Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Peklo na zemi, ustupující džihádisté zapalují ropné vrty

Datum přidání 11.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 38 komentářů    autor autor: Patrik Pluhař

Džihádisté z Islámského státu se snaží v severo-irácké části, poblíž hlavního města Islámského státu Mosul, skrýt svůj ústup pokusy o zapálení některých ropných vrtů, které ještě donedávna měli pod svojí kontrolou. Snaží se tak skrýt svoje vojenské přesuny do civilních oblastí Iráku, především do měst.

Mosul 2015

FOTO: Pochmurné obavy. Některé ropné vrty na prozatím džihádisty ovládaném území na pomezí irácko-syrských hranic stojí, jako by se tady zastavil čas, ale aspoň nehoří, zatím. / Autor

 

Irácko-kurdské vojenské jednotky zatím pokračují v obsazovaní území, která ještě nedávno byla pod kontrolou Islámského státu. Obsazená je již i strategicky významná Mosulská přehrada a její nejbližší okolí. Obsazení pomohlo bombardování pozic Islamského státu koalicí.

 

Hořící ropná pole

Ropné vrty na severu Iráku a syrsko-irácké hranici jsou však stále v ohrožení. Džihádisty některé dříve obsazené ropné vrty mají pod kontrolou irácko-kurdské vojenské jednotky. Jiné jsou stále v rukách džihádistů a stávají se tak potencionální zbraní, hrozbou nejen pro životní prostředí, ale především pro samotné obyvatele žijící v bezprostřední blízkosti.

 

Obsazení některých ropných vrtů irácko-kurdskými vojenskými jednotkami si vyžádalo na obou stranách několik obětí. V poměru však zůstává jeden mrtvý irácko-kurdský voják na padesát zabitých džihádistů.

 

Rozsah způsobených škod na ropných vrtech v okolí Mosulu a na syrsko-iráckém pomezí není vzhledem k přístupnosti v terénu přesně znám. Byly však zaznamenány pokusy o zapálení některých ropných vrtů, především na irácko-syrské hranici, která jim umožňuje únikovou cestu do jednoho z těchto dvou států.

 

FOTO: Poloprázdné silnice v Iráku nevěstí vůbec nic dobrého. Jen kamiony vezoucí černé zlato. / Autor

 

Saddámovo peklo

Bývalí saddámovi přívrženci, nyní převlečení džihádisté Islámského státu, za sebou nechávají spálenou zemi v podobě nejen zničených měst a vesnic, ale také hořících ropných vrtů. Výsledkem může být stejně velká ekologická katastrofa, jakou způsobil Saddám Husajn při ústupu z okupovaného kuvajtského území na jihu Iráku. To je dodnes považováno za největší ekologický zločin ve dvacátém století.

 

Na začátku 90. let minulého století jednotky Saddáma Husajna zapálily přes šest set ropných vrtů, ve kterých shořelo celkem okolo dvou set milionů tun ropy.

 

V únoru roku 1991 skončila operace Pouštní bouře, při které byl osvobozen Husajnovými milicemi násilně obsazený nezávislý stát Kuvajt. Samotná operace si vyžádala na sto padesát tisíc lidských životů. Sám diktátor se tehdy vyjádřil, že pokud do konfliktu, který sám vyvolal, zasáhne světové společenství, především však Spojené státy, tak doslova nechá tuhle část země "lehnout popelem". To se mu částečně podařilo díky zapálení stovek ropných vrtů v Kuvajtu a jižním Iráku.

 

Zatmění Slunce na Irákem. Požáry ropných polí tehdy dokázaly nad jižním Irákem odstínit více jak sedmdesát procent slunečního záření. Jenom denně shořelo více jak šest miliónů barelů ropy a plameny z hořících ropných vrtů bylo vidět v noci až na tisíc kilometrů vzdálených místech.

