Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Dlouhý vývoj polské útočné pušky MSBS

Datum přidání 13.12.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 19 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Již od roku 2007 polská firma FB Radom a Vojenská technická akademie WAR (Wojskowa Akademia Techniczna) vyvíjejí novou polskou útočnou pušku MSBS (Modulowy System Broni Strzeleckiej). Avšak ani po téměř deseti letech není zbraň zavedená ve výzbroji polské armády.

Foto: MSBS v klasické konstrukce v ráži 5,56x45 NATO; větší foto / FB RADOM

Foto: MSBS klasické konstrukce v ráži 5,56×45 NATO; větší foto / FB RADOM

 

Jen v letošním roce polské ministerstvo obrany objednalo od výrobce FB Radom více než 20 000 útočných pušek wz. 96 Beryl a 8600 karabin wz. 96 Mini-Beryl.

 

Útočná puška/karabina Beryl je hlavní zbraní polských vojáků. Ve výzbroji polské armády se nalézá více než 70 000 pušek Beryl, včetně 5000 karabin Mini Beryl (počty mimo letošní nákupy). Polská armáda navíc používá 50 000 sovětských pušek AKM (modernizovaná AK-47) v ráži 7,62×39. Ve skladech pro případ mobilizace leží dalších 300 000 kusů.


Na přelomu 80. a 90. let začala polská armáda zavádět do výzbroje pušky vlastní konstrukce. Šlo zejména o zbraně wz. 88 Tantal a wz. 89 Onyks - obě v sovětské ráži 5,45 mm. V 90. letech pak na obě zbraně konstrukčně navázal zmiňovaný wz. 96 Beryl pro náboj 5,56×45 mm NATO - ten konstrukčně vychází právě z AKM.


Polsko v budoucích letech poptává minimálně několik desítek tisíc nových útočných pušek - nejen pro obměnu opotřebovaných Berylů, jako náhradu za AKM, ale také pro nově se rodící vojska teritoriální obrany. Polská vojska teritoriální obrany mají mít 35 000 členů.

 

Proč tedy polská armáda ani po deseti letech nemá ve výzbroji útočnou pušku MSBS? Podle zdroje Armádních novin znalého pozadí vývoje MSBS není problém v konstrukci, ale v byrokratických překážkách. Podle dřívějších informací Armádních novin vývoj MSBS skončil prakticky již v roce 2014.

  

Video: Propagační video MSBS. / YouTube

 

Vývoj MSBS financuje polské státní Národní centrum pro výzkum a vývoj NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Státní NCBiR je vlastníkem práv na technickou dokumentaci MSBS - pro zavedení MSBS do výzbroje polské armády je tak nutné splnit řadu administrativních formalit požadovaných NCBiR.

 

Polská armáda chce nakoupit nové pušky v rámci polského vojáka budoucnost Tytan. Armáda ale na nákup nových zbraní příliš netlačí, neboť má zavedenou ověřenou pušku Beryl v ráži 5,56 mm.

 

Twitter: Podle známého polského autora Remigiusze Wilka FB Radom již pracuje na MSBS v ráži 7,62×51 NATO. / Twitter

 

Armáda se více zajímá o pušky pro přesnou střelbu v ráži 7,62×51 NATO, jako náhradu za sovětské pušky Dragunov SVD. Firma FB Radom plánuje MSBS rovněž v ráži 7,62 mm (viz odkaz na Twitter), ale podle smlouvy musí dokončit vývoj MSBS v ráži 5,56 mm.

 

Cílem FB Radom je, co nejrychlejší prodej MSBS do polské armády, aby mohla nabízet pušku i na světových trzích. Zdroj Armádních novin znalý programu uvedl, že úředníky z NCBiR ale “zajímá pouze to, aby vše bylo podle administrativních formalit.” Tyto formality výrazně zpožďují program MSBS.

 

“Není to problém konstrukce, která je připravena k výrobě ve dvou verzích. Jedná se o “papírový” problém na ose průmysl - státní administrativa - vojsko. Chybí komunikace a spolupráce. Puška je v podstatě hotová - čeká jen na několik podpisů úředníků ” uvedl pro Armádní noviny zdroj z Polska znalý pozadí MSBS.

 

Foto: MSBS klasické konstrukce a bull-pup; větší foto / Defence24

 

MSBS je cela rodina modulárních pušek polské výroby. MSBS je k dostání v klasické konstrukci i v konstrukci bull-pup - obě provedení mají velký počet shodných dílů a především jednotné horní pouzdro závěru, společné předpažbí a hlaveň.

 

Originální je pouze dolní část pouzdra závěru se zásobníkovou šachtou, rukojetí a spoušťovým mechanismem. V obou případech zůstává zásobník ve stejné poloze vůči vrchnímu pouzdru závěru.

 

K dispozici je celá řada verzí s různou délkou hlavní a počítá se s vývojem variant pro více typů střeliva.

 

Jednotlivé verze MSBS mohou použít posádky vozidel a jiné jednotky, které potřebují krátkou příruční zbraň, nebo jednotky vyžadující podpůrnou pušku nebo pušku pro přesnou střelbu. Konstruktéři nezapomněli ani na zvláštní provedení pro čestné jednotky. 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Eiffelos Datum: 14.12.2016 Čas: 13:23

Podle mne se civilní Bren 2 začne již brzo prodávat, střílel jsem z něho a je to oproti jedničce výrazný krok vřed, zbraň perfektně sedí , neni uz ostrá a neforemna, a na pohled hrozně sexy , každopádně jsem se ptal a czub z něho vyrábí jen 4 díly a zbytek subdodavatele , takže je to skladanka , a proto v různých státech mohou byt lehce různé verze , jinak z vyrazu tváře odhadují ze kontrakt s Pákistánem je na spadnutí tudíž oproti Polákům bude Bren bojově vyzkoušena zbraň kterou už dodávají do různých části sveta a jisté ještě budou, a maji naslapnuto na supr byznys, krom toho zbrojovka vydá novou p10 a na ni už ani maji v USA objednávku na 23. tis kusu , a to ještě zbraň ani nebyla oficiálně představena, myslím ze zbrojní průmysl v CR začíná pěkně šlapat a poláci budou mít velkého konkurenta ....

avatar
Lukas Datum: 14.12.2016 Čas: 12:23

Strzelałem z beryla (wz 96A) i z AKMS i wiem, że "w praktyce" różnica jest dużo większa niż "w teorii"

Sprawa MSBSa nie jest prosta
1. Zmieniły się wymagania - pierwotnie broń "modułowa" miała możliwość szybkiej konwersji z 5,56x45 na -7,62x39 (wymiana lufy, zamka bez pomocy specjalistycznych narzędzi) - zrezygnowano z tego, zmieniono praktycznie cały układ mechaniczny broni.
Prototyp z 2009 a obecny MSBS to de facto dwie różne konstrukcje.

2. B. ważna - model finansowania. Projekt, testy - wszystko jest poprzedzone wielotygodniową "korespondencją" między konstruktorami - producentem - zamawiającym.
To samo z wynikami, uwagami i decyzjami... (2 lata to zmarnowano czekając na takie decyzje)

Gdyby FB Radom i WAT projektowałby broń z własnych pieniędzy to dziś istniałby 5 odmian MSBS.

A tak - urzędnikom nigdy się nie spieszy, a w międzyczasie FB Radom wybudowało nową fabrykę.


P.S. Sprawdźcie ile lat zajęło opracowanie CZ-805 albo chorwacki VHS. To nie jest prosta szybka droga usłana różami... (Chyba, ze ktoś che testować broń w walce...)

avatar
fenri Datum: 14.12.2016 Čas: 09:52

Jura99: Beryl je v podstatě o deset let starší než Sa58. Je to jen pořádně vyrobený, teniferovaný, přerážovaný a orailovaný Kalach.
Sa58 se vyrobilo 900 tisíc a drtivá většina je už dávno pryč. Armáda určitě nemá 100 tisíc nestřílených a plně funkčních Sa58. Proto je Berylů víc, celkem nic k pobavení na tom není.
Těch "několik" výhod je právě dost důležitých a výrazných. Kompatibilita se střelivem spojenců, vyšší přesnost a odolnost vůči opotřebení, lepší technický stav i připravenost na montáž libovolných elektrooptických zařízení z toho dělá pušku min. o třídu nad Sa58. Jediné, co s Sa můžete dnes udělat, že ho jakž takž orailujete (ale stejně naprd, kvůli vyhazování) a vytuníte pažbičky a vypouštění závěru a zásobníku. Jinak samozřejmě i to vyhazování u Kosy se řeší tím, že se upiluje kus vytahovače a Sa pak vyhazuje víc do strany. Nebo se pod optiku nad nosičem závorníku dá "blatníček" na odrážení nábojnic. O tom, zda jde o funkční frontové řešení pro těžké dlouhodobé nasazení lze ovšem s úspěchem pochybovat.

avatar
Jura99 Datum: 14.12.2016 Čas: 08:16

fenri: to by bylo velmi smutné, kdyby Beryl proti Sa58 neměl "několik" výhod, když je o 40let mladší. Možná, když budou MSBS vyvíjet dalších 30let, taky bude mít pár výhod proti Bren 2. Trochu mě pobavila poslední výhoda proti Sa58, že jich mají dost, protože Sa58 jsme měli určitě víc a možná dosud máme, jestli se už nerozdaly. Jinak určitě jsem netvrdil, že Sa58 je lepší než Beryl, pouze že tam není výrazná výhoda, obě jsou koncepčně zbraněmi minulého století.

avatar
Katr Datum: 14.12.2016 Čas: 00:21

JosefŠ: Ano, americká legislativa nařizuje určitý podíl US průmysl na tam prodávaných zbraní, což je třeba i ta barva a důvod, proč se u nás neprodávají dlouhé Škorpiony.
Do Evropy se to díky dokonalým zákonům EU, nebezpečí zákazu a malé zájmu zdejších střelců skoro určitě nevyplatí dovážet, stavitelnou pažbu a MC šachta se tady zakoupit dá jako samostatný doplněk a třeba týpek s Tacticoolny si to docela chválí.
Do roka se tu ale už možná bude prodávat BREN 2 S1.

avatar
Takeda Datum: 13.12.2016 Čas: 22:27

JosefŠ: Protože kurz dolaru je cca 25,5 Kč za jeden dolar...

avatar
JosefŠ Datum: 13.12.2016 Čas: 22:11

fenri: Stále chovám bláhovou naději, že se jim to nepodaří a uvažuji o tom, že bych se snad kvůli tomu byl ochoten z dosahu této bruselské shnilokracie odstěhovat. Ale když o tom tak přemýšlím, ono ani není pořádně kam, aby po legálních zbraních "vládnoucí elita" nešla.

Nicméně jsem měl na mysli toto: Jak je možné, že v USA je vymazlená 805 se stavitelnou pažbou, MC šachtou a pěknou barvou a u nás se prodává nejosekanější a nejzákladnější varianta??? To v USA má CZUB taky fabriku, kde vyráběj tyto verze nebo se to vyrábí a dováží všechnoz ČR? Jestli z ČR, proč takovouhle nenabízej i u nás?

avatar
fenri Datum: 13.12.2016 Čas: 21:26

JosefŠ: trochu se bojím, že než CZUB vyleze s civilním Bren2, tak nám soudruzi z Brusele tyhle věci zakáží...

avatar
fenri Datum: 13.12.2016 Čas: 20:01

Jura99: máte trochu zmatek ve vývoji polských pušek.
Tantal, zkrácená verze Onyx (není to evoluce Tantalu, či nějaký vývoj)
Beryl/zkrácená verze MiniBeryl (10") a střední délka hlavně je pak Comando.
Tj. Onyx je jen verze Tantalu ("MiniTantal") a Comando je jen verze Berylu stejně jako MiniBeryl). Jantar je pouze experimenální puška, "nedovyvinutá" a nezavedená.

Beryl oproti Sa58 má několik výhod:
-je nový, má životnost před sebou
-teniferovaná hlaveň
-je znatelně přesnější než Sa58
-kompatibilní se střelivem NATO
-silnější a delší hlaveň
-při stejné, resp. o fous nižší hmotnosti
-snadná montáž (elektro)optiky (což je u Sa58 trochu problém, vzhledem k tomu, že se otevírá celý vršek zbraně
-mají jich dost

avatar
JosefŠ Datum: 13.12.2016 Čas: 19:18

Neví někdo, jestli se u nás dá sehnat civilní Bren s MC šachtou, stavitelnou pažbou a v barvě Flat Dark Earth? Nebo jsou u nás k mání jen ty nedodělky, co vylezly z fabriky jako první a jsme tedy opět na konci prodejního řetězce jak s kvalitou tak s nabídkou příslušenství atd.?

avatar
hurvo Datum: 13.12.2016 Čas: 17:56

nevidim problem v 10 rocnom vyvoji. Sympaticky je sposob akym MSBS vyvijali, paralelny vyvoj, kde sa urcila v jednej vetve mechanika, v druhej vetve ergonomia, a nasledovala postupna fuzia tychto dvoch vetiev vyvoja. Podobne vznikal napr aj tavor.
Keby sa tohoto drzali aj v brode, tak polymerovy BREN, CNC BREN, BREN MC, BREN 2, mohli byt len vyvojove fazy jednej vo vysledku mozno aj dobrej zbrane. Takto je to vojensky neuspech a civilne predaje zachranuje US trh, tam je BREN exotika.

avatar
Jura99 Datum: 13.12.2016 Čas: 17:55

crusader: nic o Brenu 2 netvrdím, pouze jsem reagoval na údajně lepší desetiletý vývoj a údajně hotový konkurenceschopný výrobek.
Jinak Tantal/Beryl je klon AK74 (s municí NATO), něco jako u nás byla LADA. Tedy sice stále dobré zbraně, ale žádná výrazná výhoda proti upgradované Sa58.

avatar
crusader Datum: 13.12.2016 Čas: 16:45

Jura99
A myslíte, že před Brenem 2 zákazník oněmí úžasem?

Rozhodně je mi sympatičtější nákup hotové zbraně než "česká cesta". Navíc u Poláků se jedná o podstatně vyšší počty než u naší mini armády. A nezapomeňte, že Poláci používají modernější zbraně než je Sa vz. 58 (od roku 1989 už většinu zbraní u bojových jednotek obměnili), tak zase nemusí až tak moc spěchat

avatar
Rase Datum: 13.12.2016 Čas: 15:55

...ať jenom nehaním, tak ona bull-pup verze je hodně moc pěkná. Škoda že propásli tendru ve Francii, byť tam rozhodovaly i vztahy s němci. Ta klasická verze mi docela připomíná (divným povrchem) ranný CZ 805 - myšleno toto:
http://galerie.valka.cz/data/744/medium/_CZ_S805_02.jpg
Tak snad bude víc podobná té na úvodním obrázku

avatar
Rase Datum: 13.12.2016 Čas: 15:45

Myslím že jde o to, porovnávat MSBS s jeho vrstevníkem, což bude BREN 2 nebo spíš jeho další vývojový model (!). Přeci jen AČR pomalu zavádí BREN 2, přičemž poláci ještě nezavedli ani jediný kus nové zbraně. Ani bych se nedivil, kdyby vývoj polské zbraně, byl za těch 10 let dražší, než peníze co vyšel vývoj CZUB + kolik vložil stát do vývoje CZ 805, kam zahrnuji i samotný nákup první várky CZ805 a nějaké pobídky, pokud nějaké byly.

arr