Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Palestina zřejmě brzy vstoupí do OSN jako „stát-pozorovatel“

Datum přidání 13.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Palestina zřejmě získá v nejbližší době v v rámci Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) status „státu-pozorovatele“.  Projekt příslušné rezoluce, kterou se OSN bude zabývat na konci listopadu, vypracovalo několik arabských zemí. S odvoláním na prezidenta palestinské samosprávy Mahmouda Abbase  to uvedla tisková agentura Reuters.

Valné shromáždění OSN

Foto: Hala Valného shromáždění OSN / Wikipedia

 

Dohodli jsme se, že necháme o tomto návrhu hlasovat 29. listopadu. Většina, nezbytná pro jeho schválení, bude na naší straně,“ řekl Abas po pondělním jednání Ligy arabských států v Káhiře tiskové agentuře Reuters.

 

Abbas pro agenturu Reuters současně řekl, že palestinská samospráva je připravena obnovit hned po tomto hlasování mírové rozhovory s Izraelem. „Je možné, že obnovíme tyto rozhovory již následující den poté, co získáme v OSN pozorovatelský status. V takovém případě k nim budeme připraveni,“ řekl doslova.

 

Jak v této souvislosti uvedla ruská tisková agentura RIA, představitelé palestinské samosprávy v minulosti prohlašovali, že se k mírovým rozhovorům s Izraelem vrátí teprve tehdy, až se Palestina stane pozorovatelskou zemí v OSN a až tato organizace uzná právo Palestinců na území v hranicích z „předválečných“ let 1949-1967.

 

Mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinou byly zmrazeny v prosinci 2008, poté co izraelská armáda 27. prosince 2008 v 11:30 izraelského časuzahájila rozsáhlou třítýdenní bezpečnostní operaci „Lité olovo“ proti základnám organizace Hamas v Pásmu Gazy.

 

Palestinští představitelé se doposud odmítali vrátit za jednací stůl a tento svůj postoj odůvodňovali především tím, že Izrael pokračuje v budování osad na Západním břehu řeky Jordán.

 

V souvislosti s tím, RIA v srpnu s odvoláním na izraelská média informovala, že izraelské ministerstvo zahraničí usiluje v co nejbližším možném termínu o uspořádání voleb na palestinských územích v naději, že se mu tak podaří odstranit Abbase, kterého Tel Aviv považuje za hlavní brzdu mírových rozhovorů.

 

Již dříve Abbas prohlásil, že do konce listopadu Palestina oficiálně požádá OSN o uznání palestinské státnosti. RIA v této souvislosti s odvoláním na nejmenované zdroje z Organizace spojených národů uvedla, že v současné době je 132 ze 193 členských zemí OSN připraveno uznat Palestinu jako plnoprávný nezávislý stát.

 

Palestina podala žádost o přijetí do OSN 23. září loňského roku. Pokud získá status „státu-pozorovatele umožní to jejím představitelům účastnit se mezinárodní konferencí a také podávat žaloby k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. V současné době zastupuje Palestinu v OSN Organizace pro osvobození Palestiny, která zde má status „subjektu-pozorovatele“.

 

Dnes je vedle řady mezinárodních organizací jediným pozorovatelským státem Vatikán. Pozorovatelé mají právo mluvit na zasedáních Valného shromáždění OSN, účastnit se procedurálního hlasovaní a také podporovat a podepisovat rezoluce, nemají však právo hlasovat o rezolucích a dalších podstatných usneseních.

 

 

Zdroj: Reuters, Reuters, RIA, RIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr