Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

P-8A Poseidon – bůh moří bude lovit ponorky

Datum přidání 09.03.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Boeing v těchto dnech doručil první letoun P-8A Poseidon počáteční série americkému námořnictvu. Letadlo je nástupcem legendárních protiponorkových a protilodních turbovrtulových strojů P-3 Orion. Na rozdíl od svého předchůdce je však P-8A Poseidon vybaven proudovými motory a samozřejmě nejmodernější elektronikou. Zadání obou letounů je však stejné, bojovat s ponorkami/loděmi nepřítele a provádět výzvědnou, průzkumnou a patrolování nad hladinou oceánů.

P-8A Poseidon

Foto: P-8A Poseidon přistává na Naval Air Station Patuxent River / Wikipedia, US Navy

 

Společně s dodávkou prvního letounu počáteční série, výrobní tým dodal také šest zkušebních letounů a dva pozemní testovací letouny. Testovací exempláře jsou umístěny na vojenské základně Naval Air Station Patuxent River a mají za sebou více než 1500 letových hodin. Pokud zkoušky půjdou podle plánu, US Navy plánuje odebrat celkově 117 strojů P-8A Poseidon.

 

P-8A Poseidon vychází přímo z civilního stroje Boeing 737-800 – křídla jsou použita ze stroje 737-900. Na rozdíl od civilní verze, je prázdná hmotnost vojenského letounu větší o 20 tun (beze zbraní).  Protože veškeré mechanické součásti letounu P-8A Poseidon jsou stejné jako u 737-800, prakticky celý rozdíl ve váze připadá na bojovou elektroniku.

 

Hmotnost prázdného proudového letounu P-8A Poseidon je 62 tun, což je 2x více než v případě turbovrtulového stroje P-3 Orion. Nový stroj ve všech parametrech překonává svého předchůdce, kromě jediného, a tím je dolet. Bojový dolet P-8A Poseidon je 2200 kilometrů s 4h výdrží na místě. Naproti tomu P-3 Orion má bojový dolet 2490 km s 3h výdrží na místě.

 

P-8A PoseidonFoto: P-8A Poseidon v letu společne s P-3 Orion / Wikipedia, US Navy

 

Elektronika letounu obsahuje například nejmodernější námořní, pobřežní a pozemní přehledový radar Raytheon APY-10 nebo detektor uhlovodíků, který dokáže odhalit výfukové zplodiny dieselových ponorek. Původně měl být letoun vybaven i detektorem magnetických anomálií (MAD), ale z důvodu velké hmotnosti (1600 kg), byl zamítnut. Avšak na stroji indického námořnictva, které si také objednalo několik strojů P-8A Poseidon, bude zařízení MAD instalováno.

 

Kromě speciální bojové elektroniky, inženýři v maximální šířce použili moderní civilní elektroniku Boeingu 737-800. Nutná byla však její „militarizace“, kdy bylo potřeba vyřešit stínění citlivých elektronických součástí, upravit kabinu pilotů pro použití NVG (brýle pro noční vidění) a stabilizovat původní elektronickou výzbroj proti otřesům a vibracím.

 

Kromě amerického námořnictva se stala prvním zahraničním provozovatelem letounu Indie, která si objednala 8 strojů pod bojovým názvem P-8A Neptun. Dalšími vážnými zájemci je australské královské letectvo. Australané chtějí stroje P-8A Poseidon zařadit do výzbroje již v roce 2016.

Takticko-technické informace

 P-8A Poseidon

Posádka

9 (2 letový personál, 7 obsluha systémů)

Rozpětí

37,64 m

Délka

39,47 m

Výška

12,83 m

Prázdná hmotnost:

62 730 kg

Max. vzletová hmotnost

85 370 kg

Pohonná jednotka:

2x dvouproudový motor CFM56-7B

Výkon pohonné jednotky

120 kN

Cestovní rychlost:

818 km/h (ve výšce ?)

Maximální rychlost:

907 km/h (ve výšce ?)

Dolet:

2 220 km + 4 h výdrž na místě

Dostup:

12 500 m

Výzbroj

5x střela, mina nebo torpédo ve vnitřní pumovnici

6x střela, mina nebo torpédo na vnějších závěsnících

 

Zdroj: Defence Talk , Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pospíšil Datum: 09.03.2012 Čas: 19:58

Spíš je tam jen překlep v čísle ;-)

avatar
Jaromír Zvolánek Datum: 09.03.2012 Čas: 16:48

"Australané chtějí stroje P-3A Poseidon zařadit do výzbroje již v roce 2016." opravdu chtějí poseidony? Nechtějí náhodou Neptuny?

arr