Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Oshkosh dodal první testovací vozidlo JLTV

Datum přidání 09.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Srpen je klíčový měsíc programu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Americká armáda a námořní pěchota začnou v srpnu testovat trojici finalistů programu JLTV - Lockheed Martin, AM General a Oshkosh Defense. Právě poslední ze jmenovaných nyní dodal první vozidlo, s kterým půjde do závěrečného klání o mnohamiliardový kontrakt.

Foto: L-ATV / Oshkosh

Foto: Oshkosh JLTV přímo vychází z vozidla L-ATV / Oshkosh

 

Srpnový test je začátkem inženýrské a výrobní fáze EMD (Engineering and Manufacturing Development). Z EMD fáze vyjde jediný vítěz, který americké armádě a námořní pěchotě dodá 55 000 vozidel v několika verzích.

 

Je dobré si připomenout, že programu JLTV se zatím vyhýbají rozsáhle škrty v americkém obranném rozpočtu. Jedním z důvodů bezproblémového pokračování programu JLTV je skutečnost, že obě složky ozbrojených sil Spojených států si nastavily tvrdé podmínky – maximální akceptovatelná cena jednoho vozidla je 250 000 dolarů (necelých 5 miliónů Kč).

 

V rámci EMD fáze musejí všichni finalisté k vládnímu testování poskytnout 22 vozidel. Firma Lockheed Martin dodala všechny vozidla již na konci měsíce června. Oshkosh doručil první vozidlo nyní, další budou v brzké době následovat. Na třetího finalistu AM General se zatím čeká…

 

Zpět však k firmě Oshkosh. Podle firemní tiskové zprávy, vozidlo Oshkosh JLTV přináší nebývalou úroveň mobility, odolnosti, přepravitelnosti a celkové životnosti.  

 

Foto: Oshkosh JLTV aka L-ATV v akci / Oshkosh

 

„Svými schopnostmi JLTV zacelí mezeru ve vozidlovém parku ozbrojených sil a ochrání naše muže a ženy v příštích desetiletích,“ říká John Urias, viceprezident Oshkosh Defense. „K vládnímu testování nyní předkládáme Oshkosh JLTV, které mění pojetí lehkého vojenského vozidla – slučuje vlastnosti vysoce výkonných taktických vozidel a vysoce odolných bojových vozidel. Výsledkem je nová úroveň chráněné mobility v lehké platformě.“


Jak plyne z vyjádření Uriase, vozidlo Oshkosh JLTV dokáže poskytnout ochranu na úrovní vozidel MRAP a přitom mobilitou a lehkostí se řadí mezí lehká obrněná taktická vozidla.

 

Čtyřdveřové a dvoudveřové testovací  prototypy Oshkosh JLTV jsou dodávaný s patentovanou technologií TAK-4i – inteligentní nezávislé odpružení všech kol. Digitální řízení motoru Durmax má pak ulehčit rozjezdy a jízdu ve strmých kopcích nebo v písečných dunách.

 

Zdroj: Dod BUZZ, Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
rainerum Datum: 12.08.2013 Čas: 12:33

Těch 30 mil bylo za všechnu elektroniku vozidla (myslím: rušičky, vysílačky atd.) náhradní díly, výcvik: řidičů, opravářů, zbraňovou stanici a úpravu s ní spojenou (posílení výztuže stropu) nevím jestli i zbraň, a doplňky typu naviják a úpravy aby splňoval české normy, provizi pro zprostředkovatele kvůli českému zákonu který AČR nedovoluje kupovat zbraně od zahraničních firem. Cena vozidla jako takového je myslím 7 mil. a lmv zavedl hodně nových technologií který se za posledních 10 let dál vivíjeli a tím dochází k snížení nákladu za tu technologii a dále v té 7 mil ceně je i částka za vývoj vozidla jelikož lmv nebylo ve vývoji financováno vládou ale firmou iveco zatím co vývoj amerického vozidla je financván vládou usa.
A na to jestli nefunguje bych se ptal lidí který v tom jezdí v afganistánu.

avatar
Padousek Datum: 09.08.2013 Čas: 22:00

Saruman:
Je trošku rozdíl když AČR koupí 100 vozidel a nebo US army 50 000 vozidel.. Jo a co já vím tak všechna česká iveca mají zbraňovou stanici. Americká vozidla budou zřejmě neozbrojená, nebo je američané vyzbrojí dodatečně.. A to je podstatný rozdíl.

avatar
Saruman Datum: 09.08.2013 Čas: 17:46

Je zajímavé, že dokáží vytvořit kvalitní bojové vozidlo za pouhých 5 mil. kč, když u nás se nakupují vozidla italské výroby za cca 30 mil. kč a nefungují skoro ani v záruce...

arr