TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Námořní technika

P-8A Poseidon: Australský král moří

Datum přidání 03.03.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Australská vláda schválila nákup nejmodernějších námořních letounů P-8A Poseidon. Za celkem osm letounů Australané zaplatí 3,6 miliardy dolarů. Nové stroje poskytnou australskému letectvu nebývalé kapacity v námořním průzkumu, pátrání, v boji s ponorkami a hladinovými plavidly.

P-8A Poseidon

Foto: P-8A Poseidon / U.S. Navy

 

Nákup letounů P-8A Poseidon spadá do plánu Project Air 7000 Australských obranných sil ADF (Australian Defence Force), jehož cílem je nahradit letité námořní letouny AP-3C Orion (Australia P-3C Orion). V současné době provozuje Královské australské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) 18 letounů AP-3C Orion. Nejstarším strojům je již více než 40 let. Flotila však v roce 2000 prošla kompletní modernizací.

 

Patrolování, průzkum a boj s povrchovými plavidly a ponorkami mají převzít kromě P-8A Poseidon také bezpilotní letouny Northrop Grumman MQ-4C Triton. Letos australská vláda rozhodne o nákupu šesti nebo sedmi průzkumných námořních dronů MQ-4C Triton.

 

Bezpilotní letouny MQ-4C, na rozdíl od P-8A Poseidon, nemohou nést zbraně. Drony mají však nebývalou výdrž ve vzduchu (30 hodin) a schopnost pokrýt obrovské území. Podle amerického výrobce Northrop Grumman během jediné operace MQ-4C Triton obsáhne území o rozloze sedmi milionů čtverečních kilometrů.

 

Austrálie je již druhým exportním úspěchem letounu P-8A Poseidon. V roce 2009 si objednala osm strojů Indie, další čtyři roku 2011. Letouny z první objednávky se již v Indii nacházejí.

 

Video: P-8A Poseidon / YouTube

 

První stroje získá RAAF v roce 2017. Dosažení počáteční operační bojeschopnosti se očekává v roce 2019. Australská vláda také uvažuje o nákupu dalších čtyř letounů.

 

"P-8 nám dává nebývalou schopnost najít, zachytit a sledovat jak povrchové lodě, tak ponorky," řekl letecký maršál RAAF Geoff Brown. P-8A má dolet až 7500 kilometrů nebo schopnost dlouhodobě provádět nad určitým územím protiponorkový boj ASW (Anti Submarine Warfare).

 

Letoun například zdolá vzdálenost 2200 kilometrů a poté čtyři hodiny na místě provádí ASW-operace. V dosahu (2200 km) australských P-8A jsou tak pobřeží Antarktidy, celá Oceánie i prakticky celá cesta na Srí Lanku, odkud často připlouvají žadatelé o azyl v Austrálii. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což mu prodluží výdrž ve vzduchu na 20 hodin.

 

Kromě průzkumu a sledování dokáže P-8A Poseidon ničit ponorky nebo povrchová plavidla. Celkově na deseti závěsnících lze přepravovat zbraně až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít třeba AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám shazovat na padáku torpéda nebo podvodní miny.

 

Zdroj: Northrop Grumman

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr