Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Polská armáda získá 53 000 útočných pušek MSBS-5,56 “Grot”

Datum přidání 06.09.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Do roku 2020 polská armáda získá 53 000 útočných pušek ráže 5,56 mm Grot (dříve MSBS-5,56). V polské armádě pušky Grot postupně nahradí všechny standardní polské útočné pušky Beryl.

Foto: Útočná puška Grot; větší foto / Fabrika Broni 

 

Vskutku historická dohoda byla podepsána v útery na probíhající polské vojenské výstavě MSPO 2017 v Kielcich. Dohodu podepsali zástupci Fabryka Broni (FB; výrobce pušky), zástupci polského zbrojního koncernu PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), pod kterou FB patří a také zástupci ministerstva obrany. Podpisu byl přítomen také polský ministr obrany Antoni Macierewicz.


Novou útočnou pušku Grot získají polské speciální síly, jednotky pozemního vojska, námořnictva, letectva a jednotky budované teritoriální obrany. Armáda získá zbraně Grot C16FB-M1 klasické konstrukce (dříve MSBS-5,56K) pro munici 5,56×45 mm. Prvních tisíc zbraní jednotky teritoriální obrany obdrží do konce letošního roku.


Jméno “Grot” odkazuje na krycí přezdívku polského brigádního generála Stefana Roweckieho (1895-1944), který sloužil v polských legiích, bojoval v polsko-bolševické válce se zúčastnil se bojů v září 1939. Roweckieho nakonec jako člena zemské armády zajalo gestapo a po Varšavském povstání byl na příkaz Himmlera zastřelen.


Ministerstvo obrany za 53 000 pušek a příslušenství zaplatí 500 milionů zlotých (tři miliardy Kč) – jednotková cena ze systém Grot je tak 53 000 Kč. Taková cena samozřejmě neukazuje na skutečnou hodnotu samotné zbraně, protože součástí dohody jsou doplňky ke zbraní (bajonet, osm zásobníků, mechanická mířidla, popruh), skladovací obaly, čistící sady, nástroje pro zbrojíře, logistické zázemí, školení atd.


V rámci samostatné smlouvy dojde později k nákupu konverzních sad pro použití značkovací cvičné FX munice a k pořízení podvěsných jednoranných 40mm granátometů.

 

Video: Propagační video nové polské útočné pušky. / YouTube


Současný nákup pušek Grot je největší hromadný nákup pušek pro polskou armádu od roku 1989. Po 100 letech navíc polští vojáci získají zbraně kompletně navržené a vyrobené na polském území. Dříve v Polsku vyráběné zbraně byly převzaté a upravené německé nebo sovětské konstrukce.


“Je to opravdu jedinečná událost, nejen proto, že jsme byli právě svědky podpisu smlouvy v obří hodnotě 500 milionů zlotých, nejen kvůli objednávce 53 000 nejmodernějších zbraní na trhu, které získají speciální jednotky,  operační jednotky a vojska teritoriální obrany, a nejen proto, že prvních tisíc zbraní bude doručeno v tomto roce, ale především protože se vše zvládlo (dohodnutí smlouvy - pozn. red.) ve velmi krátkém čase,” uvedl Macierewicz.


Ministr obrany také uvedl, že “spolehlivost zbraně je naprosto jedinečná v porovnání s jakoukoliv jinou zbraní.”

 

Video: Grot na americké výstavě SHOT Show 2016. / YouTube


Do konce letošního roku Fabrika Broni dodá i 490 pušek (MSBS-5,56R) pro ceremoniální účely – zbraň verze “R” však není určená pro používání ostré munice. Za pozornost také stojí, že podle současných smluv Fabrika Broni dodá polské armádě ještě 30 000 pušek Beryl. Polské ministerstvo obrany naposledy objednalo 17 621 útočných pušek Beryl 96C a 8400 zkrácených karabin Mini Beryl 96C v květnu 2016.


Prototyp pušky Grot vznikl již v roce 2007 a do výzbroje se tedy zbraň dostane až po deseti letech. Zdržení zapříčinila zejména skutečnost, že zbraň vyvinula Vojensko-technická akademie ve Varšavě (WAT) za veřejné peníze, ale zbraň bude vyrábět a dále prodávat soukromá firma Fabrika Broni.


Zbraň již byla připravena pro zavedení do výzbroje před dvěma lety, ale až do nynějška trvaly jednání mezi všemi subjekty, řešení formalit, licenční ujednání a převod dokumentace.


Zdroj: MILMAG

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
astor Datum: 15.08.2018 Čas: 14:38

Polsko už od svého vzniku trpí komplexem méněcennosti a z toho vyplývá snaha tvářit se jako jakási lokální velmoc. Budování součané polské armády je toho důkazem, velkohubě vyhlašované zbrojní programy bez zřetele na aktuální technické a ekonomické podmínky své země dopadají většinou dost žalostně. Přitom měli docela slušnou VTZ ve vojenském oboru, stavěli vlastní leteckou a obrněnou techniku. Tyto jejich zkušenosti se díky snaze vypadat jako americká námořní pěchota se bohužel kamsi vytratily. Dnes je Polsko kulhajícím kolosem na hliněných nohách hlídající vrata do Evropy. Vzhledem k tomu, že jedná o zemi, která nás ve 20.století třikrát napadla, byl velmi obezřetný, pokud jde o všechna bývalá i současná spojectví s touto zemí.

avatar
hurvo Datum: 09.09.2017 Čas: 09:40

Ja myslim ze msbs je kus hlinikoveho profilu opracovany na cnc. Podobne ako stribog alebo brugger thomet napr. Takto je masova vyroba podstatne lacnejsia a dava vacsi zmysel ako vysekavat kazdu pusku z bloku hliniku ako sochu.

avatar
KOLT Datum: 08.09.2017 Čas: 23:49

"...To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard...."
"...První BREN to měl taky..."
No však právě ;-)

Předpokládám, že z té hliníkové slitiny je to frézované.

avatar
fenri Datum: 08.09.2017 Čas: 21:46

První BREN to měl taky. Ale možná to je rozebíratelné, jen na obrázcích rozebrané MSBS, co jsem našel, je to vždy vcelku.

avatar
hurvo Datum: 08.09.2017 Čas: 21:29

Nechce sa mi verit ze byt msbs mal nerozoberatelny zaver. To by u vojenskej zbrane spravil len totalny retard.

avatar
fenri Datum: 08.09.2017 Čas: 19:23

GAVL: je to z hliníkové slitiny (tělo). Jinak se mi zdá (ale nevím to zdaleka jistě), že MSBS má stejnou chybu, jako první BREN - sestava nosič závorníku-závorník není standardně rozebiratelná v rámci polní rozborky.
Ovšem systém přestavby na bullpub je geniální.

avatar
GAVL Datum: 07.09.2017 Čas: 17:38

Taky by mě zajímalo z čeho to je. Vypadá to plastově. U vojenské zbraně to , ale nevidím jako to nejlepší řešení.

avatar
Rase Datum: 07.09.2017 Čas: 15:29

Jak je vlastně vyrobené tělo zbraně Grot - jedná se o nějaký výlisek z plastu / něčeho podobného, nebo je základ vyfrézovaný z kovu, tak jako u Brenu ? Mě totiž přijde že je to výlisek, což by patrně i zlevnilo výrobu, oproti Brenu, který měl být původně taky plastový.

avatar
Voodoo Datum: 07.09.2017 Čas: 15:17

GAVL: Podle fotky předpokládám, že se jedná o zámkový systém M-Lok. Ten a Keymod jsou na trhu už poměrně dlouho. Ani v jednom případě jsem neslyšel o nějakých negativních ohlasech.

Největší výhodou je úspora váhy oproti klasickým dlouhým railům, které zabírají celé předpažbí. V případě zámkových systémů si dám krátký rail jenom tam, kde ho skutečně potřebuju. Navíc většina příslušenství dnes už umožňuje nasazení přímo do zámkového systému, bez použití railu.

Pro zajímavost přikládám jedno video:

https://www.youtube.com/watch?v=7hkGj4-KMAI

avatar
fenri Datum: 07.09.2017 Čas: 08:26

K puškám - zajímavé je srovnání s Brenem 2.
Ten vypadá podstatně více TactiCool a "přísně". Ovšem stále je dost hranatý a rozježený raily, přičemž ale (subjektivně!) se zdá, že horní rail má kratší. .Naházet tedy na to sestavu zvětšovák+kolimátor+noční vidění bude obtížnější. Prodírání se houštím, mlázím a blátem bude s MSBS asi jednodušší. Futuristický tlumič plamene na ústí BREN2 podle v terénu, vegetaci, prodírání se kdekoliv, troskami... také nebude výhoda. Bude se to zachytávat i za výstroj apod.

Co zaráží víc, je volba délek hlavně:
Základ MSBS je (rozumně) 16" Je to naprosté minimum k tomu, aby ta puška měla na delší vzdálenost alespoň nějaký stop efekt. Připomeňme, že 5.56 je designováno na 20" a i když mezi tím účinnost střel šla radikálně nahoru (M193 -> SS109 -> M855A1+Mk262+Mk318), limity tohoto kalibru jsou dané. Navíc velkou většinu zásob a uloženek armád NATO tvoří a dlouho bude tvořit SS109 a ten potřebuje rychlost.
Zkrácená karabina (PDW) od MSBS má 10". DMR MSBS bude mít také 16", ale terčovou a dvoustupňovou spoušť.

Oproti tomu zkrácený BREN2 má 8" (to je docela unikum), další verze 11" a konečně "dlouhý" BREN2 má 14". To je stále o fous méně, než standardní krátká karabina M4 (14.5"), která se s SS109 (nemluvě o M193) moc nepředvádí, co se zastavujícího účinku týče.
Tady vidím do budoucna žalostný nedostatek BREN2, že pokud se nepřejde na jinou ráži (jakože jentak asi ne, byť by to bylo žádoucí), nebo dokud nebude mít armáda sklady plné milionů (alespoň) M588A1, bude mít v případě války český voják docela výrazný hendikep, hlavně na delší vzdálenost.
Váhy se srovnávají obtížně, u BREN2 je uváděno 2.76kg, ale soudím, že to patří k tomu 8" flusátku. MSBS má skoro o kilo více (3.56) s 16". Kolik by vážil B2 s 16" si netroufnu říct. Délky jsou srovnatelné14" B2 měří 877mm (pažba vyklopena), 16" MSBS 900 mm. Zde je zajímavé, že "starý" Beryl s 18" hlavní (která činí i obyčejné SS109 docela "zlými" náboji), měří 910 mm (ačkoliv hlaveň je o 5 cm delší než MSBS a o 10 cm delší, než u B2!). Je vidět, že MSBS ani BREN nepřinášejí kompaktnější sestavu těla a závěrového, spoušťového a bicího ústrojí. Zde zůstane asi AR nepřekonána. V tomto bodě se pokrok nekoná.

Zaráží mě udávaná nižší životnost, než u Berylu, ale to může být dáno jinou normou na posouzení opotřebení, takže v tomto bodě těžko srovnávat.
Moc rád bych si obě zbraně porovnal vedle sebe, včetně rozborky. Ale předběžně se mi MSBS hodně líbí.

avatar
fenri Datum: 07.09.2017 Čas: 07:30

JirkaM: A kde je pro vás hranice toho, co je derivát AK a co není?

avatar
Lukas Datum: 07.09.2017 Čas: 06:16

Gwarantowana żywotność lufy - 15 000 strzałów
Co do ceny - pamiętajcie, że to z podatkiem VAT - 23%

avatar
JirkaM Datum: 06.09.2017 Čas: 23:48

A to je další derivát kalašnikovu, nebo něco doopravdy nového?

avatar
fenri Datum: 06.09.2017 Čas: 22:01

Argonaut: pokud materiály a životnost nebudou horší než u Berylu (což by při více než dvoj, trojnásobné ceně být nemusely), tak není důvod k pochybám.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 06.09.2017 Čas: 21:20

Jednotková cena je zajímavá, nákup na našem MO by se mohl učit:). Když se člověk podívá na cenu nových pěchotních zbraní na např. Zeleném sportu, notabene předělaných na Semi-auto/zcivilněných, tak mi cena nepřijde nereálná, navíc v tomto objemu. Otázkou jsou materiály a životnost.

arr