Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ostré testování námořního laserového děla LaWS

Datum přidání 27.11.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo zveřejnilo snímky laseru LaWS (Laser Weapon System) umístěného na výsadkové lodi USS Ponce (AFSB(I)-15). Loď působí v oblasti Perského zálivu a jedná se o první případ, kdy je námořní laser nasazen při běžném provozu. Testování laseru poslouží k vyhodnocení zralosti technologie laserových zbraní pro nasazení na lodích amerického námořnictva.

Foto: Laser LaWS na lodi  USS Ponce. / U.S. NavyFoto: Laser LaWS na lodi  USS Ponce. / U.S. Navy

Foto: Laser LaWS na lodi USS Ponce. / U.S. Navy

 

LaWS je 30kW pevnolátkový  laser (solid state laser) vyvinutý Velitelstvím námořních systémů NAVSEA ( Naval Sea Systems Command. V americkém námořnictvu (U.S. Navy) laser LaWS nese označení AN/SEQ-3 (XN-1).


Laser kombinuje šest 5,4 kWkomerčně dostupných vláknových laserů. O „spojení" laserových paprsků se stará speciální optika vyvinutá Námořními výzkumnými laboratořemi NRL (Naval Research Laboratory).


AN/SEQ-3 (XN-1) je určen k ničení (případně k zastrašení) bezpilotních letadel a malých člunů. V současné době není schopen ničit rakety nebo velká letadla.


Zařízení využívá řadu komponentů použitých v předchozích vojenských laserových aplikacích nebo z komerční sféry. Můžeme zmínit polohovací základnu pro laser L-3 Brashear KINETO K433, 500mm zaměřovací dalekohled nebo vysoce výkonné infračervené senzory.


Vývoj laseru LaWS začal v roce 2009. Námořní testy úspěšně proběhly v roce 2012 na torpédoborci USS Dewey (DDG 105) třídy Arleigh Burke. Během testování v roce 2012 laser LaWS úspěšně zničil tři bezpilotní letadla.

Foto: LaWS: Americké námořnictvo zavádí do výzbroje lasery. / YouTube

 

Úspěšné testy laseru přesvědčily velení amerického námořnictva k nasazení laseru v běžných provozních podmínkách. Testování na lodi USS Ponce potrvá 12 měsíců s cílem zjistit odolnost laseru proti teplu, vlhkosti, prachu a slané vodě a zjistit, kolik energie laser potřebuje ke svému fungování.


USS Ponce patří k americké 5. flotile (Fifth Fleet) s domovskou základnou v Bahrajnu. Samotný laser je umístěn nad můstkem v kontejneru a chráněn před klimatickými vlivy. Při použití se otevírají dveře kontejneru.


Pokud půjde testování podle plánů, americké námořnictvo laser široce nasadí do výzbroje mezi roky 2017 až 2021. Podle svých zastánců laser LaWS dokáže zastoupit protivzdušné kanónové systémy blízkého dosahu Phalanx CIWS. Účinný dosah laseru LaWS je 1,6 km.


Pozdější námořní instalace navíc počítají s výkonnějšími lasery. Lasery 10x výkonnější než LaWS (300 kW) mohou úspěšně ničit nejrůznější protilodní nebo dokonce balistické střely.


Lasery se však stanou spíše doplňkem k současným projektilovým zbraním a raketám. Výhodou laseru je rychlost reakce a nízká cena za výstřel. Nevýhodou je pak zeslabování laserového paprsku (nižší výkon a dostřel) nepříznivými atmosferickými a povětrnostními podmínkami – např. hustým deštěm.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
sentinel202 Datum: 22.12.2014 Čas: 00:29

In October of 1984 first successful tests of “Foros” were carried out in Feodosiya. It was the first time in history of Soviet Navy when low flying missile had been promptly found and destructed by laser beam.

http://englishrussia.com/2011/11/08/secret-laser-devices-of-the-soviet-union/

arr