Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Polsko vybírá nástupce vrtulníků Mi-8/17

Datum přidání 06.06.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polské ministerstvo obrany plánuje pro potřeby armády a námořnictva nakoupit v nejbližších letech 70 víceúčelových středních vrtulníků. Zájemci mají své nabídky předložit do konce září letošního roku.

Foto: Vzhledem k vřelým polsko-americkým vztahům je horkým kandidátem stroj S-70i Black Hawk od firmy Sikorski. / Sikorski

Foto: Vzhledem k vřelým polsko-americkým vztahům je horkým kandidátem stroj S-70i Black Hawk od firmy Sikorski. / Sikorski

 

Nové stroje v polské armádě a námořnictvu nahradí vrtulníky Mi-8/17 (kódové označení NATO "Hip") a protiponorkové Mi-14 (kódové označení NATO "Haze"). Polská armáda a námořnictvo dostanou vrtulníky v několika verzích – zejména dopravní, pátrací/záchranné CSAR (Combat Search And Rescue) a pro boj s ponorkami ASW (Anti-Submarine Warfare).

 

V polské armádě létá celkově 38 vrtulníků Mi-8/17. Námořnictvo vlastní 10 protiponorkových Mi-14 a dva Mi-17. Sedmdesát nových vrtulníků tak nejen kompletně nahradí stárnoucí Mi-8/17 a Mi-14, ale také významně početně posílí vrtulníkové letectvo našeho severního souseda.

 

Polské ministerstvo obrany původně plánovalo v roce 2012 nakoupit 26 nových vrtulníků s tím, že do služby vstoupí v roce 2014. Později byl požadavek rozšířen na 70 strojů. Program je však již dva roky ve skluzu – objednávka nových strojů se neočekává dříve, než na začátku příštího roku.

 

Mezi hlavní adepty v polském tendru patří evropský Airbus Helicopters, který společně s polskou Heli Invest/WZL-1 nabízí vrtulník EC725 Caracal. PZL Mielec, patřící pod křídla americké firmy Sikorski, nabízí S-70i Black Hawk a PZL Swidnik, dceřiná firma AgustaWestland, chce uspět s AW149.

 

Nákup středních víceúčelových vrtulníků spadá do ambiciozního „Technického modernizačního programu 2013-2022“ v jehož rámci polské ministerstvo obrany plánuje vynaložit 43,1 miliardy dolarů (850 miliard Kč) na nákup nové vojenské techniky.

 

V rámci modernizačního programu polská armáda hledá také nástupce bitevních vrtulníků Mi-24D/W (kódové označení NATO "Hind"). Program nákupu 32 nových bitevních vrtulníků měl začít až v roce 2018. Avšak vzhledem k situaci na Ukrajině (jak stojí v oficiálním komuniké polského ministerstva obrany) polská armáda začne hledat nové bitevní vrtulníky již v příštím roce.

 

Rovněž české ministerstvo obrany pro potřeby české armády plánuje nakoupit 16 nových víceúčelových vrtulníků. Z důvodů omezeného armádního rozpočtu však česká armáda dostane stroje o třídu nižší výkonnostní kategorie než polská armáda.

 

Společný polsko-český nákup jistě není po organizační a právní stránce jednoduchou záležitostí. Bylo by však rozhodně zajímavé zjistit, jak výhodně lze nakoupit 86 nových moderních vrtulníků, včetně logistického a výcvikového vybavení.

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 07.07.2014 Čas: 19:59

To nie tak...

Chcemy kupić 70 śmigłowców do 2022
Po 2022 ma być dokupionych jeszcze 26 ( za W3 Sokół)
RAZEM 96 maszyn wielozadaniowych.... (Dlatego produkcja ma być w Polsce)

Zakup następcy Mi24 to inny temat (i inny kryptonim "kruk") podobnie jak niewspomniany wątek zakupu maszyn ciężkich (Tak - minister wspomniał coś o ciężkich maszynach klasy Ch-47/Ch-53)

Plany bardzo ambitne, ale w końcu mamy brygade kawalerii powietrznej... (A i powodzie są często...)

