Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

PAK-DA vs. LRS-B: Souboj bombardérů 21. století

Datum přidání 09.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vypadá to, že se mezi Ruskem a Spojenými státy schyluje k zajímavému zbrojnímu závodu. Poté, co Spojené státy představily svou vizi "globálního" strategického bombardéru LRS-B, potvrdilo podobný záměr (či znovu potvrdilo) také Rusko. Rusové vyvíjejí nový bombardér pod kódovým označením PAK-DA.

PAK-DAFoto: Dřívější vize ruského nadzvukového bombardéru PAK-DA / Autor: Jozef Gatial, planespictures.com

 

Rusové pracují na konceptu nového bombardéru již několik let. Teprve v roce 2012 však představitelé Ruské federace dali zelenou zahájení vývojových prací. Na počátku letošního roku byl přijat finální koncept bombardéru, na jehož základě započnou vývojové práce na jednotlivých komponentech stroje (motorech, avionice, zbraních atd.).

Charakteristická pro PAK-DA je konstrukce "křídlo" s vlastnostmi stealth. Podle ruských odborníků má PAK-DA létat podzvukovou rychlostí, teprve při překonávání nepřátelské obrany zrychlí na "vysoce" nadzvukovou rychlost.

Připomeňme, že původní ruský projekt bombardéru FAK-DA byl velmi ambiciózní. Rusové uvažovali o konstrukci hypersonického bombardéru, jenž by mohl létat rychlostí větší než Mach 5. Avšak postaveni tváří v tvář astronomickým nákladům a velkým technickým rizikům přijali ve výsledku koncept nadzvukového bombardéru.

Rusové počítají se zavedením bombardéru PAK-DA do výzbroje roku 2020, Američané pak v roce 2025. V obou případech je ovšem téměř jisté několikaleté zdržení – ostatně jako je železným pravidlem u podobně náročných zbrojních projektů.

V ruském letectvu mají bombardéry PAK-DA nahradit stárnoucí flotilu 63 strojů Tu-95MS Bear (alter ego B-52 Stratofortress) a 13 nadzvukových Tu-160 Blackjack (alter ego B-1 Lancer).

PAK-DA jsou navrhovány především za účelem udržení a zmodernizování ruské jaderné triády, a proto budou vyzbrojeny jadernými střelami s plochou dráhou letu Ch-102 (případně konvenčními Ch-101), které jsou přímými následovníky střel Ch-55SM.

Dolet střely Ch-102 se pohybuje na hranici 3000 km, rychlost letu je až 800 km/h. Udávaná přesnost zásahu střel Ch-101/102 je 6–9 metrů, což je pro střelu vybavenou 200kt jadernou hlavicí dostatečná přesnost k bezpečnému zničení cíle.

Pro nový bombardér se také počítá s vývojem zcela nových hypersonických střel s plochou drahou letu. "PAK-DA bude vybaven celou řadou nových přesně naváděných zbraní, včetně hypersonických," sdělil nejmenovaný úředník ruského ministerstva obrany agentuře RIA Novosti. A vývojem perspektivních hypersonických střel se intenzivně zabývají rovněž Spojené státy.

Zdroj: RIA Novosti, Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr