Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Odstřelovací pušky DT HTI pro českou armádu

Datum přidání 22.03.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 36 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Čeští armádní odstřelovači dostanou nové odstřelovací pušky DT HTI (Desert Tech High Target Interdiction) od americké firmy Desert Tech. Zbraň je určena především pro zahraniční operace. Cena zakázky je 75 milionů Kč.

Foto: Odstřelovací puška DT HTI; větší obrázek / Desert Tech

 

Bull-pup DT HTI

DT HTI je modulární odstřelovací puška s měnitelnou hlavní a závěrem, což byl jeden z hlavních argumentů ministerstva obrany (MO) k jejímu výběru. Zbraně budou dodány s dvěma typy hlavní (29 palců) a závěry pro ráže .375 CT (9,5 mm) a .50 BMG (12,7 mm).

 

Výměna hlavní a závěru je v polních podmínkách otázka jedné minuty. Stačí uvolnit čtyři jistící šrouby hlavně, jednoduchým hmatem vyndat závěr a v obráceném pořadí opakovat s novým závěrem a hlavní.


Dalším argumentem pro pušku DT HTI je kompaktní velikost zbraně (konstrukce bull-pup). To má dle mluvčího MO znesnadnit rozpoznání odstřelovače.

 

„Odstřelovací pušky pořizujeme prioritně pro výcvik, přípravu a nasazení úzké skupiny odstřelovačů do mezinárodních operací," říká Jiří Caletka, mluvčí ministerstva obrany. „Důvodem pro tento typ bylo především krátké konstrukční řešení zbraně, které znesnadňuje identifikaci odstřelovače."


Puška je díky koncepci bull-pup výrazně kratší než většina zbraní stejné třídy. DT HTI měří  1127 mm (.375 CT), resp. 1152 mm (.50 MBG). Hmotnost bez munice DT HTI  je  8,93 kg (.375 CT), resp. 9,09 kg (.50 BMG). Mířenou střelbu lze podle munice vést na vzdálenost 2200 – 2750 m.

 

„Systém je také zásadně lehčí než konkurenční produkty. Na jinou ráži je možné přejít při zachování stejné ergonomie, spouště a dalších ovládacích prvků,“ vysvětluje výhody modulárnosti Caletka. 


Pro porovnání - legendární M107 Barret v ráži .50 BMG měří na délku 1450 mm (hlaveň 29 palců) a má hmotnost 12,9 kg.


Armáda ČR kromě 30 pušek dostane optické zaměřovače, noční předsádku umožňující střelbu v noci na vzdálenost 1700 m, 30 tlumičů pro každou ráži, 60 náhradních hlavní pro obě ráže (celkem 120 ks), 150 zásobníků pro každou ráži (celkem 300) a 21 tisíc kusů munice. Cena samotné "holé" zbraně je cca 150 000 Kč.

 

Video: Propagační video DT HTI / YouTube


Odyssea pušek Desert Tech v Armádě ČR

Nejde o první pokus vyzbrojit českou armádu zbraněmi firmy Desert Tech. První pokus se uskutečnil v srpnu 2014, kdy mělo být nakoupeno 20 ks DT SRS s příslušenstvím v celkové hodnotě 26 milionů Kč.

 

Dle registru smluv byla dokonce podepsána kupní smlouva, ale zbraně pravděpodobně neprošly zkouškami a nedostaly se tak do výzbroje Armády ČR.


Důkazem toho, že MO s puškami počítalo je výběrové řízení (2014) na kombinované noční předsádky (a další příslušenství) specificky kompatibilní s DT SRS a DT HTI (a také kulometem MINIMI) v hodnotě 36 milionů Kč.


V srpnu 2015 následoval druhý pokus a bylo vyhlášeno výběrové řízení k nákupu 30 ks pušek „DT SRS HTI“ v odhadované hodnotě 45 milionů Kč. Není ale jasné, zda šlo o zbraně varianty “SRS” nebo “HTI”.


Veřejná zakázka byla ukončena následkem „nesplnění podmínky stanovené v zadávací dokumentaci“ ze strany dodavatele. Podle stránek firmy Desert Tech je přitom DT SRS a HTI ve výzbroji AČR od roku 2015.

