Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Polsko posiluje ochranu pobřeží

Datum přidání 13.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ministerstvo obrany nakoupí druhý raketový systém vyzbrojený střelami Kongsberg NSM (Naval Strike Missile) pro ochranu svého pobřeží. Podle vyjádření polského ministerstva obrany jde o přímou odpověď na krizi na Ukrajině.

Foto: NSM v akci. /  Kongsberg

Foto: NSM v akci. /  Kongsberg 

 

„Po krizi na Krymu polský premiér Donald Tusk nařídil přezkoumat ´Technický modernizační program 2013-2022´ Polských ozbrojených sil a program byl mírně upraven pro zvýšení polských odstrašujících možností,“ řekl v souvislosti s nákupem polský ministr obrany Czeslaw Mroczek.

 

První střely NSM si Polsko od norské společnosti Kongsberg objednalo již v roce 2008. Raketami je vyzbrojená nová Divize pro ochranu pobřeží NDR (Nadbrzezny Dywizjon Rakietowy).

 

Divize NDR disponuje šesti odpalovacími vozidly a 48 střelami NSM. Součástí systému jsou i radarová, řídicí a velitelská vozidla.

 

Video: Nadbrzezny Dywizjon Rakietowy / YouTube

 

Operační způsobilosti dosáhl polský NDR v červenci 2013. „Divize nebude zajišťovat pouze ochranu polského pobřeží, ale bude také poskytovat ochranu námořnictvu,“ řekl generál Waldemar Skrzypczak, zástupce polského ministra obrany.

 

Radarové pokrytí zajišťují polské mobilní radary TRS-15M. Dosah radaru TRS-15M je pro námořní cíle 50 km, pro vzdušné cíle 200 km.

 

O těchto radarech uvažovalo dokonce české ministerstvo obrany. Avšak vzhledem ke zastaralosti koncepce TRS-15M od nákupu odstoupilo.

 

Střela NSM vyniká velkou obratností a aplikací technologií stealth. Naváděcí systém je pasivní – během letu je střela naváděna inerciálně, v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky databázi všech známých plavidel střela NSM útočí na nejzranitelnější část lodě.

 

Video: Test střely NSM. / YouTube

 

Pomocí datalinku je možné za letu měnit dráhu střely i její cíl. Hmotnost střely je 407 kg, hmotnost bojové hlavice je 125 kg. Během startu střelu pohání raketový motor, za letu ji pohání proudový motor o výkonu 2,5-3,3 kN. Střela se pohybuje vysokou podzvukovou rychlostí.

 

Dolet střely přesahuje 185 km. Z polského pobřeží lze tak pokrýt velkou část Baltského moře. V dosahu je také celé pobřeží ruského Kaliningradu.

 

Polsko plánuje nákupem druhého systému NSM vyzbrojit další pobřežní raketovou divizi. Pořizování dalších střel a veškerého podpůrného vybavení má začít již letos.  

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 26.04.2014 Čas: 19:39

Vážený pane Grohmanne,
s lítostí sobě vlastní vás musím upozornit na chybu v překladu. Polský termín: dywizjon se správně překládá jako oddíl. Pro pojem divize používají Poláci slovo: dywizja.

arr