Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Ochránci lidských práv chtějí zakázat vývoj bojových robotů

Datum přidání 20.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 19 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká televizní stanice FOX News přinesla informaci o zprávě mezinárodní nevládní organizace Human Right Watch, která varuje před vývojem autonomních bojových robotů. Organizace přinesla své varování v 50-ti stránkové zprávě „Ztráta lidskosti – argumenty proti zabijáckým robotům“ (Losing Humanity: The Case Against Killer Robots).

X-47B

Foto: Bezpilotní letoun X-47B od Northrop Grumman. Budou stroje někdy zcela samostatně rozhodovat o tom, koho zabít a koho ne? / Northrop Grumman

 

Ve své zprávě Humans Right Watch píše, že chce prosadit zákaz vývoje plně autonomních bojových robotů (vzdušných, námořních, pozemních), jež jsou v současné době intenzivně vyvíjeni ve státech s nejvyspělejším vojenským průmyslem, jako je USA, Čína, Německo nebo Izrael. Podle organizace není jistota, že roboty budeme moci „udržet na uzdě“, protože nemohou mít lidské vlastnosti (morálka, slitování, atd.).

 

Dát strojům pravomoc rozhodovat, kdo na bojišti zemře nebo přežije, posunuje technologii příliš daleko,“ říká Stephan Goose, ředitel sekce pro obchod se zbraněmi v Human Right Watch. „Lidská kontrola robotické války je nezbytná pro kontrolu zranění a ztrát mezi civilisty,“ dodává.

Human Rights Watch produkuje výzkumné zprávy a rešerše porušování lidských práv a norem, které jsou zakotveny ve Všeobecné deklaraci lidských práv a dalších mezinárodně přijatých lidskoprávních standardech. Tímto k porušování lidských práv přitahuje mezinárodní pozornost a snaží se tlačit na vlády a mezinárodní organizace, aby zjednaly nápravu. Wikipedie

Zpráva, společně publikovaná ve spolupráci s klinikou pro mezinárodní práva z Harvardské univerzity (Harvard Law School’s International Rights Clinic), volá po mezinárodní smlouvě, která by zakazovala vývoj těchto autonomních zbraní.

 

Video: Nebude představa zcela nahradit lidské vojáky na bojišti pro vlády a vojenské stratégy příliš lákavá? / YouTube

 

Je třeba poznamenat, že plně autonomní bojoví roboti zatím neexistují. Současné stroje jsou spíše dálkově ovládanými modely, než roboty se schopností řešit složité úlohy samostatně. I když samozřejmě, určité samostatné rozhodovací schopnosti dnešní stroje mají a musejí mít.

Připomeňme původní slavné Tři zákony robotiky od ruského spisovatele Isaaca Asimova. Tyto „softwarové pojistky“ mají v budoucnu zamezit robotům, aby ublížili lidem. Bohužel pro bojové roboty, nejsou příliš použitelné…

1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.

2) Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.

3) Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Zatím žádná země nerozhodla o nasazení autonomních bojových robotů, tedy takových strojů, které budou automaticky a bez lidského zásahu rozhodovat o svém dalším postupu. Například, zda na konkrétního člověka zahájí smrtící palbu nebo nikoliv. Zdůrazňujeme, že autonomní roboti nemusejí být vybavení umělou inteligencí (AI) v pravém slova smyslu, ale jen schopností orientovat se ve složitém prostředí a řešit komplikované úlohy.

 

Podle organizace Human Rights Watch, podobné pokročilé bojové stroje by mohly být zavedeny do výzbroje již za 20 nebo 30 let. „Je důležité, aby se zastavil vývoj zabijáckých robotů dřív, než se objeví ve vojenských arzenálech,“ říká Goose. „Pokud země budou stále více investovat do vývoje (autonomních robotů – pozn. redakce), bude mnohem těžší je přesvědčit o opaku.

 

Autonomním bojovým robotům jsme se také věnovali v rozsáhlém článku Terminátor - 5 technologických překážek.

 

Zdroj: FOX News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 29.11.2012 Čas: 12:55

A ještě k phalanxu se může obsluha dostat "pod" jeho palebným polem (aniž by mohli být phalanxem ohroženi). K hypotetickému samostatnému bojovému robotu těžko.

avatar
Ultramarinus Datum: 29.11.2012 Čas: 12:53

Situace, kdy jde o nějákou formu bodové obrany je semozřejmě něco jiného, tam by v rozhodovací smyčce člověk tu mašinu zpomalovat tolik, že by byla ve své práci mnohem méně efektivní. Na druhou stranu (třeba) phalanx se sám o sobě nemůže pohybovat a může být obsluhou snadno a rychle VYPNUT. U autonomních robotů by tyto možnosti nebyly řešením - bojový robot musí být samostatně mobilní a kdyby měl "vypínač" pro snadné vyřazení, byl by zbytečně zranitelný.

avatar
Ultramarinus Datum: 27.11.2012 Čas: 11:47

S názorem, že "rozhodovat o výstřelu" by měl ve smyčce člověk souhlasím. Robot mu může cíl označit, přiblížit, naznačit vlastní "názor" na cíl, ale o smrti nebo životě prostě MUSÍ rozhodovat člověk. Na druhou stranu, robotické systémy jsou velmi užitečné (alespoň tak, jak se používají teď zcela nepochybně).

