Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Pod stínem Číny: Nové fregaty a hlídkové čluny pro Filipíny

Datum přidání 21.06.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

V nedávném článku jsme vás informovali o modernizaci filipínského námořnictva. Filipínci v prvním kroku nakoupí použité lodě pobřežní stráže třídy Hamilton, vyřazené ze služby u americké pobřežní stráže. Modernizace filipínského námořnictva tímto nákupem však nekončí…

Foto: Fregata třídy Maestrale / WorldPress

Foto: Fregata třídy Maestrale / WorldPress

 

Použité italské fregaty třídy Maestrale

Na konci července 2012 se potvrdily dřívější spekulace o tom, že filipínské námořnictvo posílí italské fregaty třídy Maestrale. Italové fregaty předčasně vyřadili ze služby z důvodu klesajících armádních výdajů. Podle filipínsko-italského kontraktu z počátku roku 2013, si ostrovní stát pořídí dvě fregaty v celkové ceně 234 miliónů dolarů.

 

Fregaty mají plný výtlak přes 3200 tun. Výzbroj je tvořena hlavním 127mm kanonem, dvěma 40mm „dvojčaty“, čtyřmi protilodními řízenými střelami Otomat Mk.2, osminásobným odpalovacím zařízením pro celkem 24 PLŘS Aspide, 324mm torpédomety a dvěma vrtulníky.

 

S příchodem italských jednotek třídy Maestrale se zásadně zvýší bojový potenciál filipínské vojenské flotily. Filipínci poprvé ve své historii získají plavidla s raketovou výzbrojí a protiponorkovým vybavením.

 

Video: Fregata třídy Maestrale / YouTube

 

Plavidla přejdou k novému uživateli v listopadu tohoto roku po provedení nezbytných úprav a oprav. Nové fregaty a již dříve nakoupené lodě pobřežní stráže navíc do roku 2017 získají 4 nové palubní vrtulníky.

 

Japonská podpora filipínské pobřežní stráže

Japonsko stále aktivněji podporuje jiné státy regionu jihovýchodní Asie, jež vedou teritoriální spory s kontinentální Čínou. Japonci se proto rozhodli pronajmout Filipínám hlídkové lodě pro pobřežní stráž. Filipínská pobřežní stráž tak může aktivněji a efektivněji kontrolovat pobřežní vody Jihočínského moře kolem „sporných“ ostrovů.

 

Filipínská pobřežní stráž, stejně jako vojenské námořnictvo, trpí výrazným nedostatkem financí. Z důvodu nízkého počtu jednotek ve stavu pobřežní stráže, nejsou Filipíny schopné efektivně pokrýt vody kolem své země tvořené více než 7000 ostrovy.

 

 Foto: Japonské plavidlo třídy Shiretoko / timawa.net

 Foto: Japonské plavidlo třídy Shiretoko / timawa.net

 

Podle původních informací měla japonská pomoc obsahovat dvě starší hlídkové lodě třídy Shiretoko. Nakonec se však jako výhodnější ukázal pronájem 10 zcela nových plavidel, pronájem každého z nich činí 110 milionů dolarů. V současnosti ještě nebylo zveřejněno, o jakou třídu se bude jednat, ale vzhledem k uvedené ceně půjde o relativně malé jednotky. Filipínci již začali s výcvikem nových posádek pro nová hlídková plavidla. První jednotka má být dodána v roce 2014.

 

Podle tiskové konference, kterou uspořádala japonská vláda, není pronájem hlídkových lodí namířen proti žádné konkrétní zemi. Jednoznačně se však jedná o nepřímou podporu přirozených spojenců ve společné obraně proti vzrůstajícím mocenským ambicím Číny.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 18.07.2013 Čas: 14:27

Tak Tchaj-wan je samozřejmě v mnohem větším ohrožení (byť vztahy oproti minulosti se výrazně zlepšily), když Čína stále neuznává jeho samostatnost a vnímá jej jako vzbouřeneckou provincii. Přesto nějaký střet Čína versus Filipíny nebo Čína versus Vietnam vidím jako pravděpodobnější - střet o Spratleyské ostrovy apod. Patrně nepůjde o nějaký rozsáhlý konflikt - každá strana se tak trochu bojí té druhé a další eskalace konfliktu - ale nějaké přestřelky apod jsou docela pravděpodobné.

avatar
Manas001 Datum: 17.07.2013 Čas: 20:01

Zřejmě Filipíny se bojí Číny ale ne jako Čínská republika (Tchaj-wan) který si pořídil 4 torpédoborce třídy Kidd v roce 2005 a 8 fregat třídy Knox v roce 1995, 10 fregat Oliver Hazard Perry vyrobených na Tchaj- wanu od roku 1990-2001 a 6 moderních fregat třídy La Fayette.

Nic méně Filipínské námořnictvo je v opravdu v bídném stavu Když jejich jediná větší loď před nákupem kutru byl doprovodný torpédoborec z 2. světové války

http://en.wikipedia.org/wiki/BRP_Rajah_Humabon_(PF-11)


Pozn. pro autora Toto není hlídková loď japonské pobřežní stráže třídy Shiretoko ale třídy Hateruma

http://en.wikipedia.org/wiki/Hateruma_class_patrol_vessel

avatar
David Khol Datum: 23.06.2013 Čas: 07:27

Omlouvám se, má být zakoupena současná Principe de Asturias - a ne historická Dedalo, v tom vedru mi nějak mozek nepracoval a tak došlo k záměně jmen.
Nicméně i tak to bude velké posílení filipínské flotily, vždyť letadlovou loď má jen málo států

avatar
JiriTintera Datum: 21.06.2013 Čas: 11:33

Vážený pane Khole,
toho co vás informoval, že Filipíny zakoupí od Španělska LL Dédalo, pošlete k brdíčkům. Podle mých informací v španělské flotě sloužily dvě lodě toho jména. Obě byly sešrotovány. Předválečný nosič hydroplánů byl sešrotován kolem roku 1940 a SPS Dédalo R-01 (ex Cabot CVL-8) byl sešrotován v roce 2002.

Odkazy
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/254624#254624
http://es.wikipedia.org/wiki/Dédalo_(Portahidroaviones)

avatar
David Khol Datum: 21.06.2013 Čas: 10:20

Přiznám se - ještě víc mně dostaly zprávy, že by Filipíny měly zakoupit od Španělska lehkou letadlovou loď Dedalo. Spolu s těmito fregatami a ex-americkými kutry by to bylo už docela zajímavé loďstvo. A vzhledem k dalším akvizicím jak Filipín, tak i řady dalších států oblasti to vypadá na docela zajímavý konflikt

arr