Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Oficiálně: Bojovníci Hizballáhu v Sýrii

Datum přidání 27.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zdá se, že válka v Sýrii již není válkou občanskou, ale spíše regionální. Není tajemstvím, že v současné době v Sýrii působí bojovníci Hizballáhu a Íránu, kteří podporují režim Bašára Asada. Podle posledních informací má v současné době působit v Sýrii na 5000 bojovníků Hizballáhu.

Hizballáh

Foto: Bojovnící Hizballáhu na přehlídce v libanonském Bejrútu / AP

 

Informaci přinesl na Světovém ekonomickém fóru v Jordánsku Salman Shaikh, ředitel katarského think tanku Brookings Doha Center. Podle něj, kromě bojovníků Hizballáhu, působí v Sýrii i 1500 až 2000 šíitských bojovníků z Iráku. Navíc se má v brzké době do bojů zapojit dalších 5000 bojovníků Hizballáhu.

Hizballáh (Strana Alláhova neboli Strana Boží) je libanonská šiítská politická a militantní organizace existující od roku 1982. Svůj věhlas si získal skrze vojenský odpor vůči Izraeli a to hlavně po jeho invazi do Bejrútu v roce 1982. Hizballáh kontrolují, sponzorují a vyzbrojují Íránské revoluční gardy. Írán dál také řídí zakládání dalších organizací napojených na Hizballáh v ostatních zemích. Nemalou podporu získává také ze Sýrie. Spojené státy, Nizozemsko, Spojené království, Egypt, Izrael, Austrálie a Kanada klasifikují Hizballáh jako teroristickou organizaci. Wikipedia

Shaikh svůj projev přednesl den poté, co šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh oficiálně potvrdil zapojení své organizace do bojů v Sýrii. Podle něj nebude Hizballáh nečině přihlížet, když je jeho hlavní spojenec pod útokem.

 

Podle Shaikiho, největší riziko v rozšíření konfliktu za hranice tkví v hlubším zapojení Izraele. „Obavám se, že Izrael je do konfliktu stále více ´nasáván´“, přednesl Shaikh. Izraelci nelibě nesou dodávky moderních ruských zbraní do Sýrie, u nichž nemají jistotu, že se nedostanou do rukou Íránu a Hizballáhu. Jak je pak z historie známo, Izrael se nikdy nebáli vzít situaci do svých rukou…

 

Sýrští uprchlíci v Sýrii

Foto: Syrský uprchlický tábor v Turecku. V Turecku se nalézá odhadem 300 000 syrských uprchlíků. / Wikipedia

 

Na přetřes přišly i Spojené státy. Podle Shaikiho je malá pravděpodobnost, že americká armáda zasáhne v Sýrii. Jednak se nechce pouštět do komplikovaného ozbrojeného konfliktu v Sýrii, jednak má dost svých problémů v Iráku a Afghánistánu. Změnu v americkém postoji může přinést jen masivní použití chemických zbraní režimem Bašára Asada.

 

Shaikh se také opřel do „šíitského“ režimu Bašára Asada ohledně porušování lidských práv. „Zabíjení civilistů probíhá v zemi již dlouhou dobu a mnohem více lidí zemře v následujících měsících a letech,“ říká Shaikh. “


Na stejném fóru, Sarah Leah Whitson, ředitelka Human Right Watch pro Střední východ a severní Afriku, upozornila, že režim je od vypuknutí konfliktu zodpovědný za drtivou většinu případů porušování lidských práv.

 

V současné době se odhaduje, že ze Sýrie uteklo okolo 1,5 miliónů lidí. Uprchlíci se soustřeďují především v Jordánsku, Libanonu, Turecku Egyptu a iráckém Kurdistánu. Dlužno upozornit, že se jedná o sunitské země, prootže drtivá většina uprchlíků jsou sunité.

 

Do dnešních dní si syrská občanská válka vyžádala 70 000 obětí. Syrská vláda, Írán a Hizballáh se snaží potlačit povstání s tím, že bylo vyvoláno a je podporováno Izraelem, USA a jejími spojenci na blízkém východě.

 

Zdroj: Time of Israel, Wikipedia, NY Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

arr