Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Politická nestabilita žene Libyi do hlubin chaosu

Datum přidání 14.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem. Velké množství zbraní, které se mezi lidmi rozšířilo po vykradení kaddáfího armádních skladů, se nyní stává nástrojem mnoha militantních skupin bojujících o moc i o peníze plynoucí z libyjského ropného průmyslu.

Foto: Ozbrojenci v Tripolisu. /  Frontpagemag

Foto: Ozbrojenci v Tripolisu. /  Frontpagemag

 

Generální tajemník OSN Ban Ki-mun vyjádřil hluboké znepokojení nad nedávným vývojem v Libyi, zvláště pak zvyšováním počtů vojáků v hlavním městě Tripolisu i kolem něj,“ přináší informaci deník Middle East Monitor.

 

Stav země je velice nepřehledný a komplikovaný. Před několika dny se funkce premiéra měl ujmout nově zvolený politik Ahmed Maiteg. Avšak jeho volba byla zpochybněná částí parlamentu a mnozí se jí odmítli podřídit.

 

Mezi nimi je i „bývalý“ premiér Abdulla Al-Thini, jenž odmítl opustil úřad a fakticky tak zemi stále vede. V této zmatené situaci se na západě Libye vynořil generál Chalífa Haftar (dříve přeběhlý z kaddáfího armády), dlouhodobě podporovaný Spojenými státy.

 

Chalífa Haftar okamžitě vyhlásil válku islámistickým militantům, což zhoršilo již tak napjatou situaci. V zemi působí desítky militantních skupin, ať již náboženského, anebo nacionalistického charakteru.

 

Video: Vice News. V nitru libyjských milicí. / YouTube

 

Problematické je i postavení americké válečné lodi Bataan s tisícovkou mariňáků na palubě, kotvící poblíže libyjských břehu. Předpokládá se, že je určena k podpoře Haftarova puče. Jakou roli v něm hraje, je ale nejisté.

 

První pokus o převzetí moci se odpadlickému generálovi Haftarovi v únoru tohoto roku nepodařil a rychle zmizel ze scény. Nyní je zřejmě připravenější a jeho jednotky početnější.

 

Nedaří se mu však spojit ozbrojené síly celé země, a jelikož ve většině z nich slouží islamisté, změnil nyní svůj původní cíl „boje proti islamistům“ na „boj proti terorismu“, čímž se svým akcím pokouší získat legitimitu také v zahraničí.

 

Foto: Chalífa Haftar / Al Jazeera Foto: Chalífa Haftar / Al Jazeera 

 

V Libyi panuje zmatek a strach. Sebevražedné útoky, výbuchy a střety mezi militanty jsou prakticky na denním pořádku. Haftar, Al-Thini i Maiteg mají za sebou každý minimálně po jednom pokusu o atentát.

 

Štěstí se jich prozatím drží. To však nemůže říci například švýcarský pracovník Červeného kříže, kterého zavraždili militanté. Sebevražedný útočník se ve středu „pro změnu“ odpálil na checkpointu poblíž města Benghází a zranil šest lidí. Počet útoků roste.

 

Zatímco se na západě země bojuje o moc, z východu pomalu mizí stovky tisíc galonů ropy, jež různé militantné skupiny prodávají prostě tomu, kdo jim nabídne nejvíce. Vláda v Tripolisu nemá nad těmito regiony kontrolu a zemi tak unikají životodárné prostředky, které by mohly posloužit k její obnově, pokud se podaří ukončit bratrovražedné boje o moc.

 

Zdroje: Middle East Monitor, Literárky, Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 17.06.2014 Čas: 22:42

Také si myslím, že by se tzv. "Arabské jaro" nevyhlo ani Iráku. Čili o nějaké stabilitě nemůže být řeč ani v případě, že by nedošlo k zásahu ze strany USA. Čímž ten zásah ovšem nikterak neschvaluji.

avatar
David Datum: 17.06.2014 Čas: 13:53

Pro Vrata - souhlas. Někteří naivové si myslí, že za Saddáma byl klid - aspoň podle čtenářů Novinek např. (Kurdové a šíité by na to měli asi jiný názor). Ale problém byl jen oddálen. Operace proti Iráku v r. 2003 byla podle mne chybou. Ale dnes by tak jako tak byl Saddám již zřejmě po smrti - a já pochybuji, že by některý z jeho synů dokázal situaci ustát. Spíš by nastal stejný scénář jako v Sýrii po odchodu Háfize Assada a pokusu systému o nějakou modernizaci
Je otázkou, jak se ta situace promítne do dění v celém regionu - zejména do konfliktu v Sýrii

avatar
Vrata Datum: 16.06.2014 Čas: 21:28

Syrie a Irak jsou pozustatek Osmanske rise zlikvidovane za 1. WW Anglicany a dnes slepence vzajemne se nesnasejicich sunnitu, siitu a Kurdu. To, co se tam dnes deje mi pripada jako prirozeny a bohuzel krvavy proces nastaveni prirozenejsich hranic. Proces zastaveny na dlouhou dobu tamejsimi diktatory (a soucasne predstaviteli mensin) a nyni propuknuvsi s o to vetsi silou a asi i horsimi dusledky v budoucnu.

avatar
David Datum: 16.06.2014 Čas: 13:59

Je třeba si uvědomit, že Libye je (jako mnohé další africké státy) uměle vytvořeným státem, výplodem někdejší koloniální éry. De facto je složena ze dvou, resp. tří regionů s docela jinou tradicí, historií. To vedlo k řadě problémů, které se ale projevovaly už dávno za Kaddáfího. Taková země těžko může být nějak skutečně efektivně spravovaná. Trochu pochybuji o tom, že by toho byla schopna jedna výrazná osobnost - a je vcelku jedno, jestli to má být Haftra (poněkud mi připomíná Tárika Azíze, Saddámova ministra zahraničí) nebo někdo jiný.
A nějaký zahraniční zásah by také patrně příliš ke zklidnění situace nepřispěl

avatar
Poryv Datum: 16.06.2014 Čas: 12:11

Vrchní rozesrávač na (nejen) Blízkém východě opět zasahuje.
Po bezletové zóně a rozbití Kaddáfího režimu posílá do Libye svou dlouho cvičenou loutku, která vyniká specializací zvanou oportunismus. Ve Washingtonu velice oblíbená specializace. To je přesně to, co Libye potřebuje...si vůbec někdo řekne? Není z čeho vybírat, tak nezbývá než pracovat s tím co je.
Těch 1000 mariňáků zůstane pěkně na lodi. Obama už nyní s jeho generály se drbou na hlavě, neboť výsledek je značně nejasný. To co totiž vypadá jako rychlé vítězství po uplynulém čase často znamená opak.
Po podpoře různých libyjských militantů za jejich svobodou a seberealizací, je to další obrat v americké politice. Už se jim to zase nelíbí? Opět to nedopadlo podle představ plánovačů z Washingtonu? Podle mého se ale celou dobu od "bezletové zóny" snažili právě o toto. Chaos a násilí v zemi, kde bezpečnost na ulicích udržují ti, co jí jsou největší hrozbou. Co vlastně od nich američtí ideologové očekávali racionálně uvažující těžko pochopí. No a jak tahle "Haftarova mise" vůbec skončí vlastně netuší ani ten vrchní, ale v boji mu to prý moc nejde.

avatar
Takeda Datum: 15.06.2014 Čas: 10:04

To je samé možná, zřejmě, pravděpodobně a předpokládá se. Spekulace, nic víc.

avatar
Filip Fifo Datum: 14.06.2014 Čas: 19:12

Zajímavý článek. Doufám že přinesete i spoustu článků k tématu "Road to Baghdad 2014"

avatar
GAVL Datum: 14.06.2014 Čas: 11:32

Celá akce kolem Libie byla především o tom, že bylo třeba Indům předvést vybrané zbrojní produkty Evropských zemí. Výsledek pro Libii ? Slušní lidé Libie jsou na tom ještě hůř než za kadafiho.

arr