Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Chorvatské vrtulníky OH-58D. Inspirace pro Armádu ČR?

Datum přidání 26.11.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 23 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Tým odborníků z chorvatského ministerstva obrany ve Spojených státech provedl technickou kontrolu šestnácti vrtulníků OH-58D Kiowa Warrior pro chorvatskou armádu. Chorvati vrtulníky získali darem od americké armády v rámci vojenské zahraniční pomoci.

Kiowa Warrior

Foto: Chorvatský OH-58D Kiowa Warrior. / MO HR

 

Americká armáda se postupně zbaví celé flotily 335 vrtulníků OH-58D. V současné době již vyřadila 33 vrtulníků OH-58D. V americké armádě průzkumné úkoly a lehký útok převezmou nejnovější stroje OH-58F, UH-72 Lakota a bezpilotní letadla.


Chorvatská armáda vybrala z vyřazených a vyřazovaných vrtulníků stroje v nejlepším technickém stavu. Všech šestnáct strojů má nalétáno pouze 100 až 600 letových hodin. Celkově 14 chorvatských OH-58D je stále v aktivní službě americké armády.


Nejedná se o první podobný kontrakt mezi Chorvatskem a Spojenými státy. V letech 2013 až 2014 Chorvatsko získalo darem ze Spojených států 212 zánovních vozidel kategorie MRAP - 162 M-ATV pro chorvatské speciální jednotky, policii, podpůrné jednotky a armádu, 30 vozidel MaxxPro a 20 vozidel RG33 HAGA.


MaxxPro je určen jak pro chorvatské speciální jednotky, tak pro běžné jednotky chorvatské armády. Posledního jmenovaného využijí podpůrné jednotky.

 

Foto: Chorvaté získali s vrtulníky i pokročilé zbraňové systémy. / MO HR

 

Nesmíme také zapomenout na 83 vozidel „Humvee". Většina je nasazená v Afghánistánu, ale dvacet strojů používají Chorvaté doma pro výcvik a také jako vozidla pro předsunuté dělostřelecké návodčí, taktéž darovaných, německých samohybných houfnic PzH 2000.

 

V rámci komplexního procesu darování OH-58D chorvatský tým prováděl na vrtulnících komplexní technickou prohlídku všech jednotlivých strojů, zbraňových systémů, vybavení, řízených střel, munice, náhradních dílů a veškeré techniky určené k udržování vrtulníků Kiowa Warrior v provozu.

 

Během návštěvy Chorvaté také dojednávali podmínky americké pomoci s provozem vrtulníků pro následující roky. Klíčový bude především kontinuální výcvik chorvatských pilotů a techniků v používání moderní techniky a pokročilých zbraní, jako jsou laserem řízené střely AGM-114 Hellfire.

 

Chorvaté mohou vrtulníky používat jak pro průzkum, tak k ozbrojeným útokům. OH-58D lze volitelně osadit velkorážovými kulomety se střelbou vpřed a řízenými/neřízenými raketami.

 

Foto: Vrtulníky OH-58D jsou připraveny k převzetí. / MO HR

 

Všechny stroje jsou navíc vybaveny kulovým senzorem MMS (Mast Mounted Sight) umístěným nad hlavním rotorem. MMS obsahuje termovizní kameru, denní/noční kameru a laserový dálkoměr/zaměřovač. MMS lze použít nejen k průzkumným úkolům, ale také k navádění střel Hellfire.

 

Očekává se, že k finálním podpisu darovací smlouvy dojde na začátku roku 2016. Všechny vrtulníky následně dorazí do Chorvatska v polovině roku 2016.

 

OH-58D je lehký vrtulník s maximální startovací hmotností 2450 kg. Maximální rychlost vrtulníku je 240 km/h (cestovní 204 km/h) a výdrž ve vzduchu 2 hodiny. Dolet vrtulníku je 555 km.


Stroj je vybaven dvěma pylony pro zbraňové systémy. Na každý pylon lze umístit 12,7mm kulomet, jeden blok neřízených 70mm raket nebo dvě střely AGM-114 Hellfire.

 

Zdroj: MOHR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TF_HU Datum: 02.12.2015 Čas: 13:35

V článku není nic o tom, proč by to mělo být inspirací pro AČR.

Pokud bychom se bavili o průzkumném ozbrojeném vrtulníku, pak asi možná. Obávám se, že hledáme něco jiného.

Rozhodně ne asi jednomotor.

Inspirací je asi jen metoda pořízení...kdy nám někdo tímto způsobem nabízí UH60A s přeměnou na UH60M.

avatar
dexnom Datum: 27.11.2015 Čas: 18:27

@ arccos:
to rozhodně neplatí.
jakákoliv nová výzbroj nákupu podobné ceny (zmílis vrtulník) je politcká záležitost kdy dochází k investicím ve státu který materiál nakupuje a dále i ke smlouvám kdy se společnosti z daného státu podílejí na nejrůznějších projektech...je zde tedy výdej financí ze strany státu, ale je zde i příjem na danních z vázaných komerčních a podpůrných projektů...to vše dlouhodobě směřujě k návratnosti alepsoň části investice...

