Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Operace Moonrider prošla zkouškou CAX

Datum přidání 27.10.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Zdeněk Koza

Centrum simulačních a trenažérových technologií (CSSTT) se stalo v Brně místem, kde se v minulém týdnu sešlo velení 43. výsadkového praporu z Chrudimi (43. vpr). Vojáci si v elektronickém prostředí vyzkoušeli svou připravenost pro bojovou operaci Moonrider.

Foto: Operátor během cvičení CAX. / Zdeněk Koza

 

Příprava pro operaci Moonrider

Co je vlastně cílem pro takovéto cvičení? Jak uvedl na začátku velitel 4. brigády rychlého nasazení (4. BRN) plk. gen. štábu Ing. Miroslav Hlaváč, cílem cvičení je prověřit připravenost 43. vpr pro bojovou operaci Moonrider, která se v listopadu uskuteční v reálném prostředí výcvikového prostoru Boletice.

 

Dílčími úkoly pak bylo prověřit sladěnost jednotlivých částí chrudimského praporu - jak štábu, tak jednotlivých velitelů úderových jednotek. Velení 4. brigádního úkolového uskupení (4. BÚU) šlo o to, aby prověřili tok informací mezi jednotlivými složkami a aby posoudili reálnost cvičení plánu, který pro bojovou operaci Moonrider 43. vpr připravili.

 

V jakém prostředí se vlastně vše odehrává? CSTT, tedy Centrum simulačních a trenažérových technologií, je špičkové počítačové pracoviště Armády ČR, jehož jedna část je situována do budovy Univerzity obrany v Brně. Přičemž druhá se nachází ve Vyškově.

 

Foto: Počítačem simulované prostředí bojové operace. Větší obrázek. / Zdeněk Koza

 

Náčelník oddělení taktického simulátoru kpt. Ing. Jelínek PhD. seznámil cvičící s tím, že pro simulaci je využíván program původně vyvinutý pro americkou armádu. V rámci NATO česká armáda tento výcvikový program obdržela zdarma a postupem let jej upravila pro své potřeby.

 

Simulátor lze využívat i pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS). V centru CSTT tedy mohou cvičit jak hasiči, tak policie nebo záchranná služba.

 

Počítačem podporované cvičení CAX

Základním stavebním kamenem pro toto cvičení je Počítačem podporované cvičení CAX (Computer Assisted Exercise).

 

Jedná se o sofistikovanou metodu výcviku manažerů, velitelů a jiných řídících pracovníků ozbrojených složek státu s využitím konstruktivní simulace procesů a jevů potenciálně a fakticky vznikajících nebo existujících při provádění specifikované činnosti, rozhodovacího procesu a procesu velení jednotkám v boji.

 

Cvičení CAX

Foto: Úkolování v progamu CAX. Větší obrázek. / Zdeněk Koza

 

Počítače při nich simulují procesy a jevy v reálném nebo simulačním čase a prostředí. Cílem je dosáhnout u cvičících dojem provádění skutečných operací a činností.

 

Podstatou cvičení typu CAX je naučit (prověřit) činnost velitele při řízení boje v komplexu činností příslušníků vlastního štábu, s funkčními vazbami podřízenosti a nadřízenosti orgánů a jednotek s vazbami (komunikačními, informačními) k cvičícímu veliteli a jeho štábu.

 

Cvičení na simulátoru s konstruktivní simulaci i cvičení na virtuálních simulátorech jsou strukturovány do:
 + skupiny řízení cvičení (EXCON)

 + skupiny rozehry vlastních vojsk – nadřízeného a podřízených (HICON, LOCON)

 + skupiny rozehry nepřítele (ENEMY).

 

Foto: Prostor cvičení. / Zdeněk Koza

 

Tyto skupiny mají možnost ovládat své jednotky v simulátoru podle podřízenosti. Skupiny HICON, LOCON a ENEMY se podle zavedených zkratek NATO označují společně zkratkou STA (Secundary Training Audiences).

 

Průběh cvičení

Jak samotné prověřování probíhalo? Průběh takového cvičení má několik úrovní. Velení na úrovni brigády, praporu, TACu (Tactical Air Command), TOCu (Tactical Operations Center), jednotlivých jednotek.


Vše se podřizuje přiblížení se skutečnému boji. Tedy komunikace probíhá přes radiovou síť. Dochází k rušení sítí, výpadkům apod. Veškerá hlášení musí být naprosto podle taktických pravidel nad jejichž dodržováním bdí řídící cvičení.

 

Foto: Operátor CAX. / Zdeněk Koza

 

Tedy jsou tři stupně ovládání samotného trenažéru jako celku:


Řídící: Sleduje veškeré kroky jednotlivých velitelů. Je důležité upozornit, že vše je dokumentováno, nahráváno a následně podrobně rozebráno a posouzeno.
Cvičící: Velitelé, štáb a všichni, kteří jsou v jednotlivých cvičeních posuzováni.

Operátoři: Školení vojáci z převážné části pocházející ze spojovací roty 4. BRN, kteří jsou vyškolení k ovládání samotných počítačových stanic, tak aby dokázali převádět jednotlivé rozkazy svých velitelů (cvičících) do elektronického prostředí.

 

Cvičení zhodnotil velitel 4. BRN plk. gen. štábu Ing. Miroslav Hlaváč kladně. Podle jeho slov splnilo beze zbytku svůj účel. Ověřilo, že reálnost původního plánu byla vcelku dobrá a že dílčí dopracování, která cvičení ukázalo budou bez větších problémů zakomponovány, tak aby v reálné bitvě, která se uskuteční v Boleticích na konci listopadu dopadla úspěšně.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
aliq2 Datum: 27.10.2014 Čas: 10:05

Malá drobnost, 43. vmpr se již 43. vmpr tak od února nejmenuje (teď si přesně nevzpomínám, kdy došlo k přejmenování). Nově to je již pouze 43. vpr (43. výsadkový prapor), slovo mechanizovaný je z názvu pryč. Ale je to jen slovíčkaření...

arr