Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Odsun z Afghánistánu – logistické peklo

Datum přidání 14.07.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Spojenecká vojska v Afghánistánu se chystají na jeden z nejtěžších a nejobtížnějších úkolů za celou válku. Musí do roku 2014 odsunout obrovské množství lidí a techniky zpět do svých vlastí. V Iráku mohli spojenci využít kvalitní dopravní infrastrukturu Iráku a snadný přistup k moři. Bohužel v Afghánistánu žádný podobný „luxus“ nenajdeme.

pozemní technika Irák

Foto: Čekající technika na evakuační základně v Iráku. Podobných obrázků se brzy dočkáme i v Afghánistánu / US Army.

 


Největší problémy s dopravou své techniky a vojáků bude mít samozřejmě, díky svému obrovskému kontigentu, americká armáda. Američané začali svůj 100 000 vojáků silný kontingent stahovat již během minulého roku. V současné době je v Afghánistánu 88 000 amerických vojáků, v říjnu jich má být 68 000.  „Poslední“ americký voják opustí Afghánistán už v roce 2014.

 

Přeprava vojáků však nebude hlavním problém. Tím pravým logistickým oříškem bude přeprava vybavení a techniky. Vždyť jen americká armáda má v Afghánistánu více než 100 000 objemných kontejnerů, nemluvě o zbraních vojáků a vybavení, přepravované jinými prostředky.

 

I když počátkem července Pákistán otevřel své hranice, odsun techniky zpět do vlasti je velmi riskantní a nákladnou operací. Američtí plánovači odhadují, že jen doprava přes Pákistán do přístavů potrvá tři měsíce. Kamióny budou muset projet přes nebezpečnou afghánsko-pakistánskou hranici, kde budou lákavým terčem pro různé povstalecké bandy.

 

Jak bylo zmíněno v úvodu, stahování z Afghánistánu se absolutně nemůže rovnat irácké anabázi. V Iráku existovala skvělá infrastruktura, kvalitní dálniční spojení s přístavy v Perském zálivu i příhodný rovinatý terén. Nic z toho v Afghánistánu nenajdete, ba právě naopak. Primitivní cesty, horský terén, neexistující infrastruktura a cesty posety nástražnými náložemi IED jsou noční můrou pro nejen pro logistiky, ale i pro samotné vojáky.

 

Problém bude i samotná cesta přes oceán. Američané svou techniku z Iráku poslali přímo do Afghánistánu – tedy na poměrně krátkou vzdálenost. Navíc část techniky byla přímo odprodána nově vzniknuvší irácké armádě. Bohužel kvalita irácké armády a té afghánské se nedá vůbec porovnávat. Afghánská armáda nemá jednoduše dostatek technicky vycvičených lidí, technické zázemí a kapacity, aby mohla obsluhovat a zajišťovat vyspělou „západní“ techniku.

 

Podobným problémům, i když samozřejmě nesrovnatelně jednodušším, čelí i Armáda České republiky. Ta má v současné době v Afghánistánu 600 osob, v roce 2014 to má být 168 a nakonec v roce 2015 jen 100 specialistů.

 

Česká armáda bude muset z Afghánistánu stáhnout například čtyři vozidla Pandur, několik vozidel Dingo 2, lehké obrněné vozidla Iveco LMV, spousta nákladních automobilů, apod. Jaká bude forma přepravy do České republiky, není známo. Nejrychlejší, nejbezpečnější, ale také nejdražší variantou je letecká doprava. Delší a levnější je pak doprava po vlastní ose přes Pákistán do námořních přístavů…

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 16.07.2012 Čas: 11:35

palo: Co všechno užitečné za ty prachy mohlo být? Takže teda například technika která chrání životy není užitečná?? Myslim že tisíckrát lepší když je vidět kde ty panáze jsou, jako v tomto případě, než aby se záhadně ztratily, nebo vyházeli za předraženou zakázku.

avatar
palo Datum: 15.07.2012 Čas: 20:30

pozeram ze vlada usa vie dat zarobit kamatom sponzorom z firiem na vyrobu zbrani velmi dobre. ake smutne, co vsetko uzitocne za tie prachy mohlo byt

avatar
Dip Datum: 15.07.2012 Čas: 01:21

Vzhledem k tomu, že USA pohlcuje stejná zhouba jako pohltila Evropu, což je kvetoucí socialismus, tak cca v roce 2018 už nebudou mít ani na těch 25.000 vojáků. Rok 2024 je tedy velmi pozitivní odhad.

avatar
Left Datum: 14.07.2012 Čas: 13:12

Těch 25 000 lidí se (zatím) plánuje mezi lety 2014 do 2024.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 14.07.2012 Čas: 13:10

No ať už je to v uvozovkách nebo ne, americkej voják neopustí Afghán minimálně 30 let.. To samý platí o Pákistánu..

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.07.2012 Čas: 12:58

Pro Left: Proto jsem dal slovo "poslední" do uvozovek. Jde o to, že hlavní vševojskový bojový kontigent z Afghanistanu odejde v roce 2014. Pokud začnou v Afghánistánu po roce 2014 operovat speciální jednotky, vycvikové týmy, poradci atd. to už je jiná.

avatar
Left Datum: 14.07.2012 Čas: 12:46

"„Poslední“ americký voják opustí Afghánistán už v roce 2014."
Toto vůbec není pravda. Spojené státy už dlouhodobě plánují ponechání 25 000 vojáků i po roce 2014. O nich říkají, že se bude jednat o nebojové jednotky, ale to tak úplně není pravda, protože půjde zejména o speciální síly a jednotky určené k výcviku, které budou cvičit Afghánce v boji - tudíž jsou také bojové.

arr