Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ohio Replacement Submarine: Americká jaderná triáda posiluje

Datum přidání 25.10.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo začíná pracovat na nástupci strategických jaderných ponorek třídy Ohio. V rámci programu Ohio Replacement Program (ORP) má v roce 2031 vstoupit do služby amerického námořnictva zbraň posledního soudu - jaderná ponorka Ohio Replacement Submarine (ORS).

USS Florida

Foto: USS Florida třída Ohio, ilustrační foto / US Navy

 

V současné době v US Navy slouží 18 ponorek třídy Ohio, jenž byly stavěny v letech 1976 až 1997. Z celkového počtu je 14 ponorek (podle smlouvy START II) vyzbrojeno jadernými mezikontinentálními střelami Trident II, zbývající čtyři nesou střely s plochou drahou letu Tomahawk.


V útrobách ponorky třídy Ohio je místo pro 24 raket Trident II. Každá raketa je schopna nést až 12 jaderných hlavic o síle 100 kT. S použitím jednoduché násobilky zjistíme, že jedna ponorka může teoreticky zasáhnout až 288 cílů na zemi. Salvu všech dvanácti raket jsou schopné ponorky třídy Ohio provést do jediné minuty.


První lodě třídy Ohio budou postupně vyřazovány od roku 2029. Jelikož výstavba strategických ponorek je nesmírně finančně a časově náročná, americké námořnictvo začíná s vývojovými pracemi s dostatečným předstihem. Podle posledních informací má být koncept nové strategické ponorky připraven v roce 2021 a první plavidlo má do služby vstoupit v roce 2031.


Ohio Replacement Submarine (dříve známá jako SSBN-X Future Follow-on Submarine) má na délku měřit 171 metrů a mít výtlak 21 000 tun. Počítá se stavbou 12 strojů, které v budoucnu zajistí Spojeným státům schopnost odpovědet na jakýkoliv jaderný útok.


Nové ponorky mají v US Navy sloužit, s nadsázkou řečeno, téměř až do 22. století, konkrétně do roku 2085. Každá loď bude schopná provést za svůj životní cyklus až 124 hlídkových plaveb. Pro potřeby jáderné apokalypsy ponese ponorka ORS 16 střel Trident II s doletem 11 300 km a s jadernými hlavicemi schopnými zasáhnout cíl s přesností 20 až 80 metrů.


Na rozdíl od třídy Ohio si nové ponorky povezou jaderné palivo pro celý svůj životní cyklus. Odpadne tak nákladná výměna jaderného paliva v reaktoru, jako v případě ponorek Ohio. Jaderný reaktor na palubě nové ponorky musí bez přestání fungovat minimálně 40 let.


Avšak ani programu náhrady ponorek Ohio se nevyhýbají rozpočtové problémy amerického ministerstva obrany. Připomeňme, že Pentagon musí do roku 2021 ušetřit 500 miliard dolarů (9,5 biliónů Kč).


V současné době se odhadují náklady na vývoj ponorek ORS na 10 až 15 miliard dolarů. Stavba 12 ponorek přijde celkově na 85 miliard dolarů. První ponorka nové třídy bude stát 13,3 miliard dolarů, další „sériové“ plavidlo pak 7 miliard dolarů. Náklady za celý životní cyklus nové třídy (provoz, servis, modernizace a opravy) mají vyjít na 347 miliard dolarů.

Netřeba připomínat, že tyto náklady budou jistě značně překročeny.

Zdroj: DefenseTech, Arms Control AssociationUdělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Bodie Datum: 26.10.2013 Čas: 00:56

Tak se omlouvám, i u verze D5 je možno použít 100kt hlavice W-76.

avatar
Bodie Datum: 25.10.2013 Čas: 19:47

Ta ráže 100 kilotun, to myslím bylo u starší verze Tridentů C4, ale novější D5 by měla mít hlavice W-88 o ráži 475 kilotun. Stejně, podle smluv START a SORT mohou mít ICBM maximálně 4 hlavice, místo možných 12.

A ví se vůbec jak tichá je třída Ohio? Je prý daleko tišší než i vylepšená verze Los Angeles (díky reaktoru s přirozeným oběhem a ne reaktorovými pumpami). Podle toho co jsem našel na netu nebo v literatuře, tak než přišla třída Seawolf a Virginia (obě SSN) tak společně s USS Nahrwal to měly být nejtišší lodě americké flotily a jak Seawolf tak Virginia se Ohiu pouze vyrovnaly.

avatar
Referee Datum: 25.10.2013 Čas: 18:22

Prosím opravte druhý odstavec poslední věta hlavic na raketě bylo původně 12ale je jich tam jen 5 dle smlouvy start II ale raket je na SSBN třídy Ohio 24 acelou salvu tj všech 24 je schopba ponorka vypustit za uvedenou 1 minutu. Číslovka 12 je zjevně záměna s možným původním počtem hlavic na střele.

arr