Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

Datum přidání 26.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo zneškodněno více než 16 000 IED, což znamená oproti minulému roku nárůst o 9 %. Nová vysoce odolná vozidla a zlepšující se zkušenosti a znalosti spojeneckých sil, však přispěly k tomu, že počet mrtvých a zraněných spojeneckých vojáků naopak výrazně klesl. Bohužel, větší počet IED má na svědomí více mrtvých Afghánských civilistů, kteří si nemohou dovolit luxus pancéřových vozidel a špičkové zdravotní péče.

IEDFoto: Tento výbuch IED zabil 24 Afghánců, včetně 12 dětí / US Department of Defense


Improvizované nástražné systémy IED jsou hlavní zbraní povstaleckých band. Avšak podle čelních představitelů ISAF, vysoké ztráty civilistů ukazují na nekoordinované a neefektivní chování rebelů.  Důsledkem může být chybějící velení povstalců nebo jeho rozklad.


V roce 2011 zemřelo v Afghánistánu 4000 civilistů, to je o 10 % více než v roce předešlém. Samotné IED nálože mají na svědomí více než 60 % ztrát mezi civilním obyvatelstvem Afghánistánu.  Nejvíc krve mají na rukou povstalci, kteří zabili 85 % civilistů. Zbývajících 15 % (600 osob) zabila při různých incidentech Afghánská armáda nebo spojenecké síly ISAF.


Za vyšším počtem civilních ztrát stojí především děravá hranice s Pákistánem. Z Pákistánu nelegálně přichází většina dusíkatého hnojiva, které se používá pro výrobu nástražných výbušných systémů. Hnojivo z Pákistánu má kromě tisíce civilistů na svědomí také 90 % všech spojeneckých obětí v Afghánistánu.


Počet nevinných obětí roste navzdory snaze povstalců získat si obyvatelé jednotlivých provincií na svou stranu. V Afghánistánu v současné době tak vlastně zuří dvě války – jedna se bojuje na bitevním poli mezi vojáky,druhá se bojuje v myslích prostých Afghánců.


Bezpečnost civilistů je ústředním motivem snažení jak spojeneckých vojsk, tak trošku paradoxně i povstalců (aspoň nyní). Pokud si nalejeme čistého vína, prostým Afgháncům je zřejmě jedno, kdo jim zajistí klid pro jejich život – ať už ISAF nebo rebelové.

 

Zdroj: MilitaryTimes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

arr