Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Palestina zřejmě brzy vstoupí do OSN jako „stát-pozorovatel“

Datum přidání 13.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Palestina zřejmě získá v nejbližší době v v rámci Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) status „státu-pozorovatele“.  Projekt příslušné rezoluce, kterou se OSN bude zabývat na konci listopadu, vypracovalo několik arabských zemí. S odvoláním na prezidenta palestinské samosprávy Mahmouda Abbase  to uvedla tisková agentura Reuters.

Valné shromáždění OSN

Foto: Hala Valného shromáždění OSN / Wikipedia

 

Dohodli jsme se, že necháme o tomto návrhu hlasovat 29. listopadu. Většina, nezbytná pro jeho schválení, bude na naší straně,“ řekl Abas po pondělním jednání Ligy arabských států v Káhiře tiskové agentuře Reuters.

 

Abbas pro agenturu Reuters současně řekl, že palestinská samospráva je připravena obnovit hned po tomto hlasování mírové rozhovory s Izraelem. „Je možné, že obnovíme tyto rozhovory již následující den poté, co získáme v OSN pozorovatelský status. V takovém případě k nim budeme připraveni,“ řekl doslova.

 

Jak v této souvislosti uvedla ruská tisková agentura RIA, představitelé palestinské samosprávy v minulosti prohlašovali, že se k mírovým rozhovorům s Izraelem vrátí teprve tehdy, až se Palestina stane pozorovatelskou zemí v OSN a až tato organizace uzná právo Palestinců na území v hranicích z „předválečných“ let 1949-1967.

 

Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou byly zmrazeny v prosinci 2008, poté co izraelská armáda 27. prosince 2008 v 11:30 izraelského časuzahájila rozsáhlou třítýdenní bezpečnostní operaci „Lité olovo“ proti základnám organizace Hamas v Pásmu Gazy.

 

Palestinští představitelé se doposud odmítali vrátit za jednací stůl a tento svůj postoj odůvodňovali především tím, že Izrael pokračuje v budování osad na Západním břehu řeky Jordán.

 

V souvislosti s tím, RIA v srpnu s odvoláním na izraelská média informovala, že izraelské ministerstvo zahraničí usiluje v co nejbližším možném termínu o uspořádání voleb na palestinských územích v naději, že se mu tak podaří odstranit Abbase, kterého Tel Aviv považuje za hlavní brzdu mírových rozhovorů.

 

Již dříve Abbas prohlásil, že do konce listopadu Palestina oficiálně požádá OSN o uznání palestinské státnosti. RIA v této souvislosti s odvoláním na nejmenované zdroje z Organizace spojených národů uvedla, že v současné době je 132 ze 193 členských zemí OSN připraveno uznat Palestinu jako plnoprávný nezávislý stát.

 

Palestina podala žádost o přijetí do OSN 23. září loňského roku. Pokud získá status „státu-pozorovatele umožní to jejím představitelům účastnit se mezinárodní konferencí a také podávat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. V současné době zastupuje Palestinu v OSN Organizace pro osvobození Palestiny, která zde má status „subjektu-pozorovatele“.

 

Dnes je vedle řady mezinárodních organizací jediným pozorovatelským státem Vatikán. Pozorovatelé mají právo mluvit na zasedáních Valného shromáždění OSN, účastnit se procedurálního hlasovaní a také podporovat a podepisovat rezoluce, nemají však právo hlasovat o rezolucích a dalších podstatných usneseních.

 

 

Zdroj: Reuters, Reuters, RIA, RIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr