Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Odstřelovací pušky pro 21. století - laserové měření deformací hlavně při střelbě

Datum přidání 30.11.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Odstřelovači se při střelbě na dlouhé vzdálenosti musí potýkat s řadou proměnných, ať už to jsou různorodé klimatické podmínky nebo specifická trajektorie letícího projektilu. Avšak méně známou skutečností je, aspoň v řadách široké vojenské veřejnosti, že při samotné střelbě dochází k nepředvídatelným deformacím hlavně. Tyto deformace mají nepříznivý vliv na přesnost střelby. Vědci z laboratoří Oak Ridge National Laboratory (ORNL) proto navrhují pomocí laserového paprsku a optických vláken neustále tyto deformace při střelbě měřit.

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

 

Technologie Kompenzace záměrného kříže pomocí referenčního senzoru (Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor) byla vyvinuta panem Slobodanem Rajicem v laboratořích ORNL. Systém neustále porovnává vertikální a horizontální průhyby hlavně vzhledem k podelné ose zbraně. Zaznamenané odchylky jsou přeneseny do balistického počítače, který poté upraví pozici digitalního záměrného kříže.

 

„Moderní odstřelovací pušky mají dostřel kolem 3 kilometrů, bohužel jakékoliv nepředvídatelné deformace hlavně způsobí velké nepřesnosti při střelbě“ říká pan Slobodan Rajc a dodává „ Z tohoto důvodu je naše technologie pro střelce nepostradatelná“

 

Z konstrukčního hlediska nejde o žádné sci-fi. Moderní odstřelovací pušky využívají hlavně, které jsou na vnější straně podélně drážkované. Drážky jednak snižují váhu zbraně a také zvyšují měrnou plochu, čímž dochází k rychlejšímu ochlazování hlavně.

 

laserové měření hlavně

Foto: Laserové měření hlavně v laboratořích ORNL / ORNL

 

Technologie laserového měření průhybu hlavně využívá právě těchto podélných drážek. V horní a postranní drážce jsou umístěny dvě optická vlákna, do kterých laserová dioda vysílá laserové paprsky.

„Optická vlákna jsou navržena tak, aby došlo k rozdělení laserového parsku. Jeden paprsek putuje po vrcholu hlavně a druhý podél hlavně. Tak můžeme měřit vertikální i horizontální vychylování hlavně“ Slobodan Rajc

Díky kombinaci speciálních algoritmů a speciálních čidel počítač velice přesně určí průhyb hlavně v horizontální a vertikální rovině. Pomocí dalších senzorů, které měří například vzdálenost cíle a povětrnostní podmínky, může celý zaměřovací systém s nebývalou přesností zaměřit skutečnou pozici cíle.

 

Pár slov o zobrazovacím systému digitálního záměrného kříže. Nejlepší standardní optické zaměřovače lze při střelbě manuálně nastavit vždy o 1/8 úhlové minuty (MOA - Minute Of Angle). V případě speciálního digitálního zaměřovače z produkce ORNL, lze však dosáhnout mnohem jemnější rozlíšení - až 1/1000 MOA. To je 125x lepší hodnota než v případě nejlepších optických zaměřovačů.

 

Pro názornost si uvedeme příklad. Při střelbě na cíl vzdálený jeden kilometr, bude jeden klik na točítku puškohledu znamenat posuv záměrného bodu v cíli o 36 milimetrů. V případě digitálního zaměřovacího systému ORNL, bude posuv v 1 km vzdáleném cíli pouze 0,3 milimetrů.

 

Zdroj: Accurate Shooter

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.12.2011 Čas: 23:05

Pro Jakub: Lítost nebo pochyby nebudou ceněné vlastnosti odstřelovače. :)

avatar
Jakub Datum: 01.12.2011 Čas: 20:58

Víte, co kdysi odpověděl jeden odstřelovač reporterovi na otázku:
,,Co cítíte po výstřelu a zasažení člověka?"
,,Zpětný ráz..."

:-)

arr