Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Pentagon plánuje modernizovat 300 strojů F-16

Datum přidání 02.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Program nového lehkého stíhače F-35 Lightning II se stále prodražuje a prodlužuje. Pentagon proto plánuje modernizovat a prodloužit životnost 300 strojům F-16 C/D, které mají překlenout období do zavedení nových stíhaček F-35.

F-16

Foto: F-16 Figting Falcon je jeden z nejúspěšnějších strojů všech dob / US Air Force

 

Pro modernizační program byly vybrány verze F-16 C/D Block 40/42 i nejmodernější Block 50/52. Letadla projdou jak programem pro prodloužení životnosti o 4 000 letových hodin (Service Life Extension Program – SLEP) tak i hloubkovou modernizací palubní avioniky (Combat Avionics Programmed Extension Suite - CAPES).

 

Modernizované stíhačky dostanou například radary AESA (radar s plošnou fázovanou anténou a aktivním elektronickým snímáním), nový elektronický bojový systém Terma ALQ-213, palubní systém IBS (Integrated Broadcast Service) a nový centrální displej kokpitu CDU (Central Display Unit).

 

V případě radarů AESA ještě není rozhodnuto, o jaký typ půjde. V úvahu připadají dva typy – SABR (Scalable Agile Beam Radar) od firmy Northrop Grumman a RACR (Raytheon Advanced Combat Radar) od společnosti Raytheon.


Připomeňme, že radary AESA mají oproti starším radarům přelomové vlastnosti – kromě detekce vzdušných a pozemních cílů, jej lze použít pro radioelektronický boj, utajenou komunikaci nebo k mapování pozemního terénu. Lze jej však také použít jako mikrovlnou zbraň, k ochromení elektroniky protivníka.

 

Video: F-16 Figting Falcon / YouTube

 

Dalším důležitým systémem je Terma ALQ-213 řešící rozhraní člověk-stroj. ALQ-213 byl původně vyvinut dánskou firmou Terma pro potřeby dánského vojenského letectva. Systém spravuje prostředky radioelektronického boje, radarové rušičky, odpalování klamných cílů atd.

 

Modernizační sada se má testovat mezi léty 2014 až 2015. V roce 2016 se mají uskutečnit letové zkoušky a o rok později mají být vylepšeny první stroje F-16.

 

V souvislosti s modernizací F-16 se ozývají v Pentagonu hlasy, zda není výhodnější investovat peníze do modernizací strojů F-16 než do nákupu supermoderních F-35 Lightninig II – přesněji řečeno, odklonit část peněz z nákupu F-35 do modernizace F-16. Vždyť nejmodernější verze F-16 umí (nebo mohou umět) již to, co chystané F-35 , jen nejsou oblečeny do líbivého „stealth“ hávu.

 

Zdroj: Flight Global

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pavel rampír Datum: 07.09.2012 Čas: 20:36

to kubec- no promluvil další odborník... Pane, co to jsou letové vlastnosti podle vás?
Rychlost, dostup, letová obálka? Víte vůbec co říkáte ? Jak strčí "Sučka " někoho do kapsy?
Vy zcela jistě znáte jaké jsou tajené parametry vyvýjených či nových strojů,že. Mohl by jste nám
poskytnout zdroj, rád se něco dozvím.

avatar
Dip Datum: 03.09.2012 Čas: 23:42

Myslím, že negativní zprávy o F-35 mají trochu nasvědomí pomlouvačný "zlý jazykové". Koneckonců s něma počítaj Izraelci a ty by si nic špatnýho nevzali.
F-16 je i pro svoji zastaralost jistě pořád dobrý letoun pro masivní nasazení a Amíci jich maj spoustu. Navíc jsou technologicky tak napřed, že není zas kam chvátat a maj ještě Raptory - ty budou tvořit tu převahu.

avatar
Jirka Datum: 03.09.2012 Čas: 22:13

Super záležitost, začínají hledat kompromis mezi náklady na stealth mašiny a používání jejich technologie na letouny předchozí generace. Tak jako u projektu F 15 Silent Eagle. Však to muselo být neveselé zjištění, že se letouny jako F 117, B 2 nebo F22 dají dobře sledovat radary z 50. let jen díky tomu, že používají nízké nosné kmitočty, ČSLA repsektive AČR je ve výzbroji měla také ( P-12 A P-18). Jejich osud se naplnil s uvolněním daného kmitočtového pásma pro civilní využití.

avatar
Kassir - Militarybox Datum: 03.09.2012 Čas: 18:41

pro Kubec

U systémů tankování pevným ráhnem (tak jak je to u U.S. Air Force) je tankovaný letoun naveden do potřebné pozice za tanker a pak je jediným úkolem pilota otevřít uzávěr a udržovat polohu. Zasunutí ráhna do tankovacího otvoru letounu je věcí operátora v tankeru.

avatar
Kubec Datum: 03.09.2012 Čas: 18:19

Souhlasím s Ondrou, co jsem si četl nezávislé články, tak F35 nemá nějak zázračné letové vlastnosti, spíš bych řekl lehce podprůměrné a stealth technologie to asi těžko zachrání. Američani si asi brzo uvědomí, že je ruský Sučka strčej do kapsy a začnou s vývojem jinýho stroje. Neumim si představit že by Amerika nakupovala např. francouzský Rafale:-D

Měl bych mimo jiné takový věcný dotaz, jak dokáže pilot tankovat za letu, když má nasávání paliva daleko za kabinou a hlavou nehne ani o píď? Jak se tam může trefit, ví to někdo?

avatar
Ondřej Lacina Datum: 03.09.2012 Čas: 13:38

Ono se nakonec zjistí že modernizované F-16, F/A-18 a F-15 dokážou plnit úkoly mnohem lípe a levnějí než do nebe vychvalovaná F-35 a bude se opět hledat náhrada za F-35 ;)

avatar
Left Datum: 03.09.2012 Čas: 13:21

Ohledně těch F-35 je to nějaké zamotané. Tak jako tak bude někdy potřeba F-16 a F-18 nahradit, takže je dobré vyvíjet stroj jako je F-35, když je ještě čas.

avatar
Deadog Datum: 03.09.2012 Čas: 07:57

nasalpane video :) naslapane letadlo

arr