, a neutíkají, jako v minulosti,“ řekl pro deník Haaretz jeden z izraelských velitelů operace v Gaze.

 

Video: Útok na krátkou vzdálenost v ulicích města Gazy pomocí RPG-29. Trophy úspěšně zasáhl. / YouTube 

 

Systém Trophy je sice účinný, ale stále není zaveden v dostatečném počtu. Izrael v jeden den dokonce ztratil 13 vojáků, z toho sedm vojáků zemřelo v 50 let starém obrněném transportéru M113, který byl zasažen IED a nakonec také řízenou střelou.

 

Hamás řízenou střelou také zasáhl budovu, kde si zřídili dočasné velitelské stanoviště izraelští vojáci. Po útoku na místě zůstali tři mrtví izraelští vojáci, včetně zástupce velitele praporu.

 

Ostatně síla odporu izraelské vojáky „do určité míry“ překvapila. "Není to katastrofa, stále se s nimi umíme vypořádat. Zabili jsme mnohem víc jejich bojovníků, než oni našich, ale jsou určitě o stupeň výše, než jsme očekávali,“ řekl jeden z důstojníků izraelské armády. „Jde vidět, že se učili jak od Hizballáhu, tak od nás.“  

 

Zdroj: Haaretz, Globes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 24.07.2014 Čas: 12:41

Deadog: Pardon, nechápu že jsem se mohl takto překlepnout... :)

avatar
Adamicz Datum: 23.07.2014 Čas: 23:09

Jen aby nedošlo k mýlce, nedošlo k žádnému samovolnému spuštění systému Trophy. Ten reagoval na přilétající protitankovou střelu, jejíž následný výbuch zabil v blízkosti stojícího vojáka. Mrtvý by byl i bez spuštění Trophy, takže bych to spíš interpretoval, že ho zabila PTŘS Hamasu.

Mimochodem v článku je jedna nepřesnost. V té M113 zahynulo 7 vojáků, 13 jich zahynulo celkově mezi sobotní nocí a nedělním ránem.

avatar
papaHoth Datum: 23.07.2014 Čas: 20:52

Btw: tohle mě překvapuje
https://www.facebook.com/topic/Tank/111507098866027

hrozný podcenění :-(

avatar
Deadog Datum: 23.07.2014 Čas: 20:28

Muz co zira na kozy :
vojak IDF-Israel Defence Forces
IED je nastrazny vybusny system ,( improvised explosive device)
jen at to nekoho nemate

avatar
papaHoth Datum: 23.07.2014 Čas: 20:01

ano je to pravda. I já jsem to zaznamenal. Jen krátká zpráva. Zprvu o těžkém zranění a pak o smrti toho vojáka.
The second soldier, 2nd-Lt. Bar Rahav from Ramat Yishai, from the Engineering Corps, was killed as a result of the activation of the Trophy missile defense system in a nearby tank.

tady: http://www.presstv.ir/detail/2014/07/20/372043/2-more-israeli-soldiers-killed-in-gaza/.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 23.07.2014 Čas: 19:42

Četl jsem, že právě Trophy má v aktuální kampani v Gaze, na svědomí život jednoho vojáka IED, který byl bohužel v nesprávný čas na nesprávném místě, zrovna když seTrophy spustil. Je to pravda?

avatar
GAVL Datum: 23.07.2014 Čas: 19:09

Budu volně citovat co údajně řekl Napoleon
nebojuj s nikým moc často , nebo se od tebe všechno naučí

arr