Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Obří vojenské cvičení NATO Anakonda 2016 běží

Datum přidání 06.06.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 33 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Včera bylo v Polsku slavnostně zahájeno vojenské cvičení Anakonda. Jedná se o největší polské cvičení od roku 1989 a největší vojenské cvičení NATO v tomto roce. Celkově 31 000 vojáků NATO bude nacvičovat obranu východního křídla Aliance.

Foto: Cvičení Anakonda se zúčastní také tanky M1A2 Abrams americké armády.  / US Army

Foto: Cvičení Anakonda 2016 se zúčastní tanky M1A2 Abrams 1. obrněné brigády 3. divize americké armády. / US Army

 

"Cvičení má především obrannou funkci. Anakonda 2016 ověří schopnost Aliance bránit území východního křídla (NATO - pozn. red.). Chceme zejména ověřit součinnost vojáků a velitelů, především v prostředí hybridní války, ve všech oblastech: na zemi, ve vzduchu, na moři a také v prostředí speciálních sil," uvedl při zahajovacím ceremoniálu Antoni Macierewicz, polský ministr obrany.

 

Polsko do akce zapojí nejen 12 000 profesionálních vojáků, ale vůbec poprvé také dobrovolnické polovojenské síly. Hlavní partnerskou zemí cvičení jsou Spojené státy s 14 000 vojáky.

 

Anakonda 2016 je unikátní v několika směrech. Nejen, že probíhá v simulovaném prostředí hybridní války, ale Aliance také testuje přesuny lidí a techniky na velké vzdálenosti a také přechod jednotek polské armády pod jednotné velení NATO. Alianční technika i personál se do Polska dostane po cestě, železnicí, letecky i po moři.

 

Přesun jednotek na dlouhé vzdálenosti a jejich rozvinutí je jedním z nejdůležitějších námětů cvičení. Země NATO papírově disponují obrovským množstvím techniky. Přesunutí techniky na vzdálenost několik tisíc kilometrů a jejich rozvinutí na případné bojové linii je však obrovská logistická a organizační výzva. 

 

Foto: Polské, maďarské, litevské, ukrajinské a americké jednotky ve vojenském výcvikovém prostoru Nova Deba na jihovýchodě Polska. /  Combat Camera DO RSZ

 

Anakonda 2016 rovněž výrazně posílí schopnost spolupráce spojeneckých armád - i přes snahu o sjednocení, každá armáda NATO má jinou techniku, jiný typ výcviku a jiné postupy. Obrovským problémem je také jazyková bariera. Jedním z největších problémů armád zemí NATO je to, aby se při případné společné akci domluvily.

 

"Musíme posílit naší společnou obranu, musíme být schopni odradit potenciálního agresora. Musíme zapracovat na naši schopnosti spolupráce (...) Vzájemnou spolupráci a aktivním zapojením vzrostou naše možnosti, naše kompetence a schopnost bránit se, zkrátka naše kolektivní připravenost," uvedl při proslovu Mark Milley, náčelník štábu americké armády (US Army).

 

Přesné scénáře cvičení nejsou známé - velení chce cvičící vojáky držet v nejistotě. V rámci vojenských manévrů bude ale proveden například simulovaný letecký útok na systémy protivzdušné obrany (PVO) S-400, masivní výsadek nebo budování přechodů a mostů pro přesun techniky a lidí.

 

Během cvičení se mimo jiné počítá s masivními kyber údery na polské civilní i vojenské cíle. Pří jiné epizodě zase polští vojáci dekontaminují základní školu od chemického zamoření.

 

Foto: Americké a polské jednotky pochodují městem Chelmno. /  Combat Camera DO RSZ

 

Jednou z klíčových jednotek cvičení Anakonda 2016 bude 1. obrněná brigáda 3. divize americké armády s tanky M1A2 Abrams a bojovými vozidly pěchoty Bradley. Američané na cvičení vyčlení rovněž mechanizovanou pěchotu, výsadkáře a jednotky PVO americké Národní gardy.

