Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Polsko vybírá nástupce vrtulníků Mi-8/17

Datum přidání 06.06.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ministerstvo obrany plánuje pro potřeby armády a námořnictva nakoupit v nejbližších letech 70 víceúčelových středních vrtulníků. Zájemci mají své nabídky předložit do konce září letošního roku.

Foto: Vzhledem k vřelým polsko-americkým vztahům je horkým kandidátem stroj S-70i Black Hawk od firmy Sikorski. / Sikorski

Foto: Vzhledem k vřelým polsko-americkým vztahům je horkým kandidátem stroj S-70i Black Hawk od firmy Sikorski. / Sikorski

 

Nové stroje v polské armádě a námořnictvu nahradí vrtulníky Mi-8/17 (kódové označení NATO "Hip") a protiponorkové Mi-14 (kódové označení NATO "Haze"). Polská armáda a námořnictvo dostanou vrtulníky v několika verzích – zejména dopravní, pátrací/záchranné CSAR (Combat Search And Rescue) a pro boj s ponorkami ASW (Anti-Submarine Warfare).

 

V polské armádě létá celkově 38 vrtulníků Mi-8/17. Námořnictvo vlastní 10 protiponorkových Mi-14 a dva Mi-17. Sedmdesát nových vrtulníků tak nejen kompletně nahradí stárnoucí Mi-8/17 a Mi-14, ale také významně početně posílí vrtulníkové letectvo našeho severního souseda.

 

Polské ministerstvo obrany původně plánovalo v roce 2012 nakoupit 26 nových vrtulníků s tím, že do služby vstoupí v roce 2014. Později byl požadavek rozšířen na 70 strojů. Program je však již dva roky ve skluzu – objednávka nových strojů se neočekává dříve, než na začátku příštího roku.

 

Mezi hlavní adepty v polském tendru patří evropský Airbus Helicopters, který společně s polskou Heli Invest/WZL-1 nabízí vrtulník EC725 Caracal. PZL Mielec, patřící pod křídla americké firmy Sikorski, nabízí S-70i Black Hawk a PZL Swidnik, dceřiná firma AgustaWestland, chce uspět s AW149.

 

Nákup středních víceúčelových vrtulníků spadá do ambiciozního „Technického modernizačního programu 2013-2022“ v jehož rámci polské ministerstvo obrany plánuje vynaložit 43,1 miliardy dolarů (850 miliard Kč) na nákup nové vojenské techniky.

 

V rámci modernizačního programu polská armáda hledá také nástupce bitevních vrtulníků Mi-24D/W (kódové označení NATO "Hind"). Program nákupu 32 nových bitevních vrtulníků měl začít až v roce 2018. Avšak vzhledem k situaci na Ukrajině (jak stojí v oficiálním komuniké polského ministerstva obrany) polská armáda začne hledat nové bitevní vrtulníky již v příštím roce.

 

Rovněž české ministerstvo obrany pro potřeby české armády plánuje nakoupit 16 nových víceúčelových vrtulníků. Z důvodů omezeného armádního rozpočtu však česká armáda dostane stroje o třídu nižší výkonnostní kategorie než polská armáda.

 

Společný polsko-český nákup jistě není po organizační a právní stránce jednoduchou záležitostí. Bylo by však rozhodně zajímavé zjistit, jak výhodně lze nakoupit 86 nových moderních vrtulníků, včetně logistického a výcvikového vybavení.

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 07.07.2014 Čas: 19:59

To nie tak...

Chcemy kupić 70 śmigłowców do 2022
Po 2022 ma być dokupionych jeszcze 26 ( za W3 Sokół)
RAZEM 96 maszyn wielozadaniowych.... (Dlatego produkcja ma być w Polsce)

Zakup następcy Mi24 to inny temat (i inny kryptonim "kruk") podobnie jak niewspomniany wątek zakupu maszyn ciężkich (Tak - minister wspomniał coś o ciężkich maszynach klasy Ch-47/Ch-53)

Plany bardzo ambitne, ale w końcu mamy brygade kawalerii powietrznej... (A i powodzie są często...)

Narazie 1 potrzebą są następcy Mi14 które są po prostu stare...

avatar
Argonaut.CZ Datum: 10.06.2014 Čas: 21:36

myslím, že to nebude s tím nákupem tak horké. spíše by mě zajímalo, kdy se začne jak u nás, tak v Polsku investovat do PVO. U nás už prakticky neexistuje a skoro bych řekl, že to má větší prioritu než vrtulníky.

avatar
David Datum: 10.06.2014 Čas: 13:42

Pro Gorn - právě to jsem ale měl na mysli. Vrtulníky, které poptává Česká republika (tedy zatím zveřejněné typy) mohou sice sloužit jako transportní, ale pouze pro omezený výsadek - a spíš budou sloužit jako stroje palebné podpory. Polsko hledá standardní střední transportní vrtulníky. takže společný nákup je spíše nereálným přáním

avatar
Gorn Datum: 10.06.2014 Čas: 08:57

David: Ano, ale podívejte se pozorně do článku. Autor zmínil možnost polsko-českého nákupu nových vrtulníků, ale uvedl že by se jednalo o 86 strojů. Dle informací v článku přitom Polsko hledá 70 vrtulníků jako náhradu Mi-17/8 a 32 náhradou za Mi-24. Jestliže ČR chce nakoupit 16 vrtulníků pak je tedy jasné že hovoří o společném nákupu transportních vrtulníků.

pro rýpaly: nechoďte na mě s tím že se jedná o víceúčelové, nikoliv transportní vrtulníky. Všechny tři zmíněné stroje jsou původně pouze transportní a jejich konstrukce není nějak zvlášť univerzální, narozdíl třeba od Westland Lynx

výsledek: Společný nákup v počtu 86 je nesmysl, polsko přeci hledá náhradu za Mi-17, lehký-střední transportně-bitevní vrtulník prostě neexistuje.
Společný nákup v počtu 48, tedy pro polsko náhrada Mi-24 a ČR Mi-24/35 a W3A, už smysl dává, ale poláci pravděpodobně budou trvat na bitevních vrtulnících kdežto u nás to vypadá na jednomotorové víceúčelové vrtulníky.

avatar
David Datum: 09.06.2014 Čas: 14:09

Tak pokud vím, ony nové vrtulníky jsou plánovány coby náhrada za Mi-24, o vyřazení/nahrazení Mi-171 Š se nemluvilo

avatar
Jura99 Datum: 09.06.2014 Čas: 09:48

Tak české Mi-171Š jsou celkem nové (2004) a není důvod je teď nahrazovat, důležitějších cílů, kam investovat peníze, má AČR víc. Polské Mi-17 nevím jak jsou staré, ale nejspíš ještě z dob Varšavské smlouvy.

avatar
Krteček Datum: 07.06.2014 Čas: 15:06

Ona je taková lehká ... d*vka celá naše armáda. Vyj*bává s ní totiž kde kdo... Je to fakt k pláči...

avatar
Matesaax Datum: 07.06.2014 Čas: 01:51

Stačí se podívat na Slovensko či do Madarska a ta skepse vás přejde...pořád na tom ještě nejsme tak špatně.Nicméně ten úpadek kvality výzbroje je znát.Osobně si myslím,že naše armáda dostane ne o třídu,ale minimálně o dvě třídy nižší vrtulníky.Možná že i vrtulníky soukromých firem zajištující LZS budou mít výkonnější stroje,než naše armáda.Po lehkých bitevnících,lehkých stíhačkách,lehkých systémechPVO budou i lehké vrtulníky.

avatar
cejkis Datum: 06.06.2014 Čas: 23:21

Co si Češi zvolili, to mají. Kdo neskáče není Čech hop hop.

avatar
Horner Datum: 06.06.2014 Čas: 21:18

Jecchus, asi tak, asi tak... Buďme rádi za Poláky, kteří nezapomínaj tak snadno, jako my češi... ;)

avatar
Jecchus Datum: 06.06.2014 Čas: 16:59

Vždy, když si čtu o polských plánech a následných akvizicích a pak se podívám domů, tak se mi chce normálně brečet. A to i po dělení těch počtů čtyřmi, na počet obyvatel. A to jsme jim třeba ve 30. letech těžce ukazovali zadá, kdy na nás sotva dohlédli. Vidět to tehdejší generální štáb, tak se jdou rovnou hromadně střelit do hlavy...

arr