Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany

Datum přidání 28.04.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 46 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z adeptů je americký raketomet HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin. Podle americké firmy lze HIMARS využít i jako ofenzivní zbraň v rámci protiraketové obrany.

Foto: M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). / Public Domain  

 

Podle Fredericka Clarka z Lockheedu protiraketovou obranu tvoří čtyři klíčové části. První část jsou aktivní systémy s antiraketami - např. americký Patriot. 

 

Druhou částí je pasivní obrana - rozprostření, mobilita, odolnost a maskování vlastních sil a techniky. Třetí oblastí jsou systémy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) - kvalitní C4ISR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejúčinněji, a s co nejmenšími prostředky.


Poslední oblastí protiraketové obrany jsou ofenzivní prostředky, které dokáží ničit nosiče a postavení raket protivníka. Pro takový úkol jsou ideální vlastní rakety země-země schopné flexibilně zasahovat bodové cíle na velké vzdálenosti.


Raketomet HIMARS může například použít přesně naváděnou raketu M31 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem 15 km až 70 km. Vyvíjená vylepšená střela GMLRS má dolet 120 km. GMLRS má tříštivo-trhavou hlavici (91 kg) schopnou explodovat ve výšce 3 m až 10 m nad povrchem pro maximalizaci účinku v cíli.


Lze také vsadit na velké rakety ATACMS (Army TACtical Missile System) s doletem 300 km. Po roce 2024 budou pro raketomety HIMARS k dispozici vyvíjené střely LRPF (Long-Range Precision Fires) schopné ničit bodové cíle na vzdálenost až 500 km. HIMARS navíc pojme dvě střely LRPF oproti jedné ATACMS.

 

Lockheed Martin pro program Homar nabízí jak střely GMLRS a ATACMS, tak v budoucnu mnohem výkonnější LRPF. 

 

 Foto: Návrh raketometu Homar na podvozku polského nákladního automobilu Jelcz. / PGZ 


“Některé země mají laciné, nepříliš přesné rakety. Každá taková raketová ale může být nebezpečná a může nastat potřeba jejího sestřelení omezeným počtem antiraket. Útočící rakety ale mohou být odpáleny z různých míst a je proto nereálné očekávat, že se podaří všechny sestřelit. To je důvod, proč je nutné použít útočné schopnosti jako součást integrované protivzdušné a protiraketové obrany, aby došlo k vyváženému využití zdrojů. Do rovnováhy by se měly dostat obranné i útočné schopnosti - musíte se nejen bránit, ale být připraveni přejít do útoku. Tímto způsobem můžete získat efektivní schopnost odstrašení,” uvedl pro polský magazín Defence24 Clark.


Příkladem jednoduchých střel jsou ruské systémy Točka (dolet až 185 km) nebo i menší rakety odpalované z vícenásobných odpalovacích zařízení. Podobné raketové systémy jsou velmi levné a protivník je může nasadit ve velkém počtu.


Ničit nosiče/postavení raket nebo komunikační/velitelské systémy raketových jednotek nepřítele je tak mnohem ekonomicky efektivnější, než ničení útočících raket ve vzduchu. Raketomety schopné zastat tuto práci mohou výrazně ulehčit práci systémům protivzdušné a protiraketové obrany.

 


Video: HIMARS v akci / YouTube


Podobnou cestou se plánuje vydat americká armáda - budovaný integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany (IBCS) americké armády dokáže propojit nejrůznější senzory, odpalovací systémy a velitelská stanoviště. IBCS pomocí radarů protivzdušné obrany dokáže zachytit útočící rakety, vypočítat místo jejich odpalu a okamžitě na toto místo navést palbu vlastních raketometů.


IBCS navíc umožňuje mixovat a spojovat prvky různých zbraňových systémů a je účinný i proti rušení vlastních radarů protivníkem - pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracujícího na jiné frekvenci.


Systém ICBS je společně s komplety protivzdušné obrany Patriot rovněž nabízen Polsku. 


Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 01.05.2017 Čas: 13:26

Crusader: vzhledem k tomu, že jen pro asadovské a ruské media měli přístup na Shayrat, tak není moc divné, že většina fotek je od nich...

Tady máš většinu dostupných veřejných zdrojů na jednom místě:

http://lostarmour.info/articles/topornaya-rabota/

Jen z toho je potvrzeno zničení 9 x Su-22 a 3x MiG-23
a další 4 už vyřazené MIG-23.

