Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Počet amerických vojáků v Afghánistánu klesne až na 5 000

Datum přidání 24.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Boj proti islámistickému hnutí Tálibán v Afghánistánu ještě neskončil. Podle Američanů je však na čase, aby další část zodpovědnosti za bezpečnost své země přijali sami Afghánci.

Foto: Symbolické foto – Američané odcházejí po 13 letech z Afghánistánu. / US Army

Foto: Symbolické foto – Američané odcházejí po 13 letech z Afghánistánu. / US Army

 

Je na čase jít domů

Ztráty, ať již ekonomické nebo lidské, jsou v této nejdelší válce v historii USA nemalé a její popularita ve společnosti dlouhodobě klesá. Bílý dům tak zvažuje snížit počet vojáků v zemi až pod hranici 10 000.

 

Tato „tenká červená linie“ však měla být minimem, se kterým může americká armáda pokračovat ve výcviku afghánských jednotek. Bílý dům nyní však mluví pouze o polovině, tedy asi o 5000 vojácích.

 

Podle Obamovy administrativy jsou již nyní afghánské bezpečnostní složky natolik silné, že se dokáží sami vypořádat s hrozbami ze strany hnutí Tálibán. Menší americké jednotky se podle plánů zaměří převážně na přesně mířené protiteroristické operace a trénink Afghánců.

 

Opětovné debaty mezi Bílým domem, Ministerstvem zahraničí a Pentagonem o počtu vojáků se rozhořely poté, co se v Afghánistánu uskutečnily 5. dubna prezidentské volby. Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi proběhly volby bez vážnějších incidentů, manipulací a nesrovnalostí.

 

Na bezpečnost a regulérnost voleb dohlíželo 350 000 afghánských policistů a vojáků, kteří situaci zvládli naprosto profesionálně. Přestože se hlasování uskutečnilo již na počátku dubna, jeho výsledky se svět dozví až za několik týdnů.

 

Díky vleklému ústavnímu procesu se nová hlava státu své funkce může ujmout klidně až koncem října. To komplikuje postavení amerických vojsk, jelikož stále není podepsána nová smlouva (Bilateral Security Agreement – BSA) ošetřující pobyt amerických vojáků v Afghánistánu poté, co na konci roku 2014 ostatní spojenecká vojska odejdou.

 

Americká administrativa s podpisem čeká až na nového prezidenta. Je tedy čas na změny. V nynější době mají Američané v zemi kolem 33 000 vojáků, oproti 100 000 v roce 2011.

 

Hrozí bezpečnostní vakuum?

Mnozí armádní experti, jako například americký generál Joe Dunford, který velí silám USA a NATO v Afghánistánu, se snižováním počtů vojáků nesouhlasí. Obávají se, že bezpečnostní vakuum, které po Američanech vznikne, vyplní Tálibán.

 

Stejně tak tvrdí, že malý kontingent bude mít problémy ubránit sám sebe a tak mu na další operace nezbudou síly ani prostředky. Dále se obávají, že samotné afghánské síly nebudou schopny čelit ofenzívě Tálibánu, což může vést k pádu proamerického režimu.

 

Pokud se Bílý dům rozhodne takto snížit počet vojáků, přenese víc tlaku na afghánské jednotky a může tak ohrozit výsledky, kterých jsme prozatím v boji s Tálibánem dosáhli," říká například bývalá analytička CIA Lisa Curtis.

 

Podle Dunforda je tak 10 000 vojáků opravdové minimum k udržení efektivnosti celé mise a pomoci afghánským jednotkám v boji s islámistickými bojovníky.

 

Ještě na závěr jedna dobrá zpráva pro Američany. Podle informací NATO byl březen roku 2014 prvním celým měsícem za posledních sedm let, kdy nedošlo k žádným bojovým ztrátám mezi americkými vojáky.

Zdroj: Reuters, Lidovky, NBC News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr