Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Datum přidání 24.07.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. Zkoušena je i útočná puška CZ BREN 2 ve verzi pro munici 7,62×39 mm - stejnou verzi si nedávno pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

Foto: Příslušník GIGN s CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm. / GIGN

 

V nejbližší době do vybraných polských speciálních, armádních i policejních jednotek zamíří několik desítek zbraní z produkce České zbrojovky. Půjde mimo jiné o pistole CZ P-07, CZ P-09, nejnovější CZ P-10C, samopaly CZ Scorpion EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 mm a 7,62×39 mm.

 

CZ BREN 2 budou dodány s hlavněmi různých délek, tlumiči, optickými zaměřovači a dalším příslušenstvím. 


Zdůrazněme, že nejde o přímou iniciativu České zbrojovky, ale polského dovozce (firma Zbrojownia), který chce české zbraně představit domácím ozbrojeným složkám. Je však otázkou, především s ohledem na polský protekcionismus při nákupu zbraní, zda české zbraně v polských ozbrojených silách výrazněji uspějí.


Nicméně nákup českých bezzákluzových granátometů RPG-75 i minometů ANTOS ukazuje, že česká zbrojní produkce není v Polsku úplně bez šance. Teoreticky tak mohou polské speciální jednotky, např. GROM, nakoupit některé specializované verze českých zbraní.


V úvahu připadá především CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm a s hlavní dlouhou 9”. Právě tuto verzi si vybrala francouzská jednotka GIGN pro boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle) - Francouzi nakoupili celkově 68 zbraní a příslušenství. Zbraň s tak krátkou hlavní značně usnadňuje operátorům pohyb nejen v budovách, ale i ve vozidle nebo vrtulníku.


Podle polského dovozce GIGN nakoupil české zbraně po teroristických útocích ve Francii. Teroristé měli neprůstřelné vesty a byli vybaveni puškami AK-47. Francouzské zásahové jednotky ale většinou používaji zbraně pro munici 5,56×45 mm - ta má ale příliš nízký zastavovací účinek proti nepřátelům s neprůstřelnými vestami.

 

Foto: Polské ozbrojené složky testují celou rodinu zbraní produkce České zbrojovky. / Zbrojownia

 

GIGN tak požadovala zbraň schopnou vyřadit protivníka v neprůstřelné vestě na vzdálenost až 400 m. Například NATO munice ráže 7,62×51 mm má dostatečný výkon, ale zbraně v této ráži jsou příliš velké a nevhodné pro CQB. Volba proto padla na sovětskou munici 7,62×39 mm.

 

Zároveň GIGN požadovala  pušku s hlavní dlouhou pouze 9”. Testování GIGN však prokázalo, že CZ BREN 2 i s tak krátkou hlavní zasahuje cíle lidské postavy na požadovanou vzdálenost 400 m.

 

Nejnovější zbraně České zbrojovky byly v Polsku poprvé představeny na květnové výstavě Europoltech 2017. Podle polského dovozce zbraně mezi návštěvníky vyvolaly značný ohlas. Některé jednotky polské policie mají navíc již pistole CZ P-09 a samopaly Scorpion EVO 3 zavedeny ve své výzbroji - jak stojí v tiskové zprávě firmy Zbrojownia.

 

Foto: CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm s 9" hlavní. / Zbrojownia

 

Radek Chaloupka, obchodní ředitel České zbrojovky pro Evropu, na výstavě Eurotech uvedl, že v případě větší objednávky se Česká zbrojovka nebrání ani transferu technologií a výrobě zbraní přímo v Polsku.

 

Samozřejmě také polské firmy nabízejí vlastní pistole a útočné pušky pro své ozbrojené síly - jde o pistoli PR-15 Ragun nebo útočnou pušku MSBS-5,56. Obě zbraně nyní testují budované síly teritoriální obrany. Avšak projekt MSBS-5,56 v Polsku trpí politickými průtahy, které zpožďují celý projekt. Ani po deseti letech vývoje tak MSBS-5,56 není zavedena ve výzbroji polské armády.

