Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Pákistán varuje Írán: Nenarušujte naše hranice

Datum přidání 19.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pákistán varoval Írán před záměrem poslat své vojáky přes hranice do Pákistánu. Příčinou roztržky je únos pěti členů íránské pohraniční stráže ozbrojenci do Pákistánu. Írán obvinil Pákistán z nečinnosti a varoval, že íránské vojáky osvobodí sám za použití síly.

Zajatí íránští vojáci

Foto: Zajatí íránští vojáci. / Jaish al-Adl 

 

K únosu íránských vojáků došlo 6. února v íránské provincii Sístán-Balúčistán (část Balúčistánu) . Ozbrojenci se zmocnili vojáků asi 5 kilometrů ve vnitrozemí Íránu a poté je převezli na pákistánskou stranou hranice.

 

K únosu se následně na svém Twitter účtu přihlásila íránská sunnitská radikální skupina Jaish al-Adl (Armáda spravedlnosti). Skupina také zveřejnila fotky unesených, které označila jako zajaté íránské vojáky. Jaish al-Adl výměnou za propuštění vojáků požaduje milost pro 300 sunnitských vězňů z Íránu.

 

Už v říjnu minulého roku skupina Jaish al-Adl oznámila zabití 14 íránských pohraničníků. V reakci na to autority v íránském provinčním městě Zahedanu nechaly oběsit 16 lidí, kteří údajně byli "spojeni do skupin nepřátelských k režimu". V listopadu Jaish al-Adl zastřelila místního soudce a jeho řidiče, o měsíc poději pak výbuch bomby zabil tři příslušníky íránských Revolučních gard.

 

K zdramatizování události došlo v pondělí, když íránský ministr vnitra Abdolreza Rahmani-Fazli vyzval Islámábád aby začal celou situaci "silně a vážně" řešit a "přijal nezbytná opatření" k zajištění propuštění íránských vojáků.

 

"Očekáváme správnou a přesnou odpověď. V opačném případě musíme vzít v úvahu naše právo zasáhnout a vytvořit novou bezpečnostní oblast pro naši bezpečnost," řekl Abdolreza Rahmani-Fazli. Islámábád také podle íránského ministra vnitra musí „umožnit Íránu udržovat bezpečnost v regionu hluboko na afghánské a pákistánské půdě.“

 

Infografika: Balúčistán / Google Maps

 

Hornatý a řídce osídlený Balúčistán, kde k únosu došlo, je historická oblast ležící v Íránu, Pákistánu a Afghánistánu. V současné době oblast využívá jakou svou základnu řada militantních skupin, které působí v Íránu, v Afghánistánu i proti pákistánské centrální vládě.

 

Balúčistán má za sebou dlouhé období násilí a sektářských bojů. V této oblasti také před rokem zmizely Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová.

 

Íránské prohlášení samozřejmě nelibě nese vláda v Islámábádu. „Íránské bezpečnostní síly nemají v souladu s mezinárodním právem právo překročit naše hranice. Musíme navzájem respektovat naše hranice,“ stojí v pákistánském vládním prohlášení. „Vláda v Pákistánu vyjadřuje politování nad nedbalými návrhy, zejména když Pákistán v minulosti aktivně působil proti teroristickým skupinám, což je dobře známo a uznáváno v Íránu.“


Jak připomíná agentura Reuters, Írán je šíitský stát s menšinou sunnitů, Pákistán je pak naopak sunnitský stát s menšinou šíitů. V obou zemích si menšiny stěžují na utlačování svých práv a diskriminaci.

 

Vztah mezi Íránem a Pákistánem také komplikuje vřelá spolupráce mezi Pákistánem a Saudskou Arábii. Vztah obou zemí pozitivně ovlivnil nový pákistánský premiér Nawaz Sharif. Právě Saudská Arábie poskytla Sharifiovi útočiště při jeho pobytu v exilu.

 

Připomeňme, že sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán jsou odvěkými rivaly v boji o moc a vliv v muslimském světě.

Zdroj: BBC, Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 20.02.2014 Čas: 13:29

Tak uvážím-li obrovský vojenský potenciál obou zemí a jejich poměrně rozvinutý zbrojní průmysl, případný vojenský střet by asi byl hodně zajímavý.
Ale v tomhle případě předpokládám, že dojde především k řadě politických prohlášení, možná i nějakým přestřelkám na hranici - a pak to celé usne.
Mohlo by to však oba státy vyprovokovat k ještě většímu zbrojení

arr