Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Podzvuková munice pro bezhlučné útočné pušky

Datum přidání 29.11.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké velitelství pro speciální operace US Special Operations Command (SOCOM) usiluje o vývoj speciálních podzvukových nábojů pro útočné pušky. Důvodem je odstranění aerodynamického třesku, který vzniká při nadzvukovém letu běžné puškové střely. Američané si od toho slibují novou generaci prakticky bezhlučných útočných pušek pro speciální jednotky.

SOCOM

Foto: Bezhlučné útočné pušky - sen speciálních jednotek / SOCOM

 

Ohlušující zvuk při výstřelu vzniká jednak účinkem rychlé expanze plynů z prachové náplně náboje, jednak nadzvukovou rychlostí vystřeleného projektilu. Pokud chceme utlumit zvuk výstřelu, musíme potlačit oba dva demaskující příznaky. V prvním případě to lze poměrně snadno pomocí tlumiče výstřelu. Toho se využívá například u pistolí, které střílejí podzvukové náboje.

 

Problém je však s nadzvukovou rychlostí střely u automatických útočných pušek, při které vzniká charakteristický aerodynamický třesk. Jedinou možností, jak sestrojit opravdu bezhlučnou útočnou puškou, je kombinace tlumiče a podzvukových puškových nábojů

 

V suchém podnebí při teplotě 20°C je rychlost zvuku 343 m/s. Pokud se střela pohybuje rychleji, vytváří aerodynamický třesk. Běžné střely útočných pušek se přitom pohybují 2-3 x rychleji než zvuk. Je tedy jasné, že je třeba výrazného konstrukčního zásahu nejen do samotného náboje, ale i mechanismu zbraně, aby mohlo být dosaženo podzvukové (resp. blízce nadzvukové) rychlosti střelby.

 

Mohli bychom si říct, že stačí použít menší prachovou náplň v nábojích, ale tak jednoduché to není. Malá prachová náplň v poměrně velkém náboji způsobuje nesouměrné hoření a nestejnoměrný tlak plynů v hlavni, což může způsobit únik plynů z nábojové komory, a tím pádem zaseknutí náboje ve zbrani. Problematická v takovém případě je také automatika zbraně, kdy malý tlak plynů nezabezpečuje spolehlivé natáhnutí závěru do výchozí pozice.

 

Je jasné, že vyřešení výše popsaných problémů bude vyžadovat zásahy jak do konstrukce palebného mechanismu zbraně, tak do samotného náboje. Řešením snad je použití polymerových („umělohmotných“) nábojnic pro lepší utěsnění plynů při výstřelu a použití tzv. „sabots“, což jsou jakési vymezující o-kroužky mezi projektilem a hlavní.

 

V současné době probíhají studie o proveditelnosti, které mají posoudit reálnost konstrukce podobných zbraní a nábojů. Pokud půjdou vývojové práce dobře a nebudou chybět finance, přistoupí se ke stavbě prvních prototypů a posléze k zavedení podzvukové munice a příslušně upravených zbraní do výzbroje.

 

Zdroj: Wired

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
AlucardCZ Datum: 16.05.2016 Čas: 00:55

Jak to tu čtu, tak pár poznámek.
Když už potřebuji tlumenou střelu, nebudu s ní střílet na kilometr. V tomto ohledu jsou 9×39 výborné střely a zbraně k nim dostatečné (berte v úvahu, že puška-automat na tuto docela masivní munici váží 2,5 kilo i se zásobníkem). Jako zbraně do konfliktu v budově a úzkých uličkách výborné. Jako zbraně pro přepadové komando výborné. Pokud by rusové chtěli větší přesnost, stačí prodloužit hlaveň. Zbraně do 600 metrů efektivní a relativně přesné střelby také mají.

