Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Vojenská výzbroj

Polská armáda testuje českou útočnou pušku CZ BREN 2

Datum přidání 24.07.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 19 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ozbrojené složky v současné době testují pistole, samopaly i útočné pušky České zbrojovky. Zkoušena je i útočná puška CZ BREN 2 ve verzi pro munici 7,62×39 mm - stejnou verzi si nedávno pořídila francouzská speciální jednotka GIGN.

Foto: Příslušník GIGN s CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm. / GIGN

 

V nejbližší době do vybraných polských speciálních, armádních i policejních jednotek zamíří několik desítek zbraní z produkce České zbrojovky. Půjde mimo jiné o pistole CZ P-07, CZ P-09, nejnovější CZ P-10C, samopaly CZ Scorpion EVO 3 a útočné pušky CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 mm a 7,62×39 mm.

 

CZ BREN 2 budou dodány s hlavněmi různých délek, tlumiči, optickými zaměřovači a dalším příslušenstvím. 


Zdůrazněme, že nejde o přímou iniciativu České zbrojovky, ale polského dovozce (firma Zbrojownia), který chce české zbraně představit domácím ozbrojeným složkám. Je však otázkou, především s ohledem na polský protekcionismus při nákupu zbraní, zda české zbraně v polských ozbrojených silách výrazněji uspějí.


Nicméně nákup českých bezzákluzových granátometů RPG-75 i minometů ANTOS ukazuje, že česká zbrojní produkce není v Polsku úplně bez šance. Teoreticky tak mohou polské speciální jednotky, např. GROM, nakoupit některé specializované verze českých zbraní.


V úvahu připadá především CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm a s hlavní dlouhou 9”. Právě tuto verzi si vybrala francouzská jednotka GIGN pro boj na krátkou vzdálenost CQB (Close Quarters Battle) - Francouzi nakoupili celkově 68 zbraní a příslušenství. Zbraň s tak krátkou hlavní značně usnadňuje operátorům pohyb nejen v budovách, ale i ve vozidle nebo vrtulníku.


Podle polského dovozce GIGN nakoupil české zbraně po teroristických útocích ve Francii. Teroristé měli neprůstřelné vesty a byli vybaveni puškami AK-47. Francouzské zásahové jednotky ale většinou používaji zbraně pro munici 5,56×45 mm - ta má ale příliš nízký zastavovací účinek proti nepřátelům s neprůstřelnými vestami.

 

Foto: Polské ozbrojené složky testují celou rodinu zbraní produkce České zbrojovky. / Zbrojownia

 

GIGN tak požadovala zbraň schopnou vyřadit protivníka v neprůstřelné vestě na vzdálenost až 400 m. Například NATO munice ráže 7,62×51 mm má dostatečný výkon, ale zbraně v této ráži jsou příliš velké a nevhodné pro CQB. Volba proto padla na sovětskou munici 7,62×39 mm.

 

Zároveň GIGN požadovala  pušku s hlavní dlouhou pouze 9”. Testování GIGN však prokázalo, že CZ BREN 2 i s tak krátkou hlavní zasahuje cíle lidské postavy na požadovanou vzdálenost 400 m.

 

Nejnovější zbraně České zbrojovky byly v Polsku poprvé představeny na květnové výstavě Europoltech 2017. Podle polského dovozce zbraně mezi návštěvníky vyvolaly značný ohlas. Některé jednotky polské policie mají navíc již pistole CZ P-09 a samopaly Scorpion EVO 3 zavedeny ve své výzbroji - jak stojí v tiskové zprávě firmy Zbrojownia.

 

Foto: CZ BREN 2 v ráži 7,62×39 mm s 9" hlavní. / Zbrojownia

 

Radek Chaloupka, obchodní ředitel České zbrojovky pro Evropu, na výstavě Eurotech uvedl, že v případě větší objednávky se Česká zbrojovka nebrání ani transferu technologií a výrobě zbraní přímo v Polsku.

 

Samozřejmě také polské firmy nabízejí vlastní pistole a útočné pušky pro své ozbrojené síly - jde o pistoli PR-15 Ragun nebo útočnou pušku MSBS-5,56. Obě zbraně nyní testují budované síly teritoriální obrany. Avšak projekt MSBS-5,56 v Polsku trpí politickými průtahy, které zpožďují celý projekt. Ani po deseti letech vývoje tak MSBS-5,56 není zavedena ve výzbroji polské armády.

 

“Není to problém konstrukce, která je připravena k výrobě ve dvou verzích. Jedná se o “papírový” problém na ose průmysl - státní administrativa - vojsko. Chybí komunikace a spolupráce. Puška je v podstatě hotová - čeká jen na několik podpisů úředníků, ” uvedl pro Armádní noviny na konci minulého roku polský zdroj znalý pozadí vývoje pušky MSBS-5,56.

 

Zdroj: ZbrojowniaFAKT

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Chip Datum: 19.09.2017 Čas: 19:16

Nehledě na to, že po extempore s nákupem CZ 75 Compact, (minulý týden nám na strelnici opět praskl u jedné rám) nemá ČZ UB u PČR zrovna dobrou pověst. U krátkych zbraní se teď nakupuji Glocky a u dlouhych Hk 416, MP7 a MP 5. A po tom, jak zbrojovka vymrdala s AČR jsem tomu rád. Jsem zvědavý jak dopadne nové výběrové řízení na 4000 ks pistoli, pro doplněni stavu, kam se ČZ UB chysta s P 10. Už ted si to chce pojistit tim, že strelecké reprezentaci PČR dodala P10 pro mistrovstvi světa v Abu dhabí. No uvidime jak to dopadne... :-)

avatar
KOLT Datum: 01.08.2017 Čas: 09:45

Především v době, kdy URNa přezbrojovala na moderní zbraně, CZUB neměla v nabídce nic, čím by mohla podobnou jednotku uspokojit. Nemodernizovaná Sa. 58 a nekvalitní CZ-75 skutečně nejsou zbraně pro jednotku podobného určení. Zkušenosti s jejich pistolemi vedly nakonec k tomu, že Glocky a HK dostala nejen URNa, ale i zásahové jednotky na krajích. K tomu tradičně arogantní přístup zástupců CZUB (dneska je to snad už o něco lepší, ale bývala to tragédie). Nikdo se nemůže divit, že s nimi podobné jednotky (včetně 601. skss) nechtějí mít nic společného.

Naproti tomu HK, jak na civilisty se*e (you suck and we hate you), o státní zakázky se stará velmi slušně. K tomu mají podstatně širší sortiment (kupříkladu ekvivalent MP-7 má jen hodně málo zbrojovek, CZUB rozhodně ne) a povšechně vysokou kvalitu.

A nakonec – když máte podobnou jednotku vycvičenou a dlouhodobě zvyklou na konkrétní zbraně, se kterými je spokojená, musíte mít setsakra dobrý důvod pořídit jí jiné. Národní hrdost jím rozhodně není. A jiný momentálně není.

avatar
CerVus Datum: 31.07.2017 Čas: 19:42

Jan: Asi jsem zaujatý to připouštím, ale přišla zbrojovka za poslední roky s něčím co opravdu po větší zátěži funguje? Co dodávka pro AČR nebo PČR to problém. Opravdu se jim podařilo z toho polotovaru, kterým byl bren 1 udělat špičkovou zbraň úrovně hk416? Cenou se jí blíží a s čím jiným srovnávat novou zbraň než s tou nejžádanější.
Bren 2 je podle mě tam, kde měl být původně bren 1 a jako nová zbraň potřebuje čas na vychytání případných problémů. Evo je asi to nejlepší co dělají, jenže i tak má prý pár chyb. Já na czub koukám holt pesimisticky. Vlastně i na Aero. Není tu dost peněz na vývoj takže je pro naše firmy těžké se na nabitém trhu uplatnit.

avatar
dejf Datum: 31.07.2017 Čas: 18:27

sem jedinej, kdo je skeptickej k informaci, že 7,62x39 v 9" hlavni může fungovat na 400 metrů? aby to nebylo jako s M-14, která při ukázkách taky vypadala, že střelba dávkou se dá v pohodě kontrolovat...

jinak ta volba ráže je docela zajímavá, čekal bych 300AAC nebo něco podobnýho, zajímavý, jak dlouho už ten náboj všichni považujou za přežitek a přece se točí...

avatar
Jan Grohmann Datum: 31.07.2017 Čas: 13:28

CerVus - myslím, že tak trochu kecáte.
Bren 2 "blíží se" západním zbraním "vychytá mouchy" jsou samoúčelně znějící fráze nulové informační hodnoty. To by mě třeba zajímalo, které západní zbraně nemají "mouchy"

avatar
CerVus Datum: 28.07.2017 Čas: 16:49

,kuchar33: No to je jednoduché. URNA očividně nepoptávala zbraně v ráži 7,62. To je jediný případ kdy dává Bren smysl. Ani Evo ano bren 2 se na současnou konkurenci nechytá. Blíží se, to ano, ale pořád to není ono. Navíc tyto jednotky potřebují mít kvalitní a prověřené zbraně. Bren 2 je už kvalitnější zbraň než ta v podstatě před-sériová první generace, ale i tak bude trvat než se vychytají mouchy i na něm.

avatar
Laci Datum: 28.07.2017 Čas: 15:26

Warnost: Protože máte asi něco se zrakem.

avatar
Zdenoušek Datum: 26.07.2017 Čas: 09:29

Tak alespoň nějaký kontrakt pro speciály, držím pěsti.

avatar
Jura99 Datum: 25.07.2017 Čas: 19:39

kuchar33: sice máte v principu pravdu, ovšem pravdou je i to, že zrovna CZUB si nemůže ani trochu stěžovat na nepodporu státu. Nechci tu dokola vypisovat známá fakta o zakázkách pro CZUB a kvalitě jejich plnění.

avatar
kuchar33 Datum: 25.07.2017 Čas: 15:11

Rase: To chapu ale proc nepodporovat nasi zbrojovku kdys mp5 je zastarala zbran a GS5 straci prestnost jak se tu psalo a nadruhou stranu politici maji plnou pusu kecu jak budou podporovat nase vyrobky a potom todle to fakt nechapu at se dilo dari

avatar
Rase Datum: 25.07.2017 Čas: 11:06

kuchar33:
URNA si může nakupovat co chce, Heklery jsou u speciálů (obecně) velice oblíbené, tak asi chtějí zbraň jako mají jejich kolegové na Západě. Navíc se asi chtějí odlišovat od Armády, tak je to pro mě pochopitelné a nikterak to nesnižuje schopnosti BREN 2.

ps. poláci by si už s těmi MSBS opravdu měli pohnout, už jim dost ujíží vlak a propásli už dost tendrů

avatar
Warnost Datum: 25.07.2017 Čas: 10:57

Proč mi ten BREN 2 na úvodní fotce připomíná spíš BREN 1?

avatar
kuchar33 Datum: 25.07.2017 Čas: 08:58

Dobry den to je hezke ze v polsku budou mit ceske zbrane a proc ceske zbrane nemaji nasi policiste z urny minuli tyden psali v pravu ze budou kupovat z brane od hekl kochu 9 modelu celkovy pocet tet nevym ale v hodnote 63milionu tak kde je chyba kdys se v clanku pise ze je bren dobry tak proc je nema nase urna to je lepsi nez francouzi a polaci to si nemislim dekuji za odpovet at se dilo dari

avatar
Rase Datum: 24.07.2017 Čas: 19:35

Lukas:
Taky spíš věřím v úspěch v Estonsku než v Polsku nebo jiné velké zemi. Estonská média odhadují, že za nové zbraně by mělo být utraceno až 75 mil.eur. Podle plánů by mělo být v letech 2018 až 2021 pořízeno cca 11 000 nových pušek. Dalších cca 18 000 by mělo být pořízeno do konce roku 2024.

avatar
Tecka Datum: 24.07.2017 Čas: 19:27

Lukas
Podobno część kontraktu na baryle ma byc zamieniona na MSBS 'chodzi o ostatni aneks . Pozdr

arr