Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Oficiálně: Slovensko nakoupí bojová vozidla pěchoty Scipio

Datum přidání 09.07.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 154 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovensko nakoupí slovensko-polská bojová vozidla pěchoty Scipio. V první fázi půjde o 31 vozidel za téměř 28 milionů euro (760 milionů Kč) od Polské zbrojní skupiny PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa).

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio 8x8; větší foto / PGZ

 

Předběžnou dohodu o pořízení prvních 31 bojových vozidel pěchoty Scipio podepsali 3. července premiéři Slovenska a Polska – Robert Fico a Ewa Kopacz. Smlouva obsahuje školicí a logistické balíčky. Podpis finálního kontraktu se očekává do dvou měsíců.

 

Slovensko dostane na nákup vozidel výhodný finanční úvěr od polské vlády. Naší severní sousedé se výhodnými půjčkami snaží podpořit prodej polských zbraní v zahraničí a posílit schopnosti svých nejbližších sousedů.

 

„Je to velmi úspěšný den pro Polskou zbrojní skupinu. Dohoda oznamující výrobu vozidel Rosomak pro slovenskou armádu, stejně jako zadání výroby 6 válečných lodí polským ministrem obrany, jsou pro naší skupinu milníky a důvodem, proč jsme sloučili polský vojenský průmysl pod hlavičku PGZ... Díky polsko-slovenské spolupráci polský průmysl získal největší a nejlepší kontrakt za poslední roky," komentuje podpis Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGZ.

 

Slovenská vozidla Scipio získají slovenskou bezosádkovou věž TURRA 30. Podle předsedy představenstva PGZ využití domácích zbrojních produktů je skvělý způsob, jak uspět na zahraničních trzích.

 

„Dnešní událost je dokonalým příkladem mezinárodní spolupráce. Scipio je kombinací polského vozidla Rosomak 8x8 v základní verzi a slovenské věže TURRA 30. Podobné kombinované nabídky, včetně technologických řešení vyvinuté v zemích, kde prodáváme naše produkty, je účinný způsob, jak zvýšit vývoz polského obranného průmyslu. PGZ v této obchodní strategii bude pokračovat," komentoval 3. července podpis dohody Dąbrowski.

 

Slovensko v současné době plánuje vybavit dva prapory celkově 66 vozidly Scipio. Formální požadavek je na 100 vozidel. Vozidla v první fázi získá budovaný slovenský prapor ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Prapor ISTAR ve prospěch bojových jednotek vyhledává, identifikuje a určuje cíle. ISTAR je vyčleněn pro zahraniční nasazení, například jako součást evropských jednotek Battle Group.

 

Slovensko v současné době vlastní 32 kolových obrněných vozidel 8x8, z toho 12 strojům je více než 30 let. Jde o vozidla Tatrapan a zastaralá OT-64.

 

Prodej vozidla Scipio je součástí širší polsko-slovenské spolupráce. Očekává se, že slovenská DMD Group zajistí opravu polských kolových samohybných houfnic Dana. Ve výzbroji polské armády se nachází 111 houfnic Dana. Polsko a Slovenskou budou navíc vozidlo Scipio společně nabízet na zahraničních trzích.

 

Zdroj: PGZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 24.07.2017 Čas: 22:02

To jo, až v Bratislavě zjistí, že v ČR chce MO nakupovat pásové BVP, budou jim ty modifikovaný Pandury málo a budou chtít taky něco těžkého...
Když se nad tím tak zamyslím, tak ona kombinace těžkého 4x4 Master II a pásáku není vůbec špatná, pro OSSR až velice dobrá. Za mě jediné KBVP které se může rovnat BVP, je Boxer nebo nová Patria, co jsou nabízeny v Austrálii.

avatar
Flader Datum: 24.07.2017 Čas: 21:39

Len aby to nedopadlo jak vždy, že ej všetko už hotová vec a nakoniec sa nekúpi vôbec nič :/

avatar
Rase Datum: 24.07.2017 Čas: 21:28

teď je jasný Corsac... tak za rok můžou Slováci nakoupit něco úplně jiného :D
ps. s věží Turra jsem viděl i model ukrajinského VARAN 8x8:

http://www.palba.cz/album/displayimage.php?pid=19519&fullsize=1

avatar
Flader Datum: 24.07.2017 Čas: 20:57

A aká to bola vtedy už hotová vec...

avatar
belkin Datum: 17.07.2015 Čas: 13:56

niko: jasně, za tu cenu je to samozřejmě blbost

avatar
niko Datum: 17.07.2015 Čas: 13:51

No zakladna cena Brenu, za ktoru OS SR pusky nakupilo bola niekde pri 2350 €. HK 416 stoji asi 2500 €, FN SCAR 2350 € no a Colt M4 asi 1000 €. Takze OS SR vlastne dostali malo muziky za vela penazi.

Inak Jenda: Vsetky testy ktore koncia strielanim do melonu urcite neber vazne. :)

avatar
belkin Datum: 15.07.2015 Čas: 12:44

Diskuze se zvrhla od scipia až po nízkou kvalitu českých a čechami nabízených zbraní.
Někteří jedinci by rádi v ossr viděli špičkové produkukty.Ale za jakou cenu?
M4 je koncepcí stará ne moc spolehlivá ale lehká a ergonomická zbraň.
On na trhu zas tak moc velký výběr není, buď doladěné kvalitní,ale citlivější (menší vůle,větší citlivost na znečištění) a hlavně dražších zbraní ( HK 416, tavor atd....) vhodné pro spec. Síly. Z těch pro vševojskovou armádu zas takový výběr není. Tedy robustnější méně náchylné a levnější.
To samé se týká i Kotů, lehčí levnější (hlavně provozně) až po 30 tunové kolosy,
které jsou ale provozně významně drážší.Scipio je právě uprostřed. Jestli to je nejlepš koncepce, to záleží na koncepci použití vozidla.
Ovšem koncepci ossr nerozumím, kupují provozně nákladné black hawky,
relativně provozně nákladné letadla, ale v malých množstvích.To se mi nezdá jako ekonomická promyšlená koncepce.

avatar
Jura99 Datum: 15.07.2015 Čas: 09:26

Nevím jestli bylo potřeba očekávat od BRENu nějakou absolutní světovou špičku.
Pokud jde o pistole, tak se v Č(S)R mimo ČZ75 v minulosti nic světaborného neurodilo, vždy šlo ale o slušný průměr. ČZ22,24,27 vycházely z licence Nickel, ČZ38 krok zpět, ČZ50,52,70,82,83 opět žádná sláva. Pak až ČZ75, která udělala díru do světa, ale v nepříhodné době. Totéž platí pro pušky a samopaly, byť třeba pumpičky se staly předobrazem slavného UZI a Sa58 je chytře jednoduchý a Sa61 si zase oblíbili teroristé. Prostě lehký nadprůměr, který je funkční a pro naše účely dobře stačí. Totéž platí o CZ805, který má počáteční mouchy, ale pokud se nepletu, nemá neodstranitelnou vadu, kvůli které by se zbraň měla zrušit a začít vyvíjet znovu. Je modulární, takže oblíbená vada šachty zásobníku je snadno opravitelná o nosném popruhu nemá cenu mluvit vůbec. Prostě zbraň dobré kvality, buďme rádi, že je česká a že ji máme. MSBS ještě není k dispozici a kvalitu nelze ověřit, jinak se zdá být slušná chorvatská VHS. Chorvati se vůbec snaží, rovněž jejich pistole HS jsou perfektní (Slováci by se měli po nich poptat, pokud hledají pistoli pro své ozbrojené složky).

avatar
semtam Datum: 14.07.2015 Čas: 12:44

RiMr71

Také jsem pro a nejlíp ne jen od jednoho.

avatar
RiMr71 Datum: 14.07.2015 Čas: 11:34

...rozumná řeč. A k těm BRENům - myslím, že by to byl vítaný článek, který by shrnul dosavadní zkušenosti a stav BRENu u našich jednotek. Kdo je má, kdo je nemá, kdo je měl ale už je nemá... a co na to vojáci - ne tiskový mluvčí z Uh. Brodu... :)

avatar
niko Datum: 14.07.2015 Čas: 11:14

Belkin koho zaujima podstata strojarenstva ? Vravim ti, ze sa s tymito vecami casto stretavam osobne a z praxe viem, ako funguju. Ty kedze sa nevyznas v zbraniach, tak tu vytahujes strojarenstvo. To je sice pekne, ze vies ako by to malo teoreticky fungovat, no realita je inde. To, ze puskar iba licuje snad nemyslis vazne.

Vies, asi by sme to mali trochu odlahcit a pribrzdit. Proste kaslime na CZ, lebo sa tu zbytocne natahujeme. Pockajme si, co prinesie Scipio a potom diskutujme o nom.

avatar
belkin Datum: 14.07.2015 Čas: 11:02

Snažil jsem se prostě vysvětlit podstatu strojírenství, bohužel.
Vyšší kvalitu dosáhnu maximálním zůžení tolerancí a výběrem kvalitnějších materiálů. Tím ale produkt podstatně zdražím.
Nebo navrhnu jinou jednodužší konstrukci.

avatar
belkin Datum: 14.07.2015 Čas: 10:55

Ne,puškař jenom díly slícuje.

avatar
belkin Datum: 14.07.2015 Čas: 10:54

Fajn, poku to tak je, je jednoznačně chyba technologie výroby,předělat výkresy zůžit tolerance ( zdražit výrobu)

avatar
niko Datum: 14.07.2015 Čas: 10:51

Pistole, ktore idu sportovym strelcom su samozrejme detajlne vyberane a nasledne doladzovane puskarom. A ano. Samozrejme, ze puskar rucne dorobi zbran do podstatne vyssej kvality, ako stroj.

Ach. Asi to uz fakt nechajme tak. Belkin, ked raz budes mat moznost, zabehni si na nejaku väcsiu sutaz, resp. pobav sa z ludmi od utvarov, ktore strielaju vela. Hadam si potom spomenies na to, co az pisal niko. Teoretizovanie je pekna vec, no prax je prax. ;)

arr