Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Partyzánský pochod 2013

Datum přidání 12.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jaroslav Benetka

V sobotu 24.8.2013 Československá obec legionářská, jednota plk. J. Švece – Horácko, uspořádala další ročník Partyzánského pochodu.  Pojďte se s námi ohlednou za akcí, jenž měla vzdát hold naším vojákům bojujícím na východní frontě za druhé světové války.

Partyzánský pochod

Foto: Partyzánský pamatník Cikháj u druhého kontrolního stanoviště. / Jiří Houžvička

 

Tehdy před 70. lety…

Pochod byl pořádán u příležitosti 70. výročí zahájení bojových akcí Československých jednotek na východní frontě – bitvy u Sokolova a Kyjeva.

 

bitvě u Sokolova stalo 350 Čechoslováků proti 2400 vojákům Wehrmachtu a až 60 tankům. Na Československé straně bylo 86 padlých a dvacet zajatých. Část zraněných Československých vojáků němečtí vojáci postříleli. Na německé straně se ztráty odhadují na 300 až 400 mrtvých a 19 zničených tanků.

 

Bitvy u Kyjeva se zúčastnila 1. československá samostatná brigáda v SSSR, která měla původně podporovat sovětskou 38. armádu. Československá brigáda se však dostala do směru hlavního útoku a následně, ve 4 hodiny ráno 6. listopadu, se naším vojákům podařilo dobýt centrum Kyjeva. Téhož času nad Kyjevem zavlála Československá vlajka.

 

Partyzánský pochod

 Foto: Účastníci pamětního pochodu. / Jiří Houžvička

Partyzánský pochod 2013

Trasa pochodu vychází z pohybu partyzánských skupin po oblasti Žďárských vrchů a vede kolem památných míst připomínajících partyzánskou činnost a protifašistický odboj výsadkových skupin z Velké Británie a SSSR v této oblasti.

 

Smyslem akce bylo poděkovat lidem, kteří se nesmířili s osudem okupované země a s nasazením vlastního života a vlastně i života svých rodin naši zemi bránili.

 

Velká účast příslušníků Armády České republiky, Policie, hasičů, ale i civilistů a všech, kdo tuto památku chtěli uctít při sobotním pochodu, je důkazem, že stále jsou lidé, kteří si svobody váží.

 

Trasa pochodu měřila 32 km. Na pochod jsme vykročili z Fryšavy pod Žákovou horou a pokračovali jsme okruhem, který vede chráněnou krajinou oblastí přes Žďárské vrchy a končí opět ve Fryšavě pod Žákovou horou.

 

Partyzánský pochod

 Foto: Pořadatelé z KVH 29. pěší pluk „plk. Josefa Jiřího Švece“ Jindřichův Hradec. / Jiří Houžvička

 

Cesty vedly převážně po vyznačených turistických stezkách. Avšak pohodlnost trasy neochudila majitelé vojenských bot „kanad“ od tradičního přepočítávání puchýřů.

 

Trasa však nebyla nikterak extrémně náročná. Cestou jsme potkali i rodinu s kočárkem.

 

Kdo chtěl, mohl si přes rameno hodit pušku a zážitek z pochodu více přiblížit realitě.  

 

Tu a tam jsem přemýšlel, zda jsem se nepřesunul v čase zpět. Předbíhali mě dva partyzáni ozbrojeni samopaly Sten (Sten Gun). Ve spojení se starým oprýskaným domem nebo září slunce osvětlenou nekončící loukou, nám doslova naskočila husí kůže z intenzity zážitku. Můžeme pánům z KVH Čeští lvi České Budějovice o.s. jen poděkovat, že tuto akci vzali vážně a pokusili se nás, co možná nejvěrněji přesunout do minulosti.

 

Partyzánský pochod

Foto: Naše skupina na cestě. / Jiří Houžvička 

 

S blížícím se koncem trasy některé z nás už zmáhala lehká únava. Skvělou motivací pro nás však byla skutečnost, že po absolvování celé trasy na nás čeká pamětní odznak.

 

Do cíle dorazili nakonec všichni. Odznaky byly zaslouženě rozdány a my jen můžeme doufat, že příští ročník bude stejně skvělý, jako letošní. 

 

Fotogalerie

Partyzánský pochod Partyzánský pochod Partyzánský pochod
Partyzánský pochod Partyzánský pochod Partyzánský pochod
Partyzánský pochod Partyzánský pochod Partyzánský pochod

 

 

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr