Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Podmořské oceánské kapsle ukryjí vojenskou techniku

Datum přidání 16.01.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká DARPA vyvíjí v rámci projektu Upward Falling Payloads speciální podvodní zásobovací kapsle, ve kterých je možno dlouhodobě uchovat vojenskou techniku. Vtip je v tom, že kapsle mohou byt vysazeny kdekoliv ve světových oceánech v obrovských hloubkách. Dle potřeby, klidně po několika letech, mohou vyplout k hladině a uvolnit svůj obsah.

podmořská technika

Foto: DARPA chce ukrývat v oceánech i bezpilotní letouny / DARPA


Idea ukrývání vojenských zásob nebo techniky ve strategických oblastech je stovky let stará. Dokonce i nyní největší vojenské mocnosti rozmísťují vojenský materiál na klíčových pozicích ve světě, ať už tajně nebo na základnách. DARPA chce tuto strategii posunout ještě dále, na zcela novou úroveň.

 

Technologie podvodních skladišť kopíruje novou asijsko-pacifickou doktrínu americké armády, která předpokládá, že budoucím bojištěm nebudou vyprahlá vnitrozemí v Iráku nebo Afghánistánu, ale oceány a moře kolem východní a jižní Asie.

 

Kapsle umožní Američanům v mírových dobách nebo v období před vypuknutím konfliktu vysadit na požadované místo vojenský materiál a v případě potřeby, jak napovídá úvodní obrázek, mít téměř okamžitě k dispozici průzkumné nebo i útočné bezpilotní letouny, ale také průzkumné ponorky, senzorové systémy a mnoho dalšího.

 

DARPA na svých stránkách sice mluví o skladování pouze "nesmrticích prostředků" (zásoby, průzkumné stroje), ale těžko někdo zjistí (bude schopen kontrolovat), zda hluboko v oceánech nebude ukryt bezpilotní letoun s bojovým nákladem, malá ponorka s torpédy apod. Bude zajímavé sledovat, jak se Číně bude líbit vysazování kapslí s "nesmrticím vojenským materiálem" v oceánech poblíž východní Asie.

 

Speciální kapsle budou ukryté před očima zvědavců hluboko pod vodní hladinou, což jim zajistí prakticky nezjistitelnost. Podmínkou ale je schopnost odolat extrémním podmínkám ve velkých hloubkách (tlak, nízká teplota). Nutností je tedy vysoká pevnost kapsule, kvalitní tepelná izolace a snad i nějaký systém kontroly teploty. Podvodní skladiště musí být také vybaveno spolehlivým systémem pro vynoření a přijímačem aktivačního signálu.

 

DARPA chce na vývoji spolupracovat se širokou vědeckou základnou, telekomunikačními firmami a s ropným průmyslem, který má již sto let zkušeností s technologiemi pro práci ve velkých hloubkách. Stejně důležitá bude spolupráce s předními odborníky na komunikaci.

 

Hluboký oceán je totiž komplexní prostředí s mnoha vrstvami vody s odlišnou teplotou, slaností a hustotou a s bohatým oceánským životem. Toto „nelibozvučné“ prostředí činí problematickou komunikaci i s moderními ponorkami, vybavených moderní komunikační technikou, natož s relativně malými a jednoduchými podmořskými kapslemi.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr