Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

Odstřelovací pušky pro 21. století - laserové měření deformací hlavně při střelbě

Datum přidání 30.11.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Odstřelovači se při střelbě na dlouhé vzdálenosti musí potýkat s řadou proměnných, ať už to jsou různorodé klimatické podmínky nebo specifická trajektorie letícího projektilu. Avšak méně známou skutečností je, aspoň v řadách široké vojenské veřejnosti, že při samotné střelbě dochází k nepředvídatelným deformacím hlavně. Tyto deformace mají nepříznivý vliv na přesnost střelby. Vědci z laboratoří Oak Ridge National Laboratory (ORNL) proto navrhují pomocí laserového paprsku a optických vláken neustále tyto deformace při střelbě měřit.

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

 

Technologie Kompenzace záměrného kříže pomocí referenčního senzoru (Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor) byla vyvinuta panem Slobodanem Rajicem v laboratořích ORNL. Systém neustále porovnává vertikální a horizontální průhyby hlavně vzhledem k podelné ose zbraně. Zaznamenané odchylky jsou přeneseny do balistického počítače, který poté upraví pozici digitalního záměrného kříže.

 

„Moderní odstřelovací pušky mají dostřel kolem 3 kilometrů, bohužel jakékoliv nepředvídatelné deformace hlavně způsobí velké nepřesnosti při střelbě“ říká pan Slobodan Rajc a dodává „ Z tohoto důvodu je naše technologie pro střelce nepostradatelná“

 

Z konstrukčního hlediska nejde o žádné sci-fi. Moderní odstřelovací pušky využívají hlavně, které jsou na vnější straně podélně drážkované. Drážky jednak snižují váhu zbraně a také zvyšují měrnou plochu, čímž dochází k rychlejšímu ochlazování hlavně.

 

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

 

Technologie laserového měření průhybu hlavně využívá právě těchto podélných drážek. V horní a postranní drážce jsou umístěny dvě optická vlákna, do kterých laserová dioda vysílá laserové paprsky.

„Optická vlákna jsou navržena tak, aby došlo k rozdělení laserového parsku. Jeden paprsek putuje po vrcholu hlavně a druhý podél hlavně. Tak můžeme měřit vertikální i horizontální vychylování hlavně“ Slobodan Rajc

Díky kombinaci speciálních algoritmů a speciálních čidel počítač velice přesně určí průhyb hlavně v horizontální a vertikální rovině. Pomocí dalších senzorů, které měří například vzdálenost cíle a povětrnostní podmínky, může celý zaměřovací systém s nebývalou přesností zaměřit skutečnou pozici cíle.

 

Pár slov o zobrazovacím systému digitálního záměrného kříže. Nejlepší standardní optické zaměřovače lze při střelbě manuálně nastavit vždy o 1/8 úhlové minuty (MOA - Minute Of Angle). V případě speciálního digitálního zaměřovače z produkce ORNL, lze však dosáhnout mnohem jemnější rozlíšení - až 1/1000 MOA. To je 125x lepší hodnota než v případě nejlepších optických zaměřovačů.

 

Pro názornost si uvedeme příklad. Při střelbě na cíl vzdálený jeden kilometr, bude jeden klik na točítku puškohledu znamenat posuv záměrného bodu v cíli o 36 milimetrů. V případě digitálního zaměřovacího systému ORNL, bude posuv v 1 km vzdáleném cíli pouze 0,3 milimetrů.

 

Zdroj: Accurate Shooter

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.12.2011 Čas: 23:05

Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

avatar
Jakub Datum: 01.12.2011 Čas: 20:58

Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
,,Zpětný ráz..."

:-)

arr