Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Polsko má zájem o ukrajinské protitankové střely

Datum přidání 12.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polská armáda má zájem o člověkem přenositelné ukrajinské protitankové střely Corsar. Zprávu o chystané vojenské spolupráci mezi Polskem a Ukrajinou přinesla ukrajinská tisková agentura Interfax.

Foto: Lehký protitankový systém Corsar. / Ukrspecexport

Foto: Lehký protitankový systém Corsar. / Ukrspecexport

 

"Jsme připraveni zvážit nákup ukrajinských pokročilých 105mm protitankových řízených střel, které byly vyrobeny státní konstrukční kanceláři Promin. Máme také zájem o společnou výrobu vysoce přesných zbraní." Citovala Waldemara Skrzypczaka, náměstka pro výzbroj a modernizaci při polském ministerstvu obrany, ukrajinská agentura Interfax. Skrzypczak rovněž zmínil, že Polsko má zájem o laserem naváděné protitankové střely Corsar.

 

V současné době polská armáda má ve výzbroji 2600 izraelských protitankových střel Spike LR. Izraelské systémy jsou kategorie „vystřel a zapomeň“. Střela Spike LR se na cíl navádí samostatně za pomocí kombinovaného optoelektronického snímače a infračerveného čidla.

 

Polsko je s izraelskými Spike LR spokojeno a dokonce uvažuje o nákupu dalších systémů. Důvodem je především plánované vyzbrojení polských bojových vozidel Rosoomak protitankovými střelami.

 

Foto: Polo-aktivní laserem naváděná protitanková střela a odpalovací pouzdro systému Corsar.  / Ukrspecexport

Foto: Polo-aktivní laserem naváděná protitanková střela a odpalovací pouzdro systému Corsar. / Ukrspecexport

 

 

Připomeňme, že mezi uživatele Spike LR patří i Armáda ČR. Střely Spike jsou součástí výzbroje bojových vozidel pěchoty Pandur II CZ, konkrétně verze KBVP M1, která nese izraelskou bezposádkovou bojovou věž RCWS-30. V každé věži je ve speciálním kontejneru umístěna dvojice střel Spike LR.

 

Protitankové řízení střely s optoelektronickým snímačem jsou však často mnohem nákladnější, než laserem naváděné střely (např. Corsar). Navíc jsou střely typu Spike LR více náchylné k různým protiopatřením protivníka (např. tepelné clony).

 

Polsko v protitankovém systému Corsar získá člověkem přenositelný protitankový systém (18 kg), jenž využívá polo-aktivní laserové navádění. Střela jednoduše sleduje odražený laserový paprsek a navádí se sama na cíl. Operátor musí pouze umístit laserový paprsek na cíl a ozařovat ho po celou dobu letu střely.

 

Protitanková střela je vybavená tandemovou hlavicí (probijí až 550 mm pancíře) a je schopna ničit stacionární i pohyblivé cíle až na vzdálenost 2500 metrů. Výhodou má být také cena, odpalovací systém Corsar (bez střely) přijde na 130 000 dolarů, naproti tomu systém Spike LR stojí údajně až třikrát více.

 

Zdroj: Ukrspecexport

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 17.08.2014 Čas: 21:12

Odświeżam ten temat - bo ponoć to prawda...

Mesko - polski producent amunicji (produkuje ATGM Spike oraz MANPAD Grom ) dostał dofinansowanie (47 mln zł - 15 mln $ ) na lekki przeciwpancerny pocisk - kryptonim "Pirat"...
Ma to być lekki pocisk (głowica 2,5 kg) o zasiegu 2,5 km, SACLOS, kierowany wiązką lasera...

Bardzo proawdopodobne że oparty o ukraińskiego Corsar...

Ma to być tanie uzupelnienie Spike... (mamy 276 wyrzutni przenośnych - w przyszłosci Rosomak jak i nowe BWP będa uzbrojone w Spike LR )
Pocisk ma miec 3 rodzaje glowic - kumulacyjna, termobaryczna, odlamkowa...
Raczej środek do zwalczania BMP-2/3 i BTR niż czołgów...

avatar
David Datum: 14.11.2013 Čas: 09:30

Trochu mne překvapila politická odvaha takového rozhodnutí, když je mi jasné, že určitě byl tlak na to, aby byla vybrána nějaká západní, příp.opět izraelská konstrukce. Myslím, že to je vhodná inspirace i pro AČR. Ale kdo ví, jak to celé bude, definitivní rozhodnutí ještě nepadlo

avatar
Laci Datum: 13.11.2013 Čas: 11:08

Střely Spike nejsou součástí výzbroje pouze verzí KBVP M1, ale i základních bojových KBVP Pandur II 8x8 CZ. KBVP M1 Pandur 8x8 CZ jsou upravený verze pro použití v Afghánistánu (neschopnost plavby, přidána mřížová ochrana a keramické pancéřování) a AČR jimi disponuje v počtu 4 kusů.

avatar
David Datum: 13.11.2013 Čas: 09:42

Pro Nemo - Ukrajina se loni dostala mezi deset největších exportérů zbraní, je tuším na 7 místě. Podařilo se jí několik velkých kontraktů do Thajska (tanky Oplot a OT BTR-3), Makedonie (BTR-4), Eritreje (T-72), poněkud záhadné jsou dodávky do Sýrie.Ukrajina je poměrně chudou zemí, ale má vyšší hospodářský růst než ČR -a ukrajinský zbrojní průmysl nabývá na síle. Vlastní ukrajinská armáda má stále cca 150 tis vojáků, je tedy jednou z nejpočetnějších v Evropě. Takže tento stát bych rozhodně nepodceňoval

avatar
saracen Datum: 12.11.2013 Čas: 20:17

pre on.sedl:
Ak si dobre spomínam ukrajinci upravili navádzací systém a cieľ priamo ožarujú iba niekoľko sekúnd pred samotným zásahom a po väčšinu letu rakety k cieľu laserový lúč mieri nad cieľ. Možno sa mýlim, ak áno potom sorry.

avatar
D.i.p Datum: 12.11.2013 Čas: 19:48

Je vidět, že poláci se na rozdíl od nás rozhodli vzít osud do vlastních rukou a přemýšlí strategicky.

avatar
liberal shark Datum: 12.11.2013 Čas: 18:40

To: Jakub Mareš
Jednak kvůli diverzifikaci dodávek, a druhak proto, aby potenciální protivník nemohl vyřadit všechny PTŘS pomocí jednoho typu protiopatření.

avatar
Jakub Mareš Datum: 12.11.2013 Čas: 18:03

Když maj Spike, proč chtěj další jitej typ střel. Diť je pak složitější logistika výcvik atd ne?

avatar
Nemo Datum: 12.11.2013 Čas: 16:02

Neudělá někdo článek o ukrajinském vojsku? Na netu jsou nějaké staré údaje, ale pochybuji že by byly aktuální a pravdivé - vždyť balancují na pokraji bankrotu a to už dlouhou dobu. I ten vojenský průmysl na tom musí být bídně - tu a tam něco prodají do muslimských zemí ale je toho poskrovnu....

avatar
on.sedl Datum: 12.11.2013 Čas: 15:27

Jestli se nemýlím tak právě proti laserem naváděným střelám jsou protiopatření u obrněné techniky daleko rozšířenější. Proti těmto střelám je schopen se bránit i náš T-72M4 CZ pomocí automatického vystřelení dýmových granátů do směru ozáření, zatímco proti střelám Spike nic nezmůže.

arr