Takže je to 12 potvrzených strojů, US udajně mluvili až o 20 strojích, v tom ale můžou být i ty vyřazené vraky.

Nicméně SyAF mělo už jen okolo 50 provozuschopných letadel, z nichž je navíc velká část L-39. Ztrata 9 Su-22 je tedy velmi citelná, na letišti zůstali 4 provozuschopné SU-22 a jedno z nich bylo poškozeno.

Mig-29 už téměř nelítají a pokud ano, jen pro QRA
Mig-21 a Mig-23 zbývá jen hrstka
SU-22 a Su-24 jsou hlavní utočné stroje.
L-39 - pro noční utoky, nepoužitelná pro přesné udery.
Vrtulníky - nepoužitelné pro přesné udery.

Pokud tě zajímá, z čeho ty statistiky jsou, tak z denního reportování leteckých operací od Toma Coopera. Tady je z 6. a 7.4.

https://www.reddit.com/r/SyrianRebels/comments/6407xs/flying_activity_for_6_and_7_april_2017/


--------

mudry.udrzbar: velice nepravděpodobné a zatím jsem neviděl jediný důkaz o tom že tam nějaké stroje přesunuli na ruskou základnu a pokud ano, tak jen SU-24, ostatní typy by bylo velmi snadne rozpoznat..

avatar
Jirosi Datum: 01.05.2017 Čas: 09:38

Crusader: Kde kdo tvrdil že byli zasaženy všechny sily na letišti ?

Na tom že studuješ vice než jeden zdroj informací snad není nic divného ? Pro vás asi ano.

avatar
crusader Datum: 01.05.2017 Čas: 09:37

andy2210
ten citát samozřejmě vystihuje Vám podobné, aby nedošlo k omylu.

avatar
crusader Datum: 01.05.2017 Čas: 09:20

Jirosi
Tomu, co jste naposledy napsal, se říká přátelská palba nebo palba do vlastních řad, protože v tom Vašem odkazu je dost fotek od nenáviděného Sputniku (je zajímavý, že informace o tom, co napsal Sputnik, většinou ví právě ti co nejvíc věří americké propagandě). Navíc je zajímavé, že když ty fotky použije anglický bulvár, tak jsou pravdivé (i když vyvrací tvrzení o zasažení všech úlů na letišti).

andy2210
na to se hodí následující citát "Beati pauperes spiritu, quoniam ipsorum est regnum caelorum"

avatar
andy2210 Datum: 30.04.2017 Čas: 20:42

USA take lzou, ale s Ruskem se to neda srovnavat. Proto budu, na zaklade dosavadnich zkusenosti, verit USA.

Toto je ta nejjednodussi forma ruske propagandy, ta je nastesti velmi lehce odhalitelna.

avatar
Jirosi Datum: 30.04.2017 Čas: 19:53

Tesil: Měl sem dojem že sem jen vyvracel ty lži o neúčinnosti takových střel.

crusader: Až zveřejní Ruská media fotku k aktuálnímu dění která bude použitelná klidně ji budu používat. Takové iluze že by u ní byl ještě pravdivý popisek jsi nedělám.

avatar
mudry.udrzbar Datum: 30.04.2017 Čas: 19:19

Shania

domnievam sa, ze ten pokles naletu SyAF v 10-dnoch po udere bol sposobeny skor logistickym presunom operacnej flotily na Hmímím spamatavanim sa.

V ramci moznosti SyAF stiahlo pred uderom vsetko letuschopne, naopak znicene bolo hlavne neletuschopne vraky a servisovane stroje.

Neviem odkial beries, ze prisli o 30% operacnych strojov? Nezda sa mi to velmi realne...

avatar
crusader Datum: 30.04.2017 Čas: 19:14

Logik
Z jakých fotek to plyne? Z fotky, kde někdo udělal kroužky a napsal že je to tam všechno zničený? Opravdu tomu věříte? Ale jo Američani nelžou :-)))))))))))), lžou jen Rusové.

Shania
Odkud víte, že Syřani přišli o 30% letounů? Z grafu nějakého QalaatAlMudiqa? Kdo to je? Odkud čerpá informace?