 

FOTO: Místo, kde Vám pod nohama leží miliardy dolarů v podobě černého zlata. Irák, jedno z nejbohatších nalezišť ropy na světě. / Autor

 

Všechny ropné vrty se podařilo uhasit až koncem roku. Hrozila globální katastrofa v podobě prudkého snížení teploty, které mohly způsobit částice z hořících ropných polí. Zplodiny z ropy, nespálené sloučeniny uhlíku, dusíku, oxidu síry, aerosoly a saze nezamořovaly jen samotný Irák nebo Kuvajt. Škodlivé zplodiny byly naměřeny dokonce až ve vzdáleném Japonsku. Ropa tehdy zamořila i moře.

 

V hořících vrtech mizí milióny

Odhadem teď z jednoho hořící ropného vrtu v Iráku "vyteče" okolo půl miliónu dolarů denně.

 

Irák je na pátém místě v celosvětové zásobě ropy a na jedenáctém místě ve vývozu ropy ve světě. Irácká ekonomika není nejsilnější, pohybuje se přibližně na šedesátém místě na světě. Exportuje celkem dva milióny barelů denně, samotná produkce je o půl miliónu větší. Z osmdesáti procent tvoří ropa hlavní vývozní komoditu Iráku. Přes devadesát procent vládních zisků tvoří právě prodej ropy.

 

Přes veškeré nepokoje, byl minulý rok vývoz ropy z Iráku nejvyšší za posledních třicet let. Nebýt Islámského státu, který se snaží některá ropná naleziště obsadit, by podle předpovědí mohl Irák letos překonat nejvyšší hranici nárůstu těžby ropy v historii.

 

Irák si chce i přes všechny komplikace a problémy s Islámským státem stanovit cíl - zvýšit vývoz ropy minimálně o čtvrtinu. Není to nereálné, navíc ekonomice Iráku při boji s Islámským státem by to výrazně pomohlo.

 

Video: Islámský stát. / YouTube

Ropa a bitcoiny, měna pro teroristy

Islámský stát, zatímco přichází o obsazené ropné vrty, se snaží se najít měnu, která nemá žádnou politickou ani státní garanci. Tou měnou je bitcoin, kterou již nyní používají různé mafiánské struktury k praní špinavých peněz nebo k financování trestné činnosti. Nehledě na to, že ji pro svoji anonymní formu transakcí začaly využívat různé pochybné skupiny lidí.

 

Bitcom například využívají různé netransparentní strany šiřící ruskou propagandu - ty jsou de facto anonymně financovány různými prorusky založenými strukturami. Také Islámský stát tímto způsobem například vybudoval velmi úspěšnou internetovou donátorskou síť, která je zcela anonymní a bez možnosti dohledání.

 

Zatímco původ vytěžené ropy je dohledatelný, tak u bitcoinu je tomu jinak. V tom je jeho největší riziko nejen pro celý Blízký východ, který je protkaný různými teroristickými organizacemi, ale také pro Evropu, kde pracuje mnoho podobně smýšlejících buněk.

 

Pokud padne Mosul, padne celý Islámský stát

Mosul je pro džihádisty z Islámského státu nejstabilnějším prvkem v obchodu s vytěženou ropou na obsazených ropných polí v okolí Mosulu. Přesto, že většina takto obsazených ropných vrtů je vzhledem k technickým možnostem, který Islámský stát nemá, mimo provoz.

 

Právě z prodeje ropy z několika těchto desítek ropných polí v okolí Mosulu dokáže Islámský stát financovat část své činnosti. Ropu pak transportují do Sýrie, kde je určena ke zpracování a slouží ke spotřebě nebo prodeji za hranice Sýrie.

 

FOTO: Autor články v Iráku. / Autor

 

Stabilita je důležitější než ropa, avšak ropa zajišťuje stabilitu. Džihádisté z Islámského státu se snaží prodávat ropu různým tureckým pašerákům, dokonce byly zaznamenány případy, kdy džihádisté prodávali ropu i přívržencům Assadova diktátorského režimu. Díky tomu mají příjmy na svoje fungování, ze kterého musí financovat své bojovníky.

 

Mosulská kořist a její nejbližší okolí však poskytuje jeden z nejstabilnějších prvků pro Islámský stát, protože právě velká naleziště ropy v okolí hlavního iráckého města Islámského státu Mosul džihádistům vynáší stejné peníze. Stejně tak je tomu u syrského hlavního města Islámského státu Rakka, kde je také v okolí mnoho ropných polí, které jsou nyní obsazeny džihádisty.

 

Jakmile padnou tato dvě města, syrská Rakka a irácký Mosul, bude jen otázkou času definitivního konce Islámského státu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 14.08.2015 Čas: 08:42

logik

Vaše tvrzení z této diskuze, že kdyby válku vyhrála SNC s Kurdy .... SNC jaksi neválčí a vy dáváte do spojitosti SNC s FSA. Sice úzká spolupráce tam je ale opravdu jen malá. Copak jsem Vás "obvinil", že se chtějí sjednotit do jednoho subjektu? Nikoliv, jen tvrdím, že s FSA bok po boku nebojují.

Ano, Kurdové neválčí proti Assadovi, válčí proti islamistům, nyní z IS a z Vašeho posledního odkazu od BBC z roku 2013, se jasně píše, že bojují proti an-Nusra a protivládních džihádistů (nějaké odnože FSA).

1) Ať už autonomní území, či samostatný stát musí mít vymezené hranice. Žádnou demagogii v tom nehledejte. Je to logické a bez toho by území ani nemohlo dostat autonomii, pokud hranice je nejasná. Jak může vláda autonomního území řešit věci v obcích o kterých si ani není jistá zda pod ní podléhají či nikoliv?

2) Oni ho ani nevybojovali. Území, které obývají jim de facto Syrská armáda přenechala. Proběhlo sice pár přestřelek o sporná území, ale žádné intenzívní boje mezi Kurdy a Syrskou armádou nebyli.

Dále Vám dal odkazy Superme a že v současné době probíhají rozhovory o autonomii, by jste našel i ve Vašem odkazu z Wiki. Tudíž pro Kurdy se jeví víc právní stát Assadova Sýrie, než opozice a není divu. Assad společně s Kurdy se snaží situaci v zemi řešit i diplomatickou cestou, narozdíl od ostatních válčících stran. Ani samotná SNC nedala Kurdům nějaký závazný slib ohledně autonomie. není ani divu, když sídlí v Turecku...

P.S: Naše vzájemná diskuze je někdy proložena různými obviněními. Možná by nebylo od věci, kdybychom se víc poslouchali. A doufám, že náš "spor" ohledně Sýrie nebude zaslepovat jinou diskuzi pokud se v ní potkáme.

avatar
Superme Datum: 13.08.2015 Čas: 20:31

logik - Dobrá, pokud chcete odkazy, tak prosím.

http://www.aljazeera.com/news/2015/08/syrian-kurds-sets-terms-assad-partnership-150803191234786.html

http://syriadirect.org/news/%E2%80%98the-kurdish-ypg-has-had-connections-with-the-assad-regime%E2%80%99/

avatar
logik Datum: 13.08.2015 Čas: 19:29

A? Co s tím má co společného FSA? To, že jsou kurdové jednotní nebo že se chtějí s FSA spojit do jednoho subjektu jsem nikdy netvrdil - to jste se jen pokoušel má tvrzení překroutit.

To co celou dobu tvrdím je, že kurdové bojují proti Asadovi, a tedy že Tvé tvrzení
"Kurdové od počátku války se bojů se syrským režimem nepodíleli" je lež.

To, že kurdové se ne vždy dohodnou s FSA jsem taktéž nikdy nijak nerozporoval, rozporoval jsem to, že z toho vyvozujete, že tedy nejsou proti Asadovi.

---

A spor o území, to je opět Vaše krásná demagogie.
1) Kurdové oficiálně nemají ambice na samostatný stát. Takže žádné "území" nemají. Usilují o autonomii - tedy o uznání práv Kurdského národa, které jim asad upíral.

2) Kde asi Kurdové vzali to území, které nemají? Komu jinému, než Sýrii? A na kom jiném ho asi vybojovali než na Asadově režimu? A proč o něj vůbec bojovali? Protože byli s životem pod Asadem spokojeni a nic jim nechybělo, že? http://www.bbc.com/news/world-middle-east-23650894

---

A ano, Kurdové chtějí autonomii, tvrdil jsem snad někdy, že ne? Ale aby mohli mít skutečně autonomii, tak je nutným předpokladem to, že bude Sýrie právní stát a nikoli diktatura. Protože pouze právní stát jim tu autonomii zaručí. Proto mají zájem na svržení Asada úplně stejně jako FSA, akorát pohnutky k tomu jsou trochu jiné (a proto se ani nedokáží s FSA dohodnout).

Takže nic z toho co tady teď tvrdíte není ve sporu s tím, co tvrdím já - ani to nijak neobhajuje Vaše nepravdivé tvrzení, že od počátku konfliktu Kurdové nebojují s Asadem.

avatar
semtam Datum: 13.08.2015 Čas: 17:51

Jo a nějak zapomínáte, že vedli s FSA boje a poté byla uzavřena ona "mírová" smlouva.

Dále myslím tuto větu:Popular protest continued in Rojava through 2011 and into the spring of 2012 though most Kurds and other Northern Syrians did not join the FSA because of disagreements over Kurdish representation in a future Syria.

Doporučuju dočíst do konce.

No význam je opravdu jiný, než předkládáte.

Spor o území je přece něco jiného, než to o co jde ve válce v Sýrii. Ale asi je to pro Vás moc složité a složité to tam opravdu je.

Mé námitky se nevyvrátili? :D Už se i jedná o autonomii Kurdů v rámci Sýrie. To by jste se ve Vašem odkazu také dočetl. Chápu, že některé věci se Vám nelíbí, ale pomáhat si lží je potupné.

avatar
logik Datum: 13.08.2015 Čas: 17:33

semtam:
ad první odkaz) Dokládá, že v roce 2012 byl Asad nepřítel pro Kurdy. Na zbytek vašeho tvrzení budu reagovat, až ho alespoň nějak doložíte, vyvracet špagetové monstra nehodlám.

ad druhý odkaz) Ano, souhlasím, ten odkaz dokazuje, že Krudové si na Syrské armádě vybojovali nemalou část území Sýrie. To, že jim syrská armáda na mnoha místech vyklidila pole nějak mění to, že spolu bojovali? Irácká armáda v první fázi války na mnoha místech vyklidila pole ISILu. Znamená to, že pro IS nebyl Irák nepřítel???

Na závěr pak odstavec nedodává, že nespolupracují s FSA, naučte se anglicky. "To join" neznamená spolupracovat, ale připojit se (ve smyslu sjednocení). Např. řeckokatolická církev spolupracuje s římskokatolickou, ačkoli nejsou "joined".

A ano, na konci se píše o bojích Krudů s Asadovým režimem a je z toho jasně vidět, že boje s asadouvou armádou neustali - byť se Asad i Kurdové zaměřují převážně na boj s ISILem, takže nevkládají příliš energie do bojů mezi sebou, tak se mlátí po hlavě furt.

ad územní spor) Krásně to dokumentuje Vaš způsob argumentace. Já doložím jasný příklad nepřátelství mezi Asadem a Kurdy. Vy na to odpovíte, že to nepřátelství PRAVDĚPODOBNĚ skončilo a tak je odkaz nerelevantní. Až to budete vědět JISTĚ - a budete to umět DOLOŽIT, tak se můžeme bavit. Do té doby prostě já předložil důkaz a Vy nic.

Navíc i tak je to nesmyslný argument a překrucování, protože jsem vyvracel Vaše tvrzení: "Kurdové od počátku války se bojů se syrským režimem nepodíleli". Takže vy jste nemluvil o současnosti, ale o minulosti - a ten článek dokládá, že se Kurdové podíleli.

ad poslední odkaz) Ono to chce číst celé. Ano, článek je o tom, jak FSA obviňuje kurdy ze spolupráce - a že to Kurdové odmítají, že bojují s Asadem déle než oni.

Takže ve výsledku - Vaše námitky nic nevyvrátili, navíc jsou opět z poloviny jak je Vaším zvykem postavené na ničím nepodložených tvrzeních.

