Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Polar Growl: Americké bombardéry nad Arktidou

Datum přidání 08.04.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny vyslalo americké letectvo na arktické cvičení Polar Growl dva páry strategických bombardérů B-52H Stratofortress. Arktida je přitom pravděpodobně novým místem neklidu mezi NATO a Ruskem.

Foto:  B-52H  Stratofortress tankuje palivo ze vzdušného tankeru KC-135R Stratotanker nad Kanadou, při návratu ze cvičení Polar Growl. / U.S. Air Force

Foto: B-52H Stratofortress tankuje palivo ze vzdušného tankeru KC-135R Stratotanker nad Kanadou, při návratu ze cvičení Polar Growl; větší foto / U.S. Air Force

 

Minulý týden dvě dvojice bombardérů B-52H Stratofortress podnikly z leteckých základen Barksdale AFB (2nd Bomb Wing) a Minot AFB (5th Bomb Wing) cestu za polární kruh. Jedna dvojice směřoval nad oblast Severního moře, druhá pak nad oblast polárního ledovce.


Oficiálním cílem letu bylo zlepšit navigační schopnosti posádek bombardérů B-52, zdokonalit schopnost spolupráce s aliančními partery a také demonstrovat schopnosti amerického Strategického velitelství STRATCOM (US Strategic Command). Neoficiálně šlo o demonstraci síly vůči Moskvě a jejím ambicím v Arktidě.


STRATCOM je jedno z devíti Sjednocených bojových velitelství UCC (Unified Combatant Command) amerického ministerstva obrany. Pod STRATCOM spadají vesmírné operace (satelity), informační válka, protiraketová obrana, globální velení, řízení, průzkum, zpravodajství a sledování (C4ISR), jaderné odstrašení, boj proti zbraním hromadného ničení a globální údery.


Globální údery řídí podřízené Velitelství letectva pro globální údery AFGSC (Air Force Global Strike Command). V podřízenosti AFGSC najdeme letadla B-52H Stratofortress a B-2 Spirit. AFGSC také spravuje americké jaderné mezikontinentální střely LGM-30 Minuteman.

 

Video: Uvnitř B-52; ilustrační video / YouTube

 

Nadzvukové bombardéry B-1B Lancer byly také původně určeny k zasazování jaderných úderů. V současné době jsou však určeny výhradně ke konvenčnímu bombardování a spadají pod Velitelství vzdušného boje ACC (Air Combat Command).


Zpět ale k operaci Polar Growl. „Tyto lety, prokazující důvěryhodnou a flexibilní schopnost našich strategických bombardovacích sil v mezinárodně uznávaných letových informačních oblastí, jsou vyvrcholením měsíců plánování a spolupráce," řekl admirál Cecil D. Haney, velitel STRATCOM. „Jsou jedním z mnoha způsobů, jak demonstrovat interoperabilitu, soulad s národními a mezinárodními protokoly, s náležitým ohledem na bezpečnost všech letadel sdílející vzdušný prostor."

 

Do operace Polar Growl se zapojily stíhací letouny vzdušných sil Kanady, Velké Británie a Nizozemska. Stíhačky zemí NATO se cvičily především v taktice zachytávání strategických bombardérů. Právě letectva zmíněných států se v minulosti několikrát „střetla" s ruskými strategickými bombardéry.

 

Foto: B-52 a nizozemská F-16; větší foto / U.S. Air Force

Foto: B-52 a nizozemská F-16; větší foto / U.S. Air Force


Stejně tak velitelství STRATCOM testovalo své velitelské a komunikační schopnosti při řízení dvou operací do rozdílných oblastí a spolupráci s aliančními partnery.

 

„Dnešní dynamické globální bezpečnostní prostředí je vzájemně provázaným světem, kde mezinárodní partnerství je fundamentální," říká Haney. „Cvičení a operace, jako jsou tyto bombardovací lety, umožní zlepšit vztahy s našimi partnery a spojenci, a umožní ostatním, aby pochopili, jaké schopnosti US Strategic Command přináší do rovnice."


Ač je Polar Growl nepochybně náročnou akcí, bledne s obdobím studené války, kdy ve stejné oblasti americké bombardéry B-52 létaly téměř neustále. Stejně tak objem amerických dálkových bombardovacích letů zůstává hlubokou za ruským.

 

Foto: Unikátní pohled z pumovnice; ilustrační video / YouTube

 

V posledním desetiletí se posádky B-52 soustředily navíc na jiné úkoly – především bombardování cílů v Afghánistánů, ať už konvenčními „hloupými“ pumami nebo laserem/satelitem naváděnými pumami.  


Dalekonosné bombardovací lety přes severní ledovou čapku Země je zcela jiná hra. Americké letectvo však plánuje zintenzivnit výcvik posádek v operacích, pro které jsou bombardéry B-52 původně určené.

 

"Dalekonosný charakter mise, spojený s možností interakce v reálném čase se spojeneckými letadly byla neocenitelná zkušenost, která nemůže být replikovaná mimo kokpit," říká major Nathan Barnhart, instruktor radarové navigace u 343rd Bomb Squadron. "Podobná cvičení zajistí naší připravenost reagovat na jakékoliv mise po celém světě."

 

Zdroj: U.S. Air Force

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 22.05.2015 Čas: 18:37

...Nechoď Venco s Rusy na led,
mnohý případ známe,
že Putin sklouzne
a Venca si,
za něj nohu zláme...

...nebo ze sebe udělá vola na diskuzích...

Kapitálního..!


Ale k tématu - "Stejně tak objem amerických dálkových bombardovacích letů zůstává hlubokou za ruským."
- nepochybuji o tom, že kdyby bylo třeba, tak ty Beary USAF utlučou čepicema.
Kolik má letuschopných bombardérů této kategorie USAF a kolik Rusko?

Jenže čím ho má kdo menšího, tím víc nahlas ječí..

avatar
vencapol Datum: 19.05.2015 Čas: 23:05

Co v té americké prdeli je tak zajímavé že do ní skáčete po hlavě?? Pane Grohmann? moc česky to nezní, ale zajímalo by mně jestli jste byl na vojně, nebo jestli jste zažil třeba křížovou palbu a nebo jste se zbláznil z amerických filmů???
Amerika si doma válku nerozpoutá, to ví i mimino. Naserou se tady jako mor a věřte tomu že jim pán PUTIN nakope prdel, že na Vietnam budou ještě rádi vzpomínat !!!

avatar
KOLT Datum: 10.04.2015 Čas: 21:05

Kozlus: Píšete nesmysly. Ale co, hlavně že se to hodí do krámu... Ve zprávách hned první den bývá uváděno, že se přiblížili k vzdušnému prostoru, nic o jeho narušení. Celý systém vysílání stíhačů k neidentifikovaným letadlům je přesně popsaná záležitost, zavedený proces, nic co by si zrovna teď vymyslel nějaký jestřáb. NATO (a nejen ono) to dělá už hodně dlouho. Navíc by k ruským letadlům nikdo nestartoval, kdyby dodržovaly mezinárodně uznávané postupy (ohlášení letů řídícím střediskům, zapnuté odpovídače, reakce na požadavky místního řízení leteckého provozu atd.). Kdyby to samé, co dělají Rusové, dělaly Američani, to by bylo na internetu řevu... Ze strany Ruska to není nic jiného než provokace a testování reakce.

Koneckonců, proč zrovna ve chvíli, kdy vzdušný prostor Pobaltí poprvé hlídalo letectvo státu patřícího původně k VS (tzn. našeho), se intenzita těchto incidentů přibližně ztrojnásobila? Jestli tohle nebyl signál vyslaný bývalému vazalovi, tak už vážně nevím...

avatar
Kozlus Datum: 10.04.2015 Čas: 16:43

Ono je to spis o tom, ze takhle muzou domaci noviny dstit ohen a siru, jak to demonicke Rusko zase narusilo jejich vzdusny prostor. Toho, ze se to za den, dva poupravi na to, ze ty letadla se ke vzdusnemu prostoru nedostala skoro ani na dohled, toho uz si nikdo nevsimne. Ucel to splnilo a propaganda si muze udelat dalsi carku.

avatar
apache Datum: 10.04.2015 Čas: 13:27

Muhaha: Myslím si, že kdyby si ruských letounů nikdo nevšímal a nevysílal proti nim hotovost, tak by létaly stále blíže a blíže a za chvíli by se pouštěly i do hloubky aliančního vzdušného prostoru. Rusové vždy vyznávali filozofii "jdeme minimálně tak daleko, jak nám ostatní dovolí".

avatar
Muhaha Datum: 10.04.2015 Čas: 12:07

Podle mého názoru jde především (a ne v druhém plánu) o demonstrační "ukázku" ve smyslu "ještě jsme tady a nespíme".
Jde o obdobu spanilé jízdy dragounů po krajinách českých.
Byť mezi oficiálními důvody samozřejmě může být zmiňováno i testování výdrže techniky, resp. zlepšení navigačních schopností.

