Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Počty IED v Afghánistánu opět rekordní

Datum přidání 26.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V minulém roce byl ustaven smutný rekord v počtu IED v Afghánistánu. V roce 2011 bylo odpáleno nebo zneškodněno více než 16 000 IED, což znamená oproti minulému roku nárůst o 9 %. Nová vysoce odolná vozidla a zlepšující se zkušenosti a znalosti spojeneckých sil, však přispěly k tomu, že počet mrtvých a zraněných spojeneckých vojáků naopak výrazně klesl. Bohužel, větší počet IED má na svědomí více mrtvých Afghánských civilistů, kteří si nemohou dovolit luxus pancéřových vozidel a špičkové zdravotní péče.

IEDFoto: Tento výbuch IED zabil 24 Afghánců, včetně 12 dětí / US Department of Defense


Improvizované nástražné systémy IED jsou hlavní zbraní povstaleckých band. Avšak podle čelních představitelů ISAF, vysoké ztráty civilistů ukazují na nekoordinované a neefektivní chování rebelů.  Důsledkem může být chybějící velení povstalců nebo jeho rozklad.


V roce 2011 zemřelo v Afghánistánu 4000 civilistů, to je o 10 % více než v roce předešlém. Samotné IED nálože mají na svědomí více než 60 % ztrát mezi civilním obyvatelstvem Afghánistánu.  Nejvíc krve mají na rukou povstalci, kteří zabili 85 % civilistů. Zbývajících 15 % (600 osob) zabila při různých incidentech Afghánská armáda nebo spojenecké síly ISAF.


Za vyšším počtem civilních ztrát stojí především děravá hranice s Pákistánem. Z Pákistánu nelegálně přichází většina dusíkatého hnojiva, které se používá pro výrobu nástražných výbušných systémů. Hnojivo z Pákistánu má kromě tisíce civilistů na svědomí také 90 % všech spojeneckých obětí v Afghánistánu.


Počet nevinných obětí roste navzdory snaze povstalců získat si obyvatelé jednotlivých provincií na svou stranu. V Afghánistánu v současné době tak vlastně zuří dvě války – jedna se bojuje na bitevním poli mezi vojáky,druhá se bojuje v myslích prostých Afghánců.


Bezpečnost civilistů je ústředním motivem snažení jak spojeneckých vojsk, tak trošku paradoxně i povstalců (aspoň nyní). Pokud si nalejeme čistého vína, prostým Afgháncům je zřejmě jedno, kdo jim zajistí klid pro jejich život – ať už ISAF nebo rebelové.

 

Zdroj: MilitaryTimes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

arr