Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

MBT Revolution: Polsko modernizuje tanky Leopard 2A4

Datum přidání 27.12.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Do konce roku polské ministerstvo obrany podepíše smlouvu na modernizaci 142 německých tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2 PL. Modernizace polských tanků bude vycházet z technologického demonstrátoru MBT Revolution od německé firmy Rheinmetall.

MBT Revolution

Foto: Polská modernizace tanků Leopard 2A4 vychází z technologického demonstrátoru MBT Revolution; větší fotoRheinmetall

 

V roce 2012 Polsko objednalo v Německu 128 starších tanků Leopard 2A4 a v roce 2013 za 256 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) dalších 119 tanků Leopard 2.

 

Druhá objednávka zahrnovala 105 novějších tanků Leopard 2A5 a 14 tanků Leopard 2A4. Součástí dodávky je také 220 podpůrných vozidel. Všechny tanky a podpůrná vozidla druhé objednávky dostane polská armáda do konce letošního roku.


Polsko dlouhodobě připravuje modernizaci nakoupených německých tanků Leopard na nejnovější standard označovaný jako Leopard 2 PL. Program však neřeší jen modernizaci techniky, ale také posílení polské vědecké a průmyslové základny. Polsku jde mimo jiné o vybudování komplexní domácí průmyslové základny, která bude schopna udržovat, opravovat a modernizovat tanky Leopard 2.


Cena zakázky za modernizaci 142 tanků na standard Leopard 2 PL dosáhne 2,3 miliardy zlotých (14,7 miliardy Kč).  Všechny modernizované tanky budou zařazeny u 10. obrněné jízdní brigády (10 Brygada Kawalerii Pancernej) a 34. obrněné jízdní brigády (34 Brygada Kawalerii Pancernej).


Hlavním dodavatelem technologií a koordinátorem modernizace se stane německá firma Rheinmetall. Za polskou stranu se účastní modernizace především vojenský podnik WZM (Wojskowe Zaklady Mechaniczne), výrobce optiky PCO (Państwowe Centrum Optyki) a pravděpodobně Bumar - Labedy.


“Polonizace” - v Polsku používaný termín pro užití polských technologií a komponentů u zahraniční vojenské techniky - dosáhne u modernizovaných tanků Leopard 2 PL 50 %. Německá Rheinmetall dodá přímo 70 % technologií a komponentů, polský průmysl 30 %.


Rheinmetall však od částí vlastních technologií a komponentů (především optiky, senzorů a elektroniky) předá kompletní technickou dokumentaci i výrobní práva polskému průmyslu. Tímto způsobem dosáhne polonizace modernizovaných tanků 50 %.


Podle současných plánů projde prvních 6 tanků přerodem na standard Leopard 2 PL v Německu. Zbytek tanků přebuduje polský WZM.

 

Video: MBT Revolution / YouTube


V současné době není známá přesná konfigurace tanků Leopard 2 PL. Středobodem modernizace se však stane technologický demonstrátor MBT Revolution s využitím polských technologií a komponentů.


MBT Revolution řeší několik klíčových oblastí - lepší pancéřovou ochranu, zvýšení palebné síly, zvýšení situačního povědomí, lepší bezpečnost jízdy, zlepšení komfortu pro posádku.


Základem MBT Revolution je nejnovější přídavný modulární pancíř AMAP (Advanced Modular Armor Protection). Ten se připevňuje k původnímu rovnému pancíři a zapůjčuje tanku nezaměnitelný agresivní vzhled. Podle výrobce se při konstrukci AMAP využilo keramických nanomateriálů, včetně moderních titanových a ocelových slitin.  


Modulární pancéřová ochrana zvyšuje odolnost tanku před podkaliberní i kumulativní tankovou municí, před reaktivním granátomety (RPG-7, RPG-29, atd.), dělostřeleckou munici (včetně naváděné) nebo proti minám a nástražným výbušným systémům (včetně výbuchem formovaným).


Díky modularitě lze v polních podmínkách zvyšovat pancéřovou ochranu proti konkretní hrozbě - např. pokud se ví, že nehrozí střet s tanky protivníka ale s jednotlivci s reaktivními granátomety.


K ochraně přispívá také obranný systém Rheinmetall ROSY. Pokud je tank ozářen laserovým paprskem, systém okamžitě vystřelí nad tank zadýmovací granáty. Během 0,6 sekundy se pak kolem tanku vytvoří hustá kouřová clona. Ideální pro zmatení laserem nebo infračerveně naváděných protitankových střel.


Jako v případě MBT Revolution, ani polská modernizace neřeší novou pohonnou jednotku.


Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
nurek Datum: 30.12.2015 Čas: 00:17

Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy!
Do: Lukas. Szanowny Panie. Chyba niepotrzebna była taka nerwowa reakcja. Kwota modernizacji, którą podałem w oparciu o wiarygodne źródła, okazała się właściwą w przeciwieństwie do tej podanej przez Pana. Co do wiarygodności publikacji wydawnictwa Altair to jestem przekonany (po wieloletniej lekturze), że nie odbiega ona od wiarygodności innych polskich wydawnictw publikujących w tej sferze tematycznej (też po wieloletniej lekturze). A czasami je przewyższa. Być może ma Pan osobiste jednostkowe doświadczenia w tym zakresie, ale to nie upoważnia Pana do generalizowania zwłaszcza na forum międzynarodowym. Proszę wziąć przykład z gospodarzy tego forum - oni tego nie robią, przynajmniej publicznie. Określenie "dokładniejsze informacje" i załączone linki odnosiły się do informacji zawartych w artykule Pana Redaktora Grohmanna a nie do Pana rzeczywistej czy wyimaginowanej wiedzy, o której nie raczyłem pamiętać. Sorry! Mea culpa. Napisał Pan, że o szczegółach umowy niewiele wiadomo, a następnie popełnia Pan trzy posty sugerujące określoną acz niezbyt jawną wiedzę w tym zakresie. To są właśnie głupoty (delikatnie) popełniane przez Pana wielokrotnie we wcześniejszych postach na tym forum (o innych forach - tutaj cisza). Cóż, każdemu wolno, byle tę zasadę stosować wobec wszystkich. Na tym, z mojej strony i w tym temacie koniec! Przepraszam Redakcję i wszystkich forumowiczów za to polsko-polskie niepotrzebne zamieszanie.
Do Pana Redaktora Grohmanna. Szanowny Panie, oficjalne strony internetowe nie zawsze są wiarygodnym źródłem informacji. Być może już Pan wie, że przez wiele miesięcy trwała ostra walka miedzy WZM Poznań a Bumar - Łabędy o to, kto będzie głównym integratorem modernizacji Leopardów. Przypomnę także, że jeszcze kilka miesięcy temu na stronach czeskiej firmy RETIA były informacje o skonstruowanym przez nią superradarze, do którego Słowacy mogą co najwyżej dołożyć podwozie, Polacy - dokręcić parę śrubek, a Węgrzy - tylko zazdrościć. Jak jest naprawdę - wszyscy wiemy. To jest marketing. Życzę dalszego rozwoju tego bardzo ciekawego forum.
Z szacunkiem
nurek

avatar
Lukas Datum: 29.12.2015 Čas: 15:31

Nie
Leopard 2SG to normalny leopard 2A4 + dodatkowy pancerz od IBD

W Leo 2PL wymienione będzie stabilizacja, elementy SKO, dowódca dostanie (wreszcie ) głowice termo (Hunter-Kiler nawet w nocy)
Generalnie możliwości szybkiego i celnego ognia będą zbliżone do najnowszych Leopardów 2A6/A7
Rożnica będzie w
- brak L-55
- słabsze opancerzenie...

Chodzą sprzeczne informacje na jego temat.
Niektórzy twierdzą że masa maksymalna Leoparda 2PL to 62.5, inni, że tylko do 60 ton. Twierdza też że pakiet opancerzenia obejmie tylko wieże (limit masy)

Wówczas nasz leo 2 PL bardziej przypominałby Pz 87 WE
http://www.militaryimages.net/media/pz-87-we-leopard-2.31988/full?lightbox=1

Ale to nie są potwierdzone informacje
Trzeba czekać...

avatar
Gloton Datum: 29.12.2015 Čas: 13:26

Tak různých variant té modernizace je povícero.
Třeba to bude obdobné jako Singapurský Leopard 2 SG......

avatar
Rase Datum: 29.12.2015 Čas: 13:04

Lukas:
:D už vidim že má jenom přidanou věžičku
U MBT Revolution mi přijde, že má ve všech rozích věže nějaké čidla, asi pro 360° ochranu vozidla, to snad Polská verze mít nebude (bylo by to přehnaně drahé). Tenhle obrázek mi přijde mnohem přesnější:
http://orig03.deviantart.net/02e2/f/2015/031/3/6/leopard_2_mbt_revolution_2_by_derhonigkuchen-d8g3d8o.jpg
Je to taky MBT Revolution, ale v nějaké původní osekanější varzi

avatar
fant Datum: 29.12.2015 Čas: 10:37

Jak ktoś jest zainteresowany tematem to myślę, że warto śledzić ten wątek na forum skyscrapercity. Zwłaszcza wpisy kolegi Militarysty.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=519638&page=1762

avatar
Lukas Datum: 29.12.2015 Čas: 10:30

Pro Rase - akurat net model był na stoisku KMW :)

Z najnowszych informacji wychodzi że WZM nr. 5 będzie prowadziło prace przy power packu (czyli tylko remonty) - główne prace mają być w Gliwicach (ale poczekajmy na jakieś dodatkowe informacje)

W okolicach 2013 roku była pokazywana taka prezentacja "wizji modernizacji"
- nocny przyrząd obserwacyjny dowódcy
- nowa kamera termowizyjna dla gunnera
- nowa elektryczna stabilizacja armaty
- kamera do jazdy wstecz
- nowy układ przeciwpożarowy
- nowy fotel kierowcy
- wzmocnienie kadłuba (przeciwminowe)
- APU

+ jako opcja
- system łączności z piechotą (Fonet)
- system zarządzania pola walki BMS
- klimatyzacja
- układ chłodzenia elektroniki
- zdalnie sterowany modu uzbrojenia

Wydaje się że właśnie t tym kierunku poszedł MON (pytanie czy będzie BMS - czekamy na opracowanie polskiego BMS )

avatar
Jan Grohmann Datum: 29.12.2015 Čas: 10:14

I na oficiálních stránkách WZM, který bude za polský průmysl koordinátorem modernizace, se píše o modernizaci na MBT Revolution.
http://www.wzm.pl/?page_id=460

avatar
Rase Datum: 29.12.2015 Čas: 10:04

Jestli jsem to dobře pochopil, tak výsledná modernizace bude spíš než MBT Revolution, podobná Leopardu 2A4M.
Takhle měl vypadat původní vzhled modernizace:
http://pbs.twimg.com/media/A14DC5LCQAAwLTi.jpg
Z vnějšku se tedy dá čekat jen přidání modulárního pancéřování, nějaké senzory a snad i dálkově ovládaná věžička. Zbytek bude modernizace vnitřního vybavení. Bude to tedy hodně ekonomická modernizace a vychytávky jako má MBT Revolution bych nečekal

avatar
Lukas Datum: 29.12.2015 Čas: 09:26

Jakie dokładniejsze informacje?

1. Nie 2 415 000 000 - tylko 2. 000 415 000 zł
I to za 128 pakietów modernizacyjnych (stąd też wcześniejsze informacje podające kwotę 2,3-2,5 mld - bo zapewne doliczano szacowany koszt remontów)

To będzie Revolution - wbrew temu co Altair pisze (wiele głupot już pisali.)
Pakiet Revolution nie jest "zamkniętą" ofertą jak np. pakiet od KMW - i z założenia ma powstawać pod życzenia klienta...

Jeśli chodzi o szczegóły to wiadomo tylko:
- ile to ma kosztować
- kto ma być głównym integratorem

- Polska wycofuje sie z klubu LeoBen (choć nie do końca bo do 2018 wsparcie z klubu LeoBen mają leopardy 2A5) i że podejmujemy próbę utworzenia własnego centrum obsługowo - magazynowego (maksymalne usamodzielnienie sie od wsparcia Bundeswehry)

^Co jest największą zaletą tej oferty. (Która technicznie nie była najlepsza...)


Nie wiemy natomiast
- jaki ma być zakres prac... (Wiadomo że największe zmiany obejmie system kierowania ogniem, napędy oraz stabilizacje - ale istotnych szczegółów brak)

- jakie komponenty wybrano... (samych pakietów opancerzenia od IBD jest kilka do wyboru...)

avatar
nurek Datum: 29.12.2015 Čas: 00:31

Witam sąsiadów Czechów i Słowaków. Czołem Bracia Węgrzy!
Artykuł zawiera wiele nieprecyzyjnych i błędnych informacji. Umowa o modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4 została podpisana 28.12.2015 r. Ma ona wartość 2,415 miliardów złotych. Kwota ta nie obejmuje kosztów remontów czołgów. Pozostałe 14 czołgów Leopard 2A4 (dostarczonych do Polski w 2015 roku) zostanie zmodernizowanych po roku 2021 na podstawie nowej umowy. Podstawą modernizacji nie będzie pakiet MBT Revolution lecz nowa wersja Leopard 2PL opracowana przez Rheinmetall i polskie firmy. Głównym wykonawcą modernizacji będą Zakłady Mechaniczne Bumar - Łabędy w Gliwicach. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Poznaniu przeprowadzą tylko remonty silników czołgów. Jeśli w przyszłości zostanie przeprowadzona modernizacja posiadanych przez Polskę czołgów Leopard 2A5 to jej wykonawcą będą WZM w Poznaniu. Polecam dokładniejsze informacje:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=18298
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=18286
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9730,aktualnosci-z-polski,dgp-rheinmetall-wesprze-modernizacje-leopardow
http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,9739,aktualnosci-z-polski,leopardy-zaklepane
http://www.defence24.pl/287506,modernizacja-leopardow-za-2-mld-zl-umowa-pgz-i-mon
http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/2015-12-28-umowa-na-modernizacje-leopardow-podpisana/
http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/18071?t=Leopardy-beda-modernizowane-przez-polskie-firmy
Pozdrawiam!
nurek

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.12.2015 Čas: 21:58

Ak myslíš HEAT ako strelu vypálenú z nejakého druhu ručnej protitankovej zbrane tak máš pravdu. Pri malom uhle dopadu u starších zbraní nemusí dôjsť k jej odpáleniu. Je to však nepravdepodobné že by sa niekto trafil priamo do takéhoto miesta. Dnes je to nepravdepodobné. Pokiaľ sa jedná ale o HEAT strelu vypálenú z dela, tak tam sa tento účinok skoseného panciera míňa. Tu diskutovaný je však problém tzv. shot trap na veži tankov leopard 2. Ten jediný má takúto konštrukciu veže.

avatar
jj284b Datum: 28.12.2015 Čas: 21:41

Sgt Murphy: asi to neplati pre dnesne HEAT strely (aj ked dnes sa uz nerobia strely s priamym utokom ale skor dochadza k top attack utoku na ciel) no v 80tych rokoch sa ziadna HEAT strela nedokazala vysporiadat s pancierom skosenym na viac ako 83 stupnov... skratka fuse (zapalka?) sa neaktivovala tak ako mala...

pri tom skosenom pancieri veze, ak ti HEAT strela vleti do tej medzery, s velkou pravdepodobnostou ostane zaseknuta stenami o vez a trup a nedojde k narazu fuse (zapalky) o pancier, takze nedojde k jej aktivacii..

no a co sa tyka APFSDS penetratoru, ak dojde k deflekcii, kusy penetratoru sice maju stale dost energie na prerazenie slabeho panciera, no rozhodne same o sebe nebudu dostatocne na to aby prenikli prednym pancierom tanku. skor hrozi nebezpecenstvo zasahu takymi crepinami v okoli tanku, ci poskodenia pristrojov na strope veze, no APFSDS sipova strela ktora dopadne na pancier inac ako hrotom sa okamzite rozlomi (energia strely je tym padom vyplytvana na neefektivny naraz voci pancieru)

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.12.2015 Čas: 21:05

jj284b neviem akú spojitosť si našiel medzi tzv. shot trap a SLAT pancierom. Ale si mimo.

avatar
Sgt Murphy Datum: 28.12.2015 Čas: 21:03

Moderné projektily sa síce neodrážajú, ale úlomky penetrátoru majú dostatočne silnú kinetickú energiu aby prerazili veľmi slabý pancier v danom mieste a poškodili tak mechaniku otáčania veže. Pri takto skosenom pancieri zavedenom od leo2a5 sa robili testy vystrelením voči bloku NERA panciera tanku leo umiestneného na čele veže. NERA pancier spôsobil že úlomky zlomeného penetrátora smerovali smerom dnu - hore, voči hlavnému pancieru nie do priestoru medzi vežou a korbou. Tento pancier zrejme podobný účinok mať nebude ani žiadny iný.

avatar
dante1 Datum: 28.12.2015 Čas: 19:30

jj284b : Děkuji konečně mi to někdo vysvětlil .

arr