Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Plánované ruské projekty obrněných vozidel

Datum přidání 05.08.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V červenci tohoto roku navštívil ruský místopředseda vlády Dimitrij Rogozin vojenský závod OAO MZ. Jelikož návštěvě byla přítomna i ruská televize, na veřejnost se dostaly zajímavé obrázky zobrazující chystané projekty obrněných vozidel.

Černý orel

Foto: Maketa tanku Černý Orel na společném podvozku Armata / otvaga2004.mybb.ru

 

Znovunarození Černého Orla

Největší ohlas způsobila zpráva o reinkarnaci projektu Objekt 640, známějšího pod jménem Černý orel.  Připomeňme, že „supertank“ Černý orel byl poprvé veřejnosti představen již v roce 1997 na vojenské výstavě v Omsku.

 

Informací o novém tanku se za posledních 15 let na světlo nedostalo příliš mnoho, šeptalo se ale, že Černý orel měl být vyzbrojen 152mm kanónem a svými vlastnostmi měl dalece převyšovat všechny západní typy. Avšak v posledních letech o tanku neexistovaly prakticky žádné nové zprávy, takže projekt byl považován za mrtvý – tedy až do nedávna.

 

Jak vypadá projekt ruského tanku Černý orel dnes? V prvé řadě nese nový pracovní název - Dělostřelecké bojové vozidlo a využívá unifikovaný bojový podvozek Armata, o kterém jsme se na našich stránkách již zmiňovali.

 

Na první pohled si můžeme všimnout netradičního obdélníkového krytu hlavně, jenž má sloužit k snížení odrazu radarových vln. Na krytu je pak umístěn balistický radar (kořen hlavně) umožňující použití nejnovějších tankových střel.

 

Tanková věž je také očividně tvarované s ohledem na vlastnosti „stealth“. Na věži s velkým sklonem pancíře můžeme vidět také doplňkovou výzbroj. Má se jednat o velkorážový kulomet a o granátomet, zřejmě AGS-57. Jde pravděpodobně o reakci na tragické zkušenosti ruských tanků z bojů v městské zástavbě – jako byla první a druhá válka v Čečensku.

 

Černý orelFoto: Plejáda vyvíjených ruských obrněných vozidel / otvaga2004.mybb.ru

 

Samotné uspořádání vozidla je také „revoluční“. Podle průzorů na maketě můžeme usoudit, že trojčlenná posádka tanku bude sedět vedle sebe v přední části vozidla. Automatický nabíjecí systém má pak být ve středním prostoru tanku, zásoba munice pak v zadní části.

 

Rychlopalné děla, minomety, dělostřelectvo

Místopředsedovi vlády Rogozinovi také mohl shlédnout nové 57mm dělo umístěné na kolovém a pasovém podvozku. Konkrétně šlo o projekt kolového vozidla Bumerang a pásového Kurganc-25.

 

Vedle tanku Černý orel můžeme také vidět pásové vozidlo, či lépe platformu, Kurganc vyzbrojenou novým 45mm rychlopalným dělem schopným střílet teleskopickou munici. Vývoj děla je teprve na počátku, ale počítá se s ním jako výzbroj pro těžká pásová vozidla pěchoty založené právě na podvozku Armata.

 

Dále byly představeny minometné systémy, a to na několika typech vozidel –Bumerang, MRAP Tajfun a na lehkém kolovém vozidle Tygr. Samotné minomety pak mají vynikat vysokým stupněm automatizace.

 

Mluvilo se také o vývoji dělostřeleckých zbraní. Jedním z možných adeptů na budoucí dělostřelecké vozidlo byl projekt dvojhlavňového samohybného děla Koalicja-SW. Avšak již nyní je jisté, že dvojhlavňová koncepce bude zavrhnuta, a nové dělo bude mít konvenční uspořádání. Jaké, není známo, protože v tomto případě nebyla maketa děla představena

 

Co říct závěrem? Bude určitě zajímavé sledovat především vývoj tanku Černý orel. Ruská tanková škola patřila vždy mezi naprostou světovou špičku. Uvidíme, jak si nový tank bude stát v konkurenci proti svým západním, ale i východním (Japonsko, Čína, Jižní Korea) oponentům.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 06.08.2012 Čas: 18:36

Jojo, modýlky a obrázky se jim vždycky dařily :-). Ale dotáhnout vývoj do konce a zavést do výzbroje, to už je jiná.

avatar
HU Datum: 06.08.2012 Čas: 08:04

Krásný sen na papíře :-)

arr