Američané jsou naivní. Ideálně by chtěli zbraň s kalibrem 5.56 (to aby střelec unesl hromadu munice). Pak by rádi, aby taková střela byla podzvuková a zároveň aby dokázala proniknout vestou (téměř nemožné). Ideálně by na zbrani mělo být tak 20 kilo přídavného vybavení a to včetně masážní pažby a strojku na zmrzlinu, to aby jejich vojáčci měli stejný komfort jako doma ve vířivce. Když k tomu přidáme potřebnou přesnost a dostřel, nedá se to. Maximální energie takové střely oproti dnešnímu standardu je pětinová. 9×39 má potenciálně 3× vyšší energii při stejné rychlosti.

Jen jako vsuvku ke hmotnosti zbraně, M4 ve standardní výbavě váží skoro 5 kilo se zásobníkem a je skoro stejně vysoká jako dlouhá.

avatar
Nomad Datum: 13.12.2012 Čas: 16:55

No ono 5,56 podzvukové se používaly do teď, operátor je měl třeba jako doplňkovou munici, ale tady potom nastává problém že se z automatické M4 stane opakovačka, protože slabší tlaky "nenatáhnou" závěr + samozřejmě nízká účinnost zaručena jak Nicolaj už řekl, ale hledat inspiraci ve východním bloku je trochu problém, pušky jako Vintorez, VSK-94 a další, používající 9x39 nikdy nepatřily mezi vyloženě přesné zbraně, zároveň výkon jejich tlumících zařízení není až tak valný jak by se mohlo zdát, sice dokáží utlumit hluk až na úroveň malorážky, ale nemyslím že pro elitní složky americké armády jsou toto v dnešní době zajímavé parametry, ovšem nepopírám že se pušky osvědčily a ukázaly že mají své místo v ruské výzbroji. Za mně jedině 300BLK :)

avatar
Ultramarinus Datum: 08.12.2012 Čas: 20:39

Třeba jsou ty subsonické 5,56tky zároveň těžší (třeba z jiného materiálu?), aby se vyrovnal problém s ranivostí...?

avatar
Nicolaj Datum: 06.12.2012 Čas: 16:49

Myslím, že v tomto případě je dobré podívat se na řešení bezhlučných zbraní v "zaostalejších" státech, které jsou v tomto oboru překvapivě napřed (komunisté v nich nacházejí velikou zálibu, netuším proč)
Vždy byla snaha zvětšit průměr náboje, jednak kvůli větší energii možné při podzvukové rychlosti, a jednak pro její rychlí přenos. To druhé je neméně důležité, podzvuková 5,56 bude mít i při stejné energii horší ranivost než podzvuková 9*39, prostě nedokáže přenést dostatek energie za čas a při tak malích rychlostech už nedochází k takové dočasné dutině (i proto jsou pistolové náboje méně účiné).

avatar
Nomad Datum: 05.12.2012 Čas: 21:24

Jste úplně vedle, je to šitý na míru pro náboj 300 Blackout, vyvinula ho myslim AAC a dělá na to svoje tlumiče a díly pro pušky typu AR-15, je to přepracovaný 5,56x45mm na 7,62x35, zkrátlily nábojnici, prodloužili střelu. 300BLK má podzvukovou úsťovou rychlost a přitom v součtu při použití vzorce E=1/2mv2 to má asi o 10% více energie než 5,56x45mm, balistická křivka je velice podobná 7,62x39mm. V americe to ráže teď letí. Stačí v podstatě vyměnit hlaveň u AR-15 a doladit pár drobností a je to kompatibilní s puškou v 5,56x45mm ráži i zásobníky jdou používat stejné. Pro americkou armádu nejvýhodnější řešení.

avatar
Ultramarinus Datum: 03.12.2012 Čas: 10:15

Taky dostřel/dolet bude jednou z určujících vlastností. Zajímavé jsou projekty ohledně výroby naváděných nábojů (pro odstřelovače) a různé neobvyklosti, jako byly "gyro-jet". Docela zajímavé video tzv "bolterových" nábojů - myšlenkou je dvojitý pohon projektilu - náložka v nábojnici určená k vymetení ze zbraně a kvůli dostřelu má náboj vlastní trysky.

