Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Obrněné vozidlo Hawkei pro australskou armádu

Datum přidání 14.10.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Václav Koepcký

Australský premiér  Malcolm Turnbull 5. října oznámil, že Austrálie nakoupí nová obrněná vozidla Hawkei v rámci programu Project Land 121 Phase 4, jehož cílem bylo vybrat novou generaci lehkých obrněných vozidel s pohonem 4x4 pro australskou armádu, která nahradí nevyhovující Land Rovery.

Foto: Australské vozidlo Hawkei na výstavě MSPO 2015; ilustrační foto / Jan Grohmann

Foto: Australské vozidlo Hawkei na výstavě MSPO 2015; větší foto / Jan Grohmann

 

Austrálie se při výběru nového lehkého obrněného vozidla rozhodovala mezi dvěma kandidáty. Prvním byl americký stroj JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) a druhým zmíněný Hawkei PMV (Protected Mobility Vehicle) od společnosti Thales Australia. Australané nakonec dali přednost domácí konstrukci před americkou.


Celkový počet objednaných vozidel je 1100 a k nim bylo objednáno dalších 1000 přívěsných vozíků. V původních plánech se však mluvilo o nákupu až 1300 vozidel. Kontrakt dosahuje výše 1,3 miliardy australských dolarů (916 milionů USD) .


Australský premiér oznámil, že: „Hawkei zlepší ochranu vojáků a umožní jim operovat ve vysoce rizikových oblastech. Je to jediné obrněné vozidlo v australské armádě, které je možné transportovat pomocí vrtulníků."


Vozidla budou vyráběná v Austrálii v závodě společnosti Thales v Bendigu, kde vznikne 170 nových pracovních míst, dalších 60 nových pracovních míst vznikne v závodě ve Victorii.


Australská pobočka společnosti Thales v Bendigo od roku 2004 vyrábí obrněná vozidla Bushmaster PMV typu MRAP. Nová vozidla Hawkei budou vybavená novou generací komunikačního systému od společnosti Thales. Pilotní produkce vozidel začne v roce 2016 a první z nich australská armáda obdrží ke konci roku 2017.


Hawkei dokáže přepravit pět až šest mužů včetně řidiče, záleží na konkrétní verzi vozidla. Vozidlo je možné přepravovat v podvěsu vrtulníku CH-47 Chinook a transportními letouny C-130 Hercules.

Video: Hawkei PMV (Protected Mobility Vehicle)  / YouTube

 

Pancéřovou ochranu vozidla vyvinula izraelská společnost Plasan. Hawkei je v základní konfiguraci odolný proti palbě z ručních zbraní a šrapnelům dělostřeleckých granátů.


Podvozek je vytvarován do V, aby ochránil posádku před účinky min a IED. Hawkei může být také vybaven přídavným pancéřováním zvyšující balistickou odolnost vozidla. Přídavný pancíř může být instalován v polních podmínkách během 30 minut. K jeho namontování není potřeba žádné speciální nářadí.


Vozidlo lze osadit zbraňovou stanicí vybavenou 12,7mm kulometem, automatickým granátometem ráže 40mm, nebo manuálně ovládaným kulometem/granátometem umístěným u střešního průlezu.


O pohon se stará šestiválcový turbodieslový motor Steyr o objemu 3,2 l a výkonu 300 koní. Motor je spojen s šestistupňovou automatickou převodovkou. Maximální rychlost je 110 km/h a dojezd 1000 km. Celková váha vozidla je 7 tun, užitečné zatížení v případě speciální varianty se zvětšenou přepravní kapacitou je 3 t.


Vozidlo je možné upravit na mnoho verzí. Základní varianta je určena pro přepravu osob, velitelské vozidlo má osádku sníženou na tři muže, spojovací vozidlo obsluhují čtyři vojáci a průzkumná verze je určena pro pět osob.


U verze pro speciální operace je možné osadit zbraně jak na střechu vozidla, tak na lafety ke spolujezdci a do zadní části vozidla.


Transportní verze má kabinu omezenou pouze na řidiče a spolujezdce. Do zadní nákladové části vozidla o rozměrech 1x1,2 m (40" x 48") je možné umístit standardní palety NATO nebo jeden kontejner tricon (třetina 20ft ISO kontejneru).

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mattea Datum: 15.10.2015 Čas: 20:29

Po dlouhé době příjemně krátký a věcný článek bez zbytečného okecávání. Díky!

arr