 

Do cvičení Anakonda 2016 se zapojí 24 zemí NATO a Partnerství pro mír. Kromě Polska a Spojených států se účastní země NATO - Velká Británie (1200 vojáků), Španělsko (1200), Rumunsko (250), Německo (několik set), Chorvatsko (198), Bulharsko (180), Kanada (175), Litva (140), Albánie (125), Slovinsko (110), Turecko (100), Maďarsko (100), Slovensko (100), Lotyšsko (80), Nizozemsko (70), Česká republika (25) a Estonsko (4) a pět zemí Partnerství pro mír Makedonie (165), Švédsko (130), Gruzie (120), Ukrajina (35) a Finsko (?).

 

Velení Aliance v Bruselu nasadí v Polsku 600 vojáků z Vícenárodního sboru Sever-východ (Multinational Corps North East) a 180 vojáků z aliančního velitelství LANDCOM (Allied Land Command).

 

Zdroj: Defence24

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 11.07.2016 Čas: 12:30

Ač jsem se snažil, nikde jsem nenašel srovnání nákladů na toto cvičení oproti tomu z ruské západní hranice před rokem (pochopitelně pro zajištění srovnatelnosti na hlavu vojáka a přepoštenou jednotku techniky. Obecné odhady nicméně uvádějí zhruba třetinové náklady u ruských cvičení. Ví někdo více? Děkuji.

avatar
Arassuil Datum: 28.06.2016 Čas: 16:12

Laci: Máte pravdu, že Česko (respektive Čechy) existují v naší kotlině již hezkých pár století. Je ale třeba si uvědomit, že v téže kotlině existovaly po staletí také další dvě samostatné země - konkrétně Moravské markrabství a Slezské vévodství - tyto 3 státní útvary byly rovnoprávné, na sobě nezávislé, spojené pouze společnou osobou panovníka. Tj. oficiální titulatura českých králů zněla král český, markrabě moravský, vévoda slezský atd. Pokud chtěl panovník zvýšit daně, musel požádat tři zemské sněmy, pokud chtěl svolat vojsko, svolával tři zemské hotovosti, stejně jako se musel nechat třikrát "korunovat". Tento princip tří zemských zemí se držel ještě za První republiky. Takže nějaké oficiální souhrnné označení "Čechy" je otázkou posledních necelých sta let.

Vhodný název, zahrnující skutečně všechna tři historická území v jednom státě rovným dílem, je Czech republic. Czechia je IMHO neologismus a hnusný patvar, nemající žádný historický základ v češtině, natož pak v Angličtině (podle mé vlastní zkušenosti ještě pár desítek let budeme Czechoslovakia), který navíc popírá existenci něčeho jako je Moravia a Silesia.

A pokud byste se podíval na dějiny českých zemí v 19. století, zjistil byste, že německá slova tschechien nebo czechien (v pramenech se vyskytují obě varianty) byla u nás dlouho považována za urážku a používali je výhradně němečtí nacionalisté, aby zdůraznili své nadřazené postavení. Čeští obrozenci se byli jako lvi, aby se v oficiálních dokumentech objevovalo slovo Bohemia nebo alespoň Böhmen.

avatar
Deutschmann Datum: 28.06.2016 Čas: 15:09

Laci: Jestli to není protože velká část lidí nemá ráda pojem Česko - Czechia.

Navíc sice byl zaveden název Česko - Czechia, ale mnoho lidí i odborníků tvrdí že se to vztahuje pouze na územní část čechy. Morava a Slezko do toho nepatří.

Navíc v zahraničí bylo vydáno mnoho našich peněz (prý několik miliard) na propagaci slov Czech republic. A mnoho úředníků je nechce jen tak odepsat.

Navíc slovo Czechia se ve výslovnosti velmi snadno zamění za slovo Chechnya (čečensko). Což není zrovna vhodná záměna.

