TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Pákistán varuje Írán: Nenarušujte naše hranice

Datum přidání 19.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pákistán varoval Írán před záměrem poslat své vojáky přes hranice do Pákistánu. Příčinou roztržky je únos pěti členů íránské pohraniční stráže ozbrojenci do Pákistánu. Írán obvinil Pákistán z nečinnosti a varoval, že íránské vojáky osvobodí sám za použití síly.

Zajatí íránští vojáci

Foto: Zajatí íránští vojáci. / Jaish al-Adl 

 

K únosu íránských vojáků došlo 6. února v íránské provincii Sístán-Balúčistán (část Balúčistánu) . Ozbrojenci se zmocnili vojáků asi 5 kilometrů ve vnitrozemí Íránu a poté je převezli na pákistánskou stranou hranice.

 

K únosu se následně na svém Twitter účtu přihlásila íránská sunnitská radikální skupina Jaish al-Adl (Armáda spravedlnosti). Skupina také zveřejnila fotky unesených, které označila jako zajaté íránské vojáky. Jaish al-Adl výměnou za propuštění vojáků požaduje milost pro 300 sunnitských vězňů z Íránu.

 

Už v říjnu minulého roku skupina Jaish al-Adl oznámila zabití 14 íránských pohraničníků. V reakci na to autority v íránském provinčním městě Zahedanu nechaly oběsit 16 lidí, kteří údajně byli "spojeni do skupin nepřátelských k režimu". V listopadu Jaish al-Adl zastřelila místního soudce a jeho řidiče, o měsíc poději pak výbuch bomby zabil tři příslušníky íránských Revolučních gard.

 

K zdramatizování události došlo v pondělí, když íránský ministr vnitra Abdolreza Rahmani-Fazli vyzval Islámábád aby začal celou situaci "silně a vážně" řešit a "přijal nezbytná opatření" k zajištění propuštění íránských vojáků.

 

"Očekáváme správnou a přesnou odpověď. V opačném případě musíme vzít v úvahu naše právo zasáhnout a vytvořit novou bezpečnostní oblast pro naši bezpečnost," řekl Abdolreza Rahmani-Fazli. Islámábád také podle íránského ministra vnitra musí „umožnit Íránu udržovat bezpečnost v regionu hluboko na afghánské a pákistánské půdě.“

 

Infografika: Balúčistán / Google Maps

 

Hornatý a řídce osídlený Balúčistán, kde k únosu došlo, je historická oblast ležící v Íránu, Pákistánu a Afghánistánu. V současné době oblast využívá jakou svou základnu řada militantních skupin, které působí v Íránu, v Afghánistánu i proti pákistánské centrální vládě.

 

Balúčistán má za sebou dlouhé období násilí a sektářských bojů. V této oblasti také před rokem zmizely Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová.

 

Íránské prohlášení samozřejmě nelibě nese vláda v Islámábádu. „Íránské bezpečnostní síly nemají v souladu s mezinárodním právem právo překročit naše hranice. Musíme navzájem respektovat naše hranice,“ stojí v pákistánském vládním prohlášení. „Vláda v Pákistánu vyjadřuje politování nad nedbalými návrhy, zejména když Pákistán v minulosti aktivně působil proti teroristickým skupinám, což je dobře známo a uznáváno v Íránu.“


Jak připomíná agentura Reuters, Írán je šíitský stát s menšinou sunnitů, Pákistán je pak naopak sunnitský stát s menšinou šíitů. V obou zemích si menšiny stěžují na utlačování svých práv a diskriminaci.

 

Vztah mezi Íránem a Pákistánem také komplikuje vřelá spolupráce mezi Pákistánem a Saudskou Arábii. Vztah obou zemí pozitivně ovlivnil nový pákistánský premiér Nawaz Sharif. Právě Saudská Arábie poskytla Sharifiovi útočiště při jeho pobytu v exilu.

 

Připomeňme, že sunnitská Saudská Arábie a šíitský Írán jsou odvěkými rivaly v boji o moc a vliv v muslimském světě.

Zdroj: BBC, Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 20.02.2014 Čas: 13:29

Tak uvážím-li obrovský vojenský potenciál obou zemí a jejich poměrně rozvinutý zbrojní průmysl, případný vojenský střet by asi byl hodně zajímavý.
Ale v tomhle případě předpokládám, že dojde především k řadě politických prohlášení, možná i nějakým přestřelkám na hranici - a pak to celé usne.
Mohlo by to však oba státy vyprovokovat k ještě většímu zbrojení

arr