----

superme: Totéž - tvrdíte věci bez jakéhokoli důkazu. Navíc mé odkazy jasně dokládají to, že Kurdské milice obsadili v podstatě skoro celou kurdskou oblast a že se to neobešlo bez boje (byť se SA nebránila nijak houževnatě), takže Vaše tvrzení, že se do bojů zapojili až po Kobani je jasně nepravdivé.

A ano, FSA jedná s kdekým - ale ta smlouva jasně dokazuje, že Kurdové viděli v Asadovi nepřítele.

A ohledně toho Asadovýho území na východě. Kurdové preferují boj s IS, takže to nechávají na potom a boje tam příliš intenzivní nejsou, ale řežou se tam i tak:
https://now.mmedia.me/lb/en/NewsReports/565441-kurds-take-on-syria-regime-in-qamishli
http://aranews.net/2015/02/syrian-regime-sends-military-reinforcements-to-qamishli/
http://eaworldview.com/2015/01/syria-daily-kurdish-militia-fight-assad-troops-hasakeh-east/

avatar
semtam Datum: 13.08.2015 Čas: 14:34

Pane logik, zde se jasně opět ukazuje, jak manipulujete. I když u Vás to nemusí být úmysl, ale to, že si to neuvědomujete...

První Váš odkaz hovoří o jakési mírové smlouvě po bojích mezi Kurdy a FSA. Jako jeden z bodů oné smlouvy je boj proti režimu Sýrie. Smlouva je z roku 2012 a v roce 2015 již mluví o spolupráci s Assadem.

Druhý odkaz popisuje územní nároky Kurdů a to, že města, které si nárokují, tak svedli krátké přestřelky se Syrskou armádou. Na závěr se dodává, že nespolupracují s FSA. Pokud budete číst dále, tak se dočtete o průběhu bojů Kurdů. To se Vám asi nelíbí, přitom je to z článku to nejdůležitější.

Další dva odkazy popisují zase jen územní spor, který byl pravděpodobně ukončen. Tudíž žádná nová fronta.

A jako třešnička na dortu působí Váš poslední odkaz, kde syrská exilová vláda obviňuje Kurdy se spolupráce s Assadem....

Ale jo, když něco označíte Stalinem, apod. Tak si určitě pomůžete, věřte tomu.

avatar
Superme Datum: 13.08.2015 Čas: 14:11

logik - Kurdové se zapojili do bojů až poté, co IS zaútočil na Kobani. Do té doby na ně nikdo neútočil a už vůbec ne SAA.

Ta situace je tam tak zamotaná, že se v tom nevyzná asi nikdo. Vždyť není neobvyklé, že FSA uzavírá v některých místech příměří s SAA.

Pravda, FSA uzavírá příměří s kdekým, protože by jinak ztratila mnohem více území. Takže FSA má dojednaná příměří s každým, kromě IS. Mluvím o SAA, Kurdech a dokonce i An-Nusra.

Podívám-li se na mapu na wiki (a nemám důvod nevěřit, že není pravdivá), tak by mě opravdu zajímalo, proč úplně na východě země spolu SAA a YPG nebojují. Zdálo by se, že SAA je tam v obklíčení Kurdů, ale jaksi se nic neděje (a to pěknou dobu).

avatar
kruganec Datum: 13.08.2015 Čas: 13:01

Jo, no tak to nemířilo na tebe.

avatar
Luky Datum: 13.08.2015 Čas: 12:07

já mám jen jeden nick a to ještě vlastní jméno...
jsi psal"Božínku, co ste to za chlapy" a hned za mnou, tak jsem se chtěl trošku vytáhnout, jakej jsem prepper

avatar
kruganec Datum: 13.08.2015 Čas: 12:03

Ty sem Luky píšeš i jako Petr M.? To bylo z jeho příspěvku. A kecy, že si někdo někoho má brát domů nechápu. To jako když si maj sluničkáři vzít tři migranty domů, tak si konvičkaboys vezmou domů na revanš tři bílý netáhla? Aby podpořili našince, nebo jak?

avatar
Luky Datum: 13.08.2015 Čas: 11:49

..no nejsem vztahovačnej a předpokládám, že jste pane BVP nemířil na mě...ale mám doma dva pěkně rostlý potenciální výsadkáře (i když ten starší je spíš vědátor)..a k tomu se ženou absolvovaný emerický kurz PRIDE, takže jsme schopni do rodiny přibírat dle potřeby ještě cikány a děcka feťáků...teď jsem ještě dodělal do stodoly první mezipatro (pro syrskýho očaře), pak přidám druhý (pro gynekologa nebo zubaře - se uvidí, co se bude víc hodit)

avatar
Luky Datum: 13.08.2015 Čas: 11:30

mě by to nepřekvapovalo....vychází to skoro přesně na 2 roky od chvíle, kdy už na to prvně žhavili motory...ale otázka je, co dohodl Kerry v Soči s Lavrovem a Putinem...se mi úplně nechce věřit, že by hodili Bášara přes palubu (i když teď mají svých problémů dost)
..možná to budou Amíci řešit stylem "teď jsme se trochu ustřelili, když jsme si spletli syrská kasárna s táborem IS...tak šup 2 Mavericky na nějaký Daeš pickupy...pak: jé teď nám to zase ulítlo(syrský HQ na kaši)...tak to musíme rychle hodit LGB na tenhle IS odstavený a opuštěný vrt...a pak a tak

avatar
logik Datum: 13.08.2015 Čas: 11:29

semtam:
Jasně, Kurdové jsou s Asadem největší kamarádi a proto podepsali dohodu s FSA o společném nepříteli.
http://www.ekurd.net/mismas/articles/misc2012/11/syriakurd660.htm

Další doklady toho, že s Asadem bojují jsou tady
https://en.wikipedia.org/wiki/Rojava_Revolution, odstavec
"YPG Claims Territory"
Na kom že to území vybojovali? Na marťáncích? Vy nepodíleli na boji s Asadem.
Stejnětak kapitola: "Clashes with Syrian Government Forces"

Další důkazy:
http://aranews.net/2015/01/kurdish-losses-struggle-assad-regime/
http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2015/Jan-19/284557-kurds-battle-assad-forces-open-new-front-line.ashx
http://www.thedailybeast.com/articles/2013/11/14/syria-falls-apart-kurds-declare-self-rule-assad-besieges-aleppo.html
atd...

--

Máte pravdu, že jsou zaznamenané případy, kdy kurdové s Asadem i spolupracovali proti IS, protože ten považují za ještě horší. Je to ale asi taková spolupráce, jako SSSR a VB za IIWW. Oba věděli, že jen co porazí Hitlera, půjdou si po krku.

---

Takže děkuji za opět kvalitně vedenou diskusi, kdy názor druhého označíte za pitomost, aniž byste svůj nesouhlas podložil byť jediným ozdrojovaným faktem.

---

superme: Půjčíte mi křišťálovou kouli?

avatar
RiMr71 Datum: 13.08.2015 Čas: 10:56

...dneska hlásili ráno ve zprávách na Radiožurnálu, že USA letouny startující z Turecka bombardovaly "syrské cíle"...
Tak nevím... že by američani začali bombardovad Assada? Nebo je to jen další důkaz upadající úrovně české žurnalistiky (třeba na iDnesu neupadá, tam je to totální postapokalyptické peklo, tam snad dělají novináře analfabeti...)?

avatar
semtam Datum: 13.08.2015 Čas: 07:48

Mě se hlavně líbí, jak se logik snaží přesvědčit, že Kurdové bojují spolu s "FSA" proti Assadovi. Což je úplná pitomost. Kurdové od počátku války se bojů se syrským režimem nepodíleli a nyní když válka přišla až k nim, tak jako největšího nepřítele považují IS. S "FSA", Syrskou armádou i dokonce Al-Nusra měli v průběhu doby určité smluvní dohody. Kurdům jde o samosprávu, tak politický vývoj v Sýrii moc neprožívají, protože skalní problém syrských Kurdů je Turecko. I kdyby byla v Damašku vůle, aby Kurdové získali autonomii, tak vždy bude Turecko velmi tlačit, aby tyto záměry byly zničeny.

arr