TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Oficiálně: Bojovníci Hizballáhu v Sýrii

Datum přidání 27.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zdá se, že válka v Sýrii již není válkou občanskou, ale spíše regionální. Není tajemstvím, že v současné době v Sýrii působí bojovníci Hizballáhu a Íránu, kteří podporují režim Bašára Asada. Podle posledních informací má v současné době působit v Sýrii na 5000 bojovníků Hizballáhu.

Hizballáh

Foto: Bojovnící Hizballáhu na přehlídce v libanonském Bejrútu / AP

 

Informaci přinesl na Světovém ekonomickém fóru v Jordánsku Salman Shaikh, ředitel katarského think tanku Brookings Doha Center. Podle něj, kromě bojovníků Hizballáhu, působí v Sýrii i 1500 až 2000 šíitských bojovníků z Iráku. Navíc se má v brzké době do bojů zapojit dalších 5000 bojovníků Hizballáhu.

Hizballáh (Strana Alláhova neboli Strana Boží) je libanonská šiítská politická a militantní organizace existující od roku 1982. Svůj věhlas si získal skrze vojenský odpor vůči Izraeli a to hlavně po jeho invazi do Bejrútu v roce 1982. Hizballáh kontrolují, sponzorují a vyzbrojují Íránské revoluční gardy. Írán dál také řídí zakládání dalších organizací napojených na Hizballáh v ostatních zemích. Nemalou podporu získává také ze Sýrie. Spojené státy, Nizozemsko, Spojené království, Egypt, Izrael, Austrálie a Kanada klasifikují Hizballáh jako teroristickou organizaci. Wikipedia

Shaikh svůj projev přednesl den poté, co šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh oficiálně potvrdil zapojení své organizace do bojů v Sýrii. Podle něj nebude Hizballáh nečině přihlížet, když je jeho hlavní spojenec pod útokem.

 

Podle Shaikiho, největší riziko v rozšíření konfliktu za hranice tkví v hlubším zapojení Izraele. „Obavám se, že Izrael je do konfliktu stále více ´nasáván´“, přednesl Shaikh. Izraelci nelibě nesou dodávky moderních ruských zbraní do Sýrie, u nichž nemají jistotu, že se nedostanou do rukou Íránu a Hizballáhu. Jak je pak z historie známo, Izrael se nikdy nebáli vzít situaci do svých rukou…

 

Sýrští uprchlíci v Sýrii

Foto: Syrský uprchlický tábor v Turecku. V Turecku se nalézá odhadem 300 000 syrských uprchlíků. / Wikipedia

 

Na přetřes přišly i Spojené státy. Podle Shaikiho je malá pravděpodobnost, že americká armáda zasáhne v Sýrii. Jednak se nechce pouštět do komplikovaného ozbrojeného konfliktu v Sýrii, jednak má dost svých problémů v Iráku a Afghánistánu. Změnu v americkém postoji může přinést jen masivní použití chemických zbraní režimem Bašára Asada.

 

Shaikh se také opřel do „šíitského“ režimu Bašára Asada ohledně porušování lidských práv. „Zabíjení civilistů probíhá v zemi již dlouhou dobu a mnohem více lidí zemře v následujících měsících a letech,“ říká Shaikh. “


Na stejném fóru, Sarah Leah Whitson, ředitelka Human Right Watch pro Střední východ a severní Afriku, upozornila, že režim je od vypuknutí konfliktu zodpovědný za drtivou většinu případů porušování lidských práv.

 

V současné době se odhaduje, že ze Sýrie uteklo okolo 1,5 miliónů lidí. Uprchlíci se soustřeďují především v Jordánsku, Libanonu, Turecku Egyptu a iráckém Kurdistánu. Dlužno upozornit, že se jedná o sunitské země, prootže drtivá většina uprchlíků jsou sunité.

 

Do dnešních dní si syrská občanská válka vyžádala 70 000 obětí. Syrská vláda, Írán a Hizballáh se snaží potlačit povstání s tím, že bylo vyvoláno a je podporováno Izraelem, USA a jejími spojenci na blízkém východě.

 

Zdroj: Time of Israel, Wikipedia, NY Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

arr