Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

PERM: Chytrá minometná munice pro mariňáky

Datum přidání 23.12.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) společně s firmou Raytheon úspěšně otestovali v rámci programu PERM (Precision Extended Range Mortar) přesně naváděnou minometnou munici. Testy probíhaly na střelnici Yuma Proving Grounds v Arizoně.

Foto:  „Chytrými granáty“ lze na vzdálenost 18 kilometrů ničit i obrněnou techniku. / Raytheon

Foto: „Chytrými granáty" lze na vzdálenost 18 km ničit i obrněnou techniku. / Raytheon

 

V rámci programu PERM Raytheon vyvíjí chytrou 120mm minometnou munici. Granáty jsou schopné přijímat data ze satelitní navigace GPS. Elektronika granátu pak GPS údaje kontroluje s informacemi z vnitřní inerciální měřící jednotky IMU (Inertial Measurement Unit), která kontroluje směr letu.

 

Během testů byly vypáleny tři GPS naváděné granáty. Všechny dopadly od cíle do vzdálenosti 10 metrů. Při testech byl použit běžný mariňácký minomet M327 s drážkovým vývrtem hlavně.

 

„Tři granáty letěly na požadovanou vzdálenost a udeřily na cíl v požadované vzdálenosti. Jeden z granátů dopadl pouze několik metrů od cíle," komentuje výsledky testů Ty Blanchard, programový manažer programu PERM ve firmě Raytheon.

 

Minometné granáty PERM umožňují mariňákům zasahovat cíle na větší vzdálenosti v kratším časovém intervalu. Běžné minometné granáty ráže 120 mm mají dostřel 8 km, PERM granáty až 18 km. Ke zničení cíle je přitom potřeba mnohem méně granátů, a tedy i času. Větší dostřel i změnu směru letu umožňují výklopná křidélka.

Foto: Munice PERM pro 120mm minomety. / Raytheon

 

„Má delší dosah, takže nemusíte tolika minomety pokrýt požadovanou oblast. Snižuje se také počet personálů a nábojů. Nemusíte střílet tolik granátů, což zjednodušuje logistiku," vysvětluje Blanchard. Stejně tak lze minometem velmi efektivně podporovat vojáky v poli.

 

Příští měsíc námořní pěchota dostane prvních 42 granátů PERM. V budoucnu pak granáty dostanou i čidlo pro navádění po laserovém paprsku.

 

Námořní pěchota novou munici využije především v mobilních minometných systémech EFSS (Expeditionary Fire Support System). Systém EFSS se skládá z malého terénního vozidla LSV (Light  Strike Vehicle), minometu ráže 120 mm a přívěsu se zásobou munice. EFSS je samozřejmě přepravitelný v útrobách konvertoplánu V-22 Osprey.

Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Deortc Datum: 24.12.2014 Čas: 15:30

Ad. komunikace s GPS a podobné "on-line" záležitosti, které jsou dnes tak populární při vývoji tzv. chytré munice.... moc si nedovedu představit jak "hračky" tohoto typu mohou být zabezpečené prozi elmag rušení. Dovedu - ať už se jedná o pouhé silné zarušení celého frekvenčního spektra, které tyto zbraně využívají pro svou komunikaci a nebo dokonce o chytřejší způsob - třeba podvržení falešných souřadnic. Falešná komunikace lze snad řešit šifrováním a autentizací komunikačního kanálu, ale komunikace v případě silnéjo elmag rušení? Na to mě fantazie opravdu nestačí.

arr