Narazie 1 potrzebą są następcy Mi14 które są po prostu stare...

avatar
Argonaut.CZ Datum: 10.06.2014 Čas: 21:36

myslím, že to nebude s tím nákupem tak horké. spíše by mě zajímalo, kdy se začne jak u nás, tak v Polsku investovat do PVO. U nás už prakticky neexistuje a skoro bych řekl, že to má větší prioritu než vrtulníky.

avatar
David Datum: 10.06.2014 Čas: 13:42

Pro Gorn - právě to jsem ale měl na mysli. Vrtulníky, které poptává Česká republika (tedy zatím zveřejněné typy) mohou sice sloužit jako transportní, ale pouze pro omezený výsadek - a spíš budou sloužit jako stroje palebné podpory. Polsko hledá standardní střední transportní vrtulníky. takže společný nákup je spíše nereálným přáním

avatar
Gorn Datum: 10.06.2014 Čas: 08:57

David: Ano, ale podívejte se pozorně do článku. Autor zmínil možnost polsko-českého nákupu nových vrtulníků, ale uvedl že by se jednalo o 86 strojů. Dle informací v článku přitom Polsko hledá 70 vrtulníků jako náhradu Mi-17/8 a 32 náhradou za Mi-24. Jestliže ČR chce nakoupit 16 vrtulníků pak je tedy jasné že hovoří o společném nákupu transportních vrtulníků.

pro rýpaly: nechoďte na mě s tím že se jedná o víceúčelové, nikoliv transportní vrtulníky. Všechny tři zmíněné stroje jsou původně pouze transportní a jejich konstrukce není nějak zvlášť univerzální, narozdíl třeba od Westland Lynx

výsledek: Společný nákup v počtu 86 je nesmysl, polsko přeci hledá náhradu za Mi-17, lehký-střední transportně-bitevní vrtulník prostě neexistuje.
Společný nákup v počtu 48, tedy pro polsko náhrada Mi-24 a ČR Mi-24/35 a W3A, už smysl dává, ale poláci pravděpodobně budou trvat na bitevních vrtulnících kdežto u nás to vypadá na jednomotorové víceúčelové vrtulníky.

avatar
David Datum: 09.06.2014 Čas: 14:09

Tak pokud vím, ony nové vrtulníky jsou plánovány coby náhrada za Mi-24, o vyřazení/nahrazení Mi-171 Š se nemluvilo

avatar
Jura99 Datum: 09.06.2014 Čas: 09:48

Tak české Mi-171Š jsou celkem nové (2004) a není důvod je teď nahrazovat, důležitějších cílů, kam investovat peníze, má AČR víc. Polské Mi-17 nevím jak jsou staré, ale nejspíš ještě z dob Varšavské smlouvy.

avatar
Krteček Datum: 07.06.2014 Čas: 15:06

Ona je taková lehká ... d*vka celá naše armáda. Vyj*bává s ní totiž kde kdo... Je to fakt k pláči...

avatar
Matesaax Datum: 07.06.2014 Čas: 01:51

Stačí se podívat na Slovensko či do Madarska a ta skepse vás přejde...pořád na tom ještě nejsme tak špatně.Nicméně ten úpadek kvality výzbroje je znát.Osobně si myslím,že naše armáda dostane ne o třídu,ale minimálně o dvě třídy nižší vrtulníky.Možná že i vrtulníky soukromých firem zajištující LZS budou mít výkonnější stroje,než naše armáda.Po lehkých bitevnících,lehkých stíhačkách,lehkých systémechPVO budou i lehké vrtulníky.

avatar
cejkis Datum: 06.06.2014 Čas: 23:21

Co si Češi zvolili, to mají. Kdo neskáče není Čech hop hop.

avatar
Horner Datum: 06.06.2014 Čas: 21:18

Jecchus, asi tak, asi tak... Buďme rádi za Poláky, kteří nezapomínaj tak snadno, jako my češi... ;)

avatar
Jecchus Datum: 06.06.2014 Čas: 16:59

Vždy, když si čtu o polských plánech a následných akvizicích a pak se podívám domů, tak se mi chce normálně brečet. A to i po dělení těch počtů čtyřmi, na počet obyvatel. A to jsme jim třeba ve 30. letech těžce ukazovali zadá, kdy na nás sotva dohlédli. Vidět to tehdejší generální štáb, tak se jdou rovnou hromadně střelit do hlavy...

arr