Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

P-8A Poseidon: Australský král moří

Datum přidání 03.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Australská vláda schválila nákup nejmodernějších námořních letounů P-8A Poseidon. Za celkem osm letounů Australané zaplatí 3,6 miliardy dolarů. Nové stroje poskytnou australskému letectvu nebývalé kapacity v námořním průzkumu, pátrání, v boji s ponorkami a hladinovými plavidly.

P-8A Poseidon

Foto: P-8A Poseidon / U.S. Navy

 

Nákup letounů P-8A Poseidon spadá do plánu Project Air 7000 Australských obranných sil ADF (Australian Defence Force), jehož cílem je nahradit letité námořní letouny AP-3C Orion (Australia P-3C Orion). V současné době provozuje Královské australské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) 18 letounů AP-3C Orion. Nejstarším strojům je již více než 40 let. Flotila však v roce 2000 prošla kompletní modernizací.

 

Patrolování, průzkum a boj s povrchovými plavidly a ponorkami mají převzít kromě P-8A Poseidon také bezpilotní letouny Northrop Grumman MQ-4C Triton. Letos australská vláda rozhodne o nákupu šesti nebo sedmi průzkumných námořních dronů MQ-4C Triton.

 

Bezpilotní letouny MQ-4C, na rozdíl od P-8A Poseidon, nemohou nést zbraně. Drony mají však nebývalou výdrž ve vzduchu (30 hodin) a schopnost pokrýt obrovské území. Podle amerického výrobce Northrop Grumman během jediné operace MQ-4C Triton obsáhne území o rozloze sedmi milionů čtverečních kilometrů.

 

Austrálie je již druhým exportním úspěchem letounu P-8A Poseidon. V roce 2009 si objednala osm strojů Indie, další čtyři roku 2011. Letouny z první objednávky se již v Indii nacházejí.

 

Video: P-8A Poseidon / YouTube

 

První stroje získá RAAF v roce 2017. Dosažení počáteční operační bojeschopnosti se očekává v roce 2019. Australská vláda také uvažuje o nákupu dalších čtyř letounů.

 

"P-8 nám dává nebývalou schopnost najít, zachytit a sledovat jak povrchové lodě, tak ponorky," řekl letecký maršál RAAF Geoff Brown. P-8A má dolet až 7500 kilometrů nebo schopnost dlouhodobě provádět nad určitým územím protiponorkový boj ASW (Anti Submarine Warfare).

 

Letoun například zdolá vzdálenost 2200 kilometrů a poté čtyři hodiny na místě provádí ASW-operace. V dosahu (2200 km) australských P-8A jsou tak pobřeží Antarktidy, celá Oceánie i prakticky celá cesta na Srí Lanku, odkud často připlouvají žadatelé o azyl v Austrálii. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což mu prodluží výdrž ve vzduchu na 20 hodin.

 

Kromě průzkumu a sledování dokáže P-8A Poseidon ničit ponorky nebo povrchová plavidla. Celkově na deseti závěsnících lze přepravovat zbraně až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít třeba AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám shazovat na padáku torpéda nebo podvodní miny.

 

Zdroj: Northrop Grumman

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr