Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

PETICE: Za zrušení zdanění výsluh ozbrojených a bezpečnostních sborů

Datum přidání 27.05.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 26 komentářů    autor autor: Redakce

Dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod  a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním.

Armáda ČR

Foto: PETICE za zrušení zdanění výsluh ozbrojených a bezpečnostních sborů. / Armádní noviny


My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme, aby z právního řádu ČR bylo odstraněno neústavní a nelegitimní zdanění výsluhových náležitostí příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů ČR.

Dle našeho názoru, je zdanění výsluh v rozporu s ústavním pořádkem, bezpečnostními zájmy a dobrými mravy. Toto daňové opatření je nesystémové a vymyká se právním zvyklostem nejen v ČR, ale i ve světě. Nejenže nezdravě ohýbá právní řád ČR (ve snaze dosáhnout politického zadání), ale především podkopává důvěru, loajalitu a odhodlání bývalých, současných a zejména budoucích příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů.

 

Jejich služba státu a společnosti vyžaduje připravenost k nasazení vlastního života, strpění omezení četných práv a výrazné narušení standardního způsobu života. To se jim stát zavazuje kompenzovat doplňkovým finančním zajištěním v době, kdy již službu nemohou vykonávat. Na pracovním trhu, navzdory svému předchozímu nasazení, nenalézají zdaleka vždy odpovídající uplatnění a společenské pochopení.


Zdanění výsluhových náležitostí, které je jedním z prvků širší mozaiky politického šizení výdajů na vnější obranu a vnitřní bezpečnost, má v konečném důsledku velmi vážné dopady na celkovou stabilitu ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. Stát svým jednáním otřásl důvěrou v právo, a to u té skupiny osob, která je klíčová pro zajištění bezpečnosti země a jejích občanů.

 

Pokud se připustí porušení základních lidských práv, v případě příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, kde je jistota, že příště nedojde k porušování základních lidských práv i u jiných skupin obyvatel?


Přetrvávání tohoto opatření je nepochopitelné v době, kdy se bezpečnostní situace v Evropě i ve světě zcela bezprecedentně zhoršuje. Současně postrádá jakékoli opodstatnění v okamžiku, kdy jsme důsledky globální finanční krize již překonali. To se projevilo růstem ekonomiky a zrušením jiných srovnatelných opatření.


Neústavnost a nelegitimitu zdanění výsluh vidíme především v těchto souvislostech:

  • Výsluha je majetkové právo a nárok na výsluhový příspěvek dle příslušného zákona vznikl ke dni skončení služebního poměru. Každý příslušník ozbrojených sil a bezpečnostních sborů legitimně očekává, že mu jeho již vzniklý nárok nebude ze strany státu dle libovůle krácen.

  • V případě „zdaňování" státních výdajů, což výsluhový příspěvek je, se nejedná o „daň", ale o snížení státních výdajů, k čemuž není institut daně určen. Institut daně je určen výlučně k zabezpečení příjmů pro státní rozpočet.

  • Zdanění státní podpory stavebního spoření a zdanění výsluhového příspěvku je svoji povahou zcela identické, ale neústavní stav byl narovnán pouze u státní podpory stavebního spoření.

  • Zdanění výsluhových příspěvků je v rozporu se zákony EU, je opatřením, které je v rozporu se zájmy EU.

  • Zdanění výsluhového příspěvku, jako dávky sociálního charakteru a charakteru důchodu, se týká jen jedné části občanů, je tedy diskriminační ve vztahu k ostatním pobíratelům sociálních dávek a důchodů

Petici mohou podepsat občané ČR

To znamená, že ji může podepsat každý kdo vlastní občanský průkaz, nikoli jen ti, kteří pobírají výsluhové náležitosti. Jméno a adresu prosím uvádějte čitelně, ať zbytečně nepřicházíme o započtené hlasy.

 

Petiční arch je možno získat těmito cestami:

· FaceBook

· Webové stránky

· Unie bezpečnostních složek

· Mail pro žádosti o zaslání petice

· Poslat dopis na libovolné sběrné místo s žádostí o zaslání petice

· Požádat někoho kdo vlastní PC a tiskárnu. Ať ji na výše uvedených lincích stáhne a vytiskne

(Další odkazy budeme doplňovat)

 

Petiční archy zasílejte na adresy (pokud je adresa označena i jako sběrné místo lze petici na dané adrese odevzdat osobně)

· Sběrné místo - Ing. Jiří Kohout, Přerov, 75002, Na hrázi 15

Mobil: +420 777 688 899

· Sběrné místo - Lahůdky, Ostrov 363 01, Staré náměstí 21


Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Saddhu Datum: 30.05.2015 Čas: 22:17

Nemám teď čas reagovat, tak zatím pošlu jen zajimavý odkaz k té náročnosti

http://www.armyweb.cz/clanek/extremni-povolani-vezenska-sluzba

avatar
fenri Datum: 30.05.2015 Čas: 12:54

Saddhu: pokud se dožadujete nečeho speciálního oproti jiným profesím, je slušné své požadavky doložit. Nikde netvrdím, že všichni policajti jsou blbci, nebuďte vztahovačný. Jasně píši, že většina policistů nemá schopnosti na to, aby v civilním životě měli takové ohodnocení, jako mají u policie. Málokdo s vysokým IQ a zájmem o "tvrdé obory" skončí u policie. Máte pravdu, že vstup do nějaké profese člověka omezuje v jiných. Proč by ale měli být policisté zvýhodněni. Třidními blbouny jsrm to myslel ve smyslu intelektuálních schopností, nikoli povahou.
"Zelení kolegové" jsou z ICT. Odborně zásadní problém není. Lidsky je to horší - typičtí "cyklisté", neumí jednat nahoru ani dolu.

avatar
Jura99 Datum: 30.05.2015 Čas: 05:51

Saddhu: nevím jak v budoucích válkách, ale v těch dosavadních umírali zejména mobilizovaní branci, viz. např. pomníčky z 1. světové v každé obci nebo na Dukle či Liptovském Mikuláši, kde to zase odnesli zejména mobilizovaní Volyňaci, Rusíni a Slováci s nedostatečným výcvikem. V neposlední řadě zahynulo tisíce povstalců nevojáků jako partyzánů nebo během povstání. Branec si ze svých daní paradoxně platí výcvik profesionála, aby sám nakonec musel do války nastoupit bez výcviku. To, že se ani budoucí války bez branců nejspíš neobejdou, můžete sledovat na současných horečných snahách o zavedení registrace či odvodů branců.

avatar
Safi Datum: 30.05.2015 Čas: 02:10

Vstup do jedné profese vás vždy nějakým způsobem profiluje a tedy omezuje na pracovním trhu, to není argument. Stejné důvody může říct čutálista, že bude mít na konci kariéry zničené nohy... Rizika povolání má pokrývat výplata a ne výsluha.

Možná by stálo za to uvést, proč a kdy výsluhy vůbec vznikly....

avatar
Saddhu Datum: 29.05.2015 Čas: 22:50

fenri: Z vaší formulace opravdu jasné nebylo, zda myslíte před službou nebo po ní. Nechápu váš argument ohledně blbounů. Dva největší blbouni, které jsem na střední škole potkal, jsou nyní lékaři. Dokazuje to snad něco?

Dále, jediné slovo oběť padlo z mé strany ve vztahu k případné civilní kariéře, tak nevím, co tady vytahujete nějaké vykřikování o obětech.

Činnost co popisuji není určitě u vojáků, ale už jsem odkazoval, že mluvím spíš za jiný sbor. A jestli si myslíte, že to co popisuji je u malého procenta, tak nevím. Tři z těch věcí jsem zažil během posledních pár dnů, takže vám zaručuji, že neobvyklé to fakt není. A nikdy jsem neříkal, že civilní zaměstnání nemají své chuťovky.

A vy máte průzkum, že nejsou diskriminováni? Pochybuji, že by se tím někdy někdo zabýval, natož dělal průzkum. Nikoho to totiž kromě bývalých příslušníků přece nepálí. Vždyť sám máte vůči příslušníkům předsudky a říkáte, že většina je neschopná a nic neumí. Mimochodem, nepsal jsem přece nic o diskriminaci, ale o tom, že prostě s takovým profesním životopisem díru do světa už asi neuděláte.

Říkáte, že v práci máte dva bývalé vojáky. Můžu se zeptat o jaký jde obor a jakou vykonávají činnost?

avatar
fenri Datum: 29.05.2015 Čas: 21:33

To Saddhu: nevím, jestli nerozumíte nebo nechcete, ale já psal o tom, že by si nevydělali mnoho ani PŘED službou. Jasné? Většina zaměstnanců silových složek by prostě nedosáhla v civilním sektoru na sumu příjmů, co mají u státu. Znám chlapíka (soused) sociální debil, vyhozený i z ochranky Globusu. U policie OK. Manžel kolegyně, rozhodně mu jde lépe profackovat manželku než říct složitější souvětí, u justiční stráže v pohodě. Je náhodou, že tři (s prominutím) největší blbouni, se kterými jsem se během škol setkal dělají u policie? Ve škole mimo, teď za vodou. Práce, kterou popisujete není realitou u naprosto drtivé většiny vojáků a u velké řady policistů. Troufnu si říct, že jde o malé procento.
A vice versa - spousta zaměstnanců v civilním sektoru si odkroutí také dost drsné věci, aniž by měla potřebu vykřikovat něco o oběti. Průmysl, doly, kafilerie, údržba kanalizací, čističek, bioplynových stanic, jatka...
Máte nějaký průzkum, který by dokazoval, že zaměstnanci silových složek jsou diskriminováni z titulu toho, že dělali u AČR či PČR? Já tomu nevěřím. V práci mám dva kolegy ex AČR (tedy jeden ex ČSLA). Nic moc...

avatar
Saddhu Datum: 29.05.2015 Čas: 21:21

Jura99: Jestli jste si všiml, spíš argumentuji kolem ostatních bezpečnostních sborů než armády, protože opravdu jsou mi bližší. A argumentovat válkou není zrovna košér. Nebo si myslíte, že v případě napadení ČR, by někdo stačil povolat, vyzbrojit a vycvičit obyčejného občana než by bylo po všem? O tom dost silně pochybuji. Takže v tý válce by opravdu spíš umírali profesionálové.

fenri: A znal jste ty kluky a holky i předtím? Můžu vás ujistit, že se tento druh práce na člověku dost podepíše. A že si potom většinou v civilním životě moc nevydělají? To opravdu ne, protože jim nikdo většinou nedá šanci ukázat, co v nich je. Většinou si řeknou, že je to blbý bengo a co s ním. I vy většinu z nich odsuzujete, aniž by jste je znal. A takovéto předsudky jako vy, má spousta lidí.

Statistiku nemám, ani nevím o tom, že by nějaká byla a nedej bože veřejná. Co mi říkal jeden vězeňský psycholog, tak průměrná délka života u příslušníků vězeňské služby je asi 56 let(to podle mě moc není). Ale na kolik se tomu to údaji dá věřit, nevím.

Zkusím vám to riziko přiblížit jinak. Kolik lidí asi během posledního roku několikrát dýchalo v prostoru zamořeném práškovým hasícím přístrojem nebo kouřem z hořících plastů, klečelo v krvi, tahalo individuum, které krvácelo jak prase na porážce, pacifikovalo 120 kilové hovado apod? To asi obyčejný občan moc často nedělá, nemyslíte?

fotr: V tom problém nevidím, většina z nich si předtím odsloužila i řádku let dole. Větší problém vidím v umělém navyšováním rent, kdy si funkcionáři dávají před odchodem odměny větší než má třeba celé oddělení dohromady.

P. S. Omlouvám se za případné chyby, ale poslední tři dny byli opravdu krušné.

avatar
fotr Datum: 29.05.2015 Čas: 11:32

Dobrý den, dovolím si přidat svůj názor ny výsluhy, nejsem zásadně proti, ani proti samotným výsluhám ani proti zrušení jejich danění. ALE, je tu právě to ale že je dostávají i lidé kteří si je naprosto nezaslouží. Výsluha je kompenzace/odměna za určitá rizika a omezení, proč je ale proboha berou i tací, kteří nikdy ohroženi nebyli a omezení nemají prakticky žádná. Teď konkrétně myslím různé kancelářské krysy s pracovní dobou Po-Pá 8-17hod a tečka. Obvykle také mají daleko větší platy než v přímém výkonu. Nevím jak dnes u armády ale u policie ja takových hromada. Nepoznali co je služba v terénu, střelba pokud vůbe tak jen na střelnici a co je polní uniforma se jen domnívají. Pokud by tato petice byla za ty ve výkonu, z ulice, z misí, sloužící pohotovosti, dosahy a pod. podepsal bych ji okamžitě.

