Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Omán koupí dvanáct stíhacích letounů Eurofighter Typhoon

Datum přidání 10.01.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

BAE Systems oznámila těsně před Vánoci definitivní dohodu ohledně prodeje dvanácti nadzvukových stíhacích letounů Eurofighter Typhoon a osmi cvičných letounu Hawk do Ománu. Tato země se tak stane sedmou, která do své výzbroje zařadí evropské stíhačky Typhoon.

Eurofigher Typhoon

Foto: Eurofighter Typhoon s výzbrojí typu vzduch-vzduch, ilustrační foto / Wikipedia, Arpingstone

 

Eurofighter Typhoon pro Omán

Už v roce 2008 bylo oznámeno, že Omán vážně uvažuje o nákupu stíhacích nadzvukových letounů Eurofighter Typhoon jako o náhradě za zastarávající bojový letoun SEPECAT Jaguar. K dohodě nedošlo hned a ještě v následujících letech se údajně zvažovala také varianta pořízení švédských Gripenů.

 

Na začátku předminulého roku se objevily první informace o chystaném pořízení celkem dvanácti Typhoonů. Až těsně před Vánoci BAE Systems, člena konsorcia Eurofighter GmbH, oficiálně informoval o uzavření dohody. Podle ní má Omán koupit dvanáct Typhoonů a navíc osm pokročilých cvičných strojů Hawk, které mají sloužit k výcviku pilotů, ať už na nově pořizované typy ale i na stávající americké F-16.

 

Zda budou dodávky uskutečněny z přebytků britského letectva RAF (Royal Air Force) nebo zda se bude jednat o zcela nové stroje, oznámeno nebylo. Jednalo by se o logický krok, jelikož i na starších variantách je možno provést upgrade na nejmodernější verze, což výjde mnohem levněji než nákup nových strojů.

 

Eurofigther Typhoon

Foto: Eurofighter Typhoon s podvěsenou výzbrojí typu vzduch-země, ilustrační foto / Wikipedia, Chief Master Sgt. Gary Emery, USAF

 

Náhrada za SEPECAT Jaguar

Jak již bylo zmíněno, Omán plánuje pořídit Typhoony jako náhradu za dosluhující bojové letouny francouzsko-britské konstrukce SEPECAT Jaguar. Těch si v minulosti pořídil dohromady dvacet čtyři, přičemž po roce 1997 bylo sedmnáct z nich modernizováno.

 

Připomeňme, že SEPECAT Jaguar je nadzvukový stíhací bojový letoun primárně určen k útokům na pozemní cíle, blízkou podporu pozemních vojsk a dokonce i úderným misím s použitím jaderných střel. Od roku 1973 byl zařazován do výzbroje britského a francouzského letectva.

 

Jaguar

Foto: SEPECAT Jaguar v barvách indického letectva / Wikipedia, SSGT Mathew Hannen, USAF


U britského letectva byl postupem času nahrazen bojovým letounem Panavia Tornado a víceúčelovým stíhacím Eurofighter Typhoon, v případě francouzského letectva zase víceúčelovým stíhacím Dassault Rafale. Mezi uživatele patřili také Ekvádor, Nigérie a Indie, kde slouží dodnes.

 

V ománském letectvu bude SEPECAT Jaguar nahrazen stejným typem jako v případě britského. Ostatně bojové nebo útočné letouny jako takové jsou postupně nahrazovány stíhacími letouny, které již neslouží pouze ke vzdušnému boji, ale mnohdy stejně tak dobře nebo i lépe zvládají role, které dříve patřily právě bojovým letounům jako byl třeba Jaguar nebo Panavia Tornado IDS.

 

Hawk T2

Foto: BAE Systems Hawk T2 v barvách RAF / Wikipedia, MilborneOne


Hawk má sloužit výcviku

Naopak osm pokročilých cvičných proudových letounů Hawk taktéž od BAE Systems má sloužit pochopitelně k výcviku. Ve výzbroji ománského letectva doplní čtveřici již dodaných konstrukčně v podstatě stejných BAE Hawk 103 a řadu vrtulových letounů. Sloužit by přitom neměly jen k výcviku pilotů pro dvanáct Typhoonů, ale také pro ve výzbroji již zařazené americké stíhací letouny F-16.

 

Právě dvanáct F-16C/D tvoří páteř nadzvukového letectva Ománu. Dalších dvanáct letounů stejného typu přitom Omán v nedávné době doobjednal a koncem tohoto desetiletí bude tak mít ve výzbroji celkem třicet šest nadzvukových stíhacích letounů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 14.01.2013 Čas: 14:20

Zajímavá volba, byť celkem logická. Trochu mi to připomenulo někdejší snahu Ománu zakoupit letouny Tornado, které tehdy kupovala Saúdská Arábie. Ta dnes kupuje Typhoony ve velkém a tak předpokládám dobrou součinnost. A navíc i samu kombinaci letounů Typhoon a F-16 pokládám za zajímavou, výsledkem je letectvo, které sice není tak silné jako v případě sousedních SAE, ale přesto disponuje slušnou silou. A pokud navíc opravdu jde o "nadbytečné"stroje, pak to mohlo být i ekonomicky docela výhodné. Nu, aspoň někde ukazují, že akvizice se dají dělat rozumně, když na to navíc mají ještě zisky z ropy

avatar
Ondřej Lacina Datum: 10.01.2013 Čas: 18:31

Dobrá volba..
Ať dobře slouží, jakožto věřím, že budou ;)

arr