avatar
Nicolaj Datum: 24.11.2012 Čas: 19:43

Ale ty ztráty budou, to že to nebudou lidé je jedno. Rozbitý kus šrotu opravdu nikoho "netankuje" ale když je jich hromada a každý stojí miliony, to už je jiná.

avatar
Márty Datum: 21.11.2012 Čas: 21:33

rav : Ta položená otázka , ohledně využití je velice dobrá. Nezapomeňte že žijeme v prumyslové době takže od prvního prototipu k tisícům kusu je jen malí krůček.
A jak správně zaznělo ,když nejsou ztráty můžeme v klidu bojovat všude kde se nám to hodí ,né kde je to správné a to je problém. Přeci jenom boj muže proti muži ,samozřejmě v uvozovkách je pořed lepší varianta než válka robotů proti lidem. A v dnešní době stačí pár mil dolarů šíkovný team lidí a podpora medií a válka může vypoknout kdekoli se bude potřebovat.

avatar
Left Datum: 21.11.2012 Čas: 18:59

No jo..ty tomu tak rozuměj :D
Sami říkaj, že ještě tyto roboti neexistují a už vědí, že nebudou fugovat dobře.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 21.11.2012 Čas: 17:49

Tak tak, ať se laskavě nepletou do věcí, do kterejch jim vůbec nic neni.

avatar
Nicolaj Datum: 21.11.2012 Čas: 15:53

Myslím že ochránci lidských práv značně překračují mez své působnosti a jsou také velice naivní ....

avatar
ADM Datum: 21.11.2012 Čas: 11:52

Vyvoj jde dopredu a vyvoj autonomnich robotu s nim. I kdyz se to oficialne zakaze, stejne to nebude nikoho zajimat. Vzdalenou budoucnost vidim ve valkach mezi roboty (ne, StarWars ne) a clovek bude pouze kontrololovat, nebo bude soucasti specialnich tymu, protoze v urcitych okolnostech je clovek nenahraditelny. Ktery armadni general by nechtel mit takovou armadu? Ustrelena ruka, zasah do hlavy, to lecba vojaka nikdy nevrati do puvodniho stavu, ale robot co. Ruka se nahradi, hlava se nahradi...

avatar
tom Datum: 21.11.2012 Čas: 11:34

Je fakt, že u člověka se často počítá s vlastnostmi jako soucit a podobně. Bohužel tyto očekávané vlastnosti u mnohých lidí chybí. Tím pádem nevíte, na čem jste, což může zapříčinit chybné rozhodnutí, které vás ve válce většinou stojí život. U robota to budete vědět s jistotou a podle toho jednat.

avatar
Kubec Datum: 21.11.2012 Čas: 10:35

Tvrdit, že bomby se submunicí se podařilo úspěšně zakázat je nejen naivní ale totálně zcestný. Většina vyspělých armád světa je dosud používá, jen tvrdí opak. Stejně to dopadne i s autonomními roboty...

avatar
raw Datum: 21.11.2012 Čas: 08:13

Pjotr: "správně naprogramovaný počítač chybu neudělá, tu dělají jen lidé.", a pocitac programuje kdo? :) O parte ozbrojenych pitomcu (alias myslivci) se vubec nehodlam bavit. A napadla me jedna otazka, mozna ta ktrosku provokujici ... co zabrani zemi jez bude vlastni armady techto robotu v napadeni jine, jez je nema? V soucasnosti se aspon trochu i velmoci boji vlastnich ztrat na bojisti, pze nejsou obecne moc dobre prijimane spolecnosti, kus rozbiteho srotu ovsem nikoho netankuje. Mozna to nesouvisi moc s tematem clanku, ale i tak ...

avatar
Jirka Datum: 21.11.2012 Čas: 08:12

Pjotr: Bohužel právě ty lidé by programovali ty stroje. :c)

avatar
Pjotr Datum: 21.11.2012 Čas: 08:03

Nevím jestli takovej robot bude nebezpečnější než nalitej myslivec, když jsme u těch houbařů, myslím si že vyhodnocovací postupy bude mít rychlejší a přesnější, několikrát se mi už stalo, že jsem vylezl z křoví a do ksichtu mi mířila dvojka, nebo kulovnice jednou kolem mě svištěly broky (lovili kachny) jindy na mě mířil a křičel ať vypadnu že tu má honitbu, správně naprogramovaný počítač chybu neudělá, tu dělají jen lidé.

avatar
raw Datum: 21.11.2012 Čas: 07:41

- brat cokoliv z FOX News je docela ostuda, v US nejtendencnejsi stanice
- rodina Asimova emigrovala od US kdyz mu byly 3 roky, moc bych ho za Rusa nepovazoval
- nez zacnete rvat neco o pseudohumanistech, tak se zamyslete prosim nad hypotetickym setkanim autonomniho bojoveho robota s houbarem v maskacich :)
- koho budete vynit, kdyz autonomni robot vykydli skolku i se skolnikem?

arr