Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Phantom Badger: Vozidlo pro konvertoplány V-22 Osprey

Datum přidání 10.04.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká firma Boeing představila finální podobu terénního vozidla Phantom Badger pro americkou námořní pěchotu US Marine Corps. Největší devizou vozidla jsou kompaktní rozměry, díky kterým lze Phantom Badger přepravovat uvnitř konvertoplánů V-22 Osprey.

Foto: Phantom Badger / Boeing

Foto: Phantom Badger / Boeing

 

Vozidlo Phantom Badger vzniklo původně pro soutěž GMV 1.1 (Ground Mobile Vehicle). V její rámci hledalo Velitelství pro speciální operace Spojených států USSOCOM (US Special Operations Command) vozidlo pro speciální jednotky schopné přepravy uvnitř vrtulníků CH-47 Chinook nebo konvertoplánů V-22 Osprey. Vítězem soutěže GMV 1.1 se nakonec stala firma General Dynamics a její vozidlo Flyer.

 

Boeing přesto pokračoval ve vývoji za vlastní peníze. Firma byla přesvědčená o kvalitách svého vozu a také o množnosti prodat vozidlo na zahraničních trzích. O vozidlo Phantom Badger nakonec projevila zájem americká námořní pěchota. Mariňáci již delší dobu hledali vozidlo schopné přepravy uvnitř konvertoplánů MV-22 Osprey (Marine V-22 Osprey).

 

První prototyp Phantom Badger byl veřejnosti odhalen v květnu minulého roku, tehdy ještě pro soutěž GMV 1.1. Od té doby prototypy najezdily více než 5000 kilometrů členitým terénem. Došlo také ke vzdušnému výsadku vozidel z transportního letounu C-17 Globemaster III.

 

Video: Phantom Badger / YouTube

 

Letoun C-17 Globemaster III pojme deset vozidel Phantom Badger, které může shodit na padácích. Uvnitř vrtulníku CH-47 Chinook je místo pro dvě vozidla a uvnitř V-22 Osprey pro jedno vozidlo. Phantom Badger lze také přepravovat v podvěsu.

 

Boeing vozidlo vyvinul společně s automobilovou firmou Motorsport Innovations (MSI). Phantom Badger je postaven na základě běžně dostupných komerčních technologií. Mezi jeho základní přednosti je modularita – lze jej rychle upravit pro konkretní typ mise.

 

Vozidlo je připraveno pro lafetaci velkorážního kulometu nebo 40mm granátometu. Lze jej také využít pro dopravní, záchranné nebo průzkumné úkoly. Vozidlo lze upravit pro konkretní typ mise do 30 minut.

 

Video: Phantom Badger / YouTube

 

Phantom Badger je pouze 152,4 cm široký, tedy dokonce užší než Škoda Fabia. O pohon se stará naftový motor o výkonu 176 kW (240 koní). Maximální rychlost na zpevněné komunikaci je 130 km/h.

 

Zajímavostí je pohon a natáčení všech kol. Phantom Badger se tak dokáže otočit na kružnici o průměru 7 metrů. Díky volitelné světlé výšce a výkonnému motoru není nejmenší problém ani prudké stoupání.

 

Phantom Badger je již certifikován a připraven pro zavedení do výzbroje u námořní pěchoty. Zda a případně v jakém počtu námořní pěchota vozidla nakoupí, však není jisté.

 

Zdroj: Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Yetti Datum: 12.04.2014 Čas: 16:22

papaHoth: Aspoň od pohledu vypadá, že má těžiště dost nízko. Připomíná mi spíš čtyřkolku na steroidech než auto. Když si vezmeš jakou výšku a šířku má LRD a z vlastní zkušenosti vím, že do boku zvládne hodně.

avatar
jiri40 Datum: 10.04.2014 Čas: 23:01

Připadá mi to trochu, jak druhoválečný Jeep Willys v novém kabátě, ten měl také šířku jen 157cm.

avatar
Voodoo Datum: 10.04.2014 Čas: 21:48

papaHoth: já bych se toho bočního náklanu zase tolik nebál, vypadá to, že más těžiště dostatečně nízko.

Nemůžu si odpustit malý OT, Bob bez toho knírku vypadá strašně, měl by si ho zase nechat narůst :-D

avatar
rainerum Datum: 10.04.2014 Čas: 20:03

Ledna: určitě to tak dělat budou, tady jsou na letišti(základně) takže najeli do V-22 někde v operačním prostoru rychle a teď už v bezpečí vykládají dá se to vysvětlit takhle třeba

avatar
Ledna Datum: 10.04.2014 Čas: 18:25

Mno, měl jsem představu že do V-22 spíše zacouvá a vyjede popředu jak v akčním filmu a ne, že bude týpek venku mávat rukama a řidič za divoké palby pomalu vycouvávat :-D

avatar
papaHoth Datum: 10.04.2014 Čas: 14:21

hezké, specializované s motorem o 240 na takové malé autíčko - slušný. Ale hlavní moje pochybnost vede ke stabilitě. Při takové malé šířce tomu musí dělat problémy boční náklon. Těžiště nízko nevypadá a ve videu se testu podélné stability vyhýbají..
A jinak výkon, nacpat do Ospreye auto chce dobrý nápad :)

arr