Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Obrněná vozidla Eagle V pro německou armádu

Datum přidání 11.03.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německá armáda objednala 76 obrněných velitelských vozidel Eagle V od firmy General Dynamics European Land Systems (GDELS). Vozidla se připojí k dodávce stejných vozidel z minulého roku.

Foto: Eagle V / GDELS

Foto: Eagle V / GDELS

 

Nová objednávka vozidel Eagle V ctí program Geschützten Führungs- und Funktionsfahrzeugs der Klasse 2 (GFF 2). Cílem programu je získat velitelská obrněná vozidla do hmotnosti 7,5 tuny. Modulární uspořádání Eagle V však umožní používat vozidlo i pro jiné účely – průzkum, elektronický boj, transport, atd.  

GFF Klass 2 je jedním ze čtyř podprogramů spadající pod označení GFF. V rámci komplexního programu GFF chce německá armáda vyměnit jádro své kolové obrněné techniky. GFF 1 řeší vozidla do 5,3 tuny, GFF 2 do 7,5 tuny, GFF 3 do 12,5 tuny a GFF 4 do 25 tun.

 

Německá armáda si již pořídila lehce opancéřované Mercedes-Benz LAPV Enok (45 vozidel) pro GFF 1 a Dingo 2 (446 vozidel) pro GFF 3. V rámci GFF 4 chce německá armáda nakoupit těžká vozidla kategorie MRAP - Grizzly 6×6 nebo Wisent 8×8.

 

Foto: Eagle V / GDELSFoto: Eagle V v různých verzích. / GDELS

 

Připomeňme, že o pořízení velitelských vozidel kategorie MRAP uvažuje delší čas i Armáda ČR. Česká armáda počítá s celkově 30 stroji, které mají být dodány mezi roky 2014 až 2017. 

 

Prvních 100 vozidel Eagle V pro program GFF Class 2 si objednalo Německo v polovině minulého roku. Současná dodávka 76 vozidel běží v rámci opce dojednané během první objednávky.

 

Eagle V patří do rodiny vozidel Eagle od švýcarské firmy MOWAG, dceřiné společností GDELS. Konstrukčně Eagle V navazuje na Eagle IV. Oproti svému předchůdci má větší vnitřní prostor, větší užitečné zatížení a poskytuje vyšší stupeň balistické ochrany posádky. Podle výrobce však vnější rozměry a mobilita zůstala zachována.

 

Německá armáda má ve výzbroji také 495 vozidel Eagle IV. Deset vozidel nalezneme u německé Spolkové policie.

 

Video: Eagle IV v německé armádě. / YouTube

 

Eagle V má hmotnost 7 tun a 3 tuny uveze jako náklad. Stroj tak spadá do podobné hmotnostní kategorie jako například Iveco LMV.

 

Motor o výkonu 183 kW (245 koní) značky Cummins dokáže udělit vozidlu rychlost až 110 km/h. Nádrž o objemu 180 litrů postačuje na 700 km dlouhou jízdu po zpevněných cestách.

 

Od svých předchůdců Eagle V navíc přebral unikátně řešený podvozek s typem zavěšení kol De Dion. Takové řešení je u obrněných vozidel neobvykle a lze ho najít spíše u sportovních vozů.

 

Podvozek využívá i patentovaný systém pro stabilizaci, který zamezuje převrácení vozidla na bok. Oproti tuhé nápravě má navíc De Dion nižší množství neodpružené hmoty, což zlepšuje kvalitu jízdy a ovladatelnost.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Maulincio Datum: 13.03.2014 Čas: 09:29

Nesouhlasim s "Od svých předchůdců Eagle V navíc přebral unikátně řešený podvozek s typem zavěšení kol De Dion. Takové řešení je u obrněných vozidel neobvykle a lze ho najít spíše u sportovních vozů." Protoze u sportovnich vozu se pouziva nejcasteji viceprvkova naprava a De dion pouziva treba takovy Humvee, takze to az tak neobvykly neni

avatar
Petr M Datum: 11.03.2014 Čas: 21:46

Ačr by mohla pořídit naše transkoptery VEGA v ceně 20 milionů za kus, jistě kvalitní a levnější něz zahraniční konkurence na ně namontovat střeleckou vež cca 5 až 20 mil kč, a není co řešit .
Klidně bych jim dal i RCWS-30 za 20 milionů Kč, jak mají naše pandury, jestli by na ně šla nainstalovat.
cena by vycházela 1,2 miliardy Kč za dobře vyzbrojených 30 strojů.

arr