 

Zdroj: Jane´s 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
boss1977 Datum: 29.09.2018 Čas: 08:55

zdravim všechny mám na vás dotaz ..jakou skupinu z.p. musím mít abych si mohl koupit odstřelovací pušku.??? nebo náké povolení děkuji za info

avatar
KOLT Datum: 25.03.2017 Čas: 22:19

pro 2luky2: A to by podle vás měli také každý měsíc objednávat hlavně? Nebo kolik si myslíte, že vystřílí měsíčně z takovéhle pušky? Ročně se to pohybuje maximálně kolem tisíce nábojů. Životnost hlavně se pohybuje v řádu stovek, maximálně málo tisíc výstřelů (tuším jsme někde zaznamenal pro AI AW .50 životnost cca 1000 výstřelů, při ceně hlavně tuším kolem 150 kKč...). Tedy, ne že by ta hlaveň po takovém nástřelu praskla nebo tak něco, ale přesnost zásadně klesá, což je u odstřelovací pušky docela problém. Navíc takový náboj nestojí dvacku, minimální cena rozumného .50 BMG jsou dvě stovky (armáda je asi bude mít levněji), ale to je krmení pro kulomet, ne pro OP. U ní ta cena může jít klidně k tisícovce. S ohledem na cenu hlavně a její životnost se dostáváte v pohodě přes tisíc korun za jeden výstřel (a to jsem hodný, protože nepočítám opotřebení optiky, která u takových kopanců už také může docela trpět). Zpravidla odstřelovač ročně nastřílí maximálně kolem tisíce takovýchhle včelek. Ono to už taky dost kope, takže pokud si nechcete udělat z ramena sekanou, rozhodně tím nebudete střílet desítky ran denně.

Mmchd, zajímalo by mě, jestli v té munici jsou obě ráže, nebo je to jenom .375 CT, protože 12.7x99 NATO se dá sehnat vcelku kdekoliv, a asi i levněji.

avatar
Alstratt Datum: 23.03.2017 Čas: 14:26

Hi friends

Zdravim cechy, s HTI mam uz par let zkusenosti a za me super puska spokojenost. Bullpup ma celkem hezke vyhody jen se to chce naucit s tim umet je to o zvyku ja ty zasobniky prehazuji normalne bez problemu. HTI .50 BMG jsme testovaly a byla i na vetsi vzdalenosti lepsi ale kde se zacla projevovat lepsi .375 byly fakt na velmi dlouhe vzdalenosti. Jinak pokud tu optikuna to Kahles tak doporucuji novou generaci je lepsi pripadne optikuod jine znacky (NF treba). Mam to otestovane se vsim co DT k tomu nabizi i PVSko, dokoupene jinde termo ... Jen chci upozornit DT maji nebo spis mely obcas problemy s appkou (Trasol) na nektere telefony ze to blbne vymazava to udaje (u me se ten problem zatim nevyskytl) a u nekoho to i pry nefungovalo takze v pripade problemu jim staci normalne napsat treba na FB a opravi to jinak fajna appka. Jinak DT prichazi i s MDR uz par let ale este pred par mesici to bylo ve vyvoji v upravach a ted uz je hotove. Melo by to uz konecne vyjit k prodeji. Na MDR nadrzene cekam, trvalo jim to celkem dlouho byly to same odklady a az teprv ted to je. Lide si to mohly nedavno uz predem vyzkouset u nich MDR na Shot Show 2017. Jsem typ cloveka co miluje typ bullpup a zatim s tim nejake velke nevyhody (ktere nekteri vidi na bullpup problemy) za ty roky nepocituji ale naopak docela spokojenost. Na DT slychavam same fajn hodnoceni jedine co se lidem nelibi je cena a ze se to MDR neustale odkladalo protoze bylo stale co vylepsovat a trochu ta appka. Omlouvam se za spatnou cestinu a preji krasny den.

avatar
2luky2 Datum: 23.03.2017 Čas: 10:16

...21000 kusov streliva ?? to je 700 na jednú zbraň ... to dúfam budú objednávať každý mesiac jednú várku... ale inač palec hore, dobrý výber zbrane ...

avatar
KOLT Datum: 22.03.2017 Čas: 18:39

SCAR H by sice asi šel, ale není to primárně ostrostřelecká zbraň. Ona naopak umí sloužit jako lehký kulomet, protože minimálně v nějaké versi umí střílet z přední polohy závěru v samonabíjecím režimu a ze zadní v plně automatickém. Což, mimochodem, je docela zajímavá schopnost. Jen by mě zajímalo, zda to neovlivňuje spolehlivost.

avatar
alea206 Datum: 22.03.2017 Čas: 18:33

Na začátku diskuse se tady mluvilo o DMR puškách a klonech AR-15. Co takhle SCAR H? Je BRENu celkově asi nejpodobnější. Nebo i jeho vnímáte jako klon AR-15?

