Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

PASGT, MICH, ACH, LWH - americké kevlarové přilby pod drobnohledem

Datum přidání 30.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký voják používá kevlarové přilby už 30 let. V roce 1980 začala americká armáda nahrazovat staré ocelové přilby M1 Steel Pot za moderní kevlarové helmy PASGT. Avšak nové bojové konflikty v 21. století ukázaly na některé nedostatky této konstrukce. Šlo především o nekompatibilitu s náhlavními komunikačními systémy nebo nedostatečnou volnost pohybu. V roce 2005 proto americká armáda začala zavádět do výzbroje moderní přilby MICH a ACH. Ty vynikají jak nízkou váhou a skvělou volností pohybu, tak také zlepšenou balistickou odolností a pokročilým tlumicím vložkovým mechanismem.

voják s kevlarovou přilbou MICH/ACH

Foto: Američtí vojáci s kevlarovou přilbou MICH/ACH  /  U.S. Army

M1 Steel Pot

M1 Steel Pot

Foto: M1 Steel Pot

 

Ocelová přilba používaná v americké armádě od roku 1941. Pokud je známo, americká armáda ji v ostré akci naposledy použila ve válce v Perském zálivu. Avšak M1 Steel Pot je stále široce používaná v různých armádách světa a při armádních ceremoniálech.

PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops)

Přilba PASGT

Foto: PASGT


PASGT je vlastně osobní balistický systém skládající se z neprůstřelné vesty a z kevlarové přilby. Přilba i vesta byla vyráběna až do roku 2005, kdy byly postupně nahrazovány novou přilbou MICH a balistickou vestou Interceptor.

 

PASGT přilba, neboli také „Kevlar“,“K-pot“ či „Fritz“ slouží k ochraně hlavy před účinky střepin z explozí. Přilba je vyrobena z 29 vrstev kevlaru, aramidové textilie a fenolové pryskyřice PVB.

 

Pro zajímavost uveďme, že při testech odolnosti byl na přilbu vystřelen náboj 7,62x25 Tokarev z české pistole CZ 52. Ze vzdálenosti přibližně 8 metrů náboj bez problému pronikl dovnitř přilby.

MICH (Modular Integrated Communications Helmet)

MICH

Foto: MICH


Je moderní lehká přilba, která má skvěle řešenu balistickou i nebalistickou ochranu hlavy. Je také přizpůsobena pro používání náhlavní komunikační sady - tedy sluchátek a mikrofonu.

 

Helma MICH byla původně určena pro americké speciální jednotky. Americká armáda ale zjistila, že vyšší střih přilby přináší řadu výhod.

 

MICH

Foto: Všechny tři verze přilby MICH


Vyšší střih sice méně kryje hlavu, ale dává uživateli mnohem větší volnost pohybu, a to i v případě, že je oblečen do neprůstřelné vesty nebo má na zádech batoh.  Výhoda volnosti pohybu nejvíce vynikne, pokud voják leží na zemi a musí lícit ke zbrani.

 

K dispozici jsou tři různá provedení označována TC-2000, TC-2001 a TC-2002. První provedení je standardní s plnou ochranou uší, druhé je v oblasti uší seříznuto a poslední má ušní prostor zcela vykrojen. 

ACH (Advanced Combat Helmet )

ACH

Foto: ACH

 

ACH vychází z konstrukce a designu přilby MICH. Jde prakticky o totožné výrobky, lišící se jen názvem. De facto MICH je komplexní systém ochrany hlavy a ACH je samotná helma. Neuděláte chybu, pokud budete používat označení MICH nebo ACH.

LWH (Lightweight Helmet)

LWH

Foto: LWH


Současná přilba amerických mariňáků, která nahradila starší helmu PASGT. LWH i PASGT jsou si téměř tvarově podobné, ale LWH je lehčí a nabízí lepší balistickou odolnost než PASGT. Je sice těžší než MICH/ACH, ale na druhou stranu nabízí větší ochranu hlavy.

 

Ze začátku se LWH používala s jakousi vnitřní čapkou, ale poslední provedení je, jako v případě MICH/ACH, dodáváno s tlumícími polštářky.

 

LWH

Foto: Staré provedení s vnitřní čapkou a nové s tlumícími vložkami

 

Tlumící polštářky mnohem lépe absorbují kinetickou energii z nárazu než popruhy. LWH i MICH/ACH bez problému odolají přímému zásahu pistolové ráže 9 mm. Avšak kinetická energie při dopadu trhne přilbou asi o 4 centimetry vzad. Pokud není přilba vybavena dobrým tlumícím systémem, může dojít k vážnému poranění hlavy.

 

Zdroj: Operation Helmet

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Marek Lenárd Datum: 04.01.2013 Čas: 14:34

Nic nového pod sluncem. Škoda, že se autor nerozepsal také o ostatních amerických přilbách, zejména by mě zajímaly informace o ECH, nástupci ACH.

arr