Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Polská armáda nakoupí 1600 obrněných vozidel

Datum přidání 26.06.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polsko pokračuje v masivní modernizaci své armády. Polský Inspektorát pro vyzbrojování IU (Inspektorat Uzbrojenia) tlumočil zájem polské armády nakoupit 1600 lehkých obrněných vozidel. V polské armádě mají nahradit polské terénní pick-upy Honker.

L-ATV Oshkosh

Foto: Na polské výstavě MSPO 2012 představila americké firma Oshkosh i svou produktovou řadu lehkých obrněných vozidel. Oshkosh bude jistě jedním ze žhavých kandidátu na výhru v soutěži / Oshkosh

 

Prototyp pick-upu Honker byl vyroben již v roce 1984 v Poznani. Sériová výroba trvala od roku 1988 do roku 2007. Produkce Honkera nebyla nikdy velká, maximálně stovky kusů ročně. Největším uživatelem se stala polská armáda, která získala celkově 2466 kusů Honkera v různých verzích.

 

Konstrukce Honkera je však již třicet let stará. Navíc vozidlo vychází z polského pick-upu Tarpan vyráběného od roku 1974. Je jasné, že v současné době jsou již na lehká vojenské terénní vozidla kladeny jiné požadavky.

 

Polské vozidlo Honker

Foto: Honker / YouTube

 

Do roku 2022 plánují Poláci vyřadit všechny vozidla Honker a nahradit je novým typem. Nové stroje mají sloužit jak k dopravě vojáků nebo nákladu, tak jako platforma pro různé vojenské systémy (zbraňové, průzkumné). Cena celého programu se odhaduje na 200 milionů zlotých (1,2 miliardy Kč).

 

V technickém zadaní IU se dočteme, že vozidla mají být k dostání v pancéřovém i nepancéřovém provedení. Pohon v obou případech je samozřejmě 4×4.

 

Nepancéřová verze má uvést až 9 osob nebo dvě tuny nákladu. Poláci také požadují dvě verze nepancéřovaného vozidla – s odnímatelnou plátěnou střechou a pevnou střechou.

 

Video: Vozidlo Honker v Kosovu / YouTube

 

Naproti tomu pancéřovaná verze má mít balistickou odolnost 2 podle STANAG 4569 (7,62×39 mm) a protiminovou na úrovni 2b (výbuch 6 kg TNT pod podlahou auta). Auto má přepravit minimálně 5 osob a 500 kilogramů nákladu.

 

Požadovaná minimální rychlost je 90 km/h na silnici, 50 km/h v terénu. Minimální dojezd je požadován 650 kilometrů.

 

Očekává se, že pohon budou zajišťovat dieselové motory o minimálním výkonu 100 kW (135 k) nebo 200 kW (270 koní), v závislosti na verzi. Motor musí mít dost síly na utáhnutí přívěsu o celkové hmotnosti 750 kilogramů. Požadovaná je také přepravitelnost v letadlech typu C-130 Hercules.

 

Poláci samozřejmě požadují, co největší zapojení polského průmyslu. Výherce musí přemístit celou nebo alespoň část výroby do Polska. Na rozmyšlenou mají případní zájemci do 19. července, kdy mají předložit své nabídky. Zahájení odborného dialogu se zájemci se očekává od srpna letošního roku.

 

Zdroj: Wikipedia, Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr Datum: 02.07.2013 Čas: 10:49

...a za první SLovenské republiky jste měli nějakého generála? Jestli ne, doufám, že jste v Berlíně "už až priveľmi kričali"! :)

avatar
palo Datum: 29.06.2013 Čas: 13:48

spolocnu armadu asi nie, ale nakupy techniky v mnozstvach pre V4 by urcite vysli podstate lacnejsie ako tie rozkradacky co sa deju v jednotlivych postkom statorch teraz

avatar
butters Datum: 29.06.2013 Čas: 13:17

@Ondrej

Trochu studia historie by nezaskodilo, namiesto tych xenofobnych kecov o stale nespokojnych prizivnikoch ;) Spolocna armada je utopia, neviem naco sa to vobec vytahuje.

Pre ilustraciu ako to vyzeralo v armade za prvej republiky :

Ignorovanie slovenského prvku bolo jedným zo zásadných nedostatkov vývoja predvojnového Československa. Ideológia čechoslovakizmu s teóriou jednotného „čs. národa“ vytláčala slovenskú národnosť z armády a mala ďalekosiahle negatívne dopady („slovenskosť“ sa pri rozlišovaní národnosti objavila až v druhej polovici 30-tych rokov). Politická zaslepenosť v uprednostňovaní riešenia nemeckej otázky pred slovenskou viedla až k víťazstvu autonomistických síl na Slovensku a vytvoreniu antagonizmu zo strany Slovákov. Vzhľadom na ich demografický podiel na celkových počtoch obyvateľstva štátu bol slovenský prvok v armáde zanedbateľný (bez ohľadu na pretrvávajúci slovenský nezáujem o službu v nej), pričom prirodzene najmenej sa vyprofiloval v skupine vyšších dôstojníkov. Za obdobie 20 rokov tak boli na plukovníkov povýšení len štyria Slováci (A. Csunderlík – Čunderlík, E. Geryk – Gőrik, V. Hurban, A. Pulanich), zatiaľ čo generálom sa stal jediný. Menovanie R. Viesta generálom „Národnie noviny“ nezabudli okomentovať: „muselo prejsť temer 15 rokov, kým ho ráčili vymenovať, „aby se konečně neřeklo“. Lebo to už až priveľmi kričalo, že československá armáda je bez generála – Slováka. Generál Viest mal byť už dávno generálom, tak ako mali byť už dávno povýšení i ostatní slovenskí dôstojníci. No i tak sa tomu tešíme ako prvej lastovičke“.

