Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Spojené státy nabízejí Pákistánu bitevní vrtulníky AH-1Z Viper

Datum přidání 21.04.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 12 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Spojené státy nabízejí Pákistánu bitevní vrtulníky AH-1Z Viper a řízené střely AGM-114 Hellfire II. Pokud nabídku Pákistán příjme, stane se prvním zahraničním uživatelem bitevních vrtulníků AH-1Z Viper. Dlužno připomenout, že o pořízení stejných typů před časem uvažovala také Armáda České republiky.

Foto: AH-1Z Viper; větší foto / U.S. Marine Coprs

Foto: AH-1Z Viper; větší foto / U.S. Marine Coprs

 

AH-1Z Viper je nejnovější generací bitevních vrtulníků AH-1 Cobra ze 60. let minulého století. Stroj přímo vychází z předchozí verze AH-1W Super Cobra. Kromě nejmodernější avioniky, senzorů a zbraňových systémů verze „W" získala upravenou převodovku a především čtyřlistý kompozitní rotor.

 

V roce 2010 americká námořní pěchota objednala 189 vrtulníků AH-1Z. Modernizací na standard AH-1Z projde 131 vrtulníků „Super Cobra" z inventáře námořní pěchoty a 51 vrtulníků bude zcela nových.

 

Nejnovější vrtulníky AH-1Z slouží pouze u americké námořní pěchoty. V poslední době se mluvilo o dodávkách vrtulníků Viper do Jižní Koreje. Korejci však upřednostnili bitevní vrtulníky AH-64E Guardian.

 

Prvním zahraničním zákazníkem se nakonec může stát Pákistán. Spojené státy za 952 milionů dolarů nabízejí 15 vrtulníků AH-1Z Viper a 1000 protitankových střel AGM-114 R Hellfire II. V ceně jsou dva náhradní motory, 17 elektrooptických pouzder AN/AAQ-30 (15 + 2 náhradní), radiostanice, navigační systémy, výstražné systémy nebo počítačové systémy pro plánování misí.

 

Video: AH-1Z Viper v akci. / YouTube


„Pákistán získá letecké prostředky schopné zasazovat přesné údery s vynikající schopností přežití, které mohou operovat ve velkých nadmořských výškách. Nakoupení těchto kapacit získá Pákistán schopnost provádět operace ve federálně spravovaných kmenových oblastech v severním Vazíristánu, a v dalších vzdálených a hornatých oblastech, za každého počasí, ve dne, v noci," napsala americká Agentura pro bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Co-operation Agency).


Ve výzbroji pákistánské armády najdeme již 51 amerických bitevních vrtulníků AH-1F/S Cobra. Pákistán vrtulníky získal v 80. letech minulého století a část také po roce 2000.


Američané s nabídkou přicházejí poté, co pákistánská armáda oznámila pořízení neurčeného počtu čínských bitevních vrtulníků CHAIG WZ-10. Pákistánci čínské vrtulníky používají v protiteroristických operacích na severu a západu země.


Pro našince je zajímavé, že v kuloárech se mluvilo o možném nákupu vrtulníků AH-1Z Viper pro potřeby Armády České republiky. Jak ale redakci Armádních novin potvrdil sám ministr obrany Martin Stropnicky, Ministerstvo obrany ČR má v současné době zájem nakoupit pouze víceúčelové vrtulníky.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
flash666 Datum: 23.04.2015 Čas: 04:37

juhelak: myslis ze to chteji na tanky... loooooooooooooool

avatar
Jan Grohmann Datum: 22.04.2015 Čas: 18:48

Nezapomeňte, že jedna střela Hellfire stojí několik desítek tisíc dolarů. Výzbroj, vybavení a zázemí bude stát více než samotné vrtulníky.
Ale o tom se bavíme pořád, že nejde vzít celou sumu a dělit to počtem letounů.

avatar
black hole Datum: 22.04.2015 Čas: 17:01

Škoda že, u tohto stroja nevyvinuli modifikáciu s pohyblivým a odpruženým podvozkom, ktorý by bol ideálny pre českú a slovenskú armádu, takto je to trochu limitované pre naše podmienky.

avatar
David Datum: 22.04.2015 Čas: 14:09

Pro Left -Pákistán má dlouhodobě vysoké výdaje na zbrojení. Je to ale pochopitelné.
Nedávno se zde diskutoval indický nákup Rafale - a jako argument bylo použito tvrzení, že pro indii jsou vysoké výdaje nutností. A u Pákistánu je to stejné. Nemíním hodnotit, který stát je v právu. Ale faktem je, že Pákistán se musí aspoň snažit se Indii vyrovnat. K tomu navíc Pákistán sousedí s problematickým Afghánistánem, velkou část jeho území ovládají divoké kmeny, které nejsou příliš loajální k ústřední vládě. Za takových okolností stát musí zbrojit.
Výhodou v případě Pákistánu je fakt, že jeho obyvatelstvo je bojovné a tedy ochotné k vysokým výdajům na zbrojení, je to tedy něco jiného než v případě pacifistické ČR. Ale na druhou stranu musím uznat, že Pákistán často hledá velice ekonomická řešení a nakupuje zbraně s důrazem na nízkou cenu - letadla JF-17, fregaty Zulfiqar atd. Relativně levné AH-1 mi do této koncepce docela zapadá

avatar
Shania Datum: 22.04.2015 Čas: 12:10

Petr M: cena za kus a je značně zkreslená a možná stojí za to udávat pouze v případě, když o jeden stroj přijdeme. Je to stejné jako s cenou za letovou hodinu, která dost zásadních informací nezohledňuje.

To co by nás mělo vždy zajímat jsou celkové náklady na provoz určité platformy proti cenám za provoz jiné.

avatar
juhelak Datum: 22.04.2015 Čas: 09:44

američani pro nás ted zadarmo udělali celkem pěkné věci, viz ta modernizace a ten komplet dronů. Co se týká vrtulníků, tak kupovat momentálně za dolary je hloupost..ale připravit tendr se může s tím že bych počkal na konec intervencí, kdy pak finální rozdíl v korunach může dělat i 3-4 miliardy. 1000 hellfiru je fakt moc i pro pakistán, nevim čí tanky chtějí ničit. Nám by jích stacilo bohatě 200.
Na druhou stranu si ještě připočtete další naklady na dopravní vrtulníky,
Mimoto nedávno sem zastnamenal od ministra, že nejvíc aktuální je pro armadu nakup nových bvp, takže dokud nebudou ty, tak vrtulníky musí počkat.

avatar
Left Datum: 21.04.2015 Čas: 21:27

Když už se tu řeší helikoptéry, tak se toho dnes událo docela dost.

- LOM dnes předal AČR ve Kbelích 7 modernizovaných Mi-17 pro 601., jejichž modernizaci kompletně zaplatily Spojené státy.
- Poláci postoupili v tendru na nákup víceúčelových vrtulníků. Vybrán ještě ofiko definitivně nikdo nebyl, ale ze 3 uchazečů postoupil do finále jen 1 - a to EC725 Caracal (verze pro Polsko se jmenuje H225M). Teď je budou mít na testování.

Když už jsme u těch Poláků, tak dnes ještě rozhodli koupit Patrioty za 130 miliard. Do té doby, než budou v polské armádě, tak si u USA vyjednali, že jim, když o to zažádají, do 48 hodin Amíci pošlou své z jiné evropské země.

avatar
Petr M Datum: 21.04.2015 Čas: 20:36

64 milionů dolarů za jeden stroj AH-1Z Viper, to je přehnané, nedivím se, že J Korea koupila rači AH-64E v přepočtu za 44 mil. dolarů za jeden, který je s AH-Z1 srovnatelný, ne-li lepší.

avatar
Left Datum: 21.04.2015 Čas: 20:29

Cca 24 mld. (před intervencí by to bylo 19 - tzn. stejná částka, za kterou jsme si 10 let pronajímali Gripeny) je sice docela darda, ale na druhou stranu vzhledem k tomu, co to vše zahrnuje, tak to tak strašné být nemusí. Základní jednotková cena je totiž cca někde na úrovni 30 milionů dolarů a tohle vychází na 60 s kompletní výbavou a i municí.
Už jen těch 1000 Hellfire vyjde na více než 100 milionů dolarů...

Otázka do debaty: Myslíte si, že je možné, že třeba takovýto baliček nabízely USA i nám? Vzhledem k počtu 15 Viperů si to dokážu představit. Možná bychom tam neměli tolik Hellfirů, které jsou vzhledem k plánovanému využítí Viperů v Pákistánu o něco potřebnější.

Co se týče porovnání výdajů na obranu atd.:
Ministerstvo práce a sociálních věcí má rozpočet 533mld (44% výdajů státu)- důchody, dávky..
Obrana má 43mld (3,5% výdajů státu, 1%HDP) - tzn. 12x méně

Ještě k Pákistánu:
Je to docela zajímavé ekonomické srovnání. Pákistán má 200 milionů obyvatel a produkuje HDP nějakých cca 230mld dolarů. V ČR je nás jen 10 mega a produkujeme 210mld dolarů. Pákistánců je sice 20x víc (6. nejvíc na světě), ale ekonomicky jsou prakticky stejně silní jako my.
Kdyby si to tedy případně dovolil Pákistán, tak proč ne my...

avatar
Luky Datum: 21.04.2015 Čas: 20:27

jo, ale mám pocit, že z toho jde 80% na důchody...

..a tohle máte jen pořizovací náklady na hrtulníky...pak ještě provoz, výplaty...

avatar
liberal shark Datum: 21.04.2015 Čas: 19:31

To RiMr71 : tak tak, za 15 bitevních vrtulníků s výzbrojí cca 25 mld, za roční sociální výdaje cca 500 mld CZK.

avatar
RiMr71 Datum: 21.04.2015 Čas: 17:41

...ta cifra se zdá šílená, ale za dávky státní sociální podpory ročně utratíme podstatně víc... jen tak pro zajímavost...

arr