koncept bolteru:
http://www.youtube.com/watch?v=tnHyEhS1lSM

gyro-jet - ruční raketomet/pistole či puška na raketové náboje:
http://www.youtube.com/watch?v=qpOcdyxvUvc

AA-12 - automatická brokovnice a speciální "granátový" náboj pro ni. Opět s velmi zmenšenou náložkou. (od minuty 4:35 videa)
http://www.youtube.com/watch?v=p4ebtj1jR7c

Zároveň má výbušnou hlavici se zpomaleným časovačem určenou pro prorážení středně a silně chráněných "měkkých" cílů... Hlavice s náloží by však samozřejmě zvýšila nežádoucí demaskující efekt munice.

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.12.2012 Čas: 20:34

Puškový náboj (větší a těžší) má mnohem větší zastavovací a ranivý účinek, navíc při použití delších hlavní je střelba přesnější.

avatar
Menša Datum: 01.12.2012 Čas: 17:42

To už rovnou mohou použít pistolový náboj viz. Karabina De Lisle.

avatar
palo Datum: 01.12.2012 Čas: 17:03

aky by bol potom rozdiel medzi pistolovym a puskovym podzvukovym nabojom?

avatar
Karel Datum: 01.12.2012 Čas: 08:05

Sabot je vhodný pro dosažení co nejvyšší rychlosti projektilu. U podzvukové munice malých rýží jsem to ještě neviděl.

Nakonec to stejně dopadne tak, že za pár miliard dolarů okopírují něco takového jako má ruská PPS http://www.militaria.wz.cz/pistole/pss.htm :) Max udělají projektil z wolframu a pro spec jednotky s koncovým naváděním. Ale to už asi přeháním.

avatar
Mattauch Datum: 30.11.2012 Čas: 11:24

Přesně jak píše Karel, zároveň se tím zabezpečí i zmenšení prostoru v nábojnici a nárust tlaků v hlavni... například pro podzvukovou munici 7,62 x 39 jsou využívány střely z 7,62 x 54r a co vím, funguje to dobře (Ale přiznávám, že osobní zkušenost s touto municí nemám).

Co se týče využití proncipu Sabot, z hlediska vnitřní balistiky je to asi hloupost. Využívá se kvůli dosažení něčeho trošku jiného. Totiž pro vnitřní balistiku je ideální náboj s co největší plochou na kterou působý tlak a zároveň co nejnižší hustota střely, pro vnější balistiku naopak co nejmenší průžez střely a co nejvyšší hmotnost a tedy hustota... výsledkem je velice rychlá střela s plochou drahou a tady potřebujeme velice pomalou střelu.

Řešením by mohlo být prodloužení střely, ale co si pamatuji z balistiky, tak je efektivní délka projektilu omezena na 4 až 5 násobek ráže. Proč si nevzpomínám, ale myslím, že to souvysí se stabilitou za letu (snad nějaký problém se střetem rotační a šípové stabilizace, ale to už si vážně nejsem jist).

Ono je hodně významné, jaký efektivní dostřel od takové zbaraně očekávají.

avatar
prometheus.x Datum: 30.11.2012 Čas: 11:04

neboli potrebujou subsonickou munici kterou ma nase armada v 7,63x39 a pusku pro tuto razi s tlumicek
a nebo si postavit nejakou laserovou pusku ( only joke ) nevim kdo by se tahal stim prirucnim jadernym reaktorem

avatar
Karel Datum: 30.11.2012 Čas: 08:32

Fyziku nelze obejít (E=1/2mv2). Takže pokud chci k cíli dopravit stejnou energii a snížím rychlost projektilu, pak musístoupnout jeho hmotnost. Další možnost je, že by mela střela vlastní pohon.

arr