Jirosi
No čekal jsem alespoň odkaz na Associated Press, Reuters, CCN, BBC nebo tak něco podobného. Ale bulvární plátek? Ale hlavně když mají hezké fotky (bohužel většinu ze Sputniku - ale tomu snad nevěříte, ten přece lže, nebo ne?)

avatar
Tesil Datum: 30.04.2017 Čas: 18:44

Jirosi Ve světle tvých předchozích příspěvků výtku tak úplně nechápu.Sám se vyjadřuješ k nasazení amerických raket.Asi v tom budeš mít trochu guláš.

avatar
Jirosi Datum: 30.04.2017 Čas: 18:12

Tesil: "Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru.
Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel zasáhlo nechráněný cíl."

Tady je článek o vedení raketového útoku na odpalovací zařízení raket jako o formě aktivní obrany. Takže dává smysl zde uvést efektivitu podobného nasazení raket v nedávné době. Politika se řešila v článkům vedeným k tomuto útoku, případně v článku o použití ZHN.

avatar
Tesil Datum: 30.04.2017 Čas: 18:04

PavolR Rusové zachovali zdrženlivost i v případě izraelského náletu.Tajné služby obou států spolupracují velmi dobře řadu let a RF spolupracuje s Izraelem i na zbrojních programech.
A to jde,zachovat chladnou hlavu a domyslet případné následky a vyhodnotit pro a proti.
Samotní Rusové Asada určitě usměrňují.Hlavně aby někdo zapůsobil i na Donalda.

avatar
PavolR Datum: 30.04.2017 Čas: 17:43

Tesil:
Právne hľadisko je irelevantné, keďže neexistuje žiadna medzinárodná inštitúcia, ktorá by dokázala zobrať na zodpovednosť prezidenta USA.
Z morálneho hľadiska je v poriadku, keď sa Asadovi ukáže, že nemôže robiť úplne čokoľvek.
Z praktického hľadiska fakt, že si tu niekto, kto má stále po ruke atómový kufrík, len tak zmyslí a začne strieľať rakety, človeku na pokoji nepridá.

A čo by asi tak Rusom ostávalo, než zdržanlivosť? Už tak to majú náročné a aby si situáciu ešte viac komplikovali ... až takí blbí nie sú ani oni.

avatar
Tesil Datum: 30.04.2017 Čas: 17:21

Nemělo by v tomto případě být přednější zabývat se oprávněností samotného útoku.Pouze díky zdrženlivosti Rusů nedošlo k maléru.
Z tohoto pohledu není zas tak důležité kolik střel zasáhlo nechráněný cíl.

avatar
logik Datum: 30.04.2017 Čas: 14:56

Crusader: z těch fotek plyne jednoznačný závěr, že rusové lhali. To, že lhali i američané je "přání otcem myšlenky" - neexistuje jedinný hmatatelný důkaz, proč by tomu tak mělo být....

To Tvoje průměrování pravdy (Rusové tvrdí to, Američané tvrdí to, pravda bude někde uprostřed) je totiž nesmyslný postup. Zpravidla daleko častěji jedna strana tvrdí pravdu a druhá lže, než že si vymýšlí obě strany (viz. např. Buk - nesestřelili ho napůl Ukrajinci a napůl Rusové, Katyň - neudělali ji napůl Rusové a napůl Němci, v koncentrácích nebyl napůl humánní režim (jak tvrdil Hitler) a napůl zvěrstva, jak tvrdil západ atd...).

avatar
Shania Datum: 30.04.2017 Čas: 14:54

crusader: uder sice zničil infrastrukturu letiště, ale palivo a munice lze s trochou úsilí dopravit. Permanentně vyřadit letiště jedním úderem prostě nelze. I tak letiště bylo mimo provoz několik dní i bez zničených ranvejí (museli se stejně vyčistit od ulomků).

Takže poškození letiště je jedna věc, ale co je zcela zásadní je, že SyAF přišlo cca o 30% (mig-23 a SU-22) zbývajících operačních strojů (mnoho z těch nezničených strojů byli odstavené vraky) a to je pro ně brutální zásah a je to vidět na tom kolik sorties jsou schopni generovat a VKS bylo nuceno lítat rekordní počty sorties aby ten pokles kompenzovali.

A i když SyAF dokáže nárazově generovat dost sorties je to za cenu max, přetěžovaní zbývající flotily.

http://www.acig.info/forum/download/file.php?id=21785&mode=view
https://twitter.com/QalaatAlMudiq/status/855417519330480128

arr