Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výstroj

PIXNET – denní, noční a infračervené vidění v jediném přístroji

Datum přidání 14.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V současné době jsou vojáci vybaveni pokročilými pozorovacími přístroji, jako jsou denní kamery s velkým rozlišením, brýle pro noční vidění nebo infračervené kamery. Bohužel každý přístroj lze používat jen samostatně. Vědci z výzkumné agentury DARPA však nyní pracují na speciální technologii, která dokáže zkombinovat informace z několika typů kamer do jediného uceleného obrazu.

DARPA PIXNET

Foto: PIXNET umožňuje posílat obraz do externího přístroje. Například do chytrého telefonu se systémem Android. / DARPA

 

Vědci novou technologii označují jako PIXNET (Pixel Network for Dynamic Visualization program). Její ideou je umístit do jediného přístroje senzory schopné snímat okolní prostředí ve viditelném, téměř infračerveném ("noční vidění") a infračerveném ("tepelné vidění") elektromagnetickém spektru.

Infračervené záření (také IR, z anglického infrared) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Název „infračervený“ značí „pod červenou“ (z latiny infra = "pod"). Infračervené záření zabírá ve spektru 3 dekády a má vlnovou délku mezi 760 nm a 1 mm. Wikipedie

Základním obrazem budou záběry z klasické denní kamery, do které budou inteligentně počítačem vkládané údaje z "nočních" a infračervených senzorů. Voják tak s jediným přístrojem může operovat jak ve dne, tak v noci.

 

Obrovskou pomocí pro vojáka budou především údaje z infračerveného senzoru. Při samotném použití infračervené kamery je pozadí rozmazané, neostré a málo detailní. Avšak technologie PIXNET dokáže použít jen klíčová data z infračerveného obrazu scény a vkládat je do obrazu kamery pro viditelnou část spektra.

 

Video: Jistou formu kombinovaného vidění již poskytují moderní brýle pro noční a infračervené vidění ENVG AN/PSQ-20.  S cenou 10 000 dolarů za kus jsou však nesmírně drahým přístrojem. Brýle PIXNET mají být několikanásobně levnější, kompaktnější, lehčí, s delší dobou provozu a mají poskytovat mnohem kvalitnější obraz / YouTube

 

"Současné senzorové technologie jsou dobrým odrazovým můstkem, ale PIXNET nabízí inovační přístup tím, že kombinuje viditelné a infračervené vlnové pásmo pro maximální viditelnost během dne a noci. Navíc dokážeme celou technologii umístit do kompaktního balíčku pro lepší přenositelnost, " říká Nibir Dhar, projektový manažer PIXNET v agentuře DARPA.

 

Přístroj s technologií PIXNET má být natolik lehký a kompaktní, že ho půjde použít jako zaměřovač na zbrani nebo podobně jako brýle pro noční vidění na přilbě vojáka. DARPA rovněž předpovídá, že obraz půjde v budoucnu přenášet i na průhledový head-up displej umístěny před očima vojáka nebo ho půjde sdílet s ostatními členy jednotky.

 

Samozřejmě, úspěch každé technologie je přímo úměrný její ceně. Sebelepší technologie, pokud je příliš drahá a komplikovaná, nemá šanci na úspěch. Hlavním cílem agentury DARPA je vyvinou brýle s technologií PIXNET o přijatelné ceně přibližně 3 000 dolarů (cca 60 000 Kč).

 

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 15.11.2012 Čas: 21:30

Výborné využítí několika technologií v jednom...

arr