zdroj: http://www.elitaarmady.sk/

avatar
Ondřej Lacina Datum: 28.06.2013 Čas: 13:20

Sice to pod tenhle článek nepatří, ale když už je to v diskusi, tak já osobně pro žádnou další Česko-slovenskou armádu ani v nejmenším nejsem. Pár let by to slovákům samozřejmě vyhovovalo (hlavně po finanční stránce) ale po jistě době by se OPĚT cítili utlačováni, že v té "ČSR armádě" nemají stejný podíl a velení apod. jako Česká republika a chtěli by z toho zase ustoupit. Nemám vůči Slovensku žádnou averzi, ale když nás už několikrát nechali na holičkách, tak není důvod si to nechat líbit znovu.

avatar
nesher Datum: 28.06.2013 Čas: 10:00

to Fomi
Proč? Protože tyhle společné armády (jedno zda armáda EU či společná Čs.) nedávají smysl. Zájmy dvou a více států, byť spojeneckých, nemusí být vždy stejné
Představte si, že vybudujute společnou armádu, pak ji budete chtít nasadit třeba na nějaké misi a ten druhý stát řekne ne. Co potom? Sice máte ozbrojené síly a třeba i moderní a akceschopné, ale reálně jsou vám k ničemu.
Dalším problémem je výzbroj, vždy narazíte na protěžování domácího průmyslu, nebo velení, vždy bude mít některý stát pocit, že jeho důstojníci nejsou dostatečně zahrnutí do velících struktur.

avatar
Formi Datum: 27.06.2013 Čas: 22:08

Joo slovenská armáda to je něco ale zas to musíš brát že slovensko má o půlku míň obyvatel tudíž menší HDP, takže si může méně dovolit. Nevím proč už dávno neexistuje snaha vytvořit společnou československou armádu. Tak by se daly ušetřit docela razantní sumy.Sice tady byly nějaké zmínky o nějakém společném letectvu ale zas to asi šlo k ledu ne?

avatar
kubo4747 Datum: 27.06.2013 Čas: 20:56

Vy máte bordel v armáde? Tak sa pozrite na tú Slovenskú armádu - OS SR. Armáda ako za korunu nožík. Nič nemáme, nevedia to vôbec financovať a je v tom strašný bordel. Slovensko by armádu ani nemuselo mať, teda v tomto stave by bolo lepšie keby ani žiadna nebola. Za tie peniaze, čo sa utratili a vyhodili do armády alebo sa s nimi zle vynaložili, tak by sme mohli byť na omnoho lepšej úrovni. A to si hovorí, že armáda, pritom majú iba vzduchovky a príborové nožíky.

avatar
psovod Datum: 27.06.2013 Čas: 18:38

na množství bych moc nehleděl,irácká armáda byla taky velká a jak dopadla,naše čsla by dopadla podobně,páteří letectva byl letoun mig 21 a podívejte se jak dopadl už ve válce ve vietnamu,těch pár mig 29 by to nevytrhlo

avatar
Reakce Datum: 27.06.2013 Čas: 14:22

oprava:sloužili

avatar
Reakce Datum: 27.06.2013 Čas: 14:20

Naše PVOS skutečně měla autoritu za minulého režimu. Už jen číslo počtu osob, kteří sloužily v 80. letech u PVOS bylo kolem 22 000 osob.

avatar
morffium Datum: 27.06.2013 Čas: 00:56

Mam pocit,ze Polsko nakupuje techniku na obranu svojej vlasti koli tomu,aky bordel(potraviny)vyvazaju do zahranicia...škandál za škandálom...

avatar
nesher Datum: 26.06.2013 Čas: 19:51

to matr
Čs. PVOS naháněla někomu strach? Proboha čím a komu? S-200 či S-125 doplněné Migy 21 a 23 někomu v 80. letech naháněly strach? To co tu píšete se nazývá "přání otcem myšlenky"

avatar
matr Datum: 26.06.2013 Čas: 18:29

AČR v součastné podobě není nic jiného než špatně placená bezpečnostní agentura+CO.Jinou funkci v tomto složení AČR snad ani nemůže zastatnout!Alespoň PVOS jsme měly kompletně udržet.Naháněla právem strach.
Martin

avatar
jj Datum: 26.06.2013 Čas: 17:09

jo mohl jsem to napsat s úctou tak promiňte ale jak je vidět tak to pomohlo

avatar
Ondřej Lacina Datum: 26.06.2013 Čas: 16:39

Márty: AČR na tom rozhodně neni v rámco NATO tak špatně, jak si všichni myslí. Netýká se to přímo sekci vyzbrojování a nákupu výstroje a techniky, ale dokazuje to, že AČR je velice dobře schopná pružně reagovat na vojenské situace ve světě: http://www.zkracovatko.cz/JJMXNM

jj: Neni to vůbe hezky řečeno a už vůbec ne s úctou, ale něco na tom bude. Od zastaralého systému vyzbrojování se nedá čekat kvaltitní, moderní a perspektivní technika, výstroj a ani výzbroj.

arr