 

“Není to problém konstrukce, která je připravena k výrobě ve dvou verzích. Jedná se o “papírový” problém na ose průmysl - státní administrativa - vojsko. Chybí komunikace a spolupráce. Puška je v podstatě hotová - čeká jen na několik podpisů úředníků, ” uvedl pro Armádní noviny na konci minulého roku polský zdroj znalý pozadí vývoje pušky MSBS-5,56.

 

Zdroj: ZbrojowniaFAKT

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 03.04.2018 Čas: 13:59

Chudák holka po chemošce se smutně koukne z vokna a hned ji koupí z Brenu na solár...v tom vídeju.

Jinak mě to blaží, když kupujou naše zbraně.
Blažilo mě to už v sedmičce, když těsně po revoluci říkali do školního rozhlasu, kolikátý jsme ve vývozu zbraní a rakovině.

avatar
Flader Datum: 03.04.2018 Čas: 12:52

Nie je to nakoniec tak, že sa CZUB vytvorením pracovných miest v Maďarsku snaží znížiť vlastné výrobné náklady?

avatar
PavolR Datum: 03.04.2018 Čas: 12:48

Pozrel som si zatiaľ dostupný materiál k maďarskému armádnemu programu Zrínyi 2026 (tvl. maximum obrázkov - minimum obsahu) a teda nefiguruje tam vyslovene, že by sa v danom období chystali obmieňať ručné zbrane (ani na to momentálne nie sú vyčlenené peniaze).
- sťahoval som odtiaľto: https://jogalappal.hu/letoltheto-zrinyi-2026-program/

Je tam veľmi všeobecná zmienka o začiatku obnovy osobnej výbavy a v rámci programu osobných zbraní je vytýčený iba cieľ vybudovať výrobné zázemie pre novú jednotnú maďarskú rodinu ručných zbrani, ktoré umožní rýchlu náhradu a súbežné zásobovanie náhradnými súčiastkami.

avatar
PavolR Datum: 30.03.2018 Čas: 20:17

Na konci nasledujúceho článku som narazil na zaujímavú poznámku, že ešte nie je známe, či budú Brenmi nahradené aj maďarské AK-63, lebo zatiaľ budú v Maďarsku vyrábané iba zbrane objednané Českom:
https://www.portfolio.hu/short/latvanyos-video-az-uj-magyar-fegyverekrol-ezeket-fogjuk-gyartani.281060.html

Iba podotýkam, že maďarská firma HM Arzenál Zrt., ktorá teraz získala desaťročnú licenciu na P-07, P-09, Bren2 a Scorpion EVO III, realizuje momentálne aj objednávku na modernizáciu 7700 AK-63 pre maďarskú vlastibranu (2009-2018).
http://www.hmarzenal.hu/vedelmi-ipar/ak-63f-gepkarabely-modernizacio.html

avatar
Clanek Datum: 30.03.2018 Čas: 13:48

Musim prestat pri jidle cist AN, protoze pak clovek narazi na:"Jestli Slováci nakoupí Bren 2 celá V4 bude vyzbrojena českými zbraněmi, mimo Polska samozřejmě" a ma jidlo hned vsude. :D
Jinak pokud je BREN (konkretne BREN2) konecne ve stavu kdy si nezada s nejlepsimi, pak bych ho taky rad videl i na Slovensku. Vyvoj zaplacen CR, spickova zbran, pokud bude konkurenceschopna cenove tak i vzhledem k zavedeni u nejblizsich sousedu neni o cem. Pokud bude konkurenceschopna cenove (coz se ale za vlady SMERu stejne nedozvime, resp. dozvime a bude to spis presne naopak).

avatar
Jara Datum: 30.03.2018 Čas: 12:13

Flader
Kolik jich máte těch M4? A rozdíl v ceně muže dělat i příslušenství breny se u nás kupovali se vším ano US army kupuje M4 v přepočtu asi za cca 13 000 Kč, ale jedná se o holou zbraň bez zásobníku ......

avatar
Flader Datum: 30.03.2018 Čas: 12:06

Jara,

OSSR majú zavedených viacero zbraní v ráži 5,56. Neviem či je rozumné zavádzať ďalšiu. BREN2 síce je už naozaj kvalitná zbraň, ale čo sa týka ceny tak to bude mať hodne ťažké. Pri nákupe M4 naposledy sa napríklad kupovali za cenu cca 900$.

avatar
Jara Datum: 30.03.2018 Čas: 11:47

Jinak AČR bude kupovat zbraně na platformě AR15 za 60 miliónů, viděl bych to na velitelství spec sil.... tak doufejme že to bude Hk416 :)

avatar
Nesher Datum: 30.03.2018 Čas: 11:43

Jara
Z počátku bude v Maďarsku probíhat pouze montáž z dílů vyrobených v CZ, od roku 2019 bude postupně nabíhat výroba dílů přímo v HU.
Podrobnosti zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=5114&start=40

avatar
Jara Datum: 30.03.2018 Čas: 11:37

PavolIR
Diky za odkaz. Jinak i ve videu se píše assembled, tak jestli to s tím tendrem netendrem bylo jak naznačuješ, nedivím se že armáda bude brát zbraně montováné v Maďarsku výroba součástek, ale bude probíhat v uherském Brodě pak to dává smysl vy koupíte naše zbraně my vám zajistíme pracovní místa u vás .....,
Jinak asi nejlepší propagační video BRENu a úspěch zbrojovky pokud vím tak největší konkurent v rámci V4 Msbs zatím nebuduje. Jestli Slováci nakoupí Bren 2 celá V4 bude vyzbrojena českými zbraněmi, mimo Polska samozřejmě

avatar
PavolR Datum: 30.03.2018 Čas: 11:25

Už je na svete aj maďarské propagačné video na nové licenčné zbrane :
https://www.youtube.com/watch?v=ZZ-KXzo5sKI

avatar
PavolR Datum: 30.03.2018 Čas: 11:13

Jara:
Podľa všetkého sa išlo bez tendra, medzištátnou dohodou a načasovalo sa to účelovo pred voľbami (budú 8.4.). Koncept vyzerá inak byť podobný, ako slovenské 8x8: sú tam prvky "výskumu a vývoja" v podobe maďarských špecifikácií a v kontexte toho, že zrejme sú v hra aj eurofondy, by som sa určite nedivil zakúpeniu nejakej časti maďarskej licenčnej produkcie AČR.
Médiá blízke režimu už začali zverejňovať aj presne čo by sa malo v Maďarsku licenčne vyrábať: P-07, P-09, Bren2 a Scorpion EVO 3

avatar
Jara Datum: 30.03.2018 Čas: 11:00

Flader
Ted se u vás mluví o velké modernizaci tak snad se u vás s nákupem útočných pušek počítá, mate teď z čeho vybírat Bren2,MSBS,HK433,HK416,RS556....no a to jsou jen typy vašich sousedů a nejbližších spojenců. Jinak nosit v roce 2018 sa. Vzor 58 to je mi vašich mužů v misích opravdu líto

avatar
Jara Datum: 30.03.2018 Čas: 10:53

PavolIR
Tak to bude hloupý přeřeknutí paní ministrině, smotali se jí informace a plácal kravinu....
Zbraně pro AČR se budou vyrábět v ČR to je myslím bez diskuze.
Zprava o tom že Maďaři budou zavádět a licenčně vyrábět BREN2 je pro mě nová?
Byl vypsán tendr který zbrojovka vyhrála ?

avatar
Flader Datum: 30.03.2018 Čas: 09:58

Ako to je s nákupom BRENov pre OSSR? Od nákupu BRENov 1 pre 2 rokmi zostalo nejak ticho. Jedine sa nakupovali nejaké M4 (asi pre Žilinu) a inak sa o pechotnej výzbroji nehovorí.

arr