avatar
Deadog Datum: 22.03.2017 Čas: 16:22

parada, desert tech je skvela firma, konecne zaciname nakupovat poradne vybaveni :)

avatar
Chip Datum: 22.03.2017 Čas: 16:05

Zajímavé že nám do toho nejvíc kecají lidé kterých se to vůbec netýká. Ale zklamu vás. My ty slavné České pušky nemáme. Odstřelovaci pušky jsou Sako TRG 308 a 338 Lapua a útočné pušky HK G 36 v současné době nahrazované HK 416. Jinak já nejsem apriory zaujatý proti výrobkům ČZ. Sám střílím IPSC CZ 75 Shadow, vlastním dvě a z každé jsem vystřílel alespoň 150 000 nábojů. Považuji je za sportovní zbraň světových parametrů. Ovšem to co předvedli u dlouhých zbraní je nehoráznost. Už tím, že je dotahovali ne z peněz CZUB, ale daňových poplatníků.

avatar
tomas.kotnour Datum: 22.03.2017 Čas: 16:01

Ad Zvedavec

Právě vzhledem k počtu odstřelovačů mi přišlo logické, že si někdo na ministerstvu řekl, že by možná nebylo špatné jich mít více. Docela by mě zajímalo, kolik jich je součástí uskupení pro ochranu BAF. A rozdíl mezi .338 a .375 mi už nepřijde tak zásadní a dávat jim něco slabšího než LM mi přijde jako nevyužití jejich potenciálu.

Dle ostatních článků Ondřeje Stratilíka se mi zdá, že má docela dobrý zdroj drbů.

avatar
KOLT Datum: 22.03.2017 Čas: 15:56

lemkin, raději zůstaňte v anonymitě. Protože jinak vám tu hlavu vážně někdo ustřelí ;-)

avatar
KOLT Datum: 22.03.2017 Čas: 15:55

pro Grull: Cena druhé (pravděpodobně těžší) hlavně bude dalších 100 kKč, optika je otázkou, ale klidně se může jednat o dva denní zaměřovače k jedné pušce, to máme dalších 150-200, kolik stojí noctovizní předsádka umožňující střelbu na 1700 m, snad radši ani nechci vědět, klidně víc, než ta puška. K tomu tlumiče, kufry, čištění, zbrojířské sady, dokumentaci... No, a nakonec tu máme těch "pár bedýnek krmení", které stojí minimálně 200 Kč/ks, některé lepší ale mohou být také 1000 za kus. A těch máme 21000 ks. Ještě máte dojem, že by se to dalo pořídit za 7.5 M? :-)

avatar
lemkin Datum: 22.03.2017 Čas: 15:49

Chip. Dobrá rada vám i těm vašim odstřelovačům - Buďte rádi, že dostanete České zbraně. Až se něco semele a spojenci od nás, zase tak jako v minulosti dají ruce pryč, budete ještě rádi, že máte aspoň něco. Myslím si, že peníze utracené za paskvil BREN1 mnohonásobně vyváží ponciál produktu BREN2, který lze i někam vyvážet.

A že jen BREN podle někoho špatný? Není! Stačí se podívat na chudáky G36 nebo nekonečný vývoj polských pušek ;-)

avatar
Grull Datum: 22.03.2017 Čas: 15:30

75 000 000 : 30 = 2 500 000 Kč
z toho je 150 000 Kč za zbraň a 2 350 000 Kč za náhradní hlaveň, pár zásobníků a bedýnek s krmením?
Nesekl se tam někde někdo o nějakou tu nulu?

avatar
Chip Datum: 22.03.2017 Čas: 15:18

To Rase a Lemkin. Dobra rada. O tom Brenu DMR nemluvte moc nahlas. Hrozí reálné riziko, že vám nějaký odstřelovač rozbije hlavu. Vzpomínám moc dobře jaké zděšení mezi odstřelovači vyvolala Česká zbrojovka, když chtěla prolobovat CZ 750 do PČR. Slováci si je pořídili a brečí jako želvy. Hlaveň je tak mizerný, že se po pár ranách zkroutí jako vánočka. Nevěřím, že by to s přesným Brenem bylo lepší...

avatar
Rase Datum: 22.03.2017 Čas: 14:27

bull-pup mi přijde skvělý i pro samotný přesun střelce, třeba ve vozidle atd. kde by dlouhá hlaveň zavazela. BREN 2 DMR by mohl být hodně zajimavý, je hodně pravděpodobné že něco takového vznikne. DT HTI vypadá velice povedeně. Rozhodně pochvala pro MO a doufám, že se obdobně podaří pohnout i s dalšími tendry.

arr