Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Obrněná vozidla Eagle V pro německou armádu

Datum přidání 11.03.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německá armáda objednala 76 obrněných velitelských vozidel Eagle V od firmy General Dynamics European Land Systems (GDELS). Vozidla se připojí k dodávce stejných vozidel z minulého roku.

Foto: Eagle V / GDELS

Foto: Eagle V / GDELS

 

Nová objednávka vozidel Eagle V ctí program Geschützten Führungs- und Funktionsfahrzeugs der Klasse 2 (GFF 2). Cílem programu je získat velitelská obrněná vozidla do hmotnosti 7,5 tuny. Modulární uspořádání Eagle V však umožní používat vozidlo i pro jiné účely – průzkum, elektronický boj, transport, atd.  

GFF Klass 2 je jedním ze čtyř podprogramů spadající pod označení GFF. V rámci komplexního programu GFF chce německá armáda vyměnit jádro své kolové obrněné techniky. GFF 1 řeší vozidla do 5,3 tuny, GFF 2 do 7,5 tuny, GFF 3 do 12,5 tuny a GFF 4 do 25 tun.

 

Německá armáda si již pořídila lehce opancéřované Mercedes-Benz LAPV Enok (45 vozidel) pro GFF 1 a Dingo 2 (446 vozidel) pro GFF 3. V rámci GFF 4 chce německá armáda nakoupit těžká vozidla kategorie MRAP - Grizzly 6×6 nebo Wisent 8×8.

 

Foto: Eagle V / GDELSFoto: Eagle V v různých verzích. / GDELS

 

Připomeňme, že o pořízení velitelských vozidel kategorie MRAP uvažuje delší čas i Armáda ČR. Česká armáda počítá s celkově 30 stroji, které mají být dodány mezi roky 2014 až 2017. 

 

Prvních 100 vozidel Eagle V pro program GFF Class 2 si objednalo Německo v polovině minulého roku. Současná dodávka 76 vozidel běží v rámci opce dojednané během první objednávky.

 

Eagle V patří do rodiny vozidel Eagle od švýcarské firmy MOWAG, dceřiné společností GDELS. Konstrukčně Eagle V navazuje na Eagle IV. Oproti svému předchůdci má větší vnitřní prostor, větší užitečné zatížení a poskytuje vyšší stupeň balistické ochrany posádky. Podle výrobce však vnější rozměry a mobilita zůstala zachována.

 

Německá armáda má ve výzbroji také 495 vozidel Eagle IV. Deset vozidel nalezneme u německé Spolkové policie.

 

Video: Eagle IV v německé armádě. / YouTube

 

Eagle V má hmotnost 7 tun a 3 tuny uveze jako náklad. Stroj tak spadá do podobné hmotnostní kategorie jako například Iveco LMV.

 

Motor o výkonu 183 kW (245 koní) značky Cummins dokáže udělit vozidlu rychlost až 110 km/h. Nádrž o objemu 180 litrů postačuje na 700 km dlouhou jízdu po zpevněných cestách.

 

Od svých předchůdců Eagle V navíc přebral unikátně řešený podvozek s typem zavěšení kol De Dion. Takové řešení je u obrněných vozidel neobvykle a lze ho najít spíše u sportovních vozů.

 

Podvozek využívá i patentovaný systém pro stabilizaci, který zamezuje převrácení vozidla na bok. Oproti tuhé nápravě má navíc De Dion nižší množství neodpružené hmoty, což zlepšuje kvalitu jízdy a ovladatelnost.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Maulincio Datum: 13.03.2014 Čas: 09:29

Nesouhlasim s "Od svých předchůdců Eagle V navíc přebral unikátně řešený podvozek s typem zavěšení kol De Dion. Takové řešení je u obrněných vozidel neobvykle a lze ho najít spíše u sportovních vozů." Protoze u sportovnich vozu se pouziva nejcasteji viceprvkova naprava a De dion pouziva treba takovy Humvee, takze to az tak neobvykly neni

avatar
Petr M Datum: 11.03.2014 Čas: 21:46

Ačr by mohla pořídit naše transkoptery VEGA v ceně 20 milionů za kus, jistě kvalitní a levnější něz zahraniční konkurence na ně namontovat střeleckou vež cca 5 až 20 mil kč, a není co řešit .
Klidně bych jim dal i RCWS-30 za 20 milionů Kč, jak mají naše pandury, jestli by na ně šla nainstalovat.
cena by vycházela 1,2 miliardy Kč za dobře vyzbrojených 30 strojů.

arr