avatar
fenri Datum: 29.05.2015 Čas: 08:04

Jura99: yes

avatar
fenri Datum: 29.05.2015 Čas: 08:04

Saddhu: máte nějakou statistiku či zdroj, který dokazuje, že se vojáci či policisté obětují více, než lidi v náročných provozech, řidiči, horníci...? Ono sedět zašitej někde u KVS či v Dejvicích zas takové riziko není. A skoro bych se vsadil, že být policistou u nás také není profese s nejvyšším počtem pracovních úrazů a úmrtí. Nejprve bych prezentoval jasná čísla a potom házel vzletnými frázemi o obětech.
Dtto s tou obětí - na trhu práce. Nic ve zlém, ale dost policistů a o něco méně vojáků by mělo problém v reálném životě sehnat dobře placenou a benefity zajištěnou práci. Zdůrazňuji, že si to nemyslím o všech. Tj. nebojím se o ztrátu jejich profesních dovedností. Neřekl bych, že mezi policajty běhá mnoho neurochirurgů.
A s tou loajalitou: nejde o žádnou almužnu: většina řadových policistů by si v civilním životě moc extra nevydělávala (započítejte benefity a renty) a dobře to ví. Znám poměrně hodně policistů. Většina z nich jsou fajn kluci a holky. Naprosto bez ironie. Ale většina z nich není intelektuálně přehnaně zdatná, aby u nich byla velká pravděpodobnost dobře placeného místa v civilním sektoru.
Průměrný policajt si rád bouchne do nějakého neškodného odredovaného squattera, technaře či disidenta (ach to mládí), ale jak dojde na lámání chleba (ono obětování se pro ostatní občany) zaleze. Když ho pošlou rozehnat nějakou demošku - jde. Když mu sáhnou na benefity, demonstruje sám. Finanční složku jako motivaci pro poslušnost velkého množství policistů a vojáků bych nepodceňoval.

avatar
Jura99 Datum: 29.05.2015 Čas: 07:58

Saddhu: zrovna argument nasazení života nad rámec obyčejného občana vůbec neobstojí. V případě války bude mobilizován i ten "obyčejný občan" a nasadí život zrovna tak, možná ještě víc, když ho některý z těch lampasáků "pod výsluhou" použije jako kanónenfutr. Rovněž statistika by nám nejspíš řekla, které povolání znamená nejvíc pracovních úrazů s následkem smrti (přepokládám řidiči).
Výsluhy podle mě deformují vojenskou pracovní pozici, nechť se úplně zruší a armáda rovnou nabídne slušnou mzdu po dobu služby. Nejsem si jistý, jestli je motivující pro službu v armádě vidina výsluh za X let a do té doby jen relativně průměrná mzda. Dnes chce každý peníze hned.

avatar
Saddhu Datum: 28.05.2015 Čas: 21:26

Osobně nechápu, proč lidem leží tolik v žaludku renty. Co jim brání jít taky sloužit? Chápu to u případů, které jmenuje CerVus a osobně bych byl taky pro určitý rozumný strop. To je ale maximum, jak bych rentu omezil.

Musíte si taky uvědomit, za co rentu příslušníci mají. Mají ji za to, že nasazují život a zdraví nad rámec obyčejného občana. Jsou také omezeni na svých právech. A je to také odměna za službu pro stát.

Kolik z Vás si uvědomuje, že velká část příslušníků obětuje také své uplatnění na trhu práce? Ztrácejí své profesní dovednosti, znalosti zastarávají a praxi ze svého oboru také nezískájí. U spousty z nich, se práce také podepisuje na psychice a jednání s lidmi. U firem jste kolikrát odepsaný, jen když vidí v životopisu, že někdo byl třeba 10 let u PČR nebo třeba VS ČR.

To co říká fenri, že si stát zajišťuje loajalitu, je absolutní pitomost. Za tu almužnu, co pěšáci dostanou, by si stát nekoupil ani loajalitu Pepka Vyskoč.

avatar
Safi Datum: 28.05.2015 Čas: 18:25

"""Jsem jediny, kdo chape vysluhu jako formu "duchodu", vymenou za to, ze po ukonceni prace nepreda vyslouzilec svoje znalosti a schopnosti nekomu, kdo by je vyuzil proti statu? """
To ani nemůžete myslet vážně....

avatar
Beld Datum: 28.05.2015 Čas: 10:46

Osobne bych byl pro uplne zruseni vysluh u vsech profesi a adekvatni navyseni platu . At se sami zaridi . Zjednodusi to a vyrazne zlevni cely system a navic to bude motivacni faktor na nabor novych lidi .


Jedinou realnou vyhodu vysluh vidim v moznosti odebrani v pripade poruseni poviností a tim padem i tlak na dodrzovani zakonu a pravidel ( coz se ale stejne obchazi ) . Cili jen supluji nepritomnost pravniho statu u nas ...

avatar
CerVus Datum: 28.05.2015 Čas: 10:14

No pokud by se stanovila horní hranice výsluh. Řekněme na 15 tisíc nemám problém se podepsat. Žel bohu, ale znám dost příkladů kdy si "ti nahoře" rozdělili odměny určené celým útvarům a díky tomu pobírají důchody 30k+. A takovýmhle lidem, kteří před odchodem do civilu defakto okradli své podřízené a kteří jsou tím hlavním problémem zatěžujícím tuto položku přidávat opravdu nehodlám.

arr