Tohle bude poněkud mimo, ale při čtení článku mě napadla jiná, jen nepřímo související věc:
Nejsem jistý tím, co to přináší za pozitiva, když letadla NATO pravidelně vzlétají ke každému ruskému letounu, který prolétává mezinárodním vzdušným prostorem v určité vzdálenosti od toho národního členského státu NATO.
Tedy alespoň tak je to v médiích prezentováno, že vždy ke každému "narušiteli" vzlétnou.
Nejsem žádný gaučový stratég, ale nedělalo by Rusům větší vrásky na čele, když by do puntíku neznali postupy, detekční možnosti, reakční časy ...?

Příměr s ENIGMOU možná pokulhává, ale přijde mi principiálně vhodné, aby potenciální agresor neznal jak všechny mé karty, tak i způsob jakým jimi budu hrát.

Samozřejmě, že je nutné dát soupeři (a vlastnímu zázemí) najevo odpovídající bojovou připravenost, zamýšlím se jen nad způsoby a mírou.

avatar
apache Datum: 10.04.2015 Čas: 11:25

Kozlus: To o čem píšete je dle mého názoru spíše jakási prověrka, a ne cvičení v pravém slova smyslu. Cílem prověrky by bylo prověřit schopnosti dříve nabyté (například za účelem vyčlenění sil pro nějakou misi), cílem cvičení je schopnosti získávat, udržovat nebo rozvíjet. A cvičení aby bylo efektivní a tedy přínos z něj maximální, tak se musí dobře naplánovat. No a pokud je to ještě k tomu mezinárodní, tak to potěš koště, protože to znamená i řadu formálních jednání.

avatar
KOLT Datum: 09.04.2015 Čas: 23:18

Kozlus: A znáte obsah cvičení? Ne. Takže jako pokus o ironii je váš příspěvek nic moc. Nebo jsem něco nepochopil, a v tom případě se omlouvám.

avatar
Kozlus Datum: 09.04.2015 Čas: 19:44

Tak rovnou udelam cviceni:
Vyslu B-52 a zaroven volam do tech statu neco ve smyslu: Leti vam tam dve letadla, chytejte.
Tim se aspon zjisti, jestli jsou na neco schopni reagovat.

avatar
apache Datum: 09.04.2015 Čas: 18:09

dexnom: Jsem si jistý, že pro STRATCOM by nebyl problém podobné akce dělat i ze dne na den, podobně jako rusáci stylem "bacha letim", bez jakéhokoliv předešlého oznámení komukoliv či koordinace s kýmkoliv a s vypnutými odpovídači. Pokud z toho chtěli udělat cvičení i pro alianční letectva, tak je jasné, že to plánování "kdo kdy kde s kým a jak" zabere čas.

avatar
dexnom Datum: 09.04.2015 Čas: 17:51

"Minulý týden dvě dvojice bombardérů B-52H Stratofortress podnikly z leteckých základen Barksdale AFB (2nd Bomb Wing) a Minot AFB (5th Bomb Wing) cestu za polární kruh. Jedna dvojice směřoval nad oblast Severního moře, druhá pak nad oblast polárního ledovce."

„Tyto lety, prokazující důvěryhodnou a flexibilní schopnost našich strategických bombardovacích sil v mezinárodně uznávaných letových informačních oblastí, jsou vyvrcholením měsíců plánování a spolupráce," řekl admirál Cecil D. Haney, velitel STRATCOM.

"jsou vyvrcholením měsíců plánování a spolupráce"

"měsíců"

"a také demonstrovat schopnosti amerického Strategického velitelství STRATCOM"

"měsíců plánování"

LOL

arr