Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Oshkosh dodal první testovací vozidlo JLTV

Datum přidání 09.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Srpen je klíčový měsíc programu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Americká armáda a námořní pěchota začnou v srpnu testovat trojici finalistů programu JLTV - Lockheed Martin, AM General a Oshkosh Defense. Právě poslední ze jmenovaných nyní dodal první vozidlo, s kterým půjde do závěrečného klání o mnohamiliardový kontrakt.

Foto: L-ATV / Oshkosh

Foto: Oshkosh JLTV přímo vychází z vozidla L-ATV / Oshkosh

 

Srpnový test je začátkem inženýrské a výrobní fáze EMD (Engineering and Manufacturing Development). Z EMD fáze vyjde jediný vítěz, který americké armádě a námořní pěchotě dodá 55 000 vozidel v několika verzích.

 

Je dobré si připomenout, že programu JLTV se zatím vyhýbají rozsáhle škrty v americkém obranném rozpočtu. Jedním z důvodů bezproblémového pokračování programu JLTV je skutečnost, že obě složky ozbrojených sil Spojených států si nastavily tvrdé podmínky – maximální akceptovatelná cena jednoho vozidla je 250 000 dolarů (necelých 5 miliónů Kč).

 

V rámci EMD fáze musejí všichni finalisté k vládnímu testování poskytnout 22 vozidel. Firma Lockheed Martin dodala všechny vozidla již na konci měsíce června. Oshkosh doručil první vozidlo nyní, další budou v brzké době následovat. Na třetího finalistu AM General se zatím čeká…

 

Zpět však k firmě Oshkosh. Podle firemní tiskové zprávy, vozidlo Oshkosh JLTV přináší nebývalou úroveň mobility, odolnosti, přepravitelnosti a celkové životnosti.  

 

Foto: Oshkosh JLTV aka L-ATV v akci / Oshkosh

 

„Svými schopnostmi JLTV zacelí mezeru ve vozidlovém parku ozbrojených sil a ochrání naše muže a ženy v příštích desetiletích,“ říká John Urias, viceprezident Oshkosh Defense. „K vládnímu testování nyní předkládáme Oshkosh JLTV, které mění pojetí lehkého vojenského vozidla – slučuje vlastnosti vysoce výkonných taktických vozidel a vysoce odolných bojových vozidel. Výsledkem je nová úroveň chráněné mobility v lehké platformě.“


Jak plyne z vyjádření Uriase, vozidlo Oshkosh JLTV dokáže poskytnout ochranu na úrovní vozidel MRAP a přitom mobilitou a lehkostí se řadí mezí lehká obrněná taktická vozidla.

 

Čtyřdveřové a dvoudveřové testovací  prototypy Oshkosh JLTV jsou dodávaný s patentovanou technologií TAK-4i – inteligentní nezávislé odpružení všech kol. Digitální řízení motoru Durmax má pak ulehčit rozjezdy a jízdu ve strmých kopcích nebo v písečných dunách.

 

Zdroj: Dod BUZZ, Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
rainerum Datum: 12.08.2013 Čas: 12:33

Těch 30 mil bylo za všechnu elektroniku vozidla (myslím: rušičky, vysílačky atd.) náhradní díly, výcvik: řidičů, opravářů, zbraňovou stanici a úpravu s ní spojenou (posílení výztuže stropu) nevím jestli i zbraň, a doplňky typu naviják a úpravy aby splňoval české normy, provizi pro zprostředkovatele kvůli českému zákonu který AČR nedovoluje kupovat zbraně od zahraničních firem. Cena vozidla jako takového je myslím 7 mil. a lmv zavedl hodně nových technologií který se za posledních 10 let dál vivíjeli a tím dochází k snížení nákladu za tu technologii a dále v té 7 mil ceně je i částka za vývoj vozidla jelikož lmv nebylo ve vývoji financováno vládou ale firmou iveco zatím co vývoj amerického vozidla je financván vládou usa.
A na to jestli nefunguje bych se ptal lidí který v tom jezdí v afganistánu.

avatar
Padousek Datum: 09.08.2013 Čas: 22:00

Saruman:
Je trošku rozdíl když AČR koupí 100 vozidel a nebo US army 50 000 vozidel.. Jo a co já vím tak všechna česká iveca mají zbraňovou stanici. Americká vozidla budou zřejmě neozbrojená, nebo je američané vyzbrojí dodatečně.. A to je podstatný rozdíl.

avatar
Saruman Datum: 09.08.2013 Čas: 17:46

Je zajímavé, že dokáží vytvořit kvalitní bojové vozidlo za pouhých 5 mil. kč, když u nás se nakupují vozidla italské výroby za cca 30 mil. kč a nefungují skoro ani v záruce...

arr