@kolt:
v prapůvodním slova smyslu ano...bohužel jsme už v 21.století a jazyk se maličko komplikuje.
slovo šrot je nyní používáno i ve smyslu ne nového, ale použitého zboží které již nesplňuje kvalitativní standarty, nebo je zde vyžadována vyšší míra údržby což je právě tento případ.

avatar
skelet Datum: 27.11.2015 Čas: 11:32

OH-58D byly zavedeny do výzbroje US Army v roce 1991. Modernizace MMS bylo provedena v roce 1997..
takže vyplatí se to?

avatar
saracen Datum: 27.11.2015 Čas: 10:15

Mne osobne by sa tento typ páčil vo verzii spoločnosti AVX. Inak podľa toho čo píšu v článku to až také staré stroje nebudú a nám chudákom by to stačilo. Druhá vec je to čo bolo spomenuté nižšie a to následné náklady na výcvik a náhradné diely. Nie som odborník, ale keď už nemáme na plnohodnotné bitevníky toto ako prieskum a ľahký útok stačí. Pre porovnanie fíni zrušili Mi-17 alebo 8 a nahradili ich NH-90 a ako ľahký prieskum používajú malé MD, ale samozrejme ide o peniaze a ich koncept nepredpokladá použitie vyzbrojených typov i keď je u nich armáda vysoko cenená.

avatar
Arccos Datum: 27.11.2015 Čas: 09:35

dexnom: Což ovšem platí o jakémkoliv nově zaváděném vrtulníku, ať už ho dodá kdokoliv.

avatar
KOLT Datum: 27.11.2015 Čas: 09:27

pro dexnom: Sice nejsem schopen kvalifikovaně posoudit reálnost toho, co popisujete, zato jsem schopen posoudit, že nevíte, co znamená význam "šrot" ;-) Pro informaci, označíme-li nějakou věc šrotem, je tím myšleno, že je ve špatném technickém stavu. Ještě tak to může znamenat, že je skutečně hodně zastaralá. Nijak to nesouvisí s tím, za kolik nám to prodají.

avatar
dexnom Datum: 27.11.2015 Čas: 06:27

@kolt and others:
šrot to je. a je to šrot proto, že ho sice dostanete zadarmo..jenže.
výcvik - brutální pálka. piloti jsou ještě pohodička proti výcviku pozemního personálu a pak další hlubší údržba, kde už si to konkrétně AČR nedělá a musí se toho ujmout buď nová vytendrovaná soukromá společnost nebo LOM, tak jako tak je to pěkná pálka.
náhradní díly, se musí zaaplatit. Munice se musí zaplatit.
Začlenění, další výcvik zde, logistika, atd....to jsou všechno věci které musíte započítat do toho zdarma a to všechno je předražené právě proto, že je to zdarma.
Když je v obchodě něco zdarma, tak je to pokaždé štědře zaplaceno buď v jiném nákupu nebo u samého produktu (kup 2+1zdarma)...nic není zadarmo.
A konkrétně amíci to mají sedsakra dobře spočítané.
ale je to sranda se na to koukat...je to zdarma tak to berem a pak se zjistí, že blbá hřídel stojí jak nový motor atd...

avatar
KOLT Datum: 26.11.2015 Čas: 23:42

Jestli je to dobrý pro pohraničníky k nahánění nelegálních migrantů, tak vcelku chápu, proč je Chorvatsko chce. Žádný šrot to není, jsou to docela nové mašiny, odzkoušený a prověřený typ. Jen nesmíte po něčem takovém chtít, aby nahradil Mi-24, toť vše. Jestli by se takový stroj hodil i AČR, je jiná otázka, na kterou nechť odpoví povolanější.

avatar
GAVL Datum: 26.11.2015 Čas: 21:20

Pro pohraničníky asi dobrý, ale to je tak vše k čemu by se nám to asi hodilo. Je jasné, že ten dar by nebyl zadarmo.

avatar
dexnom Datum: 26.11.2015 Čas: 20:18

Inspirace pro AČR je jasná..čemu se vyhnout. Nebrat šrot jen proto, že je zdarma.

avatar
liberal shark Datum: 26.11.2015 Čas: 19:58

Kiowa není univerzální vrtulník, ale průzkumný/lehký útočný vrtulník. Neřeší problém transportu ani MEDEVAC.

avatar
skelet Datum: 26.11.2015 Čas: 17:20

Matesaax: možná protože je to jen dvoumístné, jednomotorové, nepancéřované se slabou výzbrojí. (a kdo ví jak moderní je ten MMS)

avatar
Luky Datum: 26.11.2015 Čas: 16:55

EC střílí ŘS, tak nevím co je na tom "teorie".
Tohle fakt ne... bůhví jak obratné to taky není a Hellfire už má taky to nejlepší za sebou.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.11.2015 Čas: 16:27

Jestli je to ale fakt 2 mistna verze, tak svuj prispevek beru zpet;)

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.11.2015 Čas: 16:26

Kdyby je nabidli i nam, osobne bych byl pro. Nenahrazuji ale 17/171. Videl bych je misto sokolu.

arr