Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Obrněné transportéry AMPV pro americkou armádu

Datum přidání 11.10.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) získá 29 prototypů nových pásových obrněných transportérů AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicles) do konce letošního roku. AMPV v americké armádě postupně nahradí legendární, ale již značně zastaralé pásové transportéry M113.

Foto: Vozidlo AMPV ve verzi pro evakuaci zraněných z bojiště; větší foto / BAE Systems

Foto: Vozidlo AMPV ve verzi pro evakuaci zraněných z bojiště; větší foto / BAE Systems

 

Obrněný transportér M113 slouží v americké armádě a dalších více než 50 zemích světa již od roku 1960. V U.S. Army najdeme M113 (papírově 2897 ks) zejména v obrněných brigádních bojových týmech ABCT (Armored Brigade Combat Teams), kde slouží vedle bojových vozidel pěchoty M2 Bradley a tanků M1A2 Abrams.

 

Americká armáda M113 již nepoužívá v roli bojového vozidla pěchoty - tedy pro dopravu pěšáků na bojiště a jejich podporu lafetovanými zbraněmi. M113 ale stále slouží jako velitelská vozidla, samohybné minomety, vozidla pro víceúčelové použití, ambulance nebo pro evakuaci zraněných z bojiště.


Papírově dalších 1922 M113 slouží v podpůrných brigádách EAB (Echelons Above Brigade). Současný program výměny vozidel M113 se ale brigád EAB netýká - podoba nástupce M113 se u brigád EAB teprve specifikuje.


V roce 2014 americká armáda uzavřela s firmou BAE Systems pětiletý program s cílem vyvinout nástupce M113 - nový obrněný transportér AMPV. Z důvodu urychlení vývoje byla jako výchozí pásová platforma zvoleno bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley.


Pokračuje tak unifikace pásových vozidel v americké armádě - pásovou platformu Bradley využívají nejen bojová vozidla pěchoty M2 Bradley (resp. M3 Bradley), ale i samohybné houfnice M109 Paladin a nově i obrněné transportéry AMPV.


Vývoj a výroba 29 prototypů AMPV do roku 2019 přijde americké daňové poplatníky na 458 milionů dolarů. Během náročných testů obrněnci musí prokázat spolehlivost při najetí minimálně 33 800 km (21 000 mil).


V roce 2020 začne počáteční nízkosériová výroba LRIP (Low-Rate Initial Production). Během LRIP armáda získá 289 vozidel za 1,2 miliardy dolarů. Celkově americká armáda plánuje pro těžké obrněné brigády nakoupit 2907 AMPV za 10,2 miliard dolarů. Maximální rychlost výroby při dosažení plné sériové výroby (od roku 2023) bude 180 vozidel ročně.


Plánuje se pořízení pěti základních verzí - 386 samohybných minometů ráže 120 mm, 993 velitelských vozidel, 790 evakuačních vozidel, 216 ambulancí a 216 vozidel pro víceúčelové použití.


Víceúčelová verze pojme dvoučlennou posádku a šestičlenný výsadek. Vnitřní prostor lze upravit pro transport jednoho ležícího pacienta nebo pro transport podpůrných pěchotních zbraní - těžkých kulometů, granátometů, pancéřovek, protitankových řízených střel (PTŘS), atd.


Pro palebnou podporu poslouží AMPV s manuálně nabíjeným minometem ráže 120 mm. Obsluhu minometu zajistí dva vojáci. Vozidlo pojme 69 kusů munice ráže 120 mm. Naopak v nákladovém prostoru velitelské verze vznikne prostor pro dvě špičkově vybavené pracovní stanice.


Evakuační AMOV získá trojčlennou posádku a místo pro šest sedících pacientů, nebo čtyři ležící pacienty, nebo dva ambulantní a tři ležící pacienty. V této verzi AMPV nabízí o 78 % více vnitřního prostoru než evakuační M113.


Ambulance má čtyřčlennou posádku, jedno místo pro ležícího pacienta a jeden stůl pro provádění lékařských zákroků.


Hmotnost AMPV je podle verze 34 t až 36 t. Maximální rychlost je přes 60 km/h, při cestovní rychlosti 50 km/h je dojezd na zpevněném terénu 360 km. Pro svou obranu AMPV mohou použít kulomety M249, M240, těžké kulomety M2 nebo granátomety Mk-19.


Nový lehký hliníkový pancíř AMPV zajišťuje ochranu posádky proti střelám z útočných pušek. Proti RPG a PTŘS chrání posádku masivní bloky reaktivního pancíře.

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Safi Datum: 12.10.2016 Čas: 18:46

OT bez veze pouze pro 6 vojaku ? Aby zacali u potencionalnich bojist stavet parkoviste.....

arr