Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Polská armáda nakupuje útočné pušky Beryl

Datum přidání 08.08.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 22 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polský Inspektorát pro vyzbrojování objednal u firmy Fabryka Broni 5200 útočných pušek wz.96C Beryl. Všechny zbraně dostanou polští vojáci do konce roku 2014. Cena kontraktu dosahuje 27,5 milionu zlotých (181 milionů Kč).

wz. 96C Beryl

Foto: Polský voják s wz. 96C Beryl v Afghánistánu. / Polské ministerstvo obrany

 

Hlavní zbraní polských vojáků je polská útočná puška wz. 1996 Beryl (wz.96 Beryl). Ve výzbroji polské armády se nalézá 70 000 kusů zbraní Beryl, včetně přibližně 5 000 karabin Mini Beryl.


Polská armáda však používá stále kolem 50 000 sovětských útočných pušek AKM. Ve skladech pro případ mobilizace leží dalších 300 000 kusů.


Na přelomu 80. a 90. let začala polská armáda zavádět do výzbroje pušky vlastní konstrukce. Šlo zejména o zbraně wz.88 Tantal a wz.89 Onyks - obě v sovětské ráži 5,45 mm. V 90. letech pak na obě zbraně konstrukčně navázal zmiňovaný wz.96 Beryl, komorovaný již pro náboj 5,56×45 mm NATO.

 

Beryl sice vychází z konstrukce Kalašnikova, ale mnoho konstrukčních prvků je dílem polských konstruktérů. Ovládací prvky jsou však prakticky totožné se zbraněmi řady AK.

wz. 96C Beryl

Foto: wz. 96C Beryl. / FABRYKA BRONI "ŁUCZNIK"

 

Polská armáda podstupuje rozsáhlou modernizací, a to platí i pro osobní palné zbraně polských vojáků. Za pozornost jistě stojí, že polský vojenský průmysl intenzivně pracuje na nové útočné pušce MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej). Vývoj zbraně byl již prakticky ukončen.


Podle polského magazínu Altair však zavedení karabiny do výzbroje brání byrokratické překážky, jako jsou například zatím nevyjasněné taktické a technické předpisy. Zavedení zbraně do polské armády se tak z tohoto roku odsouvá na příští rok .


Plán technické modernizace vojenských sil Polska pro roky 2014 až 2015 tak stále počítá s nákupem osvědčených pušek wz.96C Beryl. Kromě nákupu nových pušek polská armáda plánuje modernizovat dalších 4750 starších pušek verze wz.96A/B na standard wz.96C. Celkově je modernizace rozložená na tři roky.

 

Video: wz. 96 Beryl na výstavě MSPO 2010. / YouTube

 

Puška wz.98C Beryl je postavená pro náboj 5,56×45 mm NATO. Celková délka zbraně je 910/980 mm podle polohy pažby. Rychlost střelby dosahuje teoreticky 700 ran/min. Hmotnost verze wz.98C Beryl bez zásobníku je 3,65 kg.


Nejnovější modernizace wz. 98C Beryl se někdy přezdívá „afghánská" protože zbraň dostávali přednostně polští vojáci v Afghánistánu. První pušky wz. 96C polské ministerstvo objednalo v roce 2009.


Hlavní odlišností je použití originální polské délkově nastavitelné pažby. Změn došla také ergonomie zbraně – nová je rukojeť, přepínač palby a pojistka zásobníku. Zbraň je také bohatě vybavená montážními lištami. K dispozici jsou plastové zásobníky, přední rukojeť a tříbodový pás.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 12.08.2014 Čas: 09:51

"vytvoření sousloví dvou slov nemění původní významy ani jednoho z nich "

A v tom se právě podle mě mýlíte. Nicméně navrhuju tuhle lingvistickou debatu ukončit. Vysvětlili jsme si své názory, ale neshodnem se. To se prostě stává :-)

avatar
GAVL Datum: 11.08.2014 Čas: 23:01

KOLT, Vrata
vytvoření sousloví dvou slov nemění původní významy ani jednoho z nich

doporučil bych třeba toto pro pochopení významu slova morálka a morální

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mor%C3%A1lka
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/moralni

souhlasím, že se tento výraz hojně používá v rádoby odborných rubrikách a zaměňuje se jeho správný významem

Třeba zde je slovo morální správně použito ke vztahu k radaru ve smyslu jeho vyrobení v sovětském svazu. Dále je užito slovo technicky pro posouzení jeho technického stavu.
„Armáda potřebuje nahradit morálně a technicky zastaralé radiolokátory původní sovětské konstrukce a výroby, které nevyhovují dnešním ani budoucím nárokům a potřebám armády a jejichž provoz a údržba stojí ročně několik desítek milionů korun,“ uvedl mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/sovetske-radary-konci-obrana-koupi-nove-za-temer-dve-miliardy-korun-1071638

Morálně zastaralý ve smyslu technicky zastaralý je žvást , který pouze vytváří zdůvodnění proč se mění něco co ve skutečnosti stále dostatečně dobře funguje.
Především něčím co následně tak dobře nefunguje, ale je to nové a musí se to zaplatit a někdo si tím namastí kapsu.

avatar
Vrata Datum: 11.08.2014 Čas: 08:42

KOLT, GAVL:
i ja bych rekl, ze termin "moralne zastaraly" se casto pouziva pri hodnoceni techniky.
Snad nikdy jsem to ale neslysel treba ve spojeni s hodnocenim cloveka nebo ideologie. Leda jako vtip.

avatar
KOLT Datum: 10.08.2014 Čas: 22:52

GAVL: Jenže ono nejde o žargon, který používá pár jedinců, jde o ustálenou frázi, kterou používá spousta lidí z různých oborů. To je jako vztekat se nad tím, že "úchylka" má v běžné mluvě pejorativní charakter, ačkoliv původně a odborně nic špatného nutně neoznačuje. Fráze jsou v jazyku mimo jiné proto, že se pomocí nich popisuje poměrně přesně definovaná skutečnost tak, aby se nemusela opisovat celou větou, či několika. A vůbec nevadí, že slova, která frázi tvoří, původně znamenala něco jiného.

Nejen u zbraní neposuzuji kvalitu podle stáří :-)

avatar
GAVL Datum: 10.08.2014 Čas: 19:51

KOLT ovšem píši dle češtinských významů nikoli podle něčích nápadů a zaběhlých žargonů či přesného dodržování odborné mluvi. Je to jistě nedostatek , ale ne v tomto případě. Neboť toto se nedá srovnávat s mou nepřesností ohledně strážní služby neboť to nebylo češtinsky špatně, ale pouze chybně dle terminus technikus.
Zde , ale je zcela měněn význam slova a to naprosto extrémním způsobem.

Jinak jsem rád , že neposuzujete kvalitu zbraní dle staří, ale dle jejich parametrů.

avatar
KOLT Datum: 10.08.2014 Čas: 15:24

GAVL: Zacházíte si s češtinou tak trochu, jak se vám hodí ;-) Vizte diskusi u nedávného článku ohledně pojmů strážní rota, strážní služba atd. A nyní chcete, aby bylo s termíny zacházeno přesně podle jejich lingvistického významu. Nicméně vás můžu ujistit, že termín "morální zastaralost" nemá s "morálkou sensu stricto" nic společného. Zcela běžně se tento termín používá v různých průmyslových odvětvích a míní se jím přesně to, co je jím míněno u Sa. 58 – technologická/technická překonanost daného výrobku, postupu, materiálového složení atd. Z tohoto pohledu je morálně zastaralá jak Sa 58, tak CZ 805 :-) Jiná věc je, že morálně zastaralý výrobek automaticky nemusí být horší než ten moderní, zhusta je tomu právě naopak :-/

avatar
flanker.jirka Datum: 10.08.2014 Čas: 13:24

pro GAVL: Tak si říkám, zda-li by se nemělo vysvětlit pojem "morální zastaralost" všem těm teroristům, bojovníkům za svobodu, kombatantům, kurdům, zkrátka té polovině světa co pořád vítězí s "morálně zastaralou" AK 47. Třeba by jim docvaklo, že s designem co není "in" by to měli zabalit a jít si hrát domů na píseček s dětmi a přenechat místo "terminátorům" :-D
Třeba by jim mohl "politicky" vysvětlit situaci sám ředitel CZUB :-D jako třeba zde:
https://www.youtube.com/watch?v=Uw8suTLOxzs

avatar
Sowo Datum: 10.08.2014 Čas: 12:17

Vyzerá to v pohode

avatar
GAVL Datum: 10.08.2014 Čas: 11:11

ULTRAMARISMUS

slovo morální rozhodně v ČJ neznamená technický, takže morálně neznamená technicky

technicky zastaralý = technicky zastaralý
parametry nevyhovující = parametry nevyhovující
a jistě by někdo vymyslet i další inteligentnější sousloví pro pojmenování problému takové zbraně

slovo morální
týkající se morálky, plynoucí z morálky
týkající se vnitřní, psychické stránky člověka
tedy užít toto ku jakémukoli hmotnému předmětu je trošku hloupost , či omezenost

Morální zastaralost bych mohl eventuálně jedině směrovat ku době kdy taková zbraň( např. vz58, nebo deriváty AK ) vznikla a ku lidem kteří ji sestrojili a ku lidem co ji vyrobili a ku lidem kteří ji používali za již nevyhovujícím účelem dle naší dnešní morálky.

avatar
Ultramarinus Datum: 10.08.2014 Čas: 09:17

Gavl:
Morální zastaralost = technická překonanost. S morálkou to nemá co dělat (k tomu, jak jste to použil ohledně exministra).

avatar
GAVL Datum: 09.08.2014 Čas: 22:13

flanker.jirka
Jsem rád , že nejen na mě CZ805 působý jako kopie Scar. To bych , ale ani tak nevyčítal vybrali si designový proud a ne zas tak špatný.

avatar
flanker.jirka Datum: 09.08.2014 Čas: 18:30

pro deadog: CZ 2000 Lada byla původně komorována na ruský náboj 5, 45, s vývojem se moc nezaspalo, zbraňe vyrobené v ověřovacích seriích byly FUNKČNÍ. Používaly závěr typu AK, s tím že se zjednodušila údržba použitím jednoho čepu ve středu zbraně na rozebírání, celý systém měl méně pohyblivých částí než SA 58. Překomorování na 5,56 se také zdařilo, ale v té době nebyla politická vůle na pořizování nových pušek.
V čem vidíte atributy modernosti? Kdy a za jakých podmínek si voják bude měnit hlaveň na CZ 805, to je k ničemu, tak jako tak bude muset zbraň nově nastřelit. Nebo si sebou bude tahat více druhů šachet pro zásobníky - nejlépe pro ty czub s-ity. Proč zbrań potřebuje například přenastavovat různý odběr plynu na píst - jednou si to někdo špatně zvolí a riskuje, že mu zbraň selže.
Nebo je snad modernější v tom, že pro obsluhu potřebuji buď přidělat krytky nebo nosit rukavice, abych se nepořezal? Nebo je snad moderní mít novou zbraň na menší ráži a logicky je v základní verzi s otevřenými mířidly prázdná stejně těžká jako SA 58 s plně nabitým zásobníkem?
Jediný pokrok vidím v jistém pokroku v ergonomii, zbytek je jen laciná kopie z části G 36 a z části Scar.

Beryl je hodně povedenej, už jen protože nebudou velké nároky na změnu logistiky v celém životním cyklů zbraní. Vojáci nebudou muset měnit tolik návyky.

avatar
fenri Datum: 09.08.2014 Čas: 13:28

Frézování u Sa58 není žádné předběhnutí doby (měl ho už AK-47), ale znouzecnist vynucená zamykáním zbraně do rámu. Spoušť AK zbraní má podstatně lepší chod. Zkuste si vzít na střelnici Beryl a Sa58. Rozdíl poznáte rychle.

avatar
GAVL Datum: 09.08.2014 Čas: 13:19

jistě souhlasím, že zbraně z plechu jsou jednoduší a tedy levnější na výrobu.

Ale dnešní "moderní" zbraně se tak nedělají, takže v tom bod pro vz 58 předběhl dobu a tedy těžko ho považovat za zastaralý z výrobního hlediska.

Pokud vím tak první pokus o překomorování vz 58 byl stopnut revolucí a jakýkoli jiný projekt též. To , že se to později nerozjelo ve velkým je jen rozhodnutí CZ a našich představitelů od ministerstva až po samotnou armádu.

Prosím o přiblížení toho jak to bylo myšleno s kvalitou spouště u vz58.

Také prosím o bližší vysvětlení ohledně limitů uzamykání kyvnou závorou.
Je tu nějaký puškař, který by to osvětlil?

Jedno je hlavní když naši byli v misích s sa 58 tak jsem nezaznamenal kritiku na funkčnost a podobně tak jako u CZ805.

Takže k Berylu ano souhlasím, že Poláci dávají přednost osvědčené funkčnosti a radeji lépe otestují MSBS. Možná i proto, že vidí jak to dopadlo u nás.

avatar
fenri Datum: 09.08.2014 Čas: 12:46

"Unikátní systém zamykání" Sa58 je oproti AK spíš nevýhodou a je právě důvodem, proč Sa58 musí mít frézováný rám. AK se zamyká k hlavni. Největší výhodu AK zbraní oproti Sa58 vidím ve spoušti. Sa je docela hrozná.,,

arr