Asi proto se to neujalo.

avatar
Laci Datum: 28.06.2016 Čas: 14:11

A zase ten nešvar..
Proč jsou všechny země napsány jednoduchým jednoslovným názvem a naše země zdlouhavým dvojslovným politickým názvem, místo taktéž jednoduchého? Zdá se to jako maličkost, ale vypadá to blbě, neprofesionálně a jakoby to poukazovalo na neznalost národní identity. Česká republika existuje jen pár let, zato Česko je v té naší kotlině už pěkných pár století a doufám, že dál bude.
Upřesněte si prosím tedy výrazivo.
Je to jak když představujete známé stylem: "Honza, Mára, Peťa, Dvořák, Luky"

avatar
Luky Datum: 18.06.2016 Čas: 11:35

zpomalovanýmu patosu se nevyhneme, ale jinak jsou tam i docela hezký záběry:
https://www.youtube.com/watch?v=YQ3FcgOLQ3M

4 RiMr71:
věřím, že jsi s náměrem polských laufů spokojen, protože se kryje s tvým světonázorem...já jsem rád za armádu co máme a když to domodernizují, tak špatný to zas nebude.

A mimochodem podvěšený Alky v iráckých barvách, startující na ISISáky vě mě vzbuzují smyslné chvění chřípí i trochu hrdosti (i když zároveň doufám, že po nich nebudou házet i kabinama)

avatar
gaunt Datum: 13.06.2016 Čas: 17:58

RiMr71: Máte pravdu, kolaborant nejsem.

avatar
RiMr71 Datum: 13.06.2016 Čas: 17:42

...tak konkrétně u Vás Gaunte, o tom není nejmenších pochyb... :)

avatar
gaunt Datum: 10.06.2016 Čas: 17:36

RiMr71: Každý kdo není antiradarista je IMHO kolaborant.

avatar
RiMr71 Datum: 10.06.2016 Čas: 17:21

"Jak by měla vypadat armáda, na kterou se nekašle?"

Třeba jako ta polská. Ale u Polska nejvíc kladně hodnotím to, že bez ohledu na levici, pravici, černé kabáty, Jacek nebo Marek, v základních otázkách toho jestli armáda třeba je nebo a kterým směrem by měly mířit hlavně, panuje tam v této oblasti víceméně shoda.
To je oproti těm našim antiradaristům a hejtfrikulínům velký kontrast.
Poláci mají jeden hezký vtip o Češích "Není pravda, že Češi nechtěli za protektorátu bojovat proti Hitlerovi! Chtěli... Jenže to bylo zakázané!"

avatar
niko Datum: 10.06.2016 Čas: 08:57

Juraj:
Ze NATO ma armadu som nikdy netvrdil. Alebo to niekde vidis ? Ale keby sme tu fakt chceli vytvarat flame a slovickarit, ako to tu zacinas, tak zistime, ze NATO de fakto urcitu cast armady ma. Vezmime si napriklad jednodky:
- Strategic Airlift Capability (SAC)
- NATO AWACS Component
nepocitam velitelstva a spravodajske jednotky.
No a uz len pre tieto dve jednotky plati to, co som pisal, ze "Toto dneska jedna krajina nasej a ani polskej velkosti proste nedokaze."

avatar
Luky Datum: 09.06.2016 Čas: 19:32

Jak by měla vypadat armáda, na kterou se nekašle?

avatar
Olaf Datum: 09.06.2016 Čas: 19:19

Náš příspěvek hodnotím kladně. Když už na armádu tak okázale kašleme, alespoň se nebudeme plést pod nohy těm, kdo to s NATO myslí vážně.

avatar
Juraj Datum: 08.06.2016 Čas: 08:20

niko- asi si zabudol ze NATO nema armadu !

avatar
Todomatch Datum: 07.06.2016 Čas: 22:31

Mezinárodní cvičení Anakonda se koná v Polsku pravidelně každé dva roky. Dohledal jsem předchozí ročníky 2014, 2012 a 2010. Tzn. že letos je čtvrtý ročník, nebo byly ještě nějaké starší?

avatar
niko Datum: 07.06.2016 Čas: 22:12

No hlavne ma NATO kapacity, ktore Cesko a ani Slovensko nikdy mat nebude.

Fakt odporucam si pozriet cez nejaky prehliadac trebarz zajtra oblohu nad Polskom. Dnes boli vo vzduchu nad Baltskym morom naraz dva velke AWACSy, dve tankovacie KC 135 a jedna spionazna RC 135 a popri tom v jednej rade za sebou 8 C 130 (asi vysadok) + par Polskych CAS a nejake C 17, k tomu samozrejme nepocitam stihace. Toto dneska jedna krajina nasej a ani polskej velkosti proste nedokaze.

arr