Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

PASGT, MICH, ACH, LWH - americké kevlarové přilby pod drobnohledem

Datum přidání 30.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký voják používá kevlarové přilby už 30 let. V roce 1980 začala americká armáda nahrazovat staré ocelové přilby M1 Steel Pot za moderní kevlarové helmy PASGT. Avšak nové bojové konflikty v 21. století ukázaly na některé nedostatky této konstrukce. Šlo především o nekompatibilitu s náhlavními komunikačními systémy nebo nedostatečnou volnost pohybu. V roce 2005 proto americká armáda začala zavádět do výzbroje moderní přilby MICH a ACH. Ty vynikají jak nízkou váhou a skvělou volností pohybu, tak také zlepšenou balistickou odolností a pokročilým tlumicím vložkovým mechanismem.

voják s kevlarovou přilbou MICH/ACH

Foto: Američtí vojáci s kevlarovou přilbou MICH/ACH  /  U.S. Army

M1 Steel Pot

M1 Steel Pot

Foto: M1 Steel Pot

 

Ocelová přilba používaná v americké armádě od roku 1941. Pokud je známo, americká armáda ji v ostré akci naposledy použila ve válce v Perském zálivu. Avšak M1 Steel Pot je stále široce používaná v různých armádách světa a při armádních ceremoniálech.

PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops)

Přilba PASGT

Foto: PASGT


PASGT je vlastně osobní balistický systém skládající se z neprůstřelné vesty a z kevlarové přilby. Přilba i vesta byla vyráběna až do roku 2005, kdy byly postupně nahrazovány novou přilbou MICH a balistickou vestou Interceptor.

 

PASGT přilba, neboli také „Kevlar“,“K-pot“ či „Fritz“ slouží k ochraně hlavy před účinky střepin z explozí. Přilba je vyrobena z 29 vrstev kevlaru, aramidové textilie a fenolové pryskyřice PVB.

 

Pro zajímavost uveďme, že při testech odolnosti byl na přilbu vystřelen náboj 7,62x25 Tokarev z české pistole CZ 52. Ze vzdálenosti přibližně 8 metrů náboj bez problému pronikl dovnitř přilby.

MICH (Modular Integrated Communications Helmet)

MICH

Foto: MICH


Je moderní lehká přilba, která má skvěle řešenu balistickou i nebalistickou ochranu hlavy. Je také přizpůsobena pro používání náhlavní komunikační sady - tedy sluchátek a mikrofonu.

 

Helma MICH byla původně určena pro americké speciální jednotky. Americká armáda ale zjistila, že vyšší střih přilby přináší řadu výhod.

 

MICH

Foto: Všechny tři verze přilby MICH


Vyšší střih sice méně kryje hlavu, ale dává uživateli mnohem větší volnost pohybu, a to i v případě, že je oblečen do neprůstřelné vesty nebo má na zádech batoh.  Výhoda volnosti pohybu nejvíce vynikne, pokud voják leží na zemi a musí lícit ke zbrani.

 

K dispozici jsou tři různá provedení označována TC-2000, TC-2001 a TC-2002. První provedení je standardní s plnou ochranou uší, druhé je v oblasti uší seříznuto a poslední má ušní prostor zcela vykrojen. 

ACH (Advanced Combat Helmet )

ACH

Foto: ACH

 

ACH vychází z konstrukce a designu přilby MICH. Jde prakticky o totožné výrobky, lišící se jen názvem. De facto MICH je komplexní systém ochrany hlavy a ACH je samotná helma. Neuděláte chybu, pokud budete používat označení MICH nebo ACH.

LWH (Lightweight Helmet)

LWH

Foto: LWH


Současná přilba amerických mariňáků, která nahradila starší helmu PASGT. LWH i PASGT jsou si téměř tvarově podobné, ale LWH je lehčí a nabízí lepší balistickou odolnost než PASGT. Je sice těžší než MICH/ACH, ale na druhou stranu nabízí větší ochranu hlavy.

 

Ze začátku se LWH používala s jakousi vnitřní čapkou, ale poslední provedení je, jako v případě MICH/ACH, dodáváno s tlumícími polštářky.

 

LWH

Foto: Staré provedení s vnitřní čapkou a nové s tlumícími vložkami

 

Tlumící polštářky mnohem lépe absorbují kinetickou energii z nárazu než popruhy. LWH i MICH/ACH bez problému odolají přímému zásahu pistolové ráže 9 mm. Avšak kinetická energie při dopadu trhne přilbou asi o 4 centimetry vzad. Pokud není přilba vybavena dobrým tlumícím systémem, může dojít k vážnému poranění hlavy.

 

Zdroj: Operation Helmet

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Marek Lenárd Datum: 04.01.2013 Čas: 14:34

Nic nového pod sluncem. Škoda, že se autor nerozepsal také o ostatních amerických přilbách, zejména by mě zajímaly informace o ECH, nástupci ACH.

arr