TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Polsko posiluje ochranu pobřeží

Datum přidání 13.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ministerstvo obrany nakoupí druhý raketový systém vyzbrojený střelami Kongsberg NSM (Naval Strike Missile) pro ochranu svého pobřeží. Podle vyjádření polského ministerstva obrany jde o přímou odpověď na krizi na Ukrajině.

Foto: NSM v akci. /  Kongsberg

Foto: NSM v akci. /  Kongsberg 

 

„Po krizi na Krymu polský premiér Donald Tusk nařídil přezkoumat ´Technický modernizační program 2013-2022´ Polských ozbrojených sil a program byl mírně upraven pro zvýšení polských odstrašujících možností,“ řekl v souvislosti s nákupem polský ministr obrany Czeslaw Mroczek.

 

První střely NSM si Polsko od norské společnosti Kongsberg objednalo již v roce 2008. Raketami je vyzbrojená nová Divize pro ochranu pobřeží NDR (Nadbrzezny Dywizjon Rakietowy).

 

Divize NDR disponuje šesti odpalovacími vozidly a 48 střelami NSM. Součástí systému jsou i radarová, řídicí a velitelská vozidla.

 

Video: Nadbrzezny Dywizjon Rakietowy / YouTube

 

Operační způsobilosti dosáhl polský NDR v červenci 2013. „Divize nebude zajišťovat pouze ochranu polského pobřeží, ale bude také poskytovat ochranu námořnictvu,“ řekl generál Waldemar Skrzypczak, zástupce polského ministra obrany.

 

Radarové pokrytí zajišťují polské mobilní radary TRS-15M. Dosah radaru TRS-15M je pro námořní cíle 50 km, pro vzdušné cíle 200 km.

 

O těchto radarech uvažovalo dokonce české ministerstvo obrany. Avšak vzhledem ke zastaralosti koncepce TRS-15M od nákupu odstoupilo.

 

Střela NSM vyniká velkou obratností a aplikací technologií stealth. Naváděcí systém je pasivní – během letu je střela naváděna inerciálně, v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky databázi všech známých plavidel střela NSM útočí na nejzranitelnější část lodě.

 

Video: Test střely NSM. / YouTube

 

Pomocí datalinku je možné za letu měnit dráhu střely i její cíl. Hmotnost střely je 407 kg, hmotnost bojové hlavice je 125 kg. Během startu střelu pohání raketový motor, za letu ji pohání proudový motor o výkonu 2,5-3,3 kN. Střela se pohybuje vysokou podzvukovou rychlostí.

 

Dolet střely přesahuje 185 km. Z polského pobřeží lze tak pokrýt velkou část Baltského moře. V dosahu je také celé pobřeží ruského Kaliningradu.

 

Polsko plánuje nákupem druhého systému NSM vyzbrojit další pobřežní raketovou divizi. Pořizování dalších střel a veškerého podpůrného vybavení má začít již letos.  

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 26.04.2014 Čas: 19:39

Vážený pane Grohmanne,
s lítostí sobě vlastní vás musím upozornit na chybu v překladu. Polský termín: dywizjon se správně překládá jako oddíl. Pro pojem divize používají